gas 2.14rel030712 - en to tr translation catalogue (2462 entries)

en: 			[default is %d]
tr: 			[öntanımlı: %d]

en: 			[default is %s]
tr: 			[öntanımlı: %s]

en: 
    			specify variant of 960 architecture
    -b			add code to collect statistics about branches taken
    -link-relax		preserve individual alignment directives so linker
    			can do relaxing (b.out format only)
    -no-relax		don't alter compare-and-branch instructions for
    			long displacements
tr: 
    			960 yapısının alt-türünü belirtir
    -b			gidilen dallar hakkında istatistik toplamak için kod ekler
    -link-relax		bağlayıcıya verilen münferit hizalama yönergelerini tutar
    			gevşetme yapabilir (yalnız b.out biçeminde)
    -no-relax		karşılaştır-ve-dallan işlemlerini uzak yerdeğişimler için
    			değiştirmez

en: 
    			specify variant of SPARC architecture
    -bump			warn when assembler switches architectures
    -sparc			ignored
    --enforce-aligned-data	force .long, etc., to be aligned correctly
    -relax			relax jumps and branches (default)
    -no-relax		avoid changing any jumps and branches
tr: 
    			SPARC yapısının alt türünü belirtir
    -bump			çevirici yapı değiştirdiği zaman uyarı verir
    -sparc			yoksayılır
    --enforce-aligned-data	.long vs.'nin doğru hizalanmasını sağlar
    -relax			sıçrama ve dalları gevşetir (öntanımlı)
    -no-relax		sıçrama ve dalları değiştirmez

en: 
    D30V options:
    -O                      Make adjacent short instructions parallel if possible.
    -n                      Warn about all NOPs inserted by the assembler.
    -N			Warn about NOPs inserted after word multiplies.
    -c                      Warn about symbols whoes names match register names.
    -C                      Opposite of -C.  -c is the default.
tr: 
    D30V seçenekleri:
    -O                      Mümkünse yanyana kısa işlemleri paralel yapar.
    -n                      Çevirici tarafından eklenen bütün NOPlar hakkında
                            uyarır.
    -N			Word çarpmaları sonrasında eklenen NOPlar hakkında uyarır.
    -c                      Adları yazmaç adları ile aynı olan semboller hakkında
                            uyarır.
    -C                      -c'nin tersi. -c, öntanımlıdır.

en:                                          instructions violate contraints
tr:                                          sınır ihlallerinde

en:                                          violate contraints
tr:                                          sınır ihlallerinde

en:                           Registers will not need any prefix.
tr:                           Yazmaçların öneklere ihtiyacı yoktur.

en:                           Registers will require a `$'-prefix.
tr:                           Yazmaçlar `$' öneki gerektirir.

en:                           emulate output (default %s)
tr:                           çıktıda öykünüm uygular (öntanımlı %s)

en:              Record the cpu type
tr:              cpu türünü yazdırır

en:         -V                print assembler version number
            -Qy, -Qn          ignored
tr:   -V			  çevirici sürüm numarasını yazdırır
      -Qy, -Qn		  yoksayılır

en:         S390 options:
            -mregnames        Allow symbolic names for registers
            -mwarn-areg-zero  Warn about zero base/index registers
            -mno-regnames     Do not allow symbolic names for registers
            -m31              Set file format to 31 bit format
            -m64              Set file format to 64 bit format
tr:         S390 seçenekleri:
            -mregnames        Yazmaçlar için sembolik isimlere izin verir
            -mwarn-areg-zero  Sıfır değerli temel/indeks yazmaçlar hakkında uyarır
            -mno-regnames     Yazmaçlarda sembolik isimlere izin vermez
            -m31              Dosya biçemini 31 bit biçemi olarak ayarlar
            -m64              Dosya biçemini 64 bit biçemi olarak ayarlar

en:   --MD FILE               write dependency information in FILE (default none)
tr:   --MD DOSYA              DOSYA'ya bağımlılık bilgisini yazar (öntanımlı hiçbiri)

en:   --defsym SYM=VAL        define symbol SYM to given value
tr:   --defsym SEM=DEĞ        sembol SEM'i verilen değere atar

en:   --execstack             require executable stack for this object
tr:   --execstack             bu nesne için işlenebilir yığıt şartı koyar

en:   --fatal-warnings        treat warnings as errors
tr:   --fatal-warnings        uyarıları hata kabul eder

en:   --gdwarf2               generate DWARF2 debugging information
tr:   --gdwarf2               DWARF2 hata ayıklama bilgisi üretir

en:   --gstabs                generate stabs debugging information
tr:   --gstabs                stabs hata ayıklama bilgisi üretir

en:   --help                  show this message and exit
tr:   --help                  bu yardımı gösterir ve çıkar

en:   --itbl INSTTBL          extend instruction set to include instructions
                              matching the specifications defined in file INSTTBL
tr:   --itbl YÖNER            işlem kümesini YÖNER dosyasında tanımlanan
                              niteliklere uygun işlemlerle arttırır

en:   --listing-cont-lines    set the maximum number of continuation lines used
                              for the output data column of the listing
tr:   --listing-cont-lines    listelemede çıktı verisi uzatma satırları için
                              maksimum satır sayısını belirtir

en:   --listing-lhs-width     set the width in words of the output data column of
                              the listing
tr:   --listing-lhs-width     listelemede çıktı verisi sütun genişliğini word 
                              cinsinden belirtir

en:   --listing-lhs-width2    set the width in words of the continuation lines
                              of the output data column; ignored if smaller than
                              the width of the first line
tr:   --listing-lhs-width2    listelemede çıktı verisi uzatma satırlarındaki sütun
                              genişliğini word cinsinden belirtir; eğer ilk satırın
                              genişliğinden az ise, yoksayılır

en:   --listing-rhs-width     set the max width in characters of the lines from
                              the source file
tr:   --listing-rhs-width     kaynak dosyadan alınan satırların maksimum 
                              genişliğini harf cinsinden belirtir

en:   --no-underscore         User symbols do not have any prefix.
tr:   --no-underscore         Kullanıcı sembolleri önek içermez.

en:   --noexecstack           don't require executable stack for this object
tr:   --noexecstack           bu nesne için işlenebilir yığıt şartı koymaz

en:   --pic			Enable generation of position-independent code.
tr:   --pic			Yerden bağımsız kodun üretimine izin verir.

en:   --statistics            print various measured statistics from execution
tr:   --statistics            çalıştırma esnasında ölçülen istatistikleri gösterir

en:   --strip-local-absolute  strip local absolute symbols
tr:   --strip-local-absolute  yerel bağımsız sembolleri soyar

en:   --target-help           show target specific options
tr:   --target-help           hedefe özel seçenekleri gösterir

en:   --traditional-format    Use same format as native assembler when possible
tr:   --traditional-format    Mümkün oldukça yerel çevirici biçemini kullanır

en:   --underscore            User symbols are normally prepended with underscore.
tr:   --underscore            Kullanıcı sembolleri altçizgi ile başlatılır.

en:   --version               print assembler version number and exit
tr:   --version               çevirici sürüm numarasını gösterir ve çıkar

en:   --warn                  don't suppress warnings
tr:   --warn                  uyarıları gösterir

en:   -D                      produce assembler debugging messages
tr:   -D                      çevirici hata ayıklama iletileri üretir

en:   -EB                     assemble code for a big-endian cpu
tr:   -EB                     büyük-sonlu bir cpu için kod çevrimi yapar

en:   -EL			  generate code for little endian mode (default)
      -EB			  generate code for big endian mode
      -mwarn-expand		  warn if pseudo operations are expanded
      -mxp			  enable i860XP support (disabled by default)
tr:   -EL			  küçük sonlu kipte kod üretir (öntanımlı)
      -EB			  büyük sonlu kipte kod üretir
      -mwarn-expand		  sanal işlemler genişletilirse uyarı verir
      -mxp			  i860XP desteğini etkinleştirir (öntanımlı etkisiz)

en:   -EL                     assemble code for a little-endian cpu
tr:   -EL                     küçük-sonlu bir cpu için kod çevrimi yapar

en:   -I DIR                  add DIR to search list for .include directives
tr:   -I DİZ                  DİZ'i .include yönergeleri için arama listesine ekler

en:   -J                      don't warn about signed overflow
tr:   -J                      signed taşmalarında uyarmaz

en:   -K                      warn when differences altered for long displacements
tr:   -K                      farklar uzak yerdeğişimler için değiştiğinde uyarır

en:   -L,--keep-locals        keep local symbols (e.g. starting with `L')
tr:   -L,--keep-locals        yerel sembolleri tutar (örn. `L' ile başlayanları)

en:   -M,--mri                assemble in MRI compatibility mode
tr:   -M,--mri                MRI uyumluluk kipinde çevirir

en:   -N                      Warn when branches are expanded to jumps.
tr:   -N                      Dallar atlama olarak genişletildiği zaman uyarır

en:   -O                      try to combine instructions in parallel
tr:   -O                      işlemleri paralel birleştirmeye çalışır

en:   -Q                      ignored
tr:   -Q                      yoksayıldı

en:   -Q                      ignored
      -V                      print assembler version number
      -k                      ignored
      -n                      Do not optimize code alignment
      -q                      quieten some warnings
      -s                      ignored
tr:   -Q                      yoksayılır
      -V                      çevirici sürüm numarasını yazdırır
      -k                      yoksayılır
      -n                      kod hizalamasını optimize etmez
      -q                      bazı uyarıları durdurur
      -s                      yoksayılır

en:   -R                      fold data section into text section
tr:   -R                      veri bölümünü metin bölümüne ilave eder

en:   -V			  print assembler version number
      -Qy, -Qn		  ignored
tr:   -V			  çevirici sürüm numarasını yazdırır
      -Qy, -Qn		  yoksayılır

en:   -W  --no-warn           suppress warnings
tr:   -W  --no-warn           uyarıları göstermez

en:   -Wnp                    synonym for -no-warn-explicit-parallel-conflicts
tr:   -Wnp                    -no-warn-explicit-parallel-conflicts ile aynı

en:   -Wnuh                   synonym for -no-warn-unmatched-high
tr:   -Wnuh                   -no-warn-unmatched-high ile aynı

en:   -Wp                     synonym for -warn-explicit-parallel-conflicts
tr:   -Wp                     -warn-explicit-parallel-conflicts ile aynı

en:   -Wuh                    synonym for -warn-unmatched-high
tr:   -Wuh                    -warn-unmatched-high ile aynı

en:   -X                      ignored
tr:   -X                      yoksayılır

en:   -Z                      generate object file even after errors
tr:   -Z                      hatalardan sonra dahi nesne dosyası oluşturur

en:   -c                      print a warning if a comment is found
tr:   -c                      eğer açıklama bulunursa bir uyarı yazdırır

en:   -cpu-desc              provide runtime cpu description file
tr:   -cpu-desc              çalışma zamanı cpu tasvir dosyası üretir

en:   -f                      skip whitespace and comment preprocessing
tr:   -f                      boşlukları ve açıklama önişlemelerini atlar

en:   -fixed-special-register-names
                              Allow only the original special register names.
tr:   -fixed-special-register-names
                              Yalnız orjinal özel yazmaç adlarına izin verir.

en:   -globalize-symbols      Make all symbols global.
tr:   -globalize-symbols      Bütün sembolleri evrensel yapar.

en:   -gnu-syntax             Turn off mmixal syntax compatibility.
tr:   -gnu-syntax             mmixal sözdizim uyumluluğunu etkisizleştirir.

en:   -h, -H                  Don't execute, print this help text.  Deprecated.
tr:   -h, -H                  İşlem yapmaz, bu yardım iletisini gösterir. 
                              Artık kullanılmıyor.

en:   -linker-allocated-gregs If there's no suitable GREG definition for the                          operands of an instruction, let the linker resolve.
tr:   -linker-allocated-gregs Eğer bir işlemin işlenenleri için uygun GREG tanımı
                              yoksa, bağlayıcının çözümlemesine bırakır.

en:   -m32r                   disable support for the m32rx instruction set
tr:   -m32r                   m32rx işlem kümesi için desteği etkisizleştirir

en:   -m32rx                  support the extended m32rx instruction set
tr:   -m32rx                  genişletilmiş m32rx işlem kümesini destekler

en:   -mall-opcodes    accept all AVR opcodes, even if not supported by MCU
      -mno-skip-bug    disable warnings for skipping two-word instructions
                       (default for avr4, avr5)
      -mno-wrap        reject rjmp/rcall instructions with 8K wrap-around
                       (default for avr3, avr5)
tr:   -mall-opcodes    MCU tarafından desteklenmese bile bütün AVR opkodlarını kabul
                       eder
      -mno-skip-bug    iki-wordlük işlemler atlanırken uyarmaz
                       (avr4, avr5 için öntanımlı)
      -mno-wrap        8K başa sarmaya sahip rjmp/rcall işlemlerini reddeder
                       (avr3, avr5 için öntanımlı)

en:   -mip2022               restrict to IP2022 insns
tr:   -mip2022               yalnız IP2022 işlemlerini kullanır

en:   -mip2022ext            permit extended IP2022 insn
tr:   -mip2022ext            genişletilmiş IP2022 işlemlerine izin verir

en:   -mrelax                   Enable relaxation
tr:   -mrelax                 bağlayıcı tarafından gevşetilebilen kod üretir

en:   -mv850                    The code is targeted at the v850
tr:   -mv850                    v850 için kod üretilir

en:   -mv850any                 The code is generic, despite any processor specific instructions
tr:   -mv850any                 İşlemciye özgü işlemlere rağmen kod genel amaçlı

en:   -mv850e                   The code is targeted at the v850e
tr:   -mv850e                   v850e için kod üretilir

en:   -mwarn-signed-overflow    Warn if signed immediate values overflow
tr:   -mwarn-signed-overflow    Eğer signed şimdiki değerler taşarsa uyarır

en:   -mwarn-unsigned-overflow  Warn if unsigned immediate values overflow
tr:   -mwarn-unsigned-overflow  Eğer unsigned şimdiki değerler taşarsa uyarır

en:   -n                      Do not optimize code alignment
      -q                      quieten some warnings
tr:   -n                      kod hizalamasını optimize etmez
      -q                      bazı uyarıları durdurur

en:   -no-expand              Do not expand GETA, branches, PUSHJ or JUMP
                              into multiple instructions.
tr:   -no-expand              GETA, dallar, PUSHJ veya JUMP'ı birden fazla işlem
                              olarak açmaz.

en:   -no-merge-gregs         Do not merge GREG definitions with nearby values.
tr:   -no-merge-gregs         GREG tanımlarını yaklaşık değerlerle birleştirmez.

en:   -no-predefined-syms     Do not provide mmixal built-in constants.
                              Implies -fixed-special-register-names.
tr:   -no-predefined-syms     Yerleşik mmixal sabitlerini kullandırmaz.
                              -fixed-special-register-names seçeneğini örtük
                              olarak etkinleştirir.

en:   -no-warn-explicit-parallel-conflicts  do not warn when parallel
tr:   -no-warn-explicit-parallel-conflicts  paralel olduğu zaman uyarmaz

en:   -no-warn-unmatched-high do not warn about missing low relocs
tr:   -no-warn-unmatched-high eksik alt yerdeğişimler için uyarmaz

en:   -nocpp                  ignored
tr:   -nocpp                  yoksayılır

en:   -o OBJFILE              name the object-file output OBJFILE (default a.out)
tr:   -o NESDOS               nesne dosyası çıktısını NESDOS olarak adlandırır
                                (öntanımlı a.out)

en:   -relax                  Create linker relaxable code.
tr:   -relax                 bağlayıcı tarafından gevşetilebilen kod üretir

en:   -relax                 create linker relaxable code
tr:   -relax                 bağlayıcı tarafından gevşetilebilen kod üretir

en:   -w                      ignored
tr:   -w                      yoksayılır

en:   -warn-explicit-parallel-conflicts     warn when parallel instructions
tr:   -warn-explicit-parallel-conflicts     paralel işlemlerde uyarır

en:   -warn-unmatched-high    warn when an (s)high reloc has no matching low reloc
tr:   -warn-unmatched-high    üst yerdeğişimin eşleşen alt yerdeğişimi olmadığı
                              zaman uyarır

en:   -x                      Do not warn when an operand to GETA, a branch,
                              PUSHJ or JUMP is not known to be within range.
                              The linker will catch any errors.  Implies
                              -linker-allocated-gregs.
tr:   -x                      GETA, bir dal, PUSHJ veya JUMP'ın bir işleneni kapsam
                              dışında olduğu zaman uyarı vermez.
                              Bağlayıcı hataları yakalayacaktır.
                              -linker-allocated-gregs seçeneğinin kullanıldığını
                              varsayar.

en:  (Requires %s; requested architecture is %s.)
tr:  (%s gerekli; talep edilen yapı: %s.)

en:  ARM-specific assembler options:
tr:  ARM'a özgü çevirici seçenekleri:

en:  FR30 specific command line options:
tr:  FR30'a özgü komut satırı seçenekleri:

en:  M32R specific command line options:
tr:  M32R'a özgü komut satırı seçenekleri:

en:  MMIX-specific command line options:
tr:  MMIX'a özgü komut satırı seçenekleri:

en:  V850 options:
tr:  V850 seçenekleri:

en:  XSTORMY16 specific command line options:
tr:  XSTORMY16'ya özgü komut satırı seçenekleri:

en:  Z8K options:
      -z8001                  generate segmented code
      -z8002                  generate unsegmented code
      -linkrelax              create linker relaxable code
tr:  Z8K seçenekleri:
      -z8001                  bölümlenmiş kod üretir
      -z8002                  bölümlenmemiş kod üretir
      -linkrelax              bağlayıcı tarafından genişletilebilen kod üretir

en: !%s does not use a sequence number
tr: !%s bir sıra numarası kullanmıyor

en: !samegp reloc against symbol without .prologue: %s
tr: .prologue olmaksızın sembole !samegp yerdeğişimi: %s

en: "%d" (instance number %d of a %s label)
tr: "%1$d" (%3$s etiketinde gerçekleme sayısı %2$d)

en: ".else" without matching ".if"
tr: `if' ile eşleşmeyen `else'

en: ".elseif" after ".else"
tr: ".else"den sonra ".elseif"

en: ".elseif" without matching ".if"
tr: ".if" ile eşlenemeyen ".elseif"

en: ".endif" without ".if"
tr: ".if" ile eşleşmeyen ".endif"

en: # Example of `%s' instructions
    	.sect .text
    _start:
tr: # `%s' işlemleri örneği
    	.sect .text
    _start:

en: # bars register
tr: #, yazmacı yasaklıyor

en: # conflicts length
tr: #, uzunluk ile çakışıyor

en: #4 not valid on H8/300.
tr: #4, H8/300 için geçersiz.

en: % operator needs absolute expression
tr: % işlemimi için kesin ifade gerekli

en: %08lx  UNDEFINED
tr: %08lx  TANIMSIZ

en: %d error%s, %d warning%s, generating bad object file
tr: %d hata%s, %d uyarı%s, hatalı nesne dosyası üretiliyor

en: %d error%s, %d warning%s, no object file generated
tr: %d hata%s, %d uyarı%s, nesne dosyası üretilmedi

en: %d warnings, treating warnings as errors
tr: %d uyarı, uyarılar hata olarak değerlendiriliyor

en: %s -- statement `%s' ignored
tr: %s -- `%s' deyimi yoksayıldı

en: %s NOP inserted
tr: %s NOP eklendi

en: %s `%s' already has an alias `%s'
tr: %s `%s'un zaten `%s' rumuzu var

en: %s register same as write-back base
tr: %s yazmacı geri-yazma (write-back) temeli ile aynı

en: %s relocations do not fit in %d bytes
tr: %s yerdeğişimleri %d bayta sığmıyor

en: %s relocations do not fit in %d bytes
tr: %s yerdeğişimleri %d bayta sığmıyor

en: %s shortened to %s
tr: %s, %s olarak kısaltıldı

en: %s symbol recursion stopped at second appearance of '%s'
tr: %s sembol çevrimi '%s'nın ikinci görülmesinde durduruldu

en: %s unsupported
tr: %s desteklenmiyor

en: %s without %s
tr: %2$s olmaksızın %1$s

en: %s: bad type for weak symbol
tr: %s: zayıf sembol için hatalı tür

en: %s: data size %ld
tr: %s: veri boyu %ld

en: %s: global symbols not supported in common sections
tr: %s: ortak bölümlerde evrensel semboller

en: %s: no such section
tr: %s: böyle bir bölüm yok

en: %s: output of 1st instruction is the same as an input to 2nd instruction - is this intentional ?
tr: %s: 1. işleminin çıktısı 2. işleminin girdisi ile aynı - bu istendi mi?

en: %s: output of 2nd instruction is the same as an input to 1st instruction - is this intentional ?
tr: %s: 2. işleminin çıktısı 1. işleminin girdisi ile aynı - bu istendi mi?

en: %s: total time in assembly: %ld.%06ld
tr: %s: çeviride geçen toplam zaman: %ld.%06ld

en: %s: unexpected function type: %d
tr: %s: beklenmeyen işlev türü: %d

en: %s: unrecognized processor name
tr: %s: bilinmeyen işlemci adı

en: %s:%u: bad return from bfd_install_relocation: %x
tr: %s:%u: bfd_install_relocation'dan hatalı geri dönüş: %x

en: '%s' is not repeatable. Resulting behavior is undefined.
tr: '%s' tekrarlanabilir değil. Oluşacak durum tanımlı değil.

en: '%s': only the NOP instruction can be issued in parallel on the m32r
tr: '%s': m32r üzerinde yalnız NOP işlemi paralel çalıştırılabilir

en: ')' required
tr: ')' gerekli

en: '--bss-section-name' is deprecated; use '--rename-section .bss=NEWNAME'
tr: '--bss-section-name' eski; '--rename-section .bss=YENİİSİM' kullanın

en: '--data-section-name' is deprecated; use '--rename-section .data=NEWNAME'
tr: '--data-section-name' eski; '--rename-section .data=YENİİSİM' kullanın

en: '--density' option not supported in this Xtensa configuration
tr: '--density' seçeneği bu Xtensa ayarlarında desteklenmiyor

en: '--literal-section-name' is deprecated; use '--rename-section .literal=NEWNAME'
tr: '--literal-section-name' eski; '--rename-section .literal=YENİAD' kullanın

en: '--text-section-name' is deprecated; use '--rename-section .text=NEWNAME'
tr: '--text-section-name' eski; '--rename-section .text=YENİİSİM' kullanın

en: ':' not followed by 'm' or 's'
tr: ':' 'm' veya 's' ile izlenmiyor

en: '[' expected after PLD mnemonic
tr: PLD ipucundan sonra '[' beklendi

en: 'entry_num' must be absolute number in [0,31]
tr: 'entry_num' [0,31] aralığında kesin bir sayı olmalı

en: (PC)+ unpredictable
tr: (PC)+'nin sonuçları tahmin edilemez

en: (unknown reason)
tr: (bilinmeyen sebep)

en: ***Warning - the assembly code generated by the compiler has placed 
     global constant(s) in the text psect.  These will not be available to 
     other modules, since this is not the correct way to handle this. You 
     have two options: 1) get a patched compiler that does not put global 
     constants in the text psect, or 2) remove the 'const' keyword from 
     definitions of global variables in your source module(s).  Don't say 
     I didn't warn you!
tr: ***Uyarı - derleyici tarafından oluşturulan çeviri kodu metin bölümüne evrensel
    sabit(ler) yerleştirdi. Bu sabitler başka modüller tarafından kullanılamayacak,
    çünkü bu işi yapmanın doğru yolu bu değil. İki seçeneğiniz mevcut: 1) evrensel
    sabitleri metin bölümüne yerleştirmeyen düzeltilmiş bir derleyici edinmek;
    veya 2) kaynak kodlarınızda evrensel değişken tanımlarından 'const' anahtar
    kelimesini kaldırmak. Sonra uyarılmadığınızı söylemeyin!

en: -%s conflicts with the other architecture options, which imply -%s
tr: -%s, -%s gerektiren diğer mimari seçenekleri ile çelişiyor

en: -(PC) unpredictable
tr: -(PC)'nin sonuçları tahmin edilemez

en: --base-size-default-16	base reg without size is 16 bits
    --base-size-default-32	base reg without size is 32 bits (default)
    --disp-size-default-16	displacement with unknown size is 16 bits
    --disp-size-default-32	displacement with unknown size is 32 bits (default)
tr: --base-size-default-16	boysuz temel yazmaç 16 bit
    --base-size-default-32	boysuz temel yazmaç 32 bit (öntanımlı)
    --disp-size-default-16	bilinmeyen boyda yerdeğişim 16 bit
    --disp-size-default-32	bilinmeyen boyda yerdeğişim 32 bit (öntanımlı)

en: --gstabs is not supported for ia64
tr: --gstabs ia64 için desteklenmiyor

en: --no-underscore is invalid with a.out format
tr: --no-underscore seçeneği a.out biçemi ile kullanılamaz

en: -32			create 32 bit object file
    -64			create 64 bit object file
tr: -32			32 bit nesne dosyası oluşturur
    -64			64 bit nesne dosyası oluşturur

en: -32			create o32 ABI object file (default)
    -n32			create n32 ABI object file
    -64			create 64 ABI object file
tr: -32			o32 ABI nesne dosyası oluşturur (öntanımlı)
    -n32			n32 ABI nesne dosyası oluşturur
    -64			64 ABI nesne dosyası oluşturur

en: -32 is supported for ELF format only
tr: -32 yalnız ELF biçemi için destekleniyor

en: -64 is supported for ELF format only
tr: -64 yalnız ELF biçemi için destekleniyor

en: -EL			generate code for a little endian machine
    -EB			generate code for a big endian machine
    --little-endian-data	generate code for a machine having big endian
                            instructions and little endian data.
tr: -EL			küçük sonlu makinalar için kod üretir
    -EB			büyük sonlu makinalar için kod üretir
    --little-endian-data	büyük sonlu işlemler ve küçük sonlu veriye sahip
                            makinalar için işlem üretir

en: -G is not supported for this configuration
tr: -G bu ayarlarda desteklenmiyor

en: -G may not be used with SVR4 PIC code
tr: -G SVR4 PIC kodu ile kullanılamaz

en: -G may not be used with SVR4 or embedded PIC code
tr: -G SVR4 veya gömülü PIC kodu ile kullanılamaz

en: -G may not be used with embedded PIC code
tr: -G gömülü PIC kodu ile kullanılamaz

en: -G n         Data >= n bytes is in small data area
tr: -G n         Veri >= n bayt, küçük veri bölgesinde tutulur

en: -G not supported in this configuration.
tr: -G bu ayarlarda desteklenmiyor.

en: -KPIC			generate PIC
    -V			print assembler version number
    -undeclared-regs	ignore application global register usage without
    			appropriate .register directive (default)
    -no-undeclared-regs	force error on application global register usage
    			without appropriate .register directive
    -q			ignored
    -Qy, -Qn		ignored
    -s			ignored
tr: -KPIC			PIC oluşturur
    -V			çevirici sürüm numarasını yazdırır
    -undeclared-regs	ilgili .register yönergesi olmaksızın uygulamanın
    			evrensel yazmaç kullanımını yoksayar (öntanımlı)
    -no-undeclared-regs	ilgili .register yönergesi olmaksızın
    			uygulamanın evrensel yazmaç kullanımında hata oluşturur
    -q			yoksayılır
    -Qy, -Qn		yoksayılır
    -s			yoksayılır

en: -KPIC, -call_shared	generate SVR4 position independent code
    -non_shared		do not generate position independent code
    -xgot			assume a 32 bit GOT
    -mabi=ABI		create ABI conformant object file for:
tr: -KPIC, -call_shared    SVR4 için yerden bağımsız kod üretir
    -non_shared            yerden bağımsız kod üretmez
    -xgot                  32 bitlik GOT varsayar
    -mabi=ABI              ABI uyumlu nesne dosyası oluşturur:

en: -R option not supported on this target.
tr: -R seçeneği bu hedef için desteklenmiyor.

en: -TSO			use Total Store Ordering
    -PSO			use Partial Store Ordering
    -RMO			use Relaxed Memory Ordering
tr: -TSO			Toplam Saklama Sıralaması kullanır
    -PSO			Kısmi Saklama Sıralaması kullanır
    -RMO			Gevşetilmiş Bellek Sıralaması kullanır

en: -call_shared is supported only for ELF format
tr: -call_shared yalnız ELF biçemi için destekleniyor

en: -expand-pt32 invalid together with -no-expand
tr: -expand-pt32, -no-expand ile birlikte geçersiz olur

en: -expand-pt32 only valid with -abi=64
tr: -expand-pt32 ancak -abi=64 ile birlikte geçerli olur

en: -isa=[shmedia		set default instruction set for SH64
          | SHmedia
          | shcompact
          | SHcompact]
    -abi=[32|64]		set size of expanded SHmedia operands and object
    			file type
    -shcompact-const-crange	emit code-range descriptors for constants in
    			SHcompact code sections
    -no-mix			disallow SHmedia code in the same section as
    			constants and SHcompact code
    -no-expand		do not expand MOVI, PT, PTA or PTB instructions
    -expand-pt32		with -abi=64, expand PT, PTA and PTB instructions
    			to 32 bits only
tr: -isa=[shmedia		SH64 için öntanımlı işlem kümesini belirler
          | SHmedia
          | shcompact
          | SHcompact]
    -abi=[32|64]		genişletilmiş SHmedia işlenen ve nesne dosyasının boyunu
    			belirler
    -shcompact-const-crange	SHcompact kod bölümlerindeki sabitler için kod aralık
    			tanımlayıcılar üretir
    -no-mix			sabitler ve SHcompact kodunun bulunduğu bölümde SHmedia koduna
    			izin vermez
    -no-expand		MOVI, PT, PTA veya PTB işlemleri genişletilmez
    -expand-pt32		-abi=64 ile PT, PTA ve PTB işlemleri yalnız 32 bite
    			 genişletilir

en: -k			generate PIC
tr: -k			PIC üretir

en: -m68851 | -mno-68851
    			target has/lacks memory-management unit coprocessor
    			[default yes for 68020 and up]
    -pic, -k		generate position independent code
    -S			turn jbsr into jsr
    --pcrel                 never turn PC-relative branches into absolute jumps
    --register-prefix-optional
    			recognize register names without prefix character
    --bitwise-or		do not treat `|' as a comment character
tr: -m68851 | -mno-68851
    			hedefte bellek-yönetim yardımcı işlemcisi var/yok
    			[öntanımlı: 68020 ve üstü için `yes' (var)]
    -pic, -k		yerden bağımsız kod üretir
    -S			jbsr'yi jsr'ye çevirir
    --pcrel                 PC göreli dalları kesin sıçramalar haline getirmez
    --register-prefix-optional
    			yazmaç isimlerini önek karakteri olmaksızın tanır
    --bitwise-or		`|'ı bir açıklama karakteri olarak işlemez

en: -mCPU			equivalent to -march=CPU -mtune=CPU. Deprecated.
    -no-mCPU		don't generate code specific to CPU.
    			For -mCPU and -no-mCPU, CPU must be one of:
tr: -mİŞL               -march=İŞL -mtune=İŞL ile aynı. Artık kullanılmıyor.
    -no-mİŞL            İŞL işlemcisine özgü kod üretmez.
                        -mİŞL ve -no-mİŞL için İŞL seçenekleri:

en: -mPIC        Note large position independent code
tr: -mPIC        yerden bağımsız büyük kod bulunur

en: -mabi is supported for ELF format only
tr: -mabi yalnız ELF biçemi için destekleniyor

en: -maltivec		generate code for AltiVec
    -me500, -me500x2	generate code for Motorola e500 core complex
    -mspe			generate code for Motorola SPE instructions
    -mregnames		Allow symbolic names for registers
    -mno-regnames		Do not allow symbolic names for registers
tr: -maltivec		AltiVec için kod üretir
    -me500, -me500x2	Motorola e500 temeli için kod üretir
    -mspe			Motorola SPE işlemleri için kod üretir
    -mregnames		Yazmaçlarda sembolik isimlere izin verir
    -mno-regnames		Yazmaçlarda sembolik isimlere izin vermez

en: -mcoff-version={0|1|2}    Select COFF version
tr: -mcoff-version={0|1|2}    COFF sürümünü belirtir

en: -mcpu=<CPU version>       Specify the CPU version
tr: -mcpu=<işlemci sürümü>    İşlemci sürümünü belirtir

en: -mdouble     Note fp double insns are used
tr: -mdouble     fp double işlemleri kullanılır

en: -mdword      Note stack is aligned to a 8 byte boundary
tr: -mdword      Yığıt 8bayt sınırına hizalanır

en: -me <filename>            Redirect errors to a file
tr: -me <dosya adı>           Hataları bir dosyaya yönlendirir

en: -merrors-to-file <filename>
tr: -merrors-to-file <dosya adı>

en: -mfar-mode | -mf          Use extended addressing
tr: -mfar-mode | -mf          Genişletilmiş adresleme kullanır

en: -mfpr-32     Note 32 fprs are used
tr: -mfpr-32     32 fprs kullanılır

en: -mfpr-64     Note 64 fprs are used
tr: -mfpr-64     64 fprs kullanılır

en: -mgp32			use 32-bit GPRs, regardless of the chosen ISA
    -mfp32			use 32-bit FPRs, regardless of the chosen ISA
    -O0			remove unneeded NOPs, do not swap branches
    -O			remove unneeded NOPs and swap branches
    -n			warn about NOPs generated from macros
    --[no-]construct-floats [dis]allow floating point values to be constructed
    --trap, --no-break	trap exception on div by 0 and mult overflow
    --break, --no-trap	break exception on div by 0 and mult overflow
tr: -mgp32                      ISA seçeneğinden bağımsız, 32 bit GPR kullanılır
    -mfp32                      ISA seçeneğinden bağımsız, 32 bit FPR kullanılır
    -O0                         gerekmeyen NOP'ları kaldırır, dalları takas etmez
    -O                          gerekmeyen NOP'ları kaldırır ve dalları takas eder
    -n                          makrolardan üretilen NOP'lar hakkında uyarır.
    --[no-]construct-floats     kayan nokta değerlerinin oluşturulmasına izin verir
                                veya izin vermez [no ile]
    --trap, --no-break          sıfırla bölme ve çarpma taşmasında olağandışılığı
                                yakalar, durdurmaz
    --break, --no-trap          sıfırla bölme ve çarpma taşmasında olağandışılığı
                                yakalamaz, durdurur

en: -mgp32 used with a 64-bit ABI
tr: 64 bit ABI ile -mgp32 kullanılmış

en: -mgp64 used with a 32-bit ABI
tr: 32 bit ABI ile -mgp64 kullanılmış

en: -mgp64 used with a 32-bit processor
tr: 32 bitlik işlemci ile -mgp64 kullanılmış

en: -mgpr-32     Note 32 gprs are used
tr: -mgpr-32     32 gprs kullanılır

en: -mgpr-64     Note 64 gprs are used
tr: -mgpr-64     64 gprs kullanılır

en: -mips1			generate MIPS ISA I instructions
    -mips2			generate MIPS ISA II instructions
    -mips3			generate MIPS ISA III instructions
    -mips4			generate MIPS ISA IV instructions
    -mips5                  generate MIPS ISA V instructions
    -mips32                 generate MIPS32 ISA instructions
    -mips32r2               generate MIPS32 release 2 ISA instructions
    -mips64                 generate MIPS64 ISA instructions
    -march=CPU/-mtune=CPU	generate code/schedule for CPU, where CPU is one of:
tr: -mips1              MIPS ISA I işlemleri üretir
    -mips2              MIPS ISA II işlemleri üretir
    -mips3              MIPS ISA III işlemleri üretir
    -mips4              MIPS ISA IV işlemleri üretir
    -mips5              MIPS ISA V işlemleri üretir
    -mips32             MIPS32 ISA işlemleri üretir
    -mips32r2           2. Sürüm MIPS32 ISA işlemleri üretir
    -mips64             MIPS64 ISA işlemleri üretir
    -march=İŞL/-mtune=İŞL      İŞL işlemcisi için kod üretir. İŞL seçenekleri:

en: -mips16			generate mips16 instructions
    -no-mips16		do not generate mips16 instructions
tr: -mips16             mips16 işlemleri üretir
    -no-mips16          mips16 işlemleri üretmez

en: -mlibrary-pic Compile library for large position indepedent code
tr: -mlibrary-pic Kitaplık, yerden bağımsız büyük kod için derlenir

en: -mmedia      Note media insns are used
tr: -mmedia      media işlemleri kullanılır

en: -mmuladd     Note multiply add/subtract insns are used
tr: -mmuladd     çarpma toplama/çıkarma işlemleri kullanılır

en: -mno-dword   Note stack is aligned to a 4 byte boundary
tr: -mno-dword   Yığıt 4 bayt sınırına hizalanır

en: -mno-pack    Do not allow instructions to be packed
tr: -mno-pack    İşlemler paketlenmez

en: -mpack       Note instructions are packed
tr: -mpack       işlemler paketlenir

en: -mpic        Note small position independent code
tr: -mpic        yerden bağımsız küçük kod bulunur

en: -mppc64, -m620		generate code for PowerPC 620/625/630
    -mppc64bridge		generate code for PowerPC 64, including bridge insns
    -mbooke64		generate code for 64-bit PowerPC BookE
    -mbooke, mbooke32	generate code for 32-bit PowerPC BookE
    -mpower4		generate code for Power4 architecture
    -mcom			generate code Power/PowerPC common instructions
    -many			generate code for any architecture (PWR/PWRX/PPC)
tr: -mppc64, -m620		PowerPC 620/625/630 için kod üretir
    -mppc64bridge		PowerPC 64 için kod üretir, bridge işlemleri dahil
    -mbooke64		64-bit PowerPC BookE için kod üretir
    -mbooke, mbooke32	32-bit PowerPC BookE için kod üretir
    -mpower4		Power4 mimarisi için kod üretir
    -mcom			Power/PowerPC ortak işlemleri için kod üretir
    -many			Bütün mimariler (PWR/PWRX/PPC) için kod üretir

en: -mrelocatable		support for GCC's -mrelocatble option
    -mrelocatable-lib	support for GCC's -mrelocatble-lib option
    -memb			set PPC_EMB bit in ELF flags
    -mlittle, -mlittle-endian, -l, -le
    			generate code for a little endian machine
    -mbig, -mbig-endian, -b, -be
    			generate code for a big endian machine
    -msolaris		generate code for Solaris
    -mno-solaris		do not generate code for Solaris
    -V			print assembler version number
    -Qy, -Qn		ignored
tr: -mrelocatable		GCC'nin -mrelocatble seçeneğini destekler
    -mrelocatable-lib	GCC'nin -mrelocatble-lib seçeneğini destekler
    -memb			ELF bayraklarında PPC_EMB bitini atar
    -mlittle, -mlittle-endian
    			küçük sonlu yapılar için kod üretir
    -mbig, -mbig-endian	büyük sonlu yapılar için kod üretir
    -msolaris		Solaris için kod üretir
    -mno-solaris		Solaris için kod üretmez
    -V			çeviricinin sürüm numarasını yazdırır
    -Qy, -Qn		yoksayılır

en: -msoft-float Note software fp is used
tr: -msoft-float yazılım fp'si kullanılır

en: -mtomcat-debug Debug tomcat workarounds
tr: -mtomcat-debug Tomcat kestirmelerinde hata ayıklar

en: -mtomcat-stats Print out stats for tomcat workarounds
tr: -mtomcat-stats Tomcat kestirmeleri için istatistik yazdırır

en: -n32 is supported for ELF format only
tr: -n32 yalnız ELF biçemi için destekleniyor

en: -no-expand only valid with SHcompact or SHmedia
tr: -no-expand ancak SHcompact veya SHmedia ile birlikte geçerli olur

en: -no-mix is invalid without specifying SHcompact or SHmedia
tr: -no-mix, SHcompact veya SHmedia belirtilmeden geçersiz

en: -non_shared is supported only for ELF format
tr: -non_shared yalnız ELF biçemi için destekleniyor

en: -shcompact-const-crange is invalid without SHcompact
tr: -shcompact-const-crange SHcompact seçeneği olmadan geçersizdir

en: .COMMon length (%d.) < 0! Ignored.
tr: .COMM ortak uzunluğu (%d.) < 0! Yoksayıldı

en: .COMMon length (%ld) out of range, ignored.
tr: .COMM ortak uzunluğu (%ld) kapsam dışı, yoksayıldı.

en: .COMMon length (%ld.) <0! Ignored.
tr: .COMMon uzunluk (%ld.) <0! Yoksayıldı.

en: .COMMon length (%lu) out of range ignored
tr: .COMM ortak uzunluğu (%lu) kapsam dışı, yoksayıldı

en: .EQU must use a label
tr: .EQU bir etiket kullanmalı

en: .EXIT must appear within a procedure
tr: .EXIT bir altyordam içinde olmalı

en: .REG expression must be a register
tr: .REG ifadesi bir yazmaç olmalı

en: .REG must use a label
tr: .REG bir etiket kullanmalı

en: .SCOMMon length (%ld.) <0! Ignored.
tr: .SCOMMon uzunluğu (%ld.) <0! Yoksayıldı.

en: .abort detected.  Abandoning ship.
tr: .abort bulundu. Terk ediliyor.

en: .begin directive with no matching .end directive
tr: eşleşen .end yönergesi olmaksızın .begin yönergesi

en: .begin directive without a preceding .ent directive
tr: öncesinde .ent yönergesi olmaksızın .begin yönergesi

en: .begin directive without a preceding .file directive
tr: öncesinde .file yönergesi olmadan .begin yönergesi

en: .begin/.bend in different segments
tr: .begin/.bend farklı bölümlerde

en: .bend directive names unknown symbol
tr: .bend yönergesi bilinmeyen sembolden bahsediyor

en: .bend directive without a preceding .ent directive
tr: öncesinde .ent yönergesi olmaksızın .bend yönergesi

en: .bend directive without a preceding .file directive
tr: öncesinde .file yönergesi olmaksızın .bend yönergesi

en: .callinfo is not within a procedure definition
tr: .callinfo bir altyordam tanımı içinde değil

en: .cfi_endproc without corresponding .cfi_startproc
tr: .cfi_startproc ile eşleşmeyen .cfi_endproc

en: .cpload not in noreorder section
tr: .cpload, `noreorder' bölümünde değil

en: .def pseudo-op used inside of .def/.endef: ignored.
tr: .def/.endef içinde .def pseudo-op kullanılmış: yoksayıldı.

en: .def pseudo-op used inside of .def/.endef; ignored
tr: .def/.endef içinde .def sanal-op'u kullanılmış; yoksayıldı

en: .dim pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
tr: .dim pseudo-op, .def/.endef dışında kullanılmış: yoksayıldı.

en: .dim pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
tr: .def/.endef dışında kullanılan .dim sanal-op'u; yoksayıldı

en: .ef with no preceding .function
tr: öncesinde .function olmayan .ef

en: .end directive has no name
tr: .end yönergesinin ismi yok

en: .end directive missing or unknown symbol
tr: .end yönergesi eksik veya bilinmeyen sembol

en: .end directive names different symbol than .ent
tr: .end yönergesi .ent'ten farklı bir sembolü gösteriyor

en: .end directive names unknown symbol
tr: .end yönergesi bilinmeyen sembolden bahsediyor

en: .end directive without a preceding .ent directive
tr: öncesinde .ent yönergesi olmaksızın .end yönergesi

en: .end directive without a preceding .ent directive.
tr: Öncesinde .ent yönergesi olmayan .end yönergesi

en: .end directive without a preceding .file directive
tr: öncesinde .file yönergesi olmaksızın .end yönergesi

en: .end directive without matching .ent
tr: eşleşen .ent yönergesi olmaksızın .end yönergesi

en: .end not in text section
tr: .end metin bölümünde değil

en: .end symbol does not match .ent symbol.
tr: .end sembolü .ent sembolü ile eşleşmiyor.

en: .end%s without preceding .%s
tr: öncesinde .%s olmayan .end%s

en: .endef pseudo-op used before .def; ignored
tr: .def öncesinde kullanılan .endef sanal-op'u; yoksayıldı

en: .endef pseudo-op used outside of .def/.endef: ignored.
tr: .endef pseudo-op .def/.endef dışında kullanılmış: yoksayıldı.

en: .endfunc missing for previous .func
tr: önceki .func için eksik .endfunc

en: .endfunc missing for previous .proc
tr: önceki .proc için eksik .endfunc

en: .endr encountered without preceeding .rept, .irc, or .irp
tr: öncesinde .rept, .irc veya .irp olmaksızın .endr

en: .ent directive has no name
tr: .ent yönergesinin ismi yok

en: .ent directive has no symbol
tr: .ent yönergesinde sembol yok

en: .ent directive without matching .end
tr: eşleşen .end yönergesi olmaksızın .ent yönergesi

en: .ent or .aent not in text section.
tr: .ent veya .aent metin bölümünde değil.

en: .err encountered
tr: .err bulundu

en: .es without preceding .bs
tr: öncesinde .bs olmayan .es

en: .fail %ld encountered
tr: .fail %ld bulundu

en: .field count '%d' out of range (1 <= X <= 32)
tr: .field (alan) sayısı '%d' aralık dışı (1 <= X <= 32)

en: .fill size clamped to %d
tr: .fill boyu %d'e bağlandı.

en: .fmask outside of .ent
tr: .ent dışında .fmask

en: .frame outside of .ent
tr: .ent dışında .frame

en: .ifeqs syntax error
tr: .ifeqs sözdizim hatası

en: .incbin count zero, ignoring `%s'
tr: .incbin sayısı sıfır, `%s' yoksayıldı

en: .linkonce is not supported for this object file format
tr: .linkonce bu nesne dosya biçemi için desteklenmiyor

en: .literal_position inside literal directive; ignoring
tr: literal yönerge içinde .literal_position; yoksayıldı

en: .ln pseudo-op inside .def/.endef: ignored.
tr: .def/.endef içinde .ln pseudo-op: yoksayıldı.

en: .loc before .file
tr: .file'dan önce .loc

en: .loc outside of .text
tr: .text dışında .loc

en: .loc pseudo-op inside .def/.endef: ignored.
tr: .def/.endef içinde .loc pseudo-op: yoksayıldı.

en: .mask outside of .ent
tr: .ent dışında .mask

en: .mask/.fmask outside of .ent
tr: .ent dışında .mask/.fmask

en: .name directive has no symbol
tr: .name yönergesinde sembol yok

en: .name directive not in link (.link) section
tr: .name yönergesi link (.link) bölümünde değil

en: .option pic%d not supported
tr: .option pic%d desteklenmiyor

en: .pdesc directive has no entry symbol
tr: .pdesc yönergesinin giriş sembolü yok

en: .pdesc directive not in link (.link) section
tr: .pdesc yönergesi link (.link) bölümünde değil

en: .pdesc has no matching .ent
tr: .pdesc'le eşleşen .ent yok

en: .popsection without corresponding .pushsection; ignored
tr: .pushsection ile eşleşmeyen .popsection; yoksayıldı

en: .previous without corresponding .section; ignored
tr: .section ile eşleşmeyen .previous; yoksayıldı

en: .prologue directive without a preceding .ent directive
tr: öncesinde .ent yönergesi olmaksızın .prologue yönergesi

en: .sblock may be used for initialized sections only
tr: .sblock yalnız ilklenmiş bölümler için kullanılabilir

en: .scl pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
tr: .def/.endef dışında kullanılan .scl pseudo-op yoksayıldı.

en: .scl pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
tr: .def/.endef dışında kullanılan .scl sanal-op'u; yoksayıldı

en: .set pop with no .set push
tr: .set push olmaksızın .set pop

en: .size expression too complicated to fix up
tr: .size ifadesi düzeltme için çok karmaşık

en: .size pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
tr: .def/.endef dışında kullanılan .size pseudo-op yoksayıldı.

en: .size pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
tr: .def/.endef dışında kullanılan .size sanal op'u; yoksayıldı

en: .space or .fill with negative value, ignored
tr: negatif değerli .space veya .fill; yoksayıldı

en: .space repeat count is negative, ignored
tr: .space tekrar sayısı sıfır, yoksayıldı

en: .space repeat count is zero, ignored
tr: .space tekrar sayısı sıfır, yoksayıldı

en: .space specifies non-absolute value
tr: .space kesin olmayan değer belirtiyor

en: .space/.bes repeat count is negative, ignored
tr: .space/.bes tekrar sayısı negatif, yoksayıldı

en: .space/.bes repeat count is zero, ignored
tr: .space/.bes tekrar sayısı sıfır, yoksayıldı

en: .stab%c is not supported
tr: .stab%c desteklenmiyor

en: .stab%c: description field '%x' too big, try a different debug format
tr: .stab%c: '%x' tanım alanı fazla büyük, başka bir hata ayıklama biçemi deneyin

en: .stab%c: ignoring non-zero other field
tr: .stab%c: sıfır olmayan başka alan yoksayıldı

en: .stab%c: missing comma
tr: .stab%c: eksik virgül

en: .syntax %s requires command-line option `--no-underscore'
tr: %s .syntax sözdizimi `--no-underscore' komut satırı seçeneğini gerektirir

en: .syntax %s requires command-line option `--underscore'
tr: %s .syntax sözdizimi `--underscore' komut satırı seçeneğini gerektirir

en: .tag pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
tr: .def/.endef dışında kullanılan .tag pseudo-op yoksayıldı.

en: .tag pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
tr: .def/.endef dışında kullanılan .tag sanal-op'u; yoksayıldı

en: .tag requires a structure tag
tr: .tag bir yapı etiketi gerektirir

en: .tag target '%s' undefined
tr: .tag hedefi '%s' tanımlanmamış

en: .tc not in .toc section
tr: .tc, .toc bölümünde değil

en: .tc with no label
tr: etiketi olmayan .tc

en: .type pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
tr: .def/.endef dışında kullanılan .type pseudo-op yoksayıldı.

en: .type pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
tr: .def/.endef dışında kullanılan .type sanal-op'u; yoksayıldı

en: .usepv directive has no name
tr: .usepv yönergesinin ismi yok

en: .usepv directive has no type
tr: .usepv yönergesinin türü yok

en: .uses does not refer to a local symbol in the same section
tr: .uses aynı bölümde yerel bir sembole başvurmuyor

en: .uses pseudo-op seen when not relaxing
tr: .uses sanal-op'u gevşetme olmadığı halde bulundu

en: .uses target does not refer to a local symbol in the same section
tr: .uses hedefi aynı bölümde yerel bir sembole başvurmuyor

en: .val expression is too copmlex
tr: .val ifadesi fazla karmaşık

en: .val pseudo-op used outside of .def/.endef ignored.
tr: .def/.endef dışında kullanılan .val pseudo-op yoksayıldı.

en: .val pseudo-op used outside of .def/.endef; ignored
tr: .def/.endef dışında kullanılan .val sanal-op'u; yoksayıldı

en: .var may only be used within a macro definition
tr: .var yalnız bir makro tanımı içinde kullanılabilir

en: .word %s-%s+%s didn't fit
tr: .word %s-%s+%s sığmadı

en: 0x%lx: "%s" type = %ld, class = %d, segment = %d
tr: 0x%lx: "%s" tür = %ld, sınıf = %d, bölüm = %d

en: 16-bit jump out of range
tr: 16bitlik sıçrama kapsam dışı

en: 32-bit conditional branch generated
tr: 32-bit koşullu dal oluşturuldu

en: 32bit mode not supported on this CPU.
tr: Bu CPU'da 32bit kipi desteklenmiyor.

en: 5-bit field must be absolute
tr: 5bitlik alan kesin olmalı

en: 5-bit immediate too large
tr: 5bitlik şimdiki fazla büyük

en: 62-bit relocation not yet implemented
tr: 62 bitlik yerdeğişim henüz desteklenmiyor

en: 64bit mode not supported on this CPU.
tr: Bu CPU'da 64bit kipi desteklenmiyor.

en: 68000 or higher
tr: 68000 veya üstü

en: 68010 or higher
tr: 68010 veya üstü

en: 68020 or higher
tr: 68020 veya üstü

en: 68040 and 68851 specified; mmu instructions may assemble incorrectly
tr: 68040 ve 68851 belirtilmiş; mmu işlemleri doğru çevrilmeyebilir

en: 680X0 options:
    -l			use 1 word for refs to undefined symbols [default 2]
    -m68000 | -m68008 | -m68010 | -m68020 | -m68030 | -m68040 | -m68060 |
    -m68302 | -m68331 | -m68332 | -m68333 | -m68340 | -m68360 | -mcpu32 |
    -m5200  | -m5202  | -m5204  | -m5206  | -m5206e | -m5307  | -m5407
    			specify variant of 680X0 architecture [default %s]
    -m68881 | -m68882 | -mno-68881 | -mno-68882
    			target has/lacks floating-point coprocessor
    			[default yes for 68020, 68030, and cpu32]
tr: 680X0 seçenekleri:
    -l			tanımlanmamış sembollere çağrı için 1 word kullanır [öntanımlı 2]
    -m68000 | -m68008 | -m68010 | -m68020 | -m68030 | -m68040 | -m68060 |
    -m68302 | -m68331 | -m68332 | -m68333 | -m68340 | -m68360 | -mcpu32 |
    -m5200  | -m5202  | -m5204  | -m5206  | -m5206e | -m5307  | -m5407
    			680X0 yapısının alttürünü tanımlar [öntanımlı %s]
    -m68881 | -m68882 | -mno-68881 | -mno-68882
    			hedefte kayan nokta yardımcı işlemcisi var/yok
    			[öntanımlı: 68020, 68030 ve cpu32 için `yes' (var)]

en: : PC-relative operand can't be a constant
tr: : PC göreli işlenen sabit olamaz

en: : TLS operand can't be a constant
tr: : TLS işleneni sabit olamaz

en: : There are only 32 f registers; [0-31]
tr: : Yalnız 32 f yazmacı var; [0-31]

en: : There are only 64 f registers; [0-63]
tr: : Yalnızca 64 f yazmacı var; [0-63]

en: : asr number must be between 0 and 31
tr: : asr numarası 0 ve 31 arasında olmalı

en: : asr number must be between 16 and 31
tr: : asr sayısı 16 ve 31 arasında olmalı

en: : expecting %asrN
tr: : %asrN beklendi

en: : invalid ASI expression
tr: : geçersiz ASI ifadesi

en: : invalid ASI name
tr: : geçersiz ASI ismi

en: : invalid ASI number
tr: : geçersiz ASI sayısı

en: : invalid cpreg name
tr: : geçersiz cpreg ismi

en: : invalid membar mask expression
tr: : geçersiz membar maske ifadesi

en: : invalid membar mask name
tr: : geçersiz membar maske adı

en: : invalid membar mask number
tr: : geçersiz membar maske numarası

en: : invalid prefetch function expression
tr: : geçersiz prefetch işlev ifadesi

en: : invalid prefetch function name
tr: : geçersiz prefetch işlev adı

en: : invalid prefetch function number
tr: : geçersiz prefetch işlev numarası

en: : invalid siam mode expression
tr: : geçersiz siam kipi ifadesi

en: : invalid siam mode number
tr: : geçersiz siam kip numarası

en: : rd on write only ancillary state register
tr: : salt yazılır yardımcı durum yazmacında rd (okuma)

en: : unrecognizable privileged register
tr: : bilinmeyen ayrıcalıklı yazmaç

en: : unrecognizable v9a ancillary state register
tr: : bilinmeyen v9a yardımcı durum yazmacı

en: : unrecognizable v9a or v9b ancillary state register
tr: : bilinmeyen v9a veya v9b yardımcı durum yazmacı

en: :24 not valid for this opcode
tr: :24 bu opkod için geçersiz

en: :b not permitted; defaulting to :w
tr: :b kullanılamaz; :w varsayıldı

en: <arch name>	  assemble for architecture <arch name>
tr: <mimari adı>	  <mimari adı> mimarisi için çevirir

en: <cpu name>	  assemble for CPU <cpu name>
tr: <cpu adı>	  <cpu adı> CPU'su için çevirir

en: <fpu name>	  assemble for FPU architecture <fpu name>
tr: <fpu adı>	  <fpu adı> FPU mimarisi için çevirir

en: <unknown>
tr: <bilinmiyor>

en: @%s reloc is not supported in %s bit mode
tr: @%s yerdeğişimleri %s bit kipinde desteklenmiyor

en: @Rn needs word register
tr: @Rn için word yazmacı gerekli

en: @Rn+ needs word register
tr: @Rn+ için word yazmacı gerekli

en: @local or @plt branch destination is too far away, %ld bytes
tr: @local veya @plt dal hedefi fazla uzak, %ld bayt

en: A bignum/flonum may not be a displacement: 0x%lx used
tr: Büyüksayı/kayan noktalı yerdeğişim olamaz: 0x%lx kullanıldı

en: A branch offset requires 0 MOD 4 alignment
tr: Dal göreli konumu için 0 MOD 4 hizalaması gerekli

en: A different %s was already specified, is now %s
tr: Farklı bir %s zaten belirtilmişti, şimdi %s oldu

en: A status register or status bit name is required
tr: Durum yazmacı veya durum bit ismi gerekli

en: AAARG -> unhandled constant reloc
tr: AAARG -> desteklenmeyen sabit yerdeğişimi

en: ADRL used for a symbol not defined in the same file
tr: Aynı dosyada tanımlanmamış bir sembol için ADRL kullanılmış

en: ARM register expected
tr: ARM yazmacı beklendi

en: AT used after ".set noat" or macro used after ".set nomacro"
tr: ".set noat"dan sonra kullanılan AT veya ".set nomacro"dan sonra
    kullanılan makro

en: AVR options:
      -mmcu=[avr-name] select microcontroller variant
                       [avr-name] can be:
                       avr1 - AT90S1200, ATtiny1x, ATtiny28
                       avr2 - AT90S2xxx, AT90S4xxx, AT90S8xxx, ATtiny22
                       avr3 - ATmega103, ATmega603
                       avr4 - ATmega83, ATmega85
                       avr5 - ATmega161, ATmega163, ATmega32, AT94K
                       or immediate microcontroller name.
tr: AVR seçenekleri:
      -mmcu=[avr-adı] mikrodenetçi alt-türünü seçer
                       [avr-adı]:
                       avr1 - AT90S1200, ATtiny1x, ATtiny28
                       avr2 - AT90S2xxx, AT90S4xxx, AT90S8xxx, ATtiny22
                       avr3 - ATmega103, ATmega603
                       avr4 - ATmega83, ATmega85
                       avr5 - ATmega161, ATmega163, ATmega32, AT94K
                       veya şimdiki mikrodenetçi adı.

en: Aborting because statement has "%s"
tr: İşlem durduruluyor çünkü deyimde "%s" var

en: Accessing `%s' as thread-local object
tr: `%s'e iplikçiğe yerel nesne olarak erişildi

en: Accessing function `%s' as thread-local object
tr: `%s' işlevine iplikçiğe yerel nesne olarak erişildi

en: Addend to unresolved symbol not on word boundary.
tr: Word sınırında olmayan çözümlenmemiş sembole addend eklendi.

en: Additional NOP may be necessary to workaround Itanium processor A/B step errata
tr: Itanium işlemcisi A/B adım hatasını bertaraf etmek için ek NOP gerekebilir

en: Address mode *+ARx is not allowed in memory-mapped register addressing.  Resulting behavior is undefined.
tr: *+ARx adresleme kipi bellek eşlemeli yazmaç adreslemesinde kullanılamaz. Oluşan durum tanımsız.

en: Address mode *+ARx is write-only. Results of reading are undefined.
tr: Adres kipi *+ARx salt yazılır. Okuma sonuçları tanımsız.

en: Address of immediate operand
tr: Şimdiki işlenenin adresi

en: Addressing mode not implemented yet.
tr: Adresleme kipi henüz desteklenmiyor.

en: Adjusted signed .word (%ld) overflows: `switch'-statement too large.
tr: Signed .word (%ld) taşmaları düzeltildi: `switch' deyimi fazla büyük.

en: Alignment must be a power of 2
tr: Hizalama 2'nin kuvvetleri olmalı

en: Alignment negative: 0 assumed
tr: Hizalama negatif: 0 varsayıldı

en: Alignment negative: 0 assumed.
tr: Hizalama negatif: 0 varsayıldı.

en: Alignment too large: %d assumed
tr: Hizalama fazla büyük: %d varsayıldı

en: Alignment too large: %d. assumed
tr: Hizalama fazla büyük: %d. varsayıldı

en: Alignment too large: %d. assumed.
tr: Hizalama fazla büyük: %d. varsayıldı.

en: Alpha options:
    -32addr			treat addresses as 32-bit values
    -F			lack floating point instructions support
    -mev4 | -mev45 | -mev5 | -mev56 | -mpca56 | -mev6 | -mev67 | -mev68 | -mall
    			specify variant of Alpha architecture
    -m21064 | -m21066 | -m21164 | -m21164a | -m21164pc | -m21264 | -m21264a | -m21264b
    			these variants include PALcode opcodes
tr: Alpha seçenekleri:
    -32addr			Adresleri 32bit değerler olarak alır
    -F			Kayan noktalı işlem desteğini içermez
    -mev4 | -mev45 | -mev5 | -mev56 | -mpca56 | -mev6 | -mev67 | -mev68 | -mall
    			Alpha mimarisinin alt-türlerini belirtir
    -m21064 | -m21066 | -m21164 | -m21164a | -m21164pc | -m21264 | -m21264a | -m21264b
    			bu alt mimariler PALcode opkodları içerir

en: An instruction was expanded (%s)
tr: İşlem genişletildi (%s)

en: An offest is needed for this operand.
tr: Bu işlenen için bir göreceye ihtiyaç var.

en: Architecture mismatch on "%s".
tr: "%s" üzerinde yapı uyumsuzluğu

en: Argument to .even ignored
tr: .even'a argüman yoksayıldı

en: Assembler does not yet support PIC
tr: Çevirici henüz PIC desteklemiyor

en: Assembler messages:
tr: Çevirici iletileri:

en: Assertion failure at %s line %d.
tr: %s'de %d satırında olumlama başarısız.

en: Assertion failure in %s at %s line %d.
tr: %s içinde %s'de, %d satırında olumlama başarısız.

en: At least one PR argument expected
tr: En az bir PR argümanı beklendi

en: At least two PR arguments expected
tr: En az iki PR argümanı beklendi

en: Attempt to put a common symbol into set %s
tr: %s kümesine ortak sembol ekleme denemesi

en: Attempt to put an undefined symbol into set %s
tr: %s kümesine tanımlanmamış sembol ekleme denemesi

en: Auto dec can't be used in a branch.
tr: Otomatik azaltma bir dalda kullanılamaz.

en: Auto dec mode cant be used for reading.
tr: Otomatik azaltma kipi okuma için kullanılamaz.

en: Auto dec only works of the SP register.
tr: Otomatik azaltma yalnız SP yazmacı için çalışır.

en: Auto dec won't work with quadwords.
tr: Otomatik azaltma quadword'lerle kullanılamaz.

en: Auto inc can't be used in a branch.
tr: Otomatik arttırma dalda kullanılamaz.

en: Auto inc deferred only works of the SP register.
tr: Otomatik arttırma gecikmesi yalnız SP yazmacında çalışır.

en: Auto inc only works of the SP register.
tr: Otomatik arttırma yalnız SP yazmacında çalışır.

en: Auto inc won't work with quadwords.
tr: Otomatik arttırma quadword'lerle çalışmaz.

en: Auto increment/decrement offset '%ld' is out of range.
tr: Otomatik arttırma/eksiltme görecesi '%ld', kapsam dışı.

en: BSPEC already active.  Nesting is not supported.
tr: BSPEC zaten etkin.  Yuvalanma desteklenmiyor.

en: BSPEC without ESPEC.
tr: ESPEC'siz BSPEC.

en: BSS length (%d) < 0 ignored
tr: BSS uzunluğu (%d) <0 yoksayıldı.

en: BSS length (%d.) <0! Ignored.
tr: BSS uzunluğu (%d.) <0! Yoksayıldı.

en: BYTE expression not a pure number
tr: BYTE ifadesi salt sayı değil

en: BYTE expression not in the range 0..255
tr: BYTE ifadesi 0..255 aralığında değil

en: Bad .fmask directive
tr: Hatalı .fmask yönergesi

en: Bad .frame directive
tr: Hatalı .frame yönergesi

en: Bad .frame directive 1./2. param
tr: Hatalı .frame yönergesi 1./2. parametre

en: Bad .frame directive 3./4. param
tr: Hatalı .frame yönergesi 3./4. parametre

en: Bad .mask directive
tr: Hatalı .mask yönergesi

en: Bad .mask/.fmask directive
tr: Hatalı .mask/.fmask yönergesi

en: Bad .section directive: want a,e,w,x,M,S,G,T in string
tr: Hatalı .section yönergesi: dizgede a,e,w,x,M,S,T olmalı

en: Bad .section directive: want a,o,s,w,x,M,S,G,T in string
tr: Hatalı .section yönergesi: dizgede a,o,s,w,x,M,S,G,T olmalı

en: Bad .section directive: want a,s,w,x,M,S,G,T in string
tr: Hatalı .section yönergesi: dizgede a,s,w,x,M,S,T olmalı

en: Bad COFF version '%s'
tr: Hatalı COFF sürümü '%s'

en: Bad CPU version '%s'
tr: Hatalı işlemci sürümü '%s'

en: Bad base register, using $%d.
tr: Hatalı temel yazmaç, $%d kullanıldı.

en: Bad call to MD_ATOF()
tr: MD_ATOF()'a hatalı çağrı

en: Bad call to MD_NTOF()
tr: MD_NTOF()'ye hatalı çağrı

en: Bad call to md_atof ()
tr: md_atof()'a hatalı çağrı

en: Bad call to md_atof () - floating point formats are not supported
tr: md_atof()'a hatalı çağrı -- kayan noktalı biçemler desteklenmiyor

en: Bad call to md_atof()
tr: md_atof()'a hatalı çağrı

en: Bad element selector %ld
tr: Hatalı öğe seçici %ld

en: Bad floating point constant: %s
tr: Hatalı kayan noktalı sabit: %s

en: Bad opcode table, broken assembler.
tr: Hatalı opkod tablosu, hatalı çevirici

en: Bad opcode-table-option, check in file ns32k-opcode.h
tr: Hatalı opkod tablo seçeneği, ns32k-opcode.h dosyasından kontrol edin

en: Bad operand
tr: Hatalı işlenen

en: Bad operand for a load instruction: <%s>
tr: Yükleme işlemi için hatalı işlenen: <%s>

en: Bad operand for a store instruction: <%s>
tr: Saklama işlemi için hatalı işlenen: <%s>

en: Bad register name r%s
tr: Hatalı yazmaç ismi r%s

en: Bad register number
tr: Hatalı yazmaç numarası

en: Bad register range
tr: Hatalı yazmaç aralığı

en: Bad relocation fixup type (%d)
tr: Hatalı yerdeğişim düzeltme türü (%d)

en: Bad segment (should be absolute).
tr: Hatalı bölüm (kesin olmalı).

en: Bad segment in expression.
tr: İfadede hatalı bölüm.

en: Bad sequence number: !%s!%s
tr: Hatalı sıra numarası: !%s!%s

en: Bad suffix after ':' use {b|w|d} Defaulting to d
tr: ':'dan sonra hatalı sonek; {b|w|d} kullanın. d varsayıldı.

en: Bad suffix, defaulting to d
tr: Hatalı sonek, d varsayıldı

en: Badly formed address expression
tr: Hatalı oluşturulmuş adres ifadesi

en: Barf, bad mode %x
tr: Hatalı %x kipi

en: Big number is too big
tr: Büyük sayı fazla büyük

en: Bignum not permitted in short literal. Immediate mode assumed.
tr: Büyüksayı (bignum) short sabitte kullanılamaz. Şimdiki kip varsayıldı.

en: Bignum too big for %c format; truncated
tr: Büyük sayı (bignum) %c biçemi için fazla büyük; budandı

en: Bignum too big for long
tr: Büyük sayı (bignum) long için fazla büyük

en: Bit field out of range
tr: Bit alanı kapsam dışı

en: Both arguments must be substitution symbols
tr: Her iki argüman da ikame sembolü olmalı

en: Both the_insn.HI and the_insn.LO are set : %s
tr: Hem the_insn.HI hem de the_insn.LO işaretli : %s

en: Branch %s is always false (nop)
tr: %s dalı her zaman yanlış (nop)

en: Branch %s is always true
tr: %s dalı her zaman doğru

en: Branch likely %s is always false
tr: Olası %s dalı her zaman yanlış

en: Branch out of range
tr: Dal kapsam dışı

en: Branch to odd address (%lx)
tr: Tek sayılı adrese dal (%lx)

en: Branch to unaligned address
tr: Hizalanmamış adrese dal

en: Broken assembler.  No assembly attempted.
tr: Çalışmayan çevirici. Çevrilmedi.

en: Buggy opcode: `%s' "%s"
tr: Hatalı opkod: `%s' "%s"

en: C54x-specific command line  options:
tr: C54x'e özgü komut satırı seçenekleri:

en: CFI instruction used without previous .cfi_startproc
tr: öncesinde .cfi_startproc olmadan CFI işlemi kullanılmış

en: CPSR or SPSR expected
tr: CPSR veya SPSR beklendi

en: CPU version has already been set
tr: İşlemci sürümü zaten belirtilmiş

en: CRIS-specific options:
tr: CRIS'a özgü seçenekler:

en: C_EFCN symbol out of scope
tr: C_EFCN sembolü kapsam dışı

en: Can not do %d byte %srelocation
tr: %d baytlık %s yerdeğişimi yapılamaz

en: Can not do %d byte pc-relative pic relocation
tr: %d baytlık pc-göreli pic yerdeğişimi yapılamaz

en: Can not do %d byte pc-relative relocation
tr: %d baytlık pc-göreli yerdeğişim yapılamaz

en: Can not do %d byte pc-relative relocation for storage type %d
tr: %2$d saklama türü için %1$d baytlık pc-göreli yerdeğişim yapılamadı

en: Can not do %d byte pic relocation
tr: %d baytlık pic yerdeğişimi yapılamaz

en: Can not do %d byte relocation
tr: %d baytlık yerdeğişim yapılamaz

en: Can not do %d byte relocation for storage type %d
tr: %2$d saklama türü için %1$d baytlık yerdeğişim yapılamadı

en: Can not represent %s relocation in this object file format
tr: Bu nesne dosya biçeminde %s yerdeğişimi gösterilemez

en: Can not set dlx_skip_hi16_flag
tr: dlx_skip_hi16_flag bayrağı işaretlenemedi

en: Can't change spaces within a procedure definition. Ignored
tr: Bir altyordam tanımı içinde boşluklar değiştirilemez. Yoksayıldı

en: Can't change subspaces within a procedure definition. Ignored
tr: Bir altyordam tanımı içinde altboşluklar değiştirilemez. Yoksayıldı

en: Can't close %s
tr: %s kapatılamıyor

en: Can't close %s: %s
tr: %s kapatılamadı: %s

en: Can't deal with expression; defaulting to %ld
tr: ifade çözümlenemedi; %ld varsayıldı

en: Can't do flonum short literal: immediate mode used.
tr: Kayan noktalı short sabit kullanılamaz: şimdiki kip kullanıldı.

en: Can't emit reloc {- %s-seg symbol "%s"} @ file address %ld.
tr: %3$ld dosya adresinde yerdeğişim {- %1$s-seg sembol "%2$s"} üretilemedi.

en: Can't find opcode to match operands
tr: işlenenlerle eşleşen opkod bulunamadı

en: Can't handle O_big in s390_exp_compare
tr: s390_exp_compare içinde O_big işlenemiyor

en: Can't handle global xtors symbols yet.
tr: Evrensel xtors sembolleri henüz desteklenmiyor.

en: Can't hash %s: %s
tr: %s hash'lenemedi: %s

en: Can't hash `%s': %s
tr: `%s' hash'lenemedi: %s

en: Can't hash instruction '%s':%s
tr: '%s' işlemi hash'lenemedi:%s

en: Can't open macro library file '%s' for reading.
tr: Makro kitaplık dosyası '%s' okuma için açılamadı.

en: Can't read from %s
tr: %s'den okunamıyor

en: Can't redirect stderr to the file '%s'
tr: Standart hata (stderr) '%s' dosyasına yönlendirilemez

en: Can't relax difference
tr: Fark gevşetilemedi

en: Can't relocate expression
tr: İfade yerdeğiştirtilemez

en: Can't relocate expression error.
tr: İfade hatası yerdeğiştirilemez.

en: Can't set GP value
tr: GP değeri atanamadı

en: Can't set register masks
tr: Yazmaç maskeleri ayarlanamadı

en: Can't subtract symbols in different sections %s %s
tr: Değişik bölümlerdeki semboller birbirinden çıkartılamaz %s %s

en: Can't take the address of a register.
tr: Yazmacın adresi alınamaz.

en: Can't use floating point insn in this section
tr: Bu bölümde kayan noktalı işlem kullanılamaz

en: Can't use long branches on 68000/68010/5200
tr: 68000/68010/5200 üzerinde uzun dal kullanılamaz

en: Can't work out size of operand.
tr: İşlenenin boyu hesaplanamadı.

en: Cannot allocate unwind descriptor
tr: Unwind betimleyicisine bellek ayrılamadı

en: Cannot assemble instruction
tr: İşlem çevrimlenemedi

en: Cannot branch to symbol in another section.
tr: Değişik bölümdeki sembole dallanılamaz.

en: Cannot branch to undefined symbol.
tr: Tanımsız sembole dallanılamaz.

en: Cannot define export symbol: %s
tr: İhraç sembolü tanımlanamadı: %s

en: Cannot define static symbol: %s
tr: Statik sembol tanımlanamadı: %s

en: Cannot find relocation type for symbol %s, code %d
tr: %s sembolü, %d kodu için yerdeğişim türü bulunamadı

en: Cannot generate relocation type for symbol %s, code %s
tr: %s sembolü, %s kodu için yerdeğişim oluşturulamadı.

en: Cannot handle fixup
tr: düzeltme başarısız

en: Cannot make %s relocation PC relative
tr: %s yerdeğişimi PC göreli yapılamaz

en: Cannot represent relocation type %s
tr: Yerdeğişim türü %s gösterilemedi

en: Case value %ld unexpected at line %d of file "%s"
tr: "%3$s" dosyası, %2$d satırında beklenmeyen case değeri: %1$ld

en: Casting a branch displacement is bad form, and is ignored.
tr: Dal yerdeğişiminin tür değiştirilmesi hoş değil ve yoksayıldı.

en: Changing of CPU version on the fly not supported
tr: İşlemci sürümünü çevrim içinde değiştirmek desteklenmiyor

en: Chose GP value of %lx
tr: GP değeri olarak %lx seçildi

en: Comma and symbol expected for '.asg STRING, SYMBOL'
tr: '.asg DİZGE, SEMBOL' için virgül ve sembol beklendi

en: Comma and symbol expected for '.eval EXPR, SYMBOL'
tr: '.eval İFADE, SEMBOL' için virgül ve sembol beklendi

en: Comma expected
tr: Virgül beklendi

en: Common alignment negative; 0 assumed
tr: Ortak hizalama negatif; 0 varsayıldı

en: Common alignment not a power of 2
tr: Ortak hizalama 2'nin kuvveti değil

en: Compiler bug: ODD number of bytes in arg structure %s.
tr: Derleyici hatası: Argüman yapısı %s'da TEK sayılı bayt.

en: Complex expression not supported
tr: Karmaşık ifadeler desteklenmiyor

en: Complier error: I got an unknown synthetic branch :%c
tr: Derleyici hatası: Bilinmeyen sentetik dal: %c

en: Compliler bug: Got a case (%d) I wasn't expecting.
tr: Derleyici hatası: Beklenmeyen durum (%d) bulundu.

en: Condition "%s" does not match preceding group
tr: "%s" koşulu önceki grupla eşleşmiyor

en: Condition "%s" uses a different accumulator from a preceding condition
tr: "%s" koşulu önceki koşuldan daha farklı bir biriktirici kullanıyor

en: Condition <%c%c> in structured control directive can not be encoded correctly
tr: yapılandırılmış denetim yönergesindeki <%c%c> koşulu doğru kodlanamıyor

en: Coproccesor code > 25 bits (%lu)
tr: Yardımcı işlemci kodu > 25 bit (%lu)

en: Copyright 2002 Free Software Foundation, Inc.
tr: Telif Hakkı (c) 2002 Free Software Foundation, Inc.

en: Could not set architecture and machine
tr: Yapı ve makina ayarlanamadı

en: Couldn't create VMS object file "%s"
tr: VMS nesne dosyası "%s" oluşturulamadı

en: Couldn't find fixup fragment when checking for indirect reference
tr: Endirekt referans için düzeltme fragmanı bulunamadı

en: Couldn't find source file "%s", dUmMy=%%X%x
tr: Kaynak dosyası "%s" bulunamadı, durum=%%X%x

en: Couldn't find the opening '(' for the deref of this operand.
tr: Bu işlenenin karşı-başvurusu için başlangıç '(' bulunamadı.

en: Couldn't find the opening '[' for the index of this operand.
tr: Bu işlenenin indeksi için başlangıç '[' bulunamadı.

en: Couldn't parse the [index] in this operand.
tr: Bu işlenende [indeks] ayrıştırılamadı.

en: Current section is unitialized, section name required for .clink
tr: Şimdiki bölüm ilklenmemiş, .clink için bölüm ismi gerekli

en: D10V options:
    -O                      Optimize.  Will do some operations in parallel.
    --gstabs-packing        Pack adjacent short instructions together even
                            when --gstabs is specified.  On by default.
    --no-gstabs-packing     If --gstabs is specified, do not pack adjacent
                            instructions together.
tr: D10V seçenekleri:
    -O                      Eniyiler. Bazı işlemleri paralel yapar.
    --gstabs-packing        Yanyana olan kısa işlemleri --gstabs kullanılsa bile
                            birleştirir. Öntanımlı olarak etkin.
    --no-gstabs-packing     --gstabs belirtilmişse yanyana olan işlemleri
                            birleştirmez.

en: Default target `%s' is not supported.
tr: Öntanımlı `%s' hedefi desteklenmiyor.

en: Defective assembler.  No assembly attempted.
tr: Çevirici problemli. Çeviri yapılamıyor.

en: Deprecated syntax.
tr: Artık kullanılmayan biçem.

en: Destination accumulator for each part of this parallel instruction must be different
tr: Bu paralel işlemin her parçası için hedef biriktirici farklı olmalı.

en: Direct Register can't be used in a branch.
tr: Doğrudan yazmaç bir dalda kullanılamaz.

en: Directive invalid within a bundle
tr: İşlem balya (bundle) içinde geçersiz

en: Displacement length %s ignored!
tr: Kaydırma uzunluğu %s yoksayıldı!

en: Displacement to large for :d
tr: :d için yerdeğişim fazla büyük

en: Divide by zero.
tr: Sıfırla bölüm.

en: Don't know how to figure width of %c in md_assemble()
tr: md_assemble()'da %c'nin genişliğinin nasıl belirtileceği bilinmiyor

en: Double check fx_r_type in tc-mips.c:tc_gen_reloc
tr: tc-mips.c:tc_gen_reloc içinde fx_r_type'ı tekrar kontrol edin

en: Duplicate %s conditional
tr: Birden fazla %s koşulu

en: Duplicate predicate register ignored
tr: Çoklu dayanak yazmacı yoksayıldı

en: EBCDIC constants are not supported
tr: EBCDIC sabitleri desteklenmiyor

en: ECOFF debugging is disabled.
tr: ECOFF hata ayıklaması etkinleştirilmemiş.

en: ENDLOOP without corresponding LOOP
tr: LOOP olmaksızın ENDLOOP

en: ESPEC without preceding BSPEC
tr: öncesinde BSPEC olmayan ESPEC

en: Error %s in %s
tr: %s hatası %s içerisinde

en: Error in relocation handling
tr: Yerdeğişim desteğinde hata

en: Error:
tr: Hata:

en: Error:
tr: Hata:

en: Even number required. Rounded to %d
tr: Çift sayı gerekli. %d'ye yuvarlandı

en: Executing %s in IU in reverse serial may not work
tr: %s'i IU'da ters ardışık sırada çalıştırmak başarılı olmayabilir

en: Executing %s in IU may not work
tr: %s'i IU'da işlemek çalışmayabilir

en: Executing %s in IU may not work in parallel execution
tr: %s'i IU'da işlemek paralel işlemede çalışmayabilir

en: Executing %s in reverse serial with %s may not work
tr: %s'yi %s ile ters ardışık sırada çalıştırmak başarılı olmayabilir

en: Expanded opcode after delayed branch: `%s'
tr: Gecikmeli daldan sonra genişletilmiş opkod: `%s'

en: Expanded opcode in dual mode: `%s'
tr: Çiftli kipte genişletilmiş opkod: `%s'

en: Expected comma after common length
tr: Ortak uzunluktan sonra virgül beklendi

en: Expected comma after name
tr: İsimden sonra virgül beklendi

en: Expected comma after name "%s"
tr: "%s" isminden sonra virgül beklendi

en: Expected comma after symbol-name
tr: Sembol adından sonra virgül beklendi

en: Expected comma after symbol-name: rest of line ignored.
tr: sembol isminden sonra virgül beklendi: satırın gerisi yoksayıldı.

en: Expected quoted string
tr: Tırnak içinde bir dizge beklendi

en: Expecting ']' found '%s'
tr: ']' beklendi, '%s' bulundu

en: Expecting a register.
tr: Yazmaç beklendi.

en: Expecting character constant argument
tr: Karakter sabiti argüman beklendi

en: Expecting register D for indexed indirect mode.
tr: İndeksli dolaylı kip için D yazmacı beklendi.

en: Expecting second argument
tr: İkinci argüman bekleniyor

en: Explicit stops are ignored in auto mode
tr: Açık durmalar otomatik kipte yoksayılır

en: Expression Error for operand modifier %%hi/%%lo
tr: %%hi/%%lo işlenen değiştiricisi için ifade hatası

en: Expression is too large for a 32 bits.
tr: İfade 32 bit için fazla büyük.

en: Expression out of range, using 0
tr: İfade kapsam dışı, 0 kullanıldı

en: Expression too complex.
tr: İfade fazla karmaşık.

en: Expression truncated to 16 bits
tr: İfade 16 bite budandı

en: Expression truncated to 5 bits
tr: İfade 5 bite budandı

en: Expression truncated to 9 bits
tr: İfade 9 bite budandı

en: Extended addressing not supported on the specified CPU
tr: Belirtilen işlemcide genişletilmiş adresleme desteklenmiyor

en: Extra )
tr: Fazla )

en: Extra junk in function call, expecting ')'
tr: İşlev çağrısında bozukluk, ')' beklendi

en: FATAL: Attaching copyright header %s
tr: ÖLÜMCÜL: Telif hakkı başlığı %s ekte

en: FATAL: Attaching version header %s
tr: ÖLÜMCÜL: Sürüm başlığı %s ekte

en: FATAL: Can't create %s
tr: ÖLÜMCÜL: %s oluşturulamadı

en: FATAL: Can't write %s
tr: ÖLÜMCÜL: %s yazılamadı

en: FATAL: can't close %s
tr: ÖLÜMCÜL: %s kapatılamadı

en: FATAL: can't close %s
tr: ÖLÜMCÜL: %s kapatılamadı

en: FATAL: can't create %s
tr: ÖLÜMCÜL: %s oluşturulamadı

en: FIRST not supported as a .SUBSPACE argument
tr: FIRST, bir .SUBSPACE argümanı olarak desteklenmiyor

en: FP branch in delay slot
tr: gecikme yuvasında FP dalı

en: FP branch preceded by FP instruction; NOP inserted
tr: FP dalından önce FP işlemi geldi; NOP eklendi

en: FPA register expected
tr: FPA yazmacı beklendi

en: FRAME parameter must be a multiple of 8: %d
tr: FRAME parametresi 8'in katı olmalı: %d

en: FRV specific command line options:
tr: FRV'ye özgü komut satırı seçenekleri:

en: Failed to emit an object byte
tr: Bir nesne baytı üretilemedi

en: Fatal error:
tr: Ölümcül hata:

en: Field not properly aligned [%d] (%d).
tr: Alan doğru hizalanmamış [%d] (%d).

en: Field out of range [%d..%d] (%d).
tr: Alan kapsam dışı [%d..%d] (%d).

en: File '%s' not in macro archive format
tr: '%s' dosyası makro arşiv biçeminde değil

en: File overrides no-base-register option.
tr: Dosya no-base-register seçeneğini etkisizleştirdi

en: First opcode is long.  Unable to mix instructions as specified.
tr: İlk opkod uzun. İşlemler belirtildiği şekilde harmanlanamadı.

en: Fixup data addsy and subsy don't have an appropriate type
tr: Düzeltme verisi addsy ve subsy uygun bir türden değil

en: Fixup data addsy and subsy don't have the same type
tr: Düzeltme verisi addsy ve subsy aynı türden değil

en: Fixup data is erroneously "pcrel"
tr: Düzeltme verisi hatalı olarak "pcrel"

en: Fixup datum is not "fixP->fx_addsy"
tr: Düzeltme verisi "fixP->fx_addsy" değil

en: Fixup datum is not a longword
tr: Düzeltme verisi longword değil

en: Fixup of %ld too large for field width of %d
tr: %ld düzeltmesi %d alan genişliği için fazla büyük

en: Float register should be even, was %d
tr: Kayan noktalı yazmaç çift sayılı olmalı, %d bulundu

en: Floating point register in register list
tr: Kayan nokta yazmacı yazmaç listesinde

en: For quad access, the register must be even and < 14.
tr: Quad erişimi için yazmaç çift sayılı ve < 14 olmalı.

en: Forced short literal to immediate mode. now_seg=%s to_seg=%s
tr: Short sabit şimdiki kipe zorlandı. now_seg=%s to_seg=%s

en: Forcing byte displacement
tr: Bayt yerdeğişimi zorlandı

en: Found '{' after explicit switch to automatic mode
tr: Otomatik kipe açık girişten sonra '{' bulundu

en: Function expects two arguments
tr: İşlev iki argüman gerektiriyor

en: GAS can't handle same-section branch dest >= 0x04000000
tr: GAS aynı bölüm dal hedefini desteklemiyor >= 0x04000000

en: GNU assembler %s
tr: GNU çevirici %s

en: GNU assembler version %s (%s)
tr: GNU çevirici %s (%s) sürümü

en: GNU assembler version %s (%s) using BFD version %s
tr: GNU çevirici %s (%s) sürümü BFD %s sürümü

en: GOT already in symbol table
tr: GOT zaten sembol tablosunda

en: GP prologue size exceeds field size, using 0 instead
tr: GP önbilgi boyu dosya boyundan büyük, 0 kullanıldı

en: GREG expression too complicated
tr: GREG ifadesi fazla karmaşık

en: Garbage at end of instruction: `%s'.
tr: İşlemin sonunda bozukluk: `%s'.

en: Gas failure, reloc value %d
tr: Gas hatası, yerdeğişim değeri %d

en: Global pointers not supported; recompile -G 0
tr: Evrensel imleyiciler desteklenmiyor; -G 0 ile yeniden derleyin

en: Globalsymbol attribute for symbol %s was unexpected.
tr: %s sembolü için evrensel sembol özniteliği beklenmiyordu.

en: Hashing returned "%s".
tr: Hash işlemi "%s" sonucunu verdi.

en: High value system registers cannot be included in list
tr: Yüksek değerli sistem yazmaçları listeye dahil edilemez

en: I don't need or use temp. file "%s".
tr: "%s" geçici dosyası istenmiyor ve kullanılmıyor.

en: I don't use an interpass file! -V ignored
tr: Interpass dosyası kullanılmıyor! -V yoksayıldı

en: I parsed 2 registers in this operand.
tr: Bu işlenende 2 yazmaç ayrıştırıldı.

en: I/O error writing VMS object file
tr: VMS nesne dosyası yazılırken G/Ç hatası (I/O)

en: I/O error writing VMS object file (length prefix)
tr: VMS nesne dosyası yazılırken G/Ç (I/O) hatası (uzunluk öneki)

en: I960 options:
tr: I960 seçenekleri:

en: IA-64 options:
      --mconstant-gp	  mark output file as using the constant-GP model
    			  (sets ELF header flag EF_IA_64_CONS_GP)
      --mauto-pic		  mark output file as using the constant-GP model
    			  without function descriptors (sets ELF header flag
    			  EF_IA_64_NOFUNCDESC_CONS_GP)
      -milp32|-milp64|-mlp64|-mp64	select data model (default -mlp64)
      -mle | -mbe		  select little- or big-endian byte order (default -mle)
      -x | -xexplicit	  turn on dependency violation checking (default)
      -xauto		  automagically remove dependency violations
      -xdebug		  debug dependency violation checker
tr: IA-64 seçenekleri:
      --mconstant-gp	  çıktı dosyasını sabit GP modelini kullanıyor olarak
    			  işaretler (ELF başlık bayrağı EF_IA_64_CONS_GP'ye değer atar)
      --mauto-pic		  çıktı dosyasını , işlem tanımlayıcılar olmaksızın 
    			  sabit GP modeli olarak işaretler (ELF başlık bayrağı
    			  EF_IA_64_NOFUNCDESC_CONS_GP'ye değer atar)
      -milp32|-milp64|-mlp64|-mp64	veri modelini seçer (öntanımlı -mlp64)
      -mle | -mbe		  küçük (-mle) veya büyük (-mbe) sonlu (öntanımlı -mle)
      -x | -xexplicit	  bağımlılık ihlali kontrolünü etkinleştirir (öntanımlı)
      -xauto		  bağımlılık ihlallerini otomatik kaldırır
      -xdebug		  bağımlılık ihlal kontrolünde hata ayıklar

en: INSTR_LABEL_DEF not supported yet
tr: INSTR_LABEL_DEF henüz desteklenmiyor

en: IP2K specific command line options:
tr: IP2K'ya özgü komut satırı seçenekleri:

en: IU instruction may not be in the left container
tr: IU işlemi sol taşıyıcıda tutulamaz.

en: Ignoring attempt to re-define symbol
tr: Sembolü yeniden tanımlama denemesi yoksayıldı

en: Ignoring attempt to re-define symbol `%s'.
tr: `%s' sembolünü yeniden tanımlama denemesi yoksayıldı.

en: Ignoring changed section attributes for %s
tr: %s için değişmiş bölüm öznitelikleri yoksayıldı

en: Ignoring statement due to "%s"
tr: "%s" yüzünden deyim yoksayıldı

en: Ilegal instruction or not implmented opcode.
tr: Geçersiz işlem veya eksik opkod.

en: Illegal 19-bit code (%lu)
tr: Geçersiz 19 bitlik kod (%lu)

en: Illegal 20-bit code (%lu)
tr: Geçersiz 20 bit kod (%lu)

en: Illegal break code (%lu)
tr: Geçersiz durma (break) kodu (%lu)

en: Illegal lower break code (%lu)
tr: Geçersiz alt durma (break) kodu (%lu)

en: Illegal operand.
tr: Geçersiz işlenen.

en: Illegal operands
tr: Geçersiz işlenenler

en: Illegal operands for %s
tr: %s için geçersiz işlenen

en: Illegal operands%s
tr: Geçersiz işlenen %s

en: Illegal operands: %%%s can be only used with call __tls_get_addr
tr: Geçersiz işlenen: %%%s ancak __tls_get_addr çağrısı ile beraber kullanılabilir

en: Illegal operands: %%%s cannot be used together with other relocs in the insn ()
tr: Geçersiz işlenen: %%%s, () işlemindeki başka yerdeğişimlerle beraber kullanılamaz

en: Illegal operands: %%%s requires arguments in ()
tr: Geçersiz işlenen: %%%s, () içinde argüman istiyor

en: Illegal operands: %%r_%s%d requires arguments in ()
tr: Geçersiz işlenen: %%r_%s%d, () içinde argüman istiyor

en: Illegal operands: %%r_plt in %d-byte data field
tr: Geçersiz işlenenler: %d-bayt veri alanında %%r_plt

en: Illegal operands: %%r_tls_dtpoff in %d-byte data field
tr: Geçersiz işlenenler: %d-bayt veri alanında %%r_tls_dtpoff

en: Illegal operands: Can't add non-constant expression to %%%s()
tr: Geçersiz işlenenler: Sabit olmayan ifade %%%s()'e eklenemez

en: Illegal operands: Can't do arithmetics involving %%%s() of a relocatable symbol
tr: Geçersiz işlenenler: Yerdeğiştirebilen bir sembolün %%%s()'ı ile ilgili
    aritmetik yapılamaz

en: Illegal operands: Can't do arithmetics other than + and - involving %%%s()
tr: Geçersiz işlenenler: %%%s() ile ilgili + ve -'den başka aritmetik yapılamaz

en: Illegal operands: Only %%r_%s%d allowed in %d-byte data fields
tr: Geçersiz işlenenler: %3$d-bayt veri alanlarında yalnız %%r_%1$s%2$d

en: Illegal operands: garbage after %%r_%s%d()
tr: Geçersiz işlenen: %%r_%s%d() sonrasında karmaşıklık

en: Illegal value for co-processor offset
tr: Yardımcı işlemci göreli konumu için geçersiz değer

en: Immediate access can't be used as an address.
tr: Şimdiki erişim bir adres olarak kullanılamaz.

en: Immediate operand is not allowed for operand %d.
tr: %d işleneni için şimdiki işlenen kullanılamaz.

en: Immediate value not in 16 bit range: %ld
tr: Şimdiki değer 16bit aralığında değil: %ld

en: Immediate value not in 4 bit unsigned range: %ld
tr: Şimdiki değer 4bitlik unsigned aralıkta değil: %ld

en: Immediate value not in 5 bit unsigned range: %ld
tr: Şimdiki değer 5bitlik unsigned aralıkta değil: %ld

en: Immediate value not in 6 bit range: %ld
tr: Şimdiki değer 6bitlik aralıkta değil: %ld

en: Immediate value not in 6 bit unsigned range: %ld
tr: Şimdiki değer 6bitlik unsigned aralıkta değil: %ld

en: Immediate value not in 8 bit range: %ld
tr: Şimdiki değer 8bit aralığında değil: %ld

en: Immediate value of %ld is too large
tr: %ld'nin şimdiki değeri fazla büyük

en: Improper extract size (%lu, position %lu)
tr: Geçersiz çıkarma boyu (%lu, yer %lu)

en: Improper insert size (%lu, position %lu)
tr: Geçersiz ekleme boyu (%lu, yer %lu)

en: Improper position (%lu)
tr: Geçersiz yer (%lu)

en: Improper rotate count
tr: Geçersiz döndürme sayısı

en: Improper shift amount (%lu)
tr: Geçersiz kaydırma miktarı (%lu)

en: Incorrect register `%%%s' used with `%c' suffix
tr: Hatalı `%%%s' yazmacı `%c' soneki ile kullanılmış

en: Increment/decrement value is out of range: `%ld'.
tr: Artırma/eksiltme değeri kapsam dışı: `%ld'.

en: Indexed indirect mode is not allowed for movb/movw.
tr: İndeksli dolaylı kip movb/movw için geçersiz.

en: Indirect indexed addressing is not valid for 68HC11.
tr: Dolaylı indeksli adresleme, 68HC11 için geçersiz.

en: Inserting "%s" into entry hint table failed: %s
tr: Girdi ipucu tablosuna "%s" eklenmesi başarısız: %s

en: Inserting "%s" into structure table failed: %s
tr: Yapı tablosuna "%s" eklenmesi başarısız: %s

en: Instruction %s not allowed in a delay slot.
tr: %s işlemi gecikme yuvasında olamaz.

en: Instruction %s requires absolute expression
tr: %s işlemi kesin ifade gerektirir

en: Instruction %s: result is always false
tr: %s işlemi: sonuç her zaman yanlış

en: Instruction %s: result is always true
tr: %s işlemi: sonuç her zaman doğru

en: Instruction '%s' requires an LP cpu version
tr: '%s' işlemi LP işlemci sürümü gerektiriyor

en: Instruction '%s' requires far mode addressing
tr: '%s' işlemi uzak kip adreslemesi gerektiriyor

en: Instruction `%s' is not recognized.
tr: `%s' işlemi bilinmiyor.

en: Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slots left)
tr: İşlem mevcut gecikme yuvalarına sığmıyor (%d word işlem, %d yuva kaldı)

en: Instruction does not fit in available delay slots (%d-word insn, %d slots left). Resulting behavior is undefined.
tr: İşlem mevcut gecikme yuvalarına sığmıyor (%d word işlem, %d yuva kalmış). Oluşacak durum tanımlı değil.

en: Instruction formats for `%s':
tr: `%s' için işlem biçemleri:

en: Instruction in R container is squashed by flow control instruction in L container.
tr: R taşıyıcısındaki işlem, L taşıyıcısındaki flow control işlemi tarafından
    etkisizleştirildi.

en: Instruction must be executed in parallel
tr: İşlem paralel işlenmeli.

en: Instruction must be executed in parallel with another instruction.
tr: İşlem bir başka işlem ile paralel işlenmeli.

en: Instruction uses long version, so it cannot be mixed as specified
tr: İşlem uzun biçemi kullanıyor, belirtildiği şekilde harmanlanamaz

en: Instructions do not use parallel execution pipelines.
tr: İşlemler paralel çalışma yolları kullanmıyor.

en: Instructions may not be executed in parallel
tr: İşlemler paralel işlenemez

en: Instructions share the same execution pipeline
tr: İşlemler aynı çalışma yolunu paylaşıyor.

en: Instructions using long offset modifiers or absolute addresses are not repeatable. Resulting behavior is undefined.
tr: Uzun görece değiştiricileri veya kesin adresler kullanan işlemler tekrarlanabilir değil. Oluşacak durum tanımlı değil.

en: Instructions which cause PC discontinuity are not allowed in a delay slot. Resulting behavior is undefined.
tr: PC kesintisi oluşturan işlemler gecikme yuvasında olamaz. Oluşacak durum tanımlı değil.

en: Instructions write to the same destination register.
tr: İşlemler aynı hedef yazmacına yazıyor.

en: Intel Wireless MMX technology register expected
tr: Intel Wireless MMX teknoloji yazmacı beklendi

en: Intel Wireless MMX technology register expected, not '%.100s'
tr: Intel Wireless MMX teknoloji yazmacı beklendi, '%.100s' değil

en: Internal Error:  Can't hash %s: %s
tr: İç Hata: %s hash'lenemedi: %s

en: Internal Error: Can't find %s in hash table
tr: İç Hata: %s hash tablosunda bulunamadı

en: Internal Error: Can't hash %s: %s
tr: İç Hata: %s hash'lenemedi: %s

en: Internal assembler error for instruction %s
tr: %s işlemi için iç çevirici hatası

en: Internal assembler error for instruction format %s
tr: %s işlem biçemi için iç çevirici hatası

en: Internal assembler error for macro %s
tr: %s makrosu için iç çevirici hatası

en: Internal bug. Try to use 0(r%d) instead of @r%d
tr: İç hata. @r%2$d yerine 0(r%1$d) kullanmayı deneyin

en: Internal consistency error.  check ns32k-opcode.h
tr: İç tutarlılık hatası. ns32k-opcode.h'ı kontrol edin.

en: Internal error!
tr: İç hata!

en: Internal error, aborting at %s line %d
tr: İç hata, %s'de %d satırında durduruldu

en: Internal error, aborting at %s line %d in %s
tr: İç hata, %s'de %d satırında, %s içinde durduruldu

en: Internal error: Unable to find containing space for %s.
tr: İç hata: %s için taşıyıcı boşluk bulunamadı.

en: Internal error: can't find opcode `%s' for `%s'
tr: İç hata: `%2$s' için `%1$s' opkodu bulunamadı

en: Internal error: can't hash `%s': %s
tr: İç hata: `%s' hash'lenemedi: %s

en: Internal error: losing opcode: `%s' "%s"
tr: İç hata: opkod kaybedildi:  `%s' "%s"

en: Internal logic error in iif.iifP[].type
tr: iif.iifP[].type'da iç mantıksal hata

en: Internal logic error in iif.iifP[n].type
tr: iif.iifP[n].type'da iç mantıksal hata

en: Internal logic error.  line %d, file "%s"
tr: İç mantıksal hata. Satır %d, dosya "%s"

en: Internal logic error. line %d, file "%s"
tr: İç mantıksal hata. Satır %d, dosya "%s"

en: Invalid .CALL argument: %s
tr: Geçersiz .CALL argümanı: %s

en: Invalid .CALLINFO argument: %s
tr: Geçersiz .CALLINFO argümanı: %s

en: Invalid .SPACE argument
tr: Geçersiz .SPACE argümanı

en: Invalid .SUBSPACE argument
tr: Geçersiz .SUBSPACE argümanı

en: Invalid .insn format
tr: Geçersiz .insn biçemi

en: Invalid Add Condition: %s
tr: Geçersiz Ekleme Koşulu: %s

en: Invalid Add and Branch Condition
tr: Geçersiz Ekleme ve Dal Koşulları

en: Invalid Bit Branch Condition: %c
tr: Geçersiz Bit Dalı Koşulu: %c

en: Invalid COPR identifier
tr: Geçersiz COPR tanımlayıcısı

en: Invalid Compare and Branch Condition
tr: Geçersiz Karşılaştırma ve Dal Koşulu

en: Invalid Compare/Subtract Condition
tr: Geçersiz Karşılaştırma/Çıkarma Koşulu

en: Invalid Compare/Subtract Condition: %s
tr: Geçersiz Karşılaştırma/Çıkarma Koşulu: %s

en: Invalid DataLabel expression
tr: geçersiz Veri Etiketi ifadesi

en: Invalid FP Compare Condition: %s
tr: Geçersiz FP Karşılaştırma Koşulu: %s

en: Invalid FP Operand Format: %3s
tr: Geçersiz FP İşlenen Biçemi: %3s

en: Invalid FTEST completer: %s
tr: Geçersiz FTEST tamamlayıcısı: %s

en: Invalid Floating Point Operand Format.
tr: Geçersiz Kayan Nokta İşlenen Biçemi.

en: Invalid Indexed Load Completer Syntax.
tr: Geçersiz İndeksli Yükleme Tamamlayıcısı Sözdizimi.

en: Invalid Indexed Load Completer.
tr: Geçersiz İndeksli Yükleme Tamamlayıcısı.

en: Invalid Logical Instruction Condition.
tr: Geçersiz Mantıksal İşlem Koşulu.

en: Invalid MDMX Immediate (%ld)
tr: geçersiz MDMX şimdiki (%ld)

en: Invalid Nullification: (%c)
tr: Geçersiz Sıfırlama: (%c)

en: Invalid PC relative reloc
tr: Geçersiz PC göreli yerdeğişim

en: Invalid PIC expression.
tr: geçersiz PIC ifadesi

en: Invalid SFU identifier
tr: Geçersiz SFU tanımlayıcısı

en: Invalid Shift/Extract/Deposit Condition.
tr: Geçersiz Kaydırma/Çıkartma/Sokma Koşulu.

en: Invalid Short Load/Store Completer.
tr: Geçersiz Short Yükle/Sakla Tamamlayıcısı.

en: Invalid Store Bytes Short Completer
tr: Geçersiz Short Bayt Saklama Tamamlayıcısı

en: Invalid Unit Instruction Condition.
tr: Geçersiz Birim İşlem Koşulu.

en: Invalid accumulator register.
tr: Geçersiz biriktirici yazmaç.

en: Invalid argument %d to .prologue.
tr: .prologue için geçersiz %d argümanı.

en: Invalid argument description: %d
tr: Geçersiz argüman anlatımı: %d

en: Invalid argument location: %s
tr: Geçersiz argüman yeri: %s

en: Invalid argument to .abi: %s
tr: .abi'ye geçersiz argüman: %s

en: Invalid argument to .mode: %s
tr: .mode için geçersiz argüman: %s

en: Invalid auxiliary register (use AR0-AR7)
tr: Geçersiz yardımcı yazmaç (AR0-AR7 kullanın)

en: Invalid combination: --abi=32 with --abi=64
tr: Geçersiz birleşim: --abi=32 ve --abi=64

en: Invalid combination: --abi=64 with --abi=32
tr: Geçersiz birleşim: --abi=64 ve --abi=32

en: Invalid combination: --abi=64 with --isa=SHcompact
tr: Geçersiz birleşim: --abi=64 ve --isa=SHcompact

en: Invalid combination: --isa=SHcompact with --abi=64
tr: Geçersiz birleşim: --isa=SHcompact ve --abi=64

en: Invalid combination: --isa=SHcompact with --isa=SHmedia
tr: Geçersiz birleşim: --isa=SHcompact ve --isa=SHmedia

en: Invalid combination: --isa=SHmedia with --isa=SHcompact
tr: Geçersiz birleşim: --isa=SHmedia ve --isa=SHcompact

en: Invalid data type for globalvalue
tr: Evrensel değer (globalvalue) için geçersiz veri türü

en: Invalid default architecture, broken assembler.
tr: Geçersiz öntanımlı yapı, hatalı çevirici.

en: Invalid destination register for this instruction, use 'tfr'.
tr: Bu işlem için geçersiz hedef yazmacı, 'tfr' kullanın.

en: Invalid destination register.
tr: Geçersiz hedef yazmacı.

en: Invalid dmad syntax '%s'
tr: Geçersiz dmad sözdizimi '%s'

en: Invalid expression after # number
tr: # sayısından sonra geçersiz ifade

en: Invalid expression after %%%%
tr: %%%%'den sonra geçersiz ifade

en: Invalid field selector.  Assuming F%%.
tr: Geçersiz alan seçicisi. F%% varsayıldı.

en: Invalid field size, must be from 1 to 32
tr: Geçersiz alan boyutu, 1'den 32'ye kadar olmalı

en: Invalid float register number (%d)
tr: Geçersiz kayan nokta yazmaç numarası (%d)

en: Invalid globalvalue of %s
tr: %s'nin evrensel değeri (globalvalue) geçersiz

en: Invalid immediate write operand.
tr: Geçersiz şimdiki yazma işleneni.

en: Invalid indexed indirect mode.
tr: Geçersiz indeksli dolaylı kip.

en: Invalid indexed register, expecting register X.
tr: Geçersiz indeksli yazmaç, X yazmacı beklendi.

en: Invalid indexed register, expecting register Y.
tr: Geçersiz indeksli yazmaç, Y yazmacı beklendi.

en: Invalid indexed register.
tr: Geçersiz indeksli yazmaç.

en: Invalid label '%s'
tr: Geçersiz etiket '%s'

en: Invalid left/right combination completer
tr: Geçersiz sol/sağ bileşim tamamlayıcısı

en: Invalid length (use 0 to %d
tr: Geçersiz uzunluk (0'dan %d'e kadar kullanın)

en: Invalid mnemonic '%s'
tr: Geçersiz ipucu '%s'

en: Invalid mnemonic: '%s'
tr: Geçersiz ipucu: '%s'

en: Invalid mode: %s
tr: Geçersiz kip: %s

en: Invalid opcode/operands
tr: Geçersiz opkod/işlenenler

en: Invalid operand (s) for parallel instruction "%s"
tr: "%s" paralel işlemi için geçersiz işlenen(ler)

en: Invalid operand (use 1, 2, or 3)
tr: Geçersiz işlenen (1, 2 veya 3 kullanın)

en: Invalid operand expression
tr: Geçersiz işlenen ifadesi

en: Invalid operand for `%s'
tr: `%s' için geçersiz işlenen

en: Invalid operand:  immediate value used as address.
tr: Geçersiz işlenen: şimdiki değer adres olarak kullanıldı.

en: Invalid operand:  immediate value used as base address.
tr: Geçersiz işlenen: şimdiki değer temel adres olarak kullanıldı.

en: Invalid operands %s
tr: Geçersiz işlenenler: %s

en: Invalid operands: '%s'
tr: Geçersiz işlenenler: '%s'

en: Invalid or illegal addressing mode combined with scaled-index
tr: Ölçekli indeksle birleştirilmiş geçersiz veya hatalı adresleme kipi

en: Invalid pc-relative relocation
tr: Geçersiz pc-göreli yerdeğişimi

en: Invalid performance register (%lu)
tr: Başarım yazmacı geçersiz (%lu)

en: Invalid permutation completer
tr: Geçersiz permütasyon tamamlayıcısı

en: Invalid register for dbcc/tbcc instruction.
tr: dbcc/tbcc işlemi için geçersiz yazmaç.

en: Invalid register for post/pre increment.
tr: Son/ön arttırma için geçersiz yazmaç.

en: Invalid register for single precision fmpyadd or fmpysub
tr: Tek duyarlılıkta fmpyadd veya fmpysub için geçersiz yazmaç

en: Invalid register in & expression
tr: & ifadesinde geçersiz yazmaç

en: Invalid register list for ldm/stm
tr: ldm/stm için geçersiz yazmaç listesi

en: Invalid register list for ldm/stm)
tr: ldm/stm için geçersiz yazmaç listesi)

en: Invalid register number (%d)
tr: Geçersiz yazmaç numarası (%d)

en: Invalid register specification.
tr: Geçersiz yazmaç bildirimi.

en: Invalid register.
tr: Geçersiz yazmaç.

en: Invalid register: 'r%d'
tr: Geçersiz yazmaç: 'r%d'

en: Invalid register: r0 and r15 illegal
tr: Geçersiz yazmaç: r0 ve r15 hatalı

en: Invalid relocation
tr: Geçersiz yerdeğişim

en: Invalid scaled-indexed mode, use (b,w,d,q)
tr: Geçersiz ölçekli-indeksli kip, (b,w,d,q) kullanın

en: Invalid source register for this instruction, use 'tfr'.
tr: Bu işlem için geçersiz kaynak yazmacı, 'tfr' kullanın.

en: Invalid source register.
tr: Geçersiz kaynak yazmacı.

en: Invalid status register "%s"
tr: Geçersiz durum yazmacı "%s"

en: Invalid subscript (use 1 to %d)
tr: Geçersiz altsimge (1'den %d'e kadar kullanın)

en: Invalid suffix for literal pool entry
tr: Literal havuz girdisi için geçersiz sonek

en: Invalid syntax in External addressing mode
tr: Dış adresleme kipinde geçersiz sözdizimi

en: Invalid syntax in Memory Relative addressing mode
tr: Bellek göreceli adresleme kipinde geçersiz sözdizimi

en: Invalid syntax in PC-relative addressing mode
tr: PC-göreli adresleme kipinde geçersiz sözdizimi

en: Invalid value for `%s' (%lu)
tr: `%s' için geçersiz değer (%lu)

en: Junk at end of expression.
tr: İfadenin sonunda bozukluk.

en: Known MCU names:
tr: Bilinen MCU adları:

en: Known MCU names:
tr: Bilinen MCU adları:

en: LOC expression stepping backwards is not supported
tr: LOC ifadesi geri adımlama desteklenmiyor

en: Label required for .tag
tr: .tag için etiket gerekli

en: Length of .comm "%s" is already %ld. Not changed to %d.
tr: .comm "%s" uzunluğu zaten %ld. %d olarak değiştirilmedi.

en: Length of .comm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
tr: .comm "%s" uzunluğu zaten %ld. %ld olarak değiştirilmedi.

en: Length of .lcomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
tr: .lcomm uzunluğu "%s" zaten %ld. %ld olarak değiştirilmedi.

en: Length of .scomm "%s" is already %ld. Not changed to %ld.
tr: .scomm "%s" uzunluğu zaten %ld. %ld'e değiştirilmedi.

en: Length specification ignored. Address mode 9F used
tr: Uzunluk tanımı yoksayıldı. 9F adresleme kipi kullanıldı

en: Line %d: unknown relocation type: 0x%x.
tr: Satır %d: bilinmeyen yerdeğişim türü: 0x%x

en: Line numbers must be positive integers
tr: Satır sayıları pozitif tamsayı olmalı

en: Local symbol %s never defined
tr: Yerel %s sembolü tanımlanmamış

en: Local symbol %s never defined.
tr: Yerel %s sembolü tanımlanmamış.

en: Long instructions may not be combined.
tr: Uzun işlemler birleştirilemez.

en: Looks like a proc, but can't tell what kind.
tr: Alt yordama benziyor ama türü belirlenemedi.

en: Low order bits truncated in immediate float operand
tr: Şimdiki kayan nokta işleneninde düşük basamaklı bitler budandı

en: M340 specific opcode used when assembling for M210
tr: M210 için çevrilirken M340'a özgü opkod kullanlmış

en: MCORE specific options:
      -{no-}jsri2bsr	  {dis}able jsri to bsr transformation (def: dis)
      -{no-}sifilter	  {dis}able silicon filter behavior (def: dis)
      -cpu=[210|340]          select CPU type
      -EB                     assemble for a big endian system (default)
      -EL                     assemble for a little endian system
tr: MCORE'a özgü seçenekler:
      -{no-}jsri2bsr	  jsri'den bsr'ye dönüşümü etkin{etkisiz}leştirir
                              (öntanımlı: etkisiz)
      -{no-}sifilter	  silikon filtre davranışını etkin{etkisiz}leştirir
                              (öntanımlı: etkisiz)
      -cpu=[210|340]          CPU türünü seçer
      -EB                     büyük sonlu sistem için çevrim yapar (öntanımlı)
      -EL                     küçük sonlu sistem için çevrim yapar

en: MIPS PIC call to register other than $25
tr: $25'ten başka yazmaca MIPS PIC çağrısı

en: MIPS options:
    -membedded-pic		generate embedded position independent code
    -EB			generate big endian output
    -EL			generate little endian output
    -g, -g2			do not remove unneeded NOPs or swap branches
    -G NUM			allow referencing objects up to NUM bytes
    			implicitly with the gp register [default 8]
tr: MIPS seçenekleri:
    -membedded-pic      gömülü yerden bağımsız kod üretir
    -EB                 büyük sonlu çıktı üretir
    -EL                 küçük sonlu çıktı üretir
    -g, -g2             gereksiz NOP'ları kaldırmaz, dalları takas etmez
    -G SAYI             SAYI bayta kadar nesnelere başvuruya örtük olarak gp
                        yazmacı ile izin verir [öntanımlı 8]

en: MN10200 options:
    none yet
tr: MN10200 seçenekleri:
    henüz yok

en: MN10300 options:
    none yet
tr: MN10300 seçenekleri:
    henüz yok

en: MOVI operand is not a 32-bit signed value: 0x%8x%08x
tr: MOVI işleneni 32 bit signed değil: 0x%8x%08x

en: MRI style ORG pseudo-op not supported
tr: MRI tarzı ORG sanal op'u desteklenmiyor

en: MSP430 does not have %d registers
tr: MSP430'da %d yazmaç yok

en: MSP430 options:
      -mmcu=[msp430-name] select microcontroller type
                      msp430x110  msp430x112
                      msp430x1101 msp430x1111
                      msp430x1121 msp430x1122 msp430x1132
                      msp430x122  msp430x123
                      msp430x1222 msp430x1232
                      msp430x133  msp430x135
                      msp430x1331 msp430x1351
                      msp430x147  msp430x148  msp430x149
                      msp430x155  msp430x156  msp430x157
                      msp430x167  msp430x168  msp430x169
                      msp430x311  msp430x312  msp430x313  msp430x314  msp430x315
                      msp430x323  msp430x325
                      msp430x336  msp430x337
                      msp430x412  msp430x413
                      msp430x435  msp430x436  msp430x437
                      msp430x447  msp430x448  msp430x449
tr: MSP430 seçenekleri:
      -mmcu=[msp430-adı] mikrokontrolör türü seçer
                      msp430x110  msp430x112
                      msp430x1101 msp430x1111
                      msp430x1121 msp430x1122 msp430x1132
                      msp430x122  msp430x123
                      msp430x1222 msp430x1232
                      msp430x133  msp430x135
                      msp430x1331 msp430x1351
                      msp430x147  msp430x148  msp430x149
                      msp430x155  msp430x156  msp430x157
                      msp430x167  msp430x168  msp430x169
                      msp430x311  msp430x312  msp430x313  msp430x314  msp430x315
                      msp430x323  msp430x325
                      msp430x336  msp430x337
                      msp430x412  msp430x413
                      msp430x435  msp430x436  msp430x437
                      msp430x447  msp430x448  msp430x449

en: MU instruction may not be in the right container
tr: MU işlemi sağ taşıyıcıda olamaz.

en: Macro %s not implemented yet
tr: %s macrosu henüz desteklenmiyor

en: Macro instruction expanded into multiple instructions
tr: Makro işlemi birden fazla işlem olarak genişletildi

en: Macro instruction expanded into multiple instructions in a branch delay slot
tr: Makro işlemi bir gecikme dalında birden fazla işlem olarak genişletildi

en: Macro used $at after ".set noat"
tr: Macro, ".set noat" sonrasında $at kullanmış

en: Maverick DSPSC register expected
tr: Maverick DSPSC yazmacı beklendi

en: Maverick MVAX register expected
tr: Maverick MVAX yazmacı beklendi

en: Maverick MVD register expected
tr: Maverick MVD yazmacı beklendi

en: Maverick MVF register expected
tr: Maverick MVF yazmacı beklendi

en: Maverick MVFX register expected
tr: Maverick MVFX yazmacı beklendi

en: Memory mapped register "%s" out of range
tr: Bellek eşlemeli "%s" yazmacı kapsam dışı

en: Misplaced .entry. Ignored.
tr: .entry yanlış yerde. Yoksayıldı.

en: Missing '(' after substitution symbol function
tr: İkame sembol işlevinden sonra eksik '('

en: Missing ')' in subscripted substitution symbol expression
tr: Altsimgeli ikame sembol ifadesinde eksik ')'

en: Missing )
tr: Eksik )

en: Missing ) in ra(rb)
tr: ra(rb) içinde eksik )

en: Missing .EXIT for a .ENTRY
tr: .ENTRY için .EXIT eksik

en: Missing .callinfo
tr: .callinfo eksik

en: Missing .callinfo for this procedure
tr: Bu altyordam için .callinfo eksik

en: Missing .callinfo.
tr: .callinfo eksik.

en: Missing .exit
tr: .exit eksik

en: Missing .procend
tr: .procend eksik

en: Missing `]' to close indexed-indirect mode.
tr: İndeksli-dolaylı kip için `]' eksik.

en: Missing `]' to close register indirect operand.
tr: dolaylı yazmaç işleneni kapatmak için eksik `]'.

en: Missing arguments for opcode <%s>.
tr: `%s' opkodu için eksik argümanlar

en: Missing forced substitution terminator ':'
tr: Zorlanmış ikame sonlayıcısı ':' eksik

en: Missing function name for .PROC
tr: .PROC için eksik işlev adı

en: Missing function name for .PROC (corrupted label chain)
tr: .PROC için eksik işlev adı (bozuk etiket zinciri)

en: Missing label name on .LABEL
tr: .LABEL'da etiket ismi eksik

en: Missing operand
tr: İşlenen eksik

en: Missing operand.
tr: Eksik işlenen.

en: Missing predicate relation type
tr: Dayanak ilişki türü eksik

en: Missing second register for indexed-indirect mode.
tr: İndeksli-dolaylı kip için ikinci yazmaç eksik

en: Missing second register or offset for indexed-indirect mode.
tr: İkinci yazmaç veya indeksli-dolaylı kip için göreli konum eksik.

en: Missing size argument
tr: Eksik boyut argümanı

en: Missing size expression
tr: Boyut ifadesi eksik

en: Mixing of normal and extended addressing not supported
tr: Normal ve genişletilmiş adreslemelerin karışımı desteklenmiyor

en: Module name truncated: %s
tr: Modül ismi budandı: %s

en: More than one relocation op per insn
tr: Bir işlemde birden fazla yerdeğişim yönergesi

en: Motorola 68HC11/68HC12/68HCS12 options:
      -m68hc11 | -m68hc12 |
      -m68hcs12               specify the processor [default %s]
      -mshort                 use 16-bit int ABI (default)
      -mlong                  use 32-bit int ABI
      -mshort-double          use 32-bit double ABI
      -mlong-double           use 64-bit double ABI (default)
      --force-long-branchs    always turn relative branchs into absolute ones
      -S,--short-branchs      do not turn relative branchs into absolute ones
                              when the offset is out of range
      --strict-direct-mode    do not turn the direct mode into extended mode
                              when the instruction does not support direct mode
      --print-insn-syntax     print the syntax of instruction in case of error
      --print-opcodes         print the list of instructions with syntax
      --generate-example      generate an example of each instruction
                              (used for testing)
tr: Motorola 68HC11/68HC12/68HCS12 seçenekleri:
      -m68hc11 | -m68hc12 |
      -m68hcs12               işlemciyi belirler [öntanımlı %s]
      -mshort                 16 bit tamsayı ABI kullanır (öntanımlı)
      -mlong                  32 bit tamsayı ABI kullanır
      -mshort-double          32 bit double ABI kullanır
      -mlong-double           64 bit double ABI kullanır (öntanımlı)
      --force-long-branchs    göreli dalları hep kesin hale getirir
      -S,--short-branchs      göreli konum kapsam dışı olduğu zaman göreli
                              dalları kesin hale getirmez.
      --strict-direct-mode    işlem direkt kip desteklemediği zaman
                              direkt kipi genişletilmiş kipe dönüştürmez
      --print-insn-syntax     hata esnasında işlemin sözdizimini gösterir
      --print-opcodes         işlem listesini sözdizimle birlikte yazdırır
      --generate-example      her işlem için bir örnek oluşturur
                              (test amaçlı kullanılır)

en: Must be in a space before changing or declaring subspaces.
tr: Altboşluklar değiştirilmeden veya tanımlanmadan önce bir boşluk içinde olmak
    gerekli.

en: NS32K options:
    -m32032 | -m32532	select variant of NS32K architecture
    --disp-size-default=<1|2|4>
tr: NS32K seçenekleri:
    -m32032 | -m32532	NS32K yapısının alt türlerini belirtir
    --disp-size-default=<1|2|4>

en: Name   # Modes  Min ops  Max ops  Modes mask  # Used
tr: İsim   # Kipler Min op   Maks op  Kip maskesi # Kull

en: Need #1 or #2 here
tr: Burada #1 veya #2 gerekli

en: Negative of non-absolute symbol %s
tr: Bağımsız olmayan sembol %s'nin negatifi

en: Neither Power nor PowerPC opcodes were selected.
tr: Ne Power ne de PowerPC opkodları belirtilmiş.

en: Nested procedures
tr: İçiçe altyordamlar

en: No !literal!%ld was found
tr: !literal!%ld bulunamadı

en: No !tlsgd!%ld was found
tr: !tlsgd!%ld bulunamadı

en: No !tlsldm!%ld was found
tr: !tlsldm!%ld bulunamadı

en: No 'bal' entry point for leafproc %s
tr: Leafproc %s için 'bal' giriş noktası yok

en: No .ENTRY for this .EXIT
tr: Bu .EXIT için bir .ENTRY yok

en: No .cprestore pseudo-op used in PIC code
tr: PIC kodunda .cprestore sanal işlemi kullanılmamış

en: No .frame pseudo-op used in PIC code
tr: PIC kodunda .frame sanal işlemi kullanılmamış

en: No comma after .pdesc <entryname>
tr: .pdesc <girişadı> sonrasında virgül yok

en: No compiled in support for %d bit object file format
tr: %d bitlik nesne dosyası biçemi için derlenmiş destek yok

en: No compiled in support for 64 bit object file format
tr: 64 bitlik nesne dosyası biçemi için derlenmiş destek yok

en: No compiled in support for x86_64
tr: x86_64 için derlenmiş destek yok

en: No instruction or missing opcode.
tr: İşlem yok veya eksik opkod.

en: No lda !gpdisp!%ld was found
tr: lda !gpdisp!%ld bulunamadı

en: No ldah !gpdisp!%ld was found
tr: ldah !gpdisp!%ld bulunamadı

en: No memory for symbol name.
tr: Sembol ismi için bellek yok.

en: No operator
tr: İşlemimi yok

en: No previous section to return to. Directive ignored.
tr: Geri dönülecek önceki bölüm yok. Yönerge yoksayıldı.

en: No read only data section in this object file format
tr: Bu nesne dosyası biçeminde salt okunur veri bölümü yok

en: No relocation operand
tr: Yerdeğişim işleneni yok

en: No segment info for current section
tr: Şimdiki bölüm için segment bilgisi yok

en: No such entry in list. (cpu/mmu register)
tr: Listede böyle bir girdi yok. (cpu/mmu yazmacı)

en: No such opcode
tr: Böyle bir opkod yok

en: No symbol after .code_address
tr: .code_address'ten sonra sembol yok

en: No symbol after .linkage
tr: .linkage'dan sonra sembol yok

en: Non-absolute symbol: '%s'.
tr: Yerden bağımsız sembol: '%s'.

en: Not enough operands
tr: Yeteri kadar işlenen yok

en: Not in a space.
tr: Boşluk değil.

en: Not in a subspace.
tr: Altboşlukta değil.

en: Number (0x%lx) larger than 32 bits
tr: Sayı (0x%lx) 32 bitten büyük

en: Number larger than 64 bits
tr: Sayı 64 bitten büyük

en: OPF immediate operand out of range (0-0x1ff)
tr: OPF şimdiki işlenenleri aralık dışı (0-0x1ff)

en: Odd numbered register used as target of multi-register instruction
tr: Tek numaralı yazmaç, çoklu yazmaç işleminin hedefi olarak kullanıldı

en: Offset on nested structures is ignored
tr: İçiçe yapılarda görece yoksayılır

en: Offset out of 16-bit range: %ld.
tr: Göreli konum 16 bitlik aralığın dışında: %ld.

en: Offset out of 5-bit range for movw/movb insn: %ld.
tr: Göreli konum, movw/movb işlemi için 5 bitlik aralığın dışında: %ld

en: One of these instructions may not be executed in parallel.
tr: Bu işlemlerin biri paralel işlenemez.

en: Only one .copyright pseudo-op per file!
tr: Her dosyada bir adet .copyright pseudo-op olabilir!

en: Only one .version pseudo-op per file!
tr: Her dosyada bir adet .version pseudo-op olabilir!

en: Only one comparison conditional allowed
tr: Yalnızca bir karşılaştırma koşulu kullanılabilir

en: Only one overflow conditional allowed
tr: Yalnızca bir taşma koşulu kullanılabilir

en: Only the first path encountering the conflict is reported
tr: Sadece uyuşmazlığa ilk rastlanan yol bildirildi

en: Opcode `%s' is not recognized.
tr: `%s' opkodu bilinmiyor.

en: Opcode `%s' with these operand types not available in %s mode
tr: %2$s kipinde bu tür işlenenlerle çalışan `%1$s' opkodu yok

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300 mode
tr: H8/300 kipinde bu tür işlenenlerle çalışan `%s' opkodu yok

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300H mode
tr: H8/300H kipinde bu tür işlenenlerle çalışan `%s' opkodu yok

en: Opcode `%s' with these operand types not available in H8/300S mode
tr: H8/300S kipinde bu tür işlenenlerle çalışan `%s' opkodu yok

en: Opcode(%d.%s):
tr: Opkod(%d.%s):

en: Operand "%s" out of range (use 1 or 2)
tr: "%s" işleneni aralık dışı (1 veya 2 kullanın)

en: Operand '%s' out of range (%d <= x <= %d)
tr: '%s' işleneni aralık dışı (%d <= x <= %d)

en: Operand `%x' not recognized in fixup16.
tr: `%x' işleneni fixup16'da bilinmiyor.

en: Operand `%x' not recognized in fixup8.
tr: `%x' işleneni fixup8'de bilinmiyor.

en: Operand can't be both pre-inc and post-dec.
tr: İşlenen hem önce-arttırmalı hem de sonra-azaltmalı olamaz.

en: Operand out of 16-bit range: `%ld'.
tr: İşlenen 16 bit aralığının dışında: `%ld'.

en: Operand out of 8-bit range: `%ld'.
tr: İşlenen 8bit aralığının dışında: `%ld'.

en: Operand out of range for a relative branch: `%ld'
tr: Göreli dal için işlenen kapsam dışı: `%ld'

en: Option `%s' is not recognized.
tr: `%s' seçeneği bilinmiyor.

en: Options:
      -a[sub-option...]	  turn on listings
                          	  Sub-options [default hls]:
                          	  c      omit false conditionals
                          	  d      omit debugging directives
                          	  h      include high-level source
                          	  l      include assembly
                          	  m      include macro expansions
                          	  n      omit forms processing
                          	  s      include symbols
                          	  =FILE  list to FILE (must be last sub-option)
tr: Seçenekler:
      -a[alt-seçenek...]	  listelemeyi etkinleştirir
                          	  Alt-seçenekler [öntanımlı hls]:
                          	  c      doğrulanmayan şartlı ifadeleri çıkarır
                          	  d      hata ayıklama yönergelerini çıkarır
                          	  h      yüksek düzey kodu içerir
                          	  l      çevirimi içerir
                          	  m      makro açılımlarını içerir
                          	  n      form işlemelerini yapmaz
                          	  s      sembolleri içerir
                          	  =DOSYA DOSYA'ya listeler (en son alt seçenek olmalı)

en: Out of memory: could not allocate new space chain entry: %s
tr: Bellek tükendi: Yeni boşluk zincir girdisine bellek ayrılamadı: %s

en: Out of memory: could not allocate new subspace chain entry: %s
tr: Bellek tükendi: Yeni altboşluk zincir girdisine bellek ayrılamadı: %s

en: Out of step
tr: Uygun adım dışında

en: PC offset 0x%lx outside range 0x%lx-0x%lx
tr: PC görecesi 0x%lx, 0x%lx-0x%lx aralığının dışında

en: PC part of operand unpredictable
tr: İşlenenin PC bölümünün sonuçları tahmin edilemez

en: PC-relative relocation must be trivially resolved
tr: PC-göreceli yerdeğişimler basitçe çözümlenmeli

en: PIC code offset overflow (max 16 signed bits)
tr: PIC kodu görece taşması (maksimum 16 signed bit)

en: PIC code offset overflow (max 32 signed bits)
tr: PIC kodu görece taşması (maksimum 32 signed bit)

en: PIC relocation size does not match operand size
tr: PIC yerdeğişim boyu işlenen boyuyla eşleşmiyor

en: PJ options:
    -little			generate little endian code
    -big			generate big endian code
tr: PJ seçenekleri:
    -little			küçük sonlu kod üretir
    -big			büyük sonlu kod üretir

en: PSW cannot be included in list
tr: PSW listeye dahil edilemez

en: PTA operand is a SHcompact symbol
tr: PTA işleneni bir SHcompact sembolü

en: PTB operand is a SHmedia symbol
tr: PTB işleneni bir SHmedia sembolü

en: Parameter syntax error
tr: Parametre sözdizim hatası

en: Parameters of an existing subspace can't be modified
tr: Var olan bir altboşluğun parametreleri değiştirilemez

en: Pipelined instruction: fsrc1 = fdest
tr: Veriyollanmış işlem: fsrc1 = fdest

en: Please report this bug.
tr: Lütfen bu hatayı bildirin.

en: Please use --help to see usage and options for this assembler.
tr: Kullanım ve seçenek bilgileri için lütfen --help seçeneğini kullanın.

en: Post-decrement mode is not valid for 68HC11.
tr: Son-eksiltme kipi 68HC11 için geçersiz.

en: Post-increment mode is not valid for 68HC11.
tr: Son-arttırma kipi, 68HC11 için geçersiz.

en: PowerPC options:
    -a32			generate ELF32/XCOFF32
    -a64			generate ELF64/XCOFF64
    -u			ignored
    -mpwrx, -mpwr2		generate code for POWER/2 (RIOS2)
    -mpwr			generate code for POWER (RIOS1)
    -m601			generate code for PowerPC 601
    -mppc, -mppc32, -m603, -m604
    			generate code for PowerPC 603/604
    -m403, -m405		generate code for PowerPC 403/405
    -m7400, -m7410, -m7450, -m7455
    			generate code For PowerPC 7400/7410/7450/7455
tr: PowerPC seçenekleri:
    -a32			ELF32/XCOFF32 üretir
    -a64			ELF64/XCOFF64 üretir
    -u			yoksayılır
    -mpwrx, -mpwr2		POWER/2 (RIOS2) için kod üretir
    -mpwr			POWER (RIOS1) için kod üretir
    -m601			PowerPC 601 için kod üretir
    -mppc, -mppc32, -m603, -m604
    			PowerPC 603/604 için kod üretir
    -m403, -m405		PowerPC 403/405 için kod üretir
    -m7400, -m7410, -m7450, -m7455
    			PowerPC 7400/7410/7450/7455 için kod üretir

en: Pre-increment mode is not valid for 68HC11
tr: Ön-arttırma kipi 68HC11 için geçerli değil

en: Predicate register expected
tr: Dayanak yazmacı beklendi

en: Predicate source and target required
tr: Dayanak kaynak ve hedefi gerekli

en: Premature end of suffix -- Defaulting to d
tr: Sonek sonu erken geldi -- d varsayıldı

en: Pretending global symbol used as branch target is local.
tr: Dal hedefi olarak kullanılan global sembol, yerel gibi değerlendirildi.

en: Pseudodirective .file is only valid when generating ELF
tr: .file sanalyönergesi yalnız ELF üretilirken geçerli

en: Pseudodirective .loc is only valid when generating ELF
tr: .loc sanal yönergesi yalnız ELF üretilirken geçerli

en: Real branch displacements must be expressions.
tr: Gerçek dal yerdeğişimleri ifade olmalı.

en: Redefining entrynum for sysproc %s
tr: sysproc %s için entrynum yeniden tanımlanıyor

en: Redefining leafproc %s
tr: leafproc %s yeniden tanımlanıyor

en: Reg not valid for H8/300
tr: Yazmaç, H8/300 için geçersiz

en: Register name %s conflicts with symbol of the same name
tr: Yazmaç ismi %s, aynı isimde sembolle çakışıyor

en: Register name expected
tr: Yazmaç ismi beklendi

en: Register number must be EVEN
tr: Yazmaç numarası ÇİFT sayı olmalı

en: Register scaling only allowed in memory operands.
tr: Yazmaç ölçeklenmesi yalnız bellek işlenenleri için geçerli.

en: Register symbol %s already defined.
tr: Yazmaç sembolü %s zaten tanımlı.

en: Register value annotation ignored
tr: Yazmaç değeri açıklaması yoksayıldı

en: Relaxation is a luxury we can't afford
tr: Gevşetme bizim için fazla lüks

en: Relaxation should never occur
tr: Gevşetme hiç bir zaman olmamalı

en: Relocatable values require at least WORD storage
tr: Yerdeğiştirebilen değerler en az WORD saklama türünden olmalıdır

en: Relocation %d is not supported by object file format.
tr: %d yerdeğişimi nesne dosyası biçeminde desteklenmiyor.

en: Relocation %s is not safe for %s
tr: %s yerdeğişimi %s için tehlikeli

en: Relocation cannot be done when using -mrelocatable
tr: -mrelocatable kullanılırken yerdeğişim yapılamaz

en: Removed lower 2 bits of expression
tr: İfadenin alt 2 biti silindi

en: Report bugs to %s
tr: Yazılım hatalarını %s adresine,
    çeviri hatalarını <gnu-tr-u12a@lists.sourceforge.net> adresine gönderin

en: Rs and Rd must be different in MUL
tr: MUL içinde Rs ve Rd farklı olmalı

en: SH options:
    -little			generate little endian code
    -big			generate big endian code
    -relax			alter jump instructions for long displacements
    -small			align sections to 4 byte boundaries, not 16
    -dsp			enable sh-dsp insns, and disable sh2e/sh3e/sh4 insns.
tr: SH seçenekleri:
    -little			küçük sonlu kod üretir
    -big			büyük sonlu kod üretir
    -relax			uzun sıçramalar için sıçrama işlemlerini değiştirir
    -small			bölümleri 4 baytlık sınırlara hizalar, 16 değil
    -dsp			sh-dsp işlemlerini etkinleştirir,
    				sh3e/sh4 işlemlerini etkisiz kılar.

en: SHmedia code not allowed in same section as constants and SHcompact code
tr: SHmedia kodu, SHcompact kodu ve sabitlerle aynı bölümde bulunamaz

en: SP can't be the source operand with direct register addressing.
tr: SP doğrudan yazmaç adreslemesiyle kaynak işlenen olamaz.

en: SPARC options:
tr: SPARC seçenekleri:

en: SYMBOL TABLE not implemented
tr: SEMBOL TABLOsu henüz desteklenmiyor

en: S^# may only read-access
tr: S^# yalnız salt okunur erişime izin verir

en: S^# needs expression
tr: S^# için ifade gerekli

en: Scaled-indexed addressing mode combined with scaled-index
tr: Ölçekli indeksle birleştirilmiş ölçekli-indeksli adresleme kipi

en: Semantics error.  This type of operand can not be relocated, it must be an assembly-time constant
tr: Sözdizim hatası. Bu tür işlenenin yeri değiştirilemez, çevrim sırasında sabit olmalıdır.

en: Short literal overflow(%ld.), immediate mode assumed.
tr: Short sabit taşması (%ld), şimdiki kip varsayıldı.

en: Signed .word overflow; switch may be too large; %ld at 0x%lx
tr: Signed .word taşması; bayrak çok büyük olabilir; 0x%2$lx de %1$ld

en: Spurious `,' or bad indirect register addressing mode.
tr: Gereksiz `,' veya hatalı dolaylı yazmaç adreslemesi kipi.

en: Substitution symbols must begin with a letter
tr: İkame sembolleri bir harfle başlamalı

en: Subtype %d is not recognized.
tr: %d alttürü bilinmiyor.

en: Support for 64-bit arithmetic not compiled in.
tr: 64 bitlik aritmetik desteği içine derlenmemiş.

en: Swapping instruction order
tr: İşlem sırası takas ediliyor.

en: Symbol %s already defined
tr: Sembol %s daha önce tanımlanmış

en: Symbol %s replaced by %s
tr: %s sembolü %s ile değiştirildi

en: Symbol '%s' could not be created.
tr: Sembol '%s' oluşturulamadı.

en: Symbol `%s' can not be both weak and common
tr: `%s' sembolü hem zayıf hem ortak olamaz

en: Symbol missing for .set/.equ
tr: .set/.equ için sembol eksik

en: Symbol used as immediate operand in PIC mode.
tr: Sembol PIC kipinde şimdiki işlenen olarak kullanıldı

en: Syntax error in auto-dec mode.
tr: Otomatik azaltma kipinde sözdizim hatası.

en: Syntax error in direct register mode.
tr: Doğrudan yazmaç kipinde sözdizim hatası.

en: Syntax error in one of the auto-inc modes.
tr: Otomatik arttırma kiplerinin birinde sözdizim hatası.

en: Syntax error in register displaced mode.
tr: Yazmaç yerdeğiştirilmiş kipte sözdizim hatası.

en: Syntax error. Expecting a constant. Got `%s'.
tr: Sözdizim hatası. Sabit beklendi. `%s' bulundu.

en: Syntax in scaled-indexed mode, use [Rn:m] where n=[0..7] m={b,w,d,q}
tr: Ölçekli-indeksli kipte sözdizim, [Rn:m] kullanın, n=[0..7] ve m={b,w,d,q}

en: TOKEN TRACE not implemented
tr: DİZGECİK İZLEMESİ (token trace) henüz desteklenmiyor

en: Tahoe options:
    -a			ignored
    -d LENGTH		ignored
    -J			ignored
    -S			ignored
    -t FILE			ignored
    -T			ignored
    -V			ignored
tr: Tahoe seçenekleri:
    -a			yoksayıldı
    -d UZUNLUK		yoksayıldı
    -J			yoksayıldı
    -S			yoksayıldı
    -t DOSYA			yoksayıldı
    -T			yoksayıldı
    -V			yoksayıldı

en: Target processor does not support this instruction.
tr: Hedef işlemci bu işlemi desteklemiyor.

en: The -a option doesn't exist. (Despite what the man page says!
tr: -a seçeneği mevcut değil. (man sayfası ne derse desin!)

en: The .ENTER pseudo-op is not supported
tr: .ENTER sanal-op'u desteklenmiyor

en: The .LEAVE pseudo-op is not supported
tr: .LEAVE sanal op'u desteklenmiyor

en: The XCOFF file format does not support arbitrary sections
tr: XCOFF dosya biçemi, gelişigüzel bölümleri desteklemiyor

en: The `.abi %s' directive is not valid with this architecture
tr: '.abi %s' yönergesi bu mimari için geçerli değil

en: The `.mode %s' directive is not valid with this architecture
tr: '.mode %s' yönergesi bu mimari için geçerli değil

en: The trap id must be a constant.
tr: Tuzak kimliği sabit olmalı.

en: There are no unsigned pc-relative relocations
tr: İşaretsiz (unsigned) pc-göreli yerdeğişimler yok

en: This assembler was configured for a target of `%s'.
tr: Bu çevirici, `%s' hedefi için ayarlanmıştır.

en: This immediate requires 0 MOD 16 alignment
tr: Şimdiki için 0 MOD 16 hizalaması gerekli

en: This immediate requires 0 MOD 2 alignment
tr: Şimdiki için 0 MOD 2 hizalaması gerekli

en: This immediate requires 0 MOD 4 alignment
tr: Şimdiki için 0 MOD 4 hizalaması gerekli

en: This immediate requires 0 MOD 8 alignment
tr: Şimdiki için 0 MOD 8 hizalaması gerekli

en: This is the location of the conflicting usage
tr: Uyumsuz kullanımın yeri burası

en: This operand must be constant at assembly time
tr: Bu işlenen çevrim esnasında sabit olmalı

en: This program is free software; you may redistribute it under the terms of
    the GNU General Public License.  This program has absolutely no warranty.
tr: Bu, bir serbest yazılımdır; GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında değişiklik
    yapabilir ve/veya yeniden dağıtabilirsiniz. 
    Bu yazılımın herhangi bir garantisi yoktur.

en: Too many new sections; can't add "%s"
tr: Çok fazla sayıda yeni bölüm; "%s" eklenemedi

en: Too many operands
tr: Çok fazla işlenen

en: Too many operands passed to instruction
tr: İşleme çok fazla işlenen geçirildi

en: Too many operands: %s
tr: Çok fazla işlenen: %s

en: Too many register references in memory operand.
tr: Bellek işleneninde çok fazla yazmaç başvurusu.

en: Trap id `%ld' is out of range.
tr: Tuzak kimliği `%ld' kapsam dışı.

en: Trap id must be within [0x30..0x39] or [0x40..0xff].
tr: Tuzak kimliği [0x30..0x39] veya [0x40..0xff] aralığında olmalı.

en: Tried to .set unrecognized mode `%s'
tr: Bilinmeyen `%s' kipine atanmaya (.set) çalışıldı

en: Tried to set unrecognized symbol: %s
tr: Bilinmeyen sembol atanmaya çalışıldı: %s

en: Trying to 'bal' to %s
tr: %s'e 'bal' yapılmaya çalışılıyor

en: Two IU instructions may not be executed in parallel
tr: İki IU işlemi paralel işlenemez.

en: Two MU instructions may not be executed in parallel
tr: İki MU işlemi paralel işlenemez.

en: Unable to allocate memory for new instructions
tr: Yeni işlemler için bellek ayrılamadı

en: Unable to determine default target processor from string: %s
tr: Öntanımlı hedef işlemci dizgeden belirlenemedi: %s

en: Unable to mix instructions as specified
tr: işlemler belirtilen şekilde harmanlanamadı

en: Unable to produce reloc against symbol '%s'
tr: '%s' sembolüne yerdeğişim üretilemedi

en: Unary operator %c ignored because bad operand follows
tr: Sonrasından gelen hatalı işlenenler yüzünden tekli işlemimi %c yoksayıldı

en: Undefined .EXPORT/.IMPORT argument (ignored): %s
tr: Tanımsız .EXPORT/.IMPORT argümanı (yoksayıldı): %s

en: Undefined absolute constant: '%s'.
tr: Tanımsız kesin sabit: '%s'.

en: Undefined register: '%s'.
tr: Tanımlanmamış yazmaç: '%s'.

en: Undefined space: '%s' Assuming space number = 0.
tr: Tanımsız boşluk: '%s' Boşluk sayısı = 0 varsayıldı

en: Undefined substitution symbol '%s'
tr: Tanımsız ikame sembolü '%s'

en: Unexpected branch conversion with `%x'
tr: `%x' ile beklenmeyen dal çevrimi

en: Unexpected return value [%d] from parse_toc_entry!
tr: parse_toc_entry'den beklenmeyen geri dönüş değeri [%d]!

en: Unexpected token `%s'
tr: Beklenmeyen `%s' dizgeciği

en: Unhandled dependency %s for %s (%s), note %d
tr: %2$s (%3$s) için çözümlenmemiş %1$s bağımlılığı, not: %4$d

en: Unimplemented register `%s' specified
tr: Desteklenmeyen `%s' yazmacı belirtilmiş

en: Unimplemented toc32 expression modifier
tr: toc32 ifade değiştiricisi henüz desteklenmiyor

en: Unimplemented toc64 expression modifier
tr: toc64 ifade değiştiricisi henüz desteklenmiyor

en: Unknown %s
tr: Bilinmeyen %s

en: Unknown .syntax operand
tr: Bilinmeyen .syntax işleneni

en: Unknown CPU identifier `%s'
tr: Bilinmeyen CPU tanımlayıcısı `%s'

en: Unknown PC relative instruction
tr: Bilinmeyen PC göreli işlemi

en: Unknown VMS psect type (%ld)
tr: Bilinmeyen VMS psect türü (%ld)

en: Unknown architecture
tr: Bilinmeyen yapı

en: Unknown default cpu = %s, os = %s
tr: Bilinmeyen öntanımlı işlemci = %s, os = %s

en: Unknown instruction '%s'
tr: Bilinmeyen işlem '%s'

en: Unknown opcode `%s'.
tr: Bilinmeyen opkod `%s'.

en: Unknown opcode: `%s'
tr: Bilinmeyen opkod: `%s'

en: Unknown operand modifier `%s'
tr: Bilinmeyen `%s' işlenen değiştiricisi

en: Unknown operator
tr: Bilinmeyen operatör

en: Unknown relocation encountered in md_apply_fix.
tr: md_apply_fix'de bilinmeyen yerdeğişime rastlandı.

en: Unknown relocation operand: !%s
tr: Bilinmeyen yerdeğişim işleneni: !%s

en: Unknown relocation type
tr: Bilinmeyen yerdeğişim türü

en: Unknown section directive
tr: Bilinmeyen bölüm yönergesi

en: Unknown segment type
tr: Bilinmeyen bölüm türü

en: Unknown temporary pseudo register
tr: Bilinmeyen geçici sanal yazmaç

en: Unmatched %%hi reloc
tr: Eşleşmeyen %%hi yerdeğişimi

en: Unmatched high/shigh reloc
tr: Eşlenmemiş high/shigh yerdeğişimi

en: Unrecognised option: -hidden
tr: Bilinmeyen seçenek: -hidden

en: Unrecognized .LEVEL argument
tr: Bilinmeyen .LEVEL argümanı

en: Unrecognized .type argument
tr: Bilinmeyen .type argümanı

en: Unrecognized condition code "%s"
tr: Bilinmeyen koşul kodu "%s"

en: Unrecognized dependency specifier %d
tr: Bilinmeyen bağımlılık belirteci %d

en: Unrecognized field type '%c'
tr: Bilinmeyen alan türü '%c'

en: Unrecognized fix-up (0x%08lx)
tr: Bilinmeyen düzeltme (0x%08lx)

en: Unrecognized indirect address format "%s"
tr: Bilinmeyen dolaylı adresleme biçemi "%s"

en: Unrecognized instruction "%s"
tr: Bilinmeyen işlem "%s"

en: Unrecognized opcode format: `%s'
tr: Bilinmeyen opkod biçemi: `%s'

en: Unrecognized opcode: `%s'
tr: Bilinmeyen opkod: `%s'

en: Unrecognized operand list '%s' for instruction '%s'
tr: '%2$s' işlemi için bilinmeyen işlenen listesi '%1$s'

en: Unrecognized option "%s"
tr: Bilinmeyen seçenek "%s"

en: Unrecognized option '-x%s'
tr: Bilinmeyen seçenek: '-x%s'

en: Unrecognized option following -K
tr: -K'dan sonra bilinmeyen seçenek

en: Unrecognized parallel instruction "%s"
tr: Bilinmeyen paralel işlem "%s"

en: Unrecognized parallel instruction '%s'
tr: Bilinmeyen paralel işlem '%s'

en: Unrecognized parallel instruction combination "%s || %s"
tr: Bilinmeyen paralel işlem birleşimi "%s || %s"

en: Unrecognized predicate relation type
tr: Bilinmeyen dayanak ilişki türü

en: Unrecognized register name
tr: Bilinmeyen yazmaç ismi

en: Unrecognized section '%s'
tr: Bilinmeyen bölüm '%s'

en: Unrecognized status bit "%s"
tr: Bilinmeyen durum biti "%s"

en: Unrecognized struct/union tag '%s'
tr: Bilinmeyen struct/union etiketi '%s'

en: Unrecognized substitution symbol function
tr: Bilinmeyen ikame sembol işlevi

en: Unrecognized symbol suffix
tr: Bilinmeyen sembol soneki

en: Unrecognized token '%s'
tr: Bilinmeyen '%s' dizgeciği

en: Unrecognized token `%s'
tr: Bilinmeyen `%s' dizgeciği

en: Unrecognized version '%s'
tr: Bilinmeyen sürüm '%s'

en: Unsupported large constant
tr: Desteklenmeyen büyük sabit

en: Unsupported relocation size %d
tr: Desteklenmeyen yerdeğişim boyu %d

en: Unsupported section attribute -- 'a'
tr: Desteklenmeyen bölüm özniteliği -- 'a'

en: Unsupported use of .gpdword
tr: .gpdword'un desteklenmeyen kullanımı

en: Unsupported use of .gpword
tr: .gpword'un desteklenmeyen kullanımı

en: Unsupported use of sp
tr: sp'nin desteklenmeyen kullanımı

en: Unterminated string after absolute expression
tr: Kesin ifadeden sonra sonlanmamış dizge

en: Unwind directive not followed by an instruction.
tr: Geriye sarma yönergesi sonrasında bir işlem yok.

en: Usage: %s [option...] [asmfile...]
tr: Kullanım: %s [seçenek...] [asmdosya...]

en: Use of .def/.ref is deprecated.  Use .global instead
tr: .def/.ref kullanımı artık geçersiz. Yerine .global kullanın

en: Use of obsolete instruction
tr: Kullanımdan kalkmış işlem kullanılmış

en: Use of p0 is not valid in this context
tr: Bu bağlamda p0 kullanımı geçersiz

en: Use the .mmregs directive to use memory-mapped register names such as '%s'
tr: '%s' gibi bellek eşlemeli yazmaç adlarını kullanmak için .mmregs yönergesini
    kullanın

en: Used $at without ".set noat"
tr: ".set noat" olmaksızın $at kullanıldı

en: Using ENTRY rather than CODE in export directive for %s
tr: %s ihraç yönergesinde CODE yerine ENTRY kullanıldı

en: Using reg 14 for quadwords can tromp the FP register.
tr: Quadword'ler için reg 14 kullanılması FP yazmacını bozabilir.

en: VAX options:
    -d LENGTH		ignored
    -J			ignored
    -S			ignored
    -t FILE			ignored
    -T			ignored
    -V			ignored
tr: VAX seçenekleri:
    -d UZUNLUK		yoksayıldı
    -J			yoksayıldı
    -S			yoksayıldı
    -t DOSYA			yoksayıldı
    -T			yoksayıldı
    -V			yoksayıldı

en: VFP double precision register expected
tr: Çift doğruluklu VFP yazmacı beklendi

en: VFP single precision register expected
tr: tek doğruluklu VFP yazmacı beklendi

en: VFP system register expected
tr: VFP sistem yazmacı beklendi

en: VIP_BEGIN error:%s
tr: VIP_BEGIN hatası:%s

en: VLIW packing constraint violation
tr: VLIW paketleme kısıtlama ihlali

en: VLIW packing used for -mno-pack
tr:  -mno-pack için VLIW paketlemesi kullanır

en: VMS options:
    -+			hash encode (don't truncate) names longer than 64 characters
    -H			show new symbol after hash truncation
tr: VMS seçenekleri:
    -+			64 karakterden uzun isimleri hash ile kodlar (budamaz)
    -H			hash budamasından sonra yeni sembolü gösterir

en: VMS options:
    -+			hash encode names longer than 31 characters
    -1			`const' handling compatible with gcc 1.x
    -H			show new symbol after hash truncation
    -h NUM			don't hash mixed-case names, and adjust case:
    			0 = upper, 2 = lower, 3 = preserve case
    -v"VERSION"		code being assembled was produced by compiler "VERSION"
tr: VMS seçenekleri:
    -+			31 karakterden uzun isimleri hash ile kodlar
    -1			`const' kullanımı gcc 1.x ile uyumlu olur
    -H			hash budanmasından sonra yeni sembolü gösterir
    -h SAYI			büyük/küçük harf karışık isimleri hash'lemez ve
    			büyük/küçük harf düzeltmesi yapar:
    			0 = büyük, 2 = küçük, 3 = olduğu gibi
    -v"SÜRÜM"		çevrimi yapılan kod, "SÜRÜM" sürümündeki
    			derleyici ile üretilir

en: Value %ld too large for 8-bit PC-relative branch.
tr: %ld değeri, 8 bitlik PC-göreli dal için fazla büyük.

en: Value for ENTRY_FR must be in the range 12..21
tr: ENTRY_FR değeri 12..21 aralığında olmalı

en: Value for ENTRY_GR must be in the range 3..18
tr: ENTRY_GR değeri 3..18 aralığında olmalı

en: Value for ENTRY_SR must be 3
tr: ENTRY_SR değeri 3 olmalı

en: Value not in 16 bit range: %ld
tr: Değer 16bit aralığında değil: %ld

en: Value not in 4 bit unsigned range: %ld
tr: Değer 4bit unsigned aralığında değil: %ld

en: Value not in 5 bit unsigned range: %ld
tr: Değer 5bit unsigned aralığında değil: %ld

en: Value not in 6 bit range: %ld
tr: Değer 6bit aralığında değil: %ld

en: Value not in 6 bit unsigned range: %ld
tr: Değer 6bit unsigned aralığında değil: %ld

en: Value not in 8 bit range: %ld
tr: Değer 8bit aralığında değil: %ld

en: Value of %ld too large for field of %d bytes at 0x%lx
tr: 0x%3$lx adresinde %2$d baytlık alan için %1$ld değeri fazla yüksek

en: Value out of 16-bit range.
tr: Değer 16 bit aralığının dışında.

en: Value truncated to 62 bits
tr: Değer 62 bite budandı

en: Variable descriptor %d too complicated.  Defined as `void *'.
tr: %d değişken betimleyicisi fazla karmaşık. `void *' olarak tanımlandı.

en: Very short instr to option, ie you can't do it on a NULLstr
tr: Seçeneğe fazla kısa işlem, örn. NULLstr üzerinde uygulanamaz

en: Virtual memory exhausted
tr: Sanal bellek tükendi

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Warning: duplicated register (r%d) in register list
tr: Uyarı: Yazmaç listesinde tekrarlanan yazmaç (r%d)

en: Warning: instruction unpredictable when using r15
tr: Uyarı: r15 kullanılırken işlem sonucu belirsiz

en: Warning: making leafproc entries %s and %s both global
tr: Uyarı: leafproc girdileri %s ve %s evrenselleştirildi

en: Warning: register range not in ascending order
tr: Uyarı: Yazmaç aralığı artan sıralamada değil

en: Wrong displacement  %d
tr: Yanlış yerdeğiştirme  %d

en: Wrong number of operands
tr: Hatalı sayıda işlenen

en: Wrong numbers of operands in default, check ns32k-opcodes.h
tr: Öntanımlı olarak çok fazla sayıda işlenen, ns32k-opcodes.h'i kontrol edin.

en: Wrong register in floating-point reglist
tr: Kayan nokta yazmaç listesinde hatalı yazmaç

en: Wrong register in register indirect mode.
tr: Dolaylı yazmaç kipinde yanlış yazmaç.

en: Wrong size pointer register for architecture.
tr: Yapı için hatalı boyda imleyici.

en: Xtensa density option not supported; ignored
tr: Xtensa yoğunluk seçeneği desteklenmiyor; yoksayıldı

en: You can't cast a direct register.
tr: Doğrudan yazmaca tür çevrimi uygulanamaz.

en: You can't have an index auto dec mode.
tr: Otomatik azaltma kipinde indeks olamaz.

en: You can't have an index auto inc deferred mode.
tr: Otomatik arttırma gecikme kipinde indeks kullanılamaz.

en: You can't have an index in auto inc mode.
tr: Otomatik arttırma kipinde indeks kullanılamaz.

en: You can't index a register in direct register mode.
tr: Doğrudan yazmaç kipinde yazmaç indekslenemez.

en: You can't index a register in immediate mode.
tr: Şimdiki kipte yazmaç indekslenemez.

en: You can't index the sp register.
tr: SP yazmacı indekslenemez.

en: You can't write to an auto inc register.
tr: Otomatik arttırma yazmacına yazılamaz.

en: [0-9]H labels do not mix with dot-pseudos
tr: [0-9]H etiketleri dot-pseudo'larla karıştırılamaz

en: [0-9]H labels may not appear alone on a line
tr:  [0-9]H etiketleri bir satırda tek başına olamaz

en: [PC] index banned
tr: [PC] indeksi yasaklandı

en: []index same as ()+register: unpredictable
tr: []indeks, ()+yazmaç ile aynı: sonuçları tahmin edilemez

en: []index same as -()register: unpredictable
tr: []indeks, -()yazmaç ile aynı: sonuçları tahmin edilemez

en: [tocv] symbol is not a toc symbol
tr: [tocv] sembolü toc sembolü değil

en: `%%%s' not allowed with `%s%c'
tr: `%%%s', `%s%c' ile kullanılamaz

en: `%s' is already the alias of %s `%s'
tr: "%s" sembolü zaten %s `%s' rumuzu olarak tanımlanmış

en: `%s' is not a valid %s bit base/index expression
tr: `%s' geçerli %s bitlik temel/indeks ifadesi değil

en: `%s' is not a valid base/index expression
tr: `%s' geçerli bir temel/indeks ifadesi değil

en: `%s' is not a valid segment register
tr: `%s' geçerli bir bölüm yazmacı değil

en: `%s' is not supported on `%s'
tr: `%s', `%s' üzerinde desteklenmiyor

en: `%s' operand %d must use `%%es' segment
tr: `%s' işleneni %d `%%es' bölümünü kullanmalı

en: `%s' symbol without preceding function
tr: Öncesinde işlev olmadan `%s' sembolü

en: `&' serial number operator is not supported
tr: `&' seri sayı işlemimi desteklenmiyor

en: `)' required
tr: `)' gerekli

en: `,' required
tr: `,' gerekli

en: `.abi 32' but command-line options do not specify 32-bit ABI
tr: '.abi 32' fakat komut satırı seçenekleri 32 bit ABI belirtmiyor

en: `.abi 64' but command-line options do not specify 64-bit ABI
tr: '.abi 64' fakat komut satırı seçenekleri 64 bit ABI belirtmiyor

en: `.bf' symbol without preceding function
tr: öncesinde işlev olmadan `.bf' sembolü

en: `af' must appear alone
tr: `af' tek başına olmalı

en: `noreorder' must be set before `nomacro'
tr: `nomacro'dan önce `noreorder' atanmalı

en: a bignum with underscores may not have more than 8 hex digits in any word
tr: Alt tire içeren bir büyüksayı (bignum) her word içinde 8 onaltılık basamaktan
    fazla bulunduramaz.

en: a bignum with underscores must have exactly 4 words
tr: Alt tire içeren bir büyüksayı (bignum) tam 4 word'e sahip olmalı.

en: a register has no address
tr: bir yazmacın adresi yoktur

en: absolute expression required
tr: kesin ifade gerekli

en: absolute sections are not supported
tr: kesin bölümler desteklenmiyor

en: acc0 expected
tr: acc0 beklendi

en: acc0 expected, not '%.100s'
tr: acc0 beklendi, '%.100s' değil

en: address expected
tr: Adres beklendi

en: address offset too large
tr: adres göreli konumu fazla büyük

en: address prohibits #
tr: adres #'i yasaklıyor

en: address prohibits ()
tr: adres ()'i yasaklıyor

en: address prohibits ()+
tr: adres ()+'i yasaklıyor

en: address prohibits -()
tr: adres -()'i yasaklıyor

en: address prohibits @
tr: adres @'i yasaklıyor

en: address prohibits []
tr: adres []'i yasaklıyor

en: address prohibits displacement length specifier
tr: adres yerdeğişim uzunluk belirleyicisini yasaklıyor

en: address prohibits register
tr: adres yazmacı yasaklıyor

en: address too high for vector table jmp/jsr
tr: vektör tablosu jmp/jsr için adres fazla yüksek

en: addressing mode not supported
tr: adresleme kipi desteklenmiyor

en: alias = %s
tr: rumuz = %s

en: alignment negative. 0 assumed.
tr: Hizalama negatif. 0 varsayıldı.

en: alignment negative; 0 assumed
tr: hizalama negatif: 0 varsayıldı

en: alignment not a power of 2
tr: hizalama 2'nin kuvveti değil

en: alignment padding (%lu bytes) not a multiple of %ld
tr: hizalama dolgusu (%lu bayt) %ld'nin katı değil

en: alignment too large: %d assumed
tr: Hizalama fazla büyük: %d varsayıldı

en: alignment too large: %u assumed
tr: hizalama fazla büyük: %u varsayıldı

en: alignment too large; %d assumed
tr: hizalama fazla büyük: %d varsayıldı

en: alignment too large; assuming %d
tr: hizalama fazla büyük; %d varsayıldı

en: alignments greater than 32 bytes not supported in .text sections.
tr: 32 bayttan daha büyük hizalamalar .text bölümlerinde desteklenmiyor.

en: architecture bumped from "%s" to "%s" on "%s"
tr: "%3$s" üzerinde yapı, "%1$s"den "%2$s"e yükseltildi

en: architecture not yet selected: defaulting to 68020
tr: mimari seçilmemiş: 68020 varsayılıyor

en: architecture of opcode conflicts with that of earlier instruction(s)
tr: opkod'un yapısı önceki işlem(ler)in yapısı ile çakışıyor

en: assemble Thumb code
tr: Thumb kodunu çevirir

en: assemble for big-endian
tr: büyük sonlu için çevirir

en: assemble for little-endian
tr: küçük-sonlu için çevirir

en: assuming all members of group `%s' are COMDAT
tr: `%s' grubunun bütün öğelerinin COMDAT olduğu varsayıldı

en: attempt to .org/.space backwards? (%ld)
tr: Geriye .org/.space denemesi? (%ld)

en: attempt to .space/.bes backwards? (%ld)
tr: .space/.bes geri mi yapılmaya çalışılmış? (%ld)

en: attempt to allocate data in absolute section
tr: kesin bölüm için veri ayırma denemesi

en: attempt to allocate data in common section
tr: ortak bölümde veri ayırma denemesi

en: attempt to branch into different segment
tr: değişik bölüme dallanma denemesi

en: attempt to get value of unresolved symbol `%s'
tr: tanımsız %s sembolünün değerini alma denemesi

en: attempt to move .org backwards
tr: .org'u geriye taşıma denemesi

en: attempt to redefine pseudo-op `%s' ignored
tr: `%s' sanal op'unu yeniden tanımlama denemesi yoksayıldı

en: attempt to redefine symbol
tr: sembolü yeniden tanımlama denemesi

en: attempt to store value in absolute section
tr: kesin bölümde değer saklama denemesi

en: attempt to switch to nonexistent segment "%s"
tr: Olmayan "%s" bölümüne geçiş denemesi

en: backward ref to unknown label "%d:"
tr: bilinmeyen etiket "%d:"e geri başvuru

en: bad .common segment %s
tr: ortak .common bölümü %s

en: bad .fmask directive
tr: hatalı .fmask yönergesi

en: bad .frame directive
tr: hatalı .frame yönergesi

en: bad .mask directive
tr: hatalı .mask yönergesi

en: bad .relax format
tr: hatalı .relax biçemi

en: bad .reserve segment -- expected BSS segment
tr: hatalı .reserve bölümü -- BSS bölümü beklendi

en: bad .uses format
tr: hatalı .uses biçemi

en: bad .weakext directive
tr: hatalı .weakext yönergesi

en: bad COFF debugging information
tr: Hatalı COFF hata ayıklama bilgisi

en: bad argument to syntax directive.
tr: Sözdizim yönergesine hatalı argüman.

en: bad arguments to instruction
tr: İşleme hatalı argümanlar verilmiş

en: bad base register: must be r0
tr: hatalı temel yazmaç: r0 olmalı

en: bad byte vector index (%ld)
tr: hatalı bayt vektör indeksi (%ld)

en: bad call to MD_ATOF()
tr: MD_ATOF()'a hatalı çağrı

en: bad call to md_atof
tr: md_atof'a hatalı çağrı

en: bad call to md_atof ()
tr: md_atof()'a hatalı çağrı

en: bad char = '%c'
tr: hatalı karakter = '%c'

en: bad coprocessor id
tr: hatalı yardımcı işlemci kimliği

en: bad defsym; format is --defsym name=value
tr: hatalı defsym; biçem: --defsym name=değer

en: bad escaped character in string
tr: dizgede hatalı kaçışlı karakter

en: bad expression
tr: geçersiz ifade

en: bad expression used with @%s
tr: @%s ile kullanılmış geçersiz ifade

en: bad floating literal: %s
tr: hatalı kayan noktalı sabit: %s

en: bad floating-point constant: exponent overflow
tr: hatalı kayan nokta sabiti: kuvvet taşması

en: bad floating-point constant: unknown error code=%d
tr: hatalı kayan nokta sabiti: bilinmeyen hata kodu=%d

en: bad format for ifc or ifnc
tr: ifc veya ifnc için hatalı biçem

en: bad format of OPT NEST=depth
tr: OPT NEST=derinlik için hatalı biçem

en: bad immediate value for half-word offset (%ld)
tr: halfword göreli konumu (%ld) için hatalı şimdiki değer

en: bad immediate value for offset (%ld)
tr: göreli konum (%ld) için hatalı şimdiki değer

en: bad instruction `%s'
tr: hatalı işlem `%s'

en: bad memory operand `%s'
tr: hatalı bellek işleneni `%s'

en: bad opcode or operands
tr: hatalı opkod veya işlenenler

en: bad or irreducible absolute expression
tr: hatalı veya indirgenemeyen kesin ifade

en: bad or irreducible absolute expression; zero assumed
tr: hatalı veya indirgenemeyen kesin ifade; sıfır varsayıldı

en: bad or missing co-processor number
tr: Hatalı veya eksik yardımcı işlemci numarası

en: bad or missing expression
tr: hatalı veya eksik ifade

en: bad or unhandled relocation type: 0x%02x
tr: hatalı veya desteklenmeyen yerdeğişim türü: 0x%02x

en: bad padd / psub pmuls output operand
tr: hatalı padd / psub pmuls çıktı işleneni

en: bad range in register list
tr: Yazmaç listesinde hatalı aralık

en: bad register expression
tr: geçersiz yazmaç ifadesi

en: bad register in []
tr: []'da hatalı yazmaç

en: bad register list
tr: Hatalı yazmaç listesi

en: bad register list: %s
tr: hatalı yazmaç listesi: %s

en: bad register name `%s'
tr: hatalı yazmaç ismi `%s'

en: bad register name: %s
tr: hatalı yazmaç ismi: %s

en: bad register number: %s
tr: hatalı yazmaç numarası: %s

en: bad relaxation state
tr: hatalı gevşeme durumu

en: bad relocation fixup type (%d)
tr: hatalı yerdeğişim düzeltme türü (%d)

en: bad relocation type: 0x%02x
tr: hatalı yerdeğişim türü: 0x%02x

en: bad relocation: symbol `%s' not in symbol table
tr: hatalı yerdeğişim: `%s' sembolü sembol tablosunda değil

en: bad segment
tr: hatalı bölüm

en: bad starting register: r0 and r15 invalid
tr: hatalı başlangıç yazmacı: r0 ve r15 hatalı

en: bad symbol suffix
tr: hatalı sembol soneki

en: bad/missing psr specifier
tr: hatalı/eksik psr belirteci

en: bad_segment
tr: hatalı_bölüm

en: badly formed .dim directive
tr: hatalı biçemlenmiş .dim yönergesi

en: badly formed .dim directive ignored
tr: hatalı oluşturulmuş .dim yönergesi yoksayıldı

en: badly formed .size directive
tr: hatalı biçemlenmiş .size yönergesi

en: base register expected
tr: temel yazmaç beklendi

en: bfd-target = %s
tr: bfd hedefi = %s

en: bfd_coff_swap_scnhdr_out failed
tr: bfd_coff_swap_scnhdr_out başarısız

en: big endian mode is not supported
tr: büyük sonlu kip desteklenmiyor

en: bignum invalid
tr: bignum geçersiz

en: bignum invalid; zero assumed
tr: bignum geçersiz; 0 varsayıldı

en: bignum truncated to %d bytes
tr: büyüksayı (bignum) %d bayta budandı

en: both insns for !gpdisp!%ld must be in the same section
tr: !gpdisp!%ld için her iki işlem de aynı bölümde olmalı

en: bra or bsr with undefined symbol.
tr: Tanımsız sembollü bra veya bsr.

en: branch operand has odd offset (%lx)
tr: dal işleneni tek sayılı göreli konuma sahip (%lx)

en: branch out of range
tr: dal kapsam dışı

en: branch prediction invalid on this opcode
tr: dal ön tahmini bu opkodda geçerli değil

en: branch with link out of range
tr: dal ile bağlantı kapsam dışı

en: break outside of structured loop
tr: yapılandırılmış döngünün dışında `break' (durma)

en: byte displacement out of range
tr: bayt yerdeğişimi kapsam dışı

en: byte or halfword not valid for base register
tr: bayt veya halfword temel yazmaç için geçersiz

en: call to md_convert_frag
tr: md_convert_frag'e çağrı

en: call to md_convert_frag
tr: md_convert_frag'e çağrı

en: call to md_estimate_size_before_relax
tr: md_estimate_size_before_relax'e çağrı

en: call to tc_aout_fix_to_chars
tr: tc_aout_fix_to_chars'e çağrı

en: call to tc_crawl_symbol_chain
tr: tc_crawl_symbol_chain'e çağrı

en: call to tc_headers_hook
tr: tc_headers_hook'e çağrı

en: call tomd_estimate_size_before_relax
tr: md_estimate_size_before_relax'e çağrı

en: call/jmp target out of range (1)
tr: call/jmp hedefi aralık dışı (1)

en: call/jmp target out of range (2)
tr: call/jmp hedefi aralık dışı (2)

en: callj to difference of 2 symbols
tr: 2 sembolün farkına callj

en: can not do %d byte pc-relative relocation
tr: %d baytlık pc-göreli yerdeğişimler yapılamaz

en: can not do %d byte relocation
tr: %d baytlık yerdeğişim yapılamaz

en: can not do %s %d byte relocation
tr: %s %d baytlık yerdeğişim yapılamaz

en: can not resolve expression
tr: ifade çözümlenemedi

en: can't []index a register, because it has no address
tr: bir yazmaca []indeks uygulanamaz, çünkü adresi yoktur

en: can't close `%s'
tr: `%s' kapatılamadı

en: can't continue
tr: devam edilemez

en: can't create group: %s
tr: %s grubu oluşturulamadı

en: can't create section %s
tr: %s bölümü oluşturulamıyor

en: can't encode register '%%%s' in an instruction requiring REX prefix.
tr: '%%%s' yazmaçları REX öneki gerektiren işlemde kodlanamaz.

en: can't extend frag %u chars
tr: frag %u. chars uzatılamadı

en: can't find fixup pointed to by .uses
tr: .uses tarafından imlenen düzeltme bulunamadı

en: can't find opcode
tr: opkod bulunamadı

en: can't find opcode
tr: opkod bulunamadı

en: can't handle expression
tr: ifade işlenemedi

en: can't handle generation of literal/labels yet
tr: literal/etiketlerin üretimi henüz desteklenmiyor

en: can't handle non absolute segment in `%s'
tr: `%s' içinde kesin olmayan bölüm desteklenmiyor

en: can't handle undefined OP TYPE
tr: tanımlanmamış OP TYPE henüz desteklenmiyor

en: can't have relocation for ipush
tr: ipush için yerdeğişim yapılamaz

en: can't mix positional and keyword arguments
tr: yere bağımlı ve anahtar kelime argümanları birarada kullanılamaz

en: can't open %s for reading
tr: %s okuma için açılamadı.

en: can't open `%s' for writing
tr: `%s' yazmak için açılamadı

en: can't open a bfd on stdout %s
tr: %s standart çıktısında bfd açılamadı

en: can't open list file: %s
tr: Liste dosyası açılamadı: %s

en: can't parse register list
tr: yazmaç listesi ayrıştırılamadı

en: can't predecrement
tr: ön-eksiltme yapılamaz

en: can't resolve `%s' {%s section} - `%s' {%s section}
tr: `%s' çözümlenemedi {%s bölümü} - `%s' {%s bölümü}

en: can't resolve value for symbol `%s'
tr: "%s" sembolü için değer çözümlenemedi

en: can't set section flags for section %s
tr: %s bölümü için bölüm bayrakları atanamadı

en: can't start writing .mdebug section: %s
tr: .mdebug bölümü yazılamıyor: %s

en: can't use COBR format with external label
tr: Dış etiketle COBR biçemi kullanılamaz

en: can't use R0 here
tr: burada R0 kullanılamaz

en: can't use high part of register in operand %d
tr: %d işleneninde yazmacın yüksek tarafı kullanılamaz

en: can't use register '%%%s' as operand %d in '%s'.
tr: '%3$s' içinde '%%%1$s' yazmacı %2$d işleneni olarak kullanılamaz.

en: cannot assemble '%s' into a literal fragment
tr: '%s' sabit parçacık haline getirilemedi

en: cannot both predecrement and postincrement
tr: ön-eksiltme ve sonra-arttırma işlemlerinin ikisi birden uygulanamaz

en: cannot branch to odd address
tr: Tek sayılı adrese dallanılamaz

en: cannot continue
tr: devam edilemez

en: cannot define symbol `%s' in absolute section
tr: kesin bölüm içinde `%s' sembolü tanımlanamaz

en: cannot emit PC relative %s relocation
tr: PC göreli %s yerdeğişimi üretilemedi

en: cannot emit PC relative %s relocation against %s
tr: %2$s'ye göreli PC göreli %1$s yerdeğişimi üretilemedi

en: cannot generate relocation type for symbol %s, code %s
tr: %s sembolü, %s kodu için yerdeğişim oluşturulamadı.

en: cannot represent %s relocation in this object file format
tr: bu nesne dosya biçeminde %s yerdeğişimi gösterilemez

en: cannot represent `%s' relocation in object file
tr: Nesne dosyasında `%s' yerdeğişimi gösterilemiyor

en: cannot represent relocation type %s
tr: %s yerdeğişim türü gösterilemiyor

en: cannot set literal_prefix inside literal fragment
tr: literal parça içerisinde literal_prefix atanamaz

en: cannot write to output file
tr: çıktı dosyasına yazılamadı.

en: character constant too large
tr: karakter sabiti fazla büyük

en: character following name is not '#'
tr: ismi takip eden karakter '#' değil

en: cmpu doesn't support condition code %s
tr: cmpu %s koşulunu desteklemiyor

en: co-processor address must be word aligned
tr: yardımcı işlemci adresi word hizalı olmalı

en: co-processor register expected
tr: Yardımcı işlemci yazmacı beklendi

en: code is ATPCS conformant
tr: kod ATPCS uyumlu

en: code uses 26-bit program counter
tr: kod, 26 bitlik yazılım sayacı kullanıyor

en: code uses 32-bit program counter
tr: kod, 32 bit yazılım sayacı kullanıyor

en: comma expected after register name
tr: yazmaç adından sonra virgül beklendi

en: comma missing after psr flags
tr: psr bayraklarından sonra virgül eksik

en: comma missing in .xstabs
tr: .xstabs içinde eksik virgül

en: common alignment negative; 0 assumed
tr: Ortak hizalama negatif; 0 varsayıldı

en: common alignment not a power of 2
tr: Ortak hizalama 2'nin kuvveti değil

en: compiler emitted zero-size common symbol `%s' already defined
tr: derleyici tarafından oluşturulan sıfır boylu ortak sembol `%s' önceden tanımlı

en: compiler redefined zero-size common symbol `%s'
tr: derleyici tarafından tekrar tanımlanan sıfır boylu ortak sembol `%s'

en: condition not followed by conditionalizable insn
tr: koşuldan sonra koşullanabilir işlem yok

en: confusing relocation expressions
tr: yerdeğişim ifadeleri karmaşık

en: confusion in formal parameters
tr: resmi parametrelerde karışıklık

en: constant expression expected
tr: sabit ifade beklendi

en: constant expression or register list expected
tr: sabit ifade veya yazmaç listesi beklendi

en: constant out of 8-bit range: %d
tr: 8-bitlik aralık dışında sabit: %d

en: constant too big to fit into instruction
tr: sabit işleme sığmak için fazla büyük

en: constant value required
tr: sabit değer gerekli

en: constant value required for number of registers
tr: Yazmaç sayısı için sabit değer gerekli

en: control register expected, but saw '%.6s'
tr: denetim yazmacı beklendi fakat '%.6s' bulundu

en: could not create section %s
tr: %s bölümü oluşturulamıyor

en: could not set architecture and machine
tr: Yapı ve makina atanamadı

en: could not skip to %ld in file `%s'
tr: `%2$s' dosyasında %1$ld'ye atlanamadı

en: could not update architecture and machine
tr: Yapı ve makina güncellenemedi

en: could not write .mdebug section: %s
tr: .mdebug bölümü yazılamadı: %s

en: cpu-type = %s
tr: cpu türü = %s

en: cr%ld is a reserved control register
tr: cr%ld rezerveli bir kontrol yazmacı

en: ctoff() relocation used on an instruction which does not support it
tr: ctoff() yerdeğişimi, bunu desteklemeyen bir işlem için kullanıldı

en: data item with alignment larger than location
tr: yerden daha büyük hizalamalı veri

en: debugger forward reference error, dbx type %d
tr: hata ayıklayıcı öne referans hatası, dbx türü %d

en: debugger output: %d is an unknown type of variable.
tr: Hata ayıklayıcı çıktısı: %d bilinmeyen bir tür değişken.

en: debugger output: Unable to resolve %d circular references.
tr: Hata ayıklayıcı çıktısı: %d çevrimsel referans çözümlenemedi.

en: debugger output: structure element `%s' has undefined type
tr: Hata ayıklayıcı çıktısı: yapı öğesi `%s', tanımsız türe sahip

en: debugginer output: %d is an unknown untyped variable.
tr: Hata ayıklayıcı çıktısı: %d, bilinmeyen, türlenmemiş bir değişken.

en: dest and source1 must be the same register
tr: hedef ve kaynak1 aynı yazmaç olmalı

en: destination
tr: hedef

en: destination operand must be 16 bit register
tr: hedef işlenen 16bitlik yazmaç olmalı

en: destination operand must be 16bit absolute address
tr: hedef işleneni 16bitlik yere bağımlı adres olmalı

en: destination operand must be 8 bit register
tr: hedef işleneni 8bitlik yazmaç olmalı

en: destination register is same for parallel insns
tr: Paralel işlemler için hedef yazmaç aynı

en: destination register must be even
tr: Hedef yazmaç çift sayı olmalı

en: destination register must be r1
tr: hedef yazmacı r1 olmalı

en: detected global register use not covered by .register pseudo-op
tr: .register sanal op tarafından desteklenmeyen evrensel yazmaç kullanımı bulundu

en: directive %s can't be negated
tr: `%s' yönergesi olumsuzlanamaz

en: directive .big encountered when option -big required
tr: seçenek -big gereken yerde .big yönergesi bulundu

en: directive .little encountered when option -little required
tr: seçenek -little gereken yerde .little yönergesi bulundu

en: directive LOC from within a BSPEC/ESPEC pair is not supported
tr: BSPEC/ESPEC çiftinin içinden LOC yönergesi desteklenmiyor

en: directive LOCAL must be placed in code or data
tr: LOCAL (yerel) yönergesi kod veya veri içine yerleştirilmelidir

en: displacement overflows 12-bit field
tr: yerdeğişim 12 bitlik alana sığmıyor

en: displacement overflows 8-bit field
tr: yerdeğişim 12 bitlik alana sığmıyor

en: displacement to defined symbol %s overflows 12-bit field
tr: tanımlı %s sembolüne yerdeğişim 12 bitlik alana sığmıyor

en: displacement to defined symbol %s overflows 8-bit field
tr: tanımlı %s sembolüne yerdeğişim 8 bitlik alana sığmıyor

en: displacement to undefined symbol %s overflows 12-bit field
tr: tanımlanmamış %s sembolüne yerdeğişim 12 bitlik alana sığmıyor

en: displacement to undefined symbol %s overflows 8-bit field
tr: tanımlanmamış %s sembolüne yerdeğişim 8 bitlik alana sığmıyor

en: displacement too large (%d)
tr: yerdeğişim fazla büyük (%d)

en: displacement too large for this architecture; needs 68020 or higher
tr: bu yapı için yerdeğiştirme fazla büyük; 68020 veya üstü gerekli

en: division by zero
tr: sıfırla bölüm

en: division by zero when setting `%s'
tr: %s atanırken sıfırla bölüm

en: dla used to load 32-bit register
tr: dla 32 bit yazmaç yüklemekte kullanıldı

en: does not match begin %s%s at %s:%d
tr: %3$s:%4$d adresinde begin %1$s%2$s ile eşleşmiyor

en: dsp immediate shift value not constant
tr: dsp şimdiki kaydırma değeri sabit değil

en: duplicate !tlsgd!%ld
tr: birden fazla !tlsgd!%ld

en: duplicate !tlsldm!%ld
tr: birden fazla !tlsldm!%ld

en: duplicate "else"
tr: birden fazla "else"

en: duplicate datalabel operator ignored
tr: Çoklu veri etiket işlemimi yoksayıldı

en: duplicated psr bit specifier
tr: psr bit belirteci tekrarlandı

en: dwarf2 is not supported for this object file format
tr: bu nesne dosyası biçemi için dwarf2 desteklenmiyor

en: else without matching if
tr: `if' ile eşleşmeyen `else'

en: emitting simplification relocation
tr: basitleştirme yerdeğişimi üretiliyor

en: emitting unknown relocation
tr: bilinmeyen yerdeğişim üretiliyor

en: empty label field for IS
tr: IS için boş etiket alanı

en: empty symbol name in .def; ignored
tr: .def içinde boş sembol adı; yoksayıldı

en: emulations not handled in this configuration
tr: öykünümler bu ayarlarda desteklenmemektedir

en: end of file after a one-character quote; \0 inserted
tr: bir karakterlik alıntı sonrasında dosya sonu (EOF); \0 eklendi

en: end of file in comment
tr: açıklama içinde dosya sonu (EOF)

en: end of file in comment; newline inserted
tr: açıklama içinde dosya sonu (EOF); yenisatır eklendi

en: end of file in escape character
tr: kaçış karakterinde dosya sonu (EOF)

en: end of file in multiline comment
tr: çok satırlı açıklama içinde dosya sonu (EOF)

en: end of file in string; '"' inserted
tr: Dizgede dosya sonu: '"' eklendi

en: end of file in string; inserted '"'
tr: dizge içinde dosya sonu (EOF): '"' eklendi

en: end of file inside conditional
tr: Dosya koşulun içinde sonlanmış

en: end of file not at end of a line; newline inserted
tr: dosya sonu satır sonunda değil; yenisatır eklendi

en: end of macro inside conditional
tr: Macro koşulun içinde bitiyor

en: endf without for
tr: `for' ile eşleşmeyen `endf'

en: endi without matching if
tr: `if' ile eşleşmeyen `endi'

en: ending register must be r15
tr: son yazmaç r15 olmalı

en: endw without while
tr: `while' ile eşleşmeyen `endw'

en: entity size for SHF_MERGE not specified
tr: SHF_MERGE için nesne boyu belirtilmemiş

en: entry instruction with non-constant decrement
tr: sabit olmayan azaltımlı giriş işlemi

en: entry instruction with stack decrement < 16
tr: yığıt azaltımı 16'dan küçük olan giriş işlemi

en: error closing list file: %s
tr: liste dosyası kapatılırken hata: %s

en: error constructing %s pseudo-op table: %s
tr: %s sanal op tablosu oluşturulurken hata: %s

en: error setting flags for "%s": %s
tr: "%s" için bayrak atanırken hata oluştu: %s

en: error setting flags for ".sbss": %s
tr: ".sbss" için bayrak atanırken hata: %s

en: estimate size
tr: boyut tahmini

en: estimate_size_before_relax called
tr: estimate_size_before_relax çağrısı

en: even register number required
tr: yazmaç numarası çift olmalı

en: excess operands to %s
tr: fazla işlenenler: '%s'

en: excess operands: '%s'
tr: fazla işlenenler: '%s'

en: expect :8,:16 or :24
tr: :8, :16 veya :24 beklendi

en: expected %c
tr: %c beklendi

en: expected ']'
tr: ']' beklendi

en: expected .L, .W or .B for register in indexed addressing mode
tr: indeksli adresleme kipindeki yazmaç için .L, .W veya .B beklendi

en: expected <nn>
tr: <nn> beklendi

en: expected @(exp, Rn)
tr: @(exp, Rn) beklendi

en: expected @(exp, reg16)
tr: @(exp, reg16) beklendi

en: expected EP register
tr: EP yazmacı beklendi

en: expected `$'
tr: `$' beklendi

en: expected address expression
tr: adres ifadesi beklendi

en: expected align_code or RELAX_ALIGN_NEXT_OPCODE
tr: align_code veya RELAX_ALIGN_NEXT_OPCODE beklendi

en: expected closing paren
tr: kapanış parantezi beklendi

en: expected comma after "%s"
tr: "%s"dan sonra virgül beklendi

en: expected comma after name "%s"
tr: "%s" isminden sonra virgül beklendi

en: expected comma after name `%s' in .size directive
tr: .size yönergesinde `%s' isminden sonra virgül beklendi

en: expected comma after name in .symver
tr: .symver'de isimden sonra virgül beklendi

en: expected comma after size
tr: boydan sonra virgül beklendi

en: expected comma after symbol-name
tr: Sembol adından sonra virgül beklendi

en: expected comma or colon after symbol name; rest of line ignored
tr: sembol adından sonra virgül veya noktalıvirgül beklendi; satırın gerisi yoksayıldı

en: expected fill pattern missing
tr: beklenen dolgu kalıbı eksik

en: expected loop opcode in relax align next target
tr: 'gevşet, sonraki hedefi hizala' içinde döngü opkodu beklendi

en: expected quoted string
tr: Tırnak içinde bir dizge beklendi

en: expected register
tr: yazmaç beklendi

en: expected simple number
tr: Basit sayı beklendi.

en: expected symbol name
tr: sembol adı beklendi.

en: expected valid addressing mode for mova: "@(disp, ea.sz),ERn"
tr: mova için geçerli adresleme kipi beklendi: "@(disp, ea.sz),ERn"

en: expecting )
tr: ) beklendi

en: expecting `)' after scale factor in `%s'
tr: `%s' içinde ölçek çarpanından sonra `)' beklendi

en: expecting `,' or `)' after base register in `%s'
tr: `%s' içinde temel yazmaçtan sonra `,' veya `)' beklendi

en: expecting `,' or `)' after index register in `%s'
tr: %s içinde indeks yazmacından sonra `,' veya `)' beklendi

en: expecting immediate, 7bit operand
tr: şimdiki, 7bitlik işlenen beklendi

en: expecting index register or scale factor after `,'; got '%c'
tr: `,'den sonra indeks yazmacı veya ölçek çarpanı beklendi; '%c' bulundu

en: expecting mnemonic; got nothing
tr: ipucu beklendi; hiç bir şey bulunamadı

en: expecting operand after ','; got nothing
tr: işlenenden sonra ',' beklendi; hiç bir şey bulunamadı

en: expecting operand before ','; got nothing
tr: ','den önce işlenen beklendi; hiç bir şey bulunamadı

en: expecting prefix; got nothing
tr: önek beklendi; hiç bir şey bulunamadı

en: expecting scale factor of 1, 2, 4, or 8: got `%s'
tr: Ölçek çarpanı 1, 2, 4 veya 8 beklendi: `%s' bulundu

en: expecting string instruction after `%s'
tr: `%s'den sonra dizge işlemi beklendi

en: expr.c(operand): bad atof_generic return val %d
tr: expr.c(işlenen): hatalı atof_generic geridönüş değeri %d

en: expression doesn't fit in BYTE
tr: ifade BAYT'a sığmıyor

en: expression doesn't fit in WORD
tr: ifade WORD'e sığmıyor

en: expression out of range
tr: İfade kapsam dışı

en: expression out of range: defaulting to 0
tr: ifade kapsam dışı: 0 varsayıldı

en: expression out of range: defaulting to 1
tr: ifade kapsam dışı: 1 varsayıldı

en: expression possibly out of 8-bit range
tr: ifade 8-bitlik aralık dışında olabilir

en: expression syntax error
tr: ifade sözdizim hatası

en: expression too complex
tr: ifade fazla karmaşık

en: extended instruction in delay slot
tr: gecikme yuvasında genişletilmiş işlem

en: extended operand requested but not required
tr: genişletilmiş işlenen tercih edilir fakat şart değil

en: extra .LABEL arguments ignored.
tr: fazla .LABEL argümanları yoksayıldı.

en: failed for %d
tr: %d için başarısız

en: failed general register sanity check.
tr: genel yazmaç hata kontrolü başarısız.

en: failed regnum sanity check.
tr: başarısız regnum kontrolü.

en: failed sanity check
tr: başarısız kontrol

en: failed sanity check.
tr: başarısız kontrol.

en: failed sanity check: long_jump
tr: başarısız kontrol: long_jump

en: failed sanity check: short_jump
tr: başarısız kontrol: short_jump

en: failed special case insn sanity check
tr: özel durum işlem kontrolü başarısız

en: failed to read instruction table %s
tr: İşlem tablosu %s okunamadı

en: failed to set up debugging information: %s
tr: Hata ayıklama bilgisi oluşturma başarısız: %s

en: fake .file after real one
tr: gerçek olanından sonra yalancı .file

en: field fx_size too small to hold %d
tr: fx_size alanı %d'i tutmak için çok küçük

en: field size must be 16 when value is relocatable
tr: değer yerdeğişebilir olduğu zaman alan boyu 16 olmalı

en: field value "%s" too complex for a bitfield
tr: "%s" alan değeri bit alanı için fazla karmaşık

en: field value truncated
tr: alan değeri budandı

en: field width "%s" too complex for a bitfield
tr: "%s" alan genişliği bit alanı için fazla karmaşık

en: field width %lu too big to fit in %d bytes: truncated to %d bits
tr: %lu alan genişliği %d bayta sığmak için fazla büyük: %d bite budandı

en: file not found: %s
tr: dosya bulunamadı: %s

en: file number %ld already allocated
tr: %ld dosya sayısı zaten ayrılmış

en: file number less than one
tr: Dosya numarası birden küçük

en: filename goes over one page boundary
tr: dosya adı bir sayfa sınırının dışında.

en: first register must be r4
tr: ilk yazmaç r4 olmalı

en: fixes not all moved from %s
tr: %s'den bütün düzeltmeler kaldırılmadı

en: flag for {c}psr instruction expected
tr: {c}psr işlemi için bayrak beklendi

en: floating point args are in fp regs
tr: kayan nokta argümanları kayan nokta yazmaçlarında

en: floating point constant too large
tr: kayan nokta sabiti fazla büyük

en: floating point number invalid
tr: kayan nokta sayısı geçersiz

en: floating point number invalid; zero assumed
tr: kayan nokta sayısı geçersiz; sıfır varsayıldı

en: floating point register expected
tr: Kayan nokta yazmacı beklendi

en: floating point register or immediate expression expected
tr: Kayan nokta yazmacı veya şimdiki ifade beklendi

en: format = %s
tr: biçem = %s

en: found %d operands for '%s':  Expected %d
tr: '%2$s' için %1$d işlenen bulundu:  %3$d beklendi

en: found too many (%d) operands for '%s':  Expected %d
tr: '%2$s' için çok fazla işlenen (%1$d) bulundu:  %3$d beklendi

en: fpu (68040, 68060 or 68881/68882)
tr: fpu (68040, 68060 veya 68881/68882)

en: fr_var %lu < length %d; ignoring
tr: fr_var %lu < %d uzunluğu; yoksayıldı

en: fr_var (%ld) < length (%d); ignoring
tr: fr_var (%ld) < length (%d); yoksayıldı

en: frame reg expected, using $%d.
tr: frame reg beklendi, $%d kullanılıyor.

en: g++ wrote an extern reference to `%s' as a routine.
    I will fix it, but I hope that it was note really a routine.
tr: g++, `%s'a extern referansını bir işlev tanımı olarak yazdı.
    Bu düzeltildi, fakat gerçekten bir işlev ise, hatalı sonuç verecek.

en: garbage after index spec ignored
tr: indeks tanımından sonraki bozukluk yoksayıldı

en: garbage at end of line
tr: satırsonunda bozukluk

en: garbage following instruction
tr: İşlemden sonra bozulma

en: generate PIC code
tr: PIC kodu üretir

en: get_expanded_loop_offset: invalid opcode
tr: get_expanded_loop_offset: geçersiz opkod

en: get_expanded_loop_offset: undefined opcode
tr: get_expanded_loop_offset: tanımsız opkod

en: get_text_align_power: argument too large
tr: get_text_align_power: argüman fazla büyük

en: group name for SHF_GROUP not specified
tr: SHF_GROUP için grup adı belirtilmemiş

en: here is the "else" of the unterminated conditional
tr: sonlanmamış koşulun "else" bölümü

en: here is the previous "else"
tr: bir önceki "else" burada

en: here is the previous "if"
tr: bir önceki "if" burada

en: here is the start of the unterminated conditional
tr: sonlanmamış koşulun başlangıcı

en: hi register required
tr: hi yazmacı gerekli

en: high bits set in register list expression
tr: yazmaç liste ifadesinde yüksek bitler atanmış

en: identifier+constant@%s means identifier@%s+constant
tr: tanımlayıcı+sabit@%s, tanımlayıcı@%s+sabit ile aynı

en: identifier+constant@got means identifier@got+constant
tr: tanımlayıcı+sabit@got, tanımlayıcı@got+sabit ile aynı

en: if writeback register is in list, it must be the lowest reg in the list
tr: eğer listede geriyazım yazmacı varsa, listedeki en düşük yazmaç olmalıdır

en: ignoring bad alignment
tr: hatalı hizalama yoksayıldı

en: ignoring changed section attributes for %s
tr: %s için değişmiş bölüm öznitelikleri yoksayıldı

en: ignoring changed section entity size for %s
tr: %s için değişmiş bölüm öznitelikleri yoksayıldı

en: ignoring extra '-rename-section' delimiter ':'
tr: fazla '-rename-section' sınırlayıcısı ':' yoksayıldı

en: ignoring fill value in absolute section
tr: kesin bölümde dolgu değeri yoksayıldı

en: ignoring incomplete .req pseuso op
tr: eksik .req pseudo-op yoksayıldı

en: ignoring incorrect section type for %s
tr: %s için hatalı bölüm türü yoksayıldı

en: ignoring invalid '-rename-section' specification: '%s'
tr: geçersiz '-rename-section' bildirimi '%s' yoksayıldı

en: ignoring new section group for %s
tr: %s için yeni bölüm grubu yoksayıldı

en: ignoring operands: %s
tr: işlenenler yoksayıldı: %s

en: ignoring redefinition of register alias '%s'
tr: '%s' yazmaç rumuzunun yeniden tanımlanması yoksayıldı

en: ignoring redefinition of register alias '%s' to non-existant register '%s'
tr: '%s' yazmaç rumuzunun var olmayan '%s' yazmacı olarak yeniden tanımlanması
    yoksayıldı

en: ignoring unrecognized .endian type `%s'
tr: bilinmeyen .endian türü `%s' yoksayıldı

en: iif convert internal pcrel/binary
tr: iif çevrimi: iç pcrel/binary

en: iif convert internal pcrel/pointer
tr: iif çevrimi: iç pcrel/imleyici

en: illegal %srelocation size: %d
tr: geçersiz %s yerdeğişim boyu: %d

en: illegal .stab%c directive, bad character
tr: geçersiz .stab%c yönergesi, hatalı karakter

en: illegal .stabx expression; zero assumed
tr: geçersiz .stabx ifadesi; sıfır varsayıldı

en: illegal Thumb shift value: %ld
tr: geçersiz Thumb kaydırma değeri: %ld

en: illegal co-processor number
tr: Geçersiz yardımcı işlemci numarası

en: illegal expression
tr: geçersiz ifade

en: illegal literal
tr: geçersiz sabit

en: illegal opcode %s for mcu %s
tr: mcu %2$s için geçersiz %1$s opkodu

en: illegal operand
tr: geçersiz işlenen

en: illegal operand - register name found where none expected
tr: hatalı işlenen -- beklenmeyen yerde yazmaç adı

en: illegal operands
tr: geçersiz işlenenler

en: illegal register after @
tr: @ sonrasında geçersiz yazmaç

en: illegal register after @-
tr: @- sonrasında geçersiz yazmaç

en: illegal register included in list
tr: listede geçersiz yazmaç var

en: illegal value for co-processor offset
tr: yardımcı işlemci göreli konumu için geçersiz değer

en: immediate 1 or 2 expected
tr: şimdiki 1 veya 2 beklendi

en: immediate co-processor expression too large
tr: şimdiki yardımcı işlemci ifadesi fazla büyük

en: immediate expression expected
tr: şimdi ifade beklendi

en: immediate is not a power of two
tr: şimdiki, ikinin kuvveti olmalı

en: immediate must be 1 or 2
tr: şimdiki 1 veya 2 olmalı

en: immediate operand illegal with absolute jump
tr: şimdiki işlenen, kesin sıçrama ile geçersiz

en: immediate operand is too large
tr: şimdiki işlenen fazla büyük

en: immediate out of range
tr: şimdiki değer kapsam dışı

en: immediate value cannot be used to set this field
tr: şimdiki değer, bu alanı değere atamak için kullanılamaz

en: immediate value out of range
tr: şimdiki değer kapsam dışı

en: improper number of operands.  expecting %d, got %d
tr: hatalı işlenen sayısı. %d beklendi, %d bulundu

en: inappropriate arguments for opcode `%s'
tr: `%s' opkodu için uygun olmayan argümanlar

en: incorrect register in reglist
tr: yazmaç listesinde hatalı yazmaç

en: indirect %s without `*'
tr: `*' olmaksızın endirekt %s

en: inlining literal pool; specify location with .literal_position.
tr: sabit havuz 'inline' haline getirildi; yerini .literal_position ile bildirin

en: inserted missing '!': load/store multiple always writes back base register
tr: Eksik '!' eklendi: yükle/sakla çoğulu hep temel yazmaca geri yazar

en: inserting "%s" into %s alias hash table failed: %s
tr: %2$s rumuz hash tablosuna "%1$s" eklenmesi başarısız: %3$s

en: inserting "%s" into %s name hash table failed: %s
tr: %2$s isim hash tablosuna "%1$s" eklenmesi başarısız: %3$s

en: inserting "%s" into string hash table: %s
tr: dizge hash tablosuna "%s" ekleniyor: %s

en: inserting "%s" into symbol table failed: %s
tr: sembol tablosuna "%s" eklenmesi başarısız: %s

en: inserting "%s" into tag hash table: %s
tr: etiket hash tablosuna "%s" eklendi: %s

en: insn can't be combined with parallel processing insn
tr: işlem, paralel işlenen işlem ile birleştirilemez

en: insn cannot be combined with pmuls
tr: işlem 'pmuls' ile birleştirilemez

en: instruction %s requires %d operand(s)
tr: '%s' işlemi için %d işlenen gerekli

en: instruction '%s' cannot be executed in parallel.
tr: '%s' işlemi paralel çalıştırılamaz.

en: instruction '%s' is for the M32RX only
tr: '%s' işlemi yalnız M32RX için geçerli

en: instruction fragment may contain data
tr: İşlem parçacığı veri içerebilir

en: instruction is not conditional
tr: İşlem koşullu değil

en: instruction not allowed: %s
tr: işleme izin yok: %s

en: instruction requires label
tr: işlem etiket gerektirir

en: instruction requires label or value in range -511:512
tr: işlem etiket veya -511:512 aralığında değer gerektirir

en: instruction requires label sans '$'
tr: işlem, '$' içermeyen etiket gerektirir

en: instruction with constant operands does not fit
tr: sabit işlenenli işlem sığmıyor

en: instruction with constant operands does not fit without widening
tr: sabit işlenenli işlem, genişletme olmadan sığmıyor

en: instruction's constant operands do not fit
tr: işlemin sabit işlenenleri sığmıyor

en: internal Error, line %d, %s
tr: İç Hata, %d satırı, %s

en: internal confusion: relocation in a section without contents
tr: iç karışıklık: içeriği olmayan bir bölüme yerdeğişim

en: internal error aligning
tr: hizalamada iç hata

en: internal error: bad mips16 opcode: %s %s
tr: iç hata: hatalı mips16 opkodu: %s %s

en: internal error: can't export reloc type %d (`%s')
tr: iç hata: %d yerdeğişim türü ihraç edilemedi (`%s')

en: internal error: can't hash `%s': %s
tr: İç hata: `%s' hash'lenemedi: %s

en: internal error: can't hash macro `%s': %s
tr: İç hata: `%s' makrosu hash'lenemedi: %s

en: internal error: can't hash opcode `%s': %s
tr: İç hata: `%s' opkodu hash'lenemedi: %s

en: internal error: can't install fix for reloc type %d (`%s')
tr: iç hata: %d yerdeğişim türünün düzeltmesi kurulamadı (`%s')

en: internal error: fixup not contained within frag
tr: iç hata: düzeltme parça içinde değil

en: internal error: lookup/get operands failed
tr: iç hata: sorgu/al işlenenleri başarısız

en: internal error: losing opcode: `%s' "%s"
tr: İç hata: opkod kaybedildi: `%s' "%s"

en: internal error: relaxation failed
tr: iç hata: gevşetme başarısız

en: internal error: relaxation requires too many steps
tr: iç hata: gevşetme çok fazla adım gerektiriyor

en: internal error: unknown dwarf2 format
tr: iç hata: bilinmeyen dwarf2 biçemi

en: internal error:%s:%d: %s
tr: iç hata:%s:%d: %s

en: internal error:%s:%d: %s %ld
tr: iç hata:%s:%d: %s %ld

en: internal error? cannot generate `%s' relocation
tr: iç hata? `%s' yerdeğişimi üretilemedi

en: internal failure in parse_register_list
tr: parse_register_list'te iç hata

en: internal inconsistency in %s: bdap.w with no symbol
tr: %s içinde iç tutarlılık problemi: bdap w ile sembol yok

en: internal inconsistency in %s: bdapq no symbol
tr: %s içinde iç tutarlılık problemi: bdapq sembol yok

en: internal inconsistency problem in %s: fr_subtype %d
tr: %s içinde iç tutarlılık problemi: fr_subtype %d

en: internal inconsistency problem in %s: fr_symbol %lx
tr: %s içinde iç tutarlılık problemi: fr_symbol %lx

en: internal inconsistency problem in %s: resolved symbol
tr: %s içinde iç tutarlılık problemi: çözümlenmiş sembol

en: internal relocation (type: IMMEDIATE) not fixed up
tr: iç yerdeğişim (türü: ŞİMDİKİ) düzeltilmemiş

en: internal: BFD_RELOC_MMIX_BASE_PLUS_OFFSET not resolved to section
tr: içsel: BFD_RELOC_MMIX_BASE_PLUS_OFFSET bölüme çözümlenmedi

en: internal: GREG expression not resolved to section
tr: içsel: GREG ifadesi bölüme çözümlenmedi

en: internal: bad mips opcode (bits 0x%lx undefined): %s %s
tr: iç hata: hatalı mips opkodu (0x%lx bitleri tanımsız): %s %s

en: internal: bad mips opcode (mask error): %s %s
tr: iç hata: hatalı mips opkodu (maske hatası): %s %s

en: internal: bad mips opcode (unknown extension operand type `+%c'): %s %s
tr: iç hata: hatalı mips opkodu (bilinmeyen genişletilmiş işlenen türü `+%c'): %s %s

en: internal: bad mips opcode (unknown operand type `%c'): %s %s
tr: iç hata: hatalı mips opkodu (bilinmeyen işlenen türü `%c'): %s %s

en: internal: can't hash `%s': %s
tr: iç: `%s' hash'lenemedi: %s

en: internal: mmix_prefix_name but empty prefix
tr: iç: mmix_prefix_name verilmiş fakat önek boş

en: internal: unexpected relax type %d:%d
tr: iç hata: beklenmeyen genişleme türü %d:%d

en: internal: unhandled label %s
tr: desteklenmeyen etiket türü %s

en: internal_relocation (type: OFFSET_IMM) not fixed up
tr: iç yerdeğişim (türü: OFFSET_IMM) düzeltilmemiş

en: invalid %d-byte NOP requested
tr: geçersiz %d baytlık NOP istendi

en: invalid 3bit immediate
tr: geçersiz 3bitlik şimdiki

en: invalid 8bit immediate
tr: geçersiz 8bitlik şimdiki

en: invalid BSPEC expression
tr: geçersiz BSPEC ifadesi

en: invalid Hi register with immediate
tr: Şimdiki ile geçersiz hi yazmacı

en: invalid LOC expression
tr: geçersiz LOC ifadesi

en: invalid PIC reference
tr: geçersiz PIC referansı

en: invalid abi -mabi=%s
tr: geçersiz abi -mabi=%s

en: invalid architectural extension
tr: geçersiz mimari eklenti

en: invalid architecture %s
tr: geçersiz yapı %s

en: invalid architecture -A%s
tr: geçersiz yapı -A%s

en: invalid architecture -xarch=%s
tr: geçersiz yapı -xarch=%s

en: invalid architecture -z%s
tr: geçersiz yapı -z%s

en: invalid architecture option -m%s, ignored
tr: geçersiz yapı seçeneği -m%s, yoksayıldı

en: invalid attempt to declare external version name as default in symbol `%s'
tr: `%s' sembolünde dış sürüm ismini öntanımlı olarak tanımlama girişimi geçersiz

en: invalid base register for register offset
tr: Yazmaç göreli konumu için geçersiz temel yazmaç

en: invalid base register in load/store
tr: yükle/sakla için geçersiz temel yazmaç

en: invalid branch operand
tr: geçersiz dal işleneni

en: invalid byte branch offset
tr: geçersiz bayt dalı görecesi

en: invalid char %s beginning operand %d `%s'
tr: %2$d `%3$s' işleneninin başında geçersiz karakter %1$s

en: invalid character %s before operand %d
tr: %2$d işleneninden önce geçersiz %1$s karakteri

en: invalid character %s in mnemonic
tr: İpucunda geçersiz %s karakteri

en: invalid character %s in operand %d
tr: %2$d işleneninde geçersiz %1$s karakteri

en: invalid characters in input
tr: Girdide geçersiz karakterler

en: invalid condition code name
tr: geçersiz koşul kodu ismi

en: invalid condition code register $fcc%d
tr: hatalı koşul kodu yazmacı $fcc%d

en: invalid constant
tr: geçersiz sabit

en: invalid constant (%lx) after fixup
tr: düzeltmeden sonra geçersiz sabit (%lx)

en: invalid coprocessor sub-selection value (0-7)
tr: hatalı yardımcı işlemci alt seçim değeri (0-7)

en: invalid default displacement size "%s". Defaulting to %d.
tr: geçersiz öntanımlı yerdeğişim boyu "%s". %d varsayılıyor.

en: invalid empty loop
tr: geçersiz boş döngü

en: invalid expression evaluation type %d
tr: geçersiz ifade değerlendirme türü %d

en: invalid expression for operand %d on '%s'
tr: '%2$s' içinde %1$d işleneninde geçersiz ifade

en: invalid expression in load/store multiple
tr: yükle/sakla çoğulunda geçersiz ifade

en: invalid expression in operand
tr: İşlenende geçersiz ifade

en: invalid flag combination on section %s
tr: %s bölümünde geçersiz bayrak bileşimi

en: invalid floating point immediate expression
tr: Geçersiz kayan nokta şimdiki ifadesi

en: invalid identifier for ".ifdef"
tr: ".ifdef" için geçersiz tanıtıcı

en: invalid immediate
tr: geçersiz şimdiki

en: invalid immediate for address calculation
tr: Adres hesaplaması için geçersiz şimdiki

en: invalid immediate for address calculation (value = 0x%08lX)
tr: adres hesaplaması için geçersiz şimdiki (değer = 0x%08lX)

en: invalid immediate for shift
tr: Kaydırma için geçersiz şimdiki

en: invalid immediate for stack address calculation
tr: yığıt adres hesaplaması için geçersiz şimdiki

en: invalid immediate shift
tr: Geçersiz şimdiki kaydırma

en: invalid immediate value for stack adjust
tr: Yığıt düzeltme için geçersiz şimdiki değer

en: invalid immediate: %ld is too large
tr: geçersiz şimdiki: %ld fazla büyük

en: invalid index register
tr: geçersiz indeks yazmacı

en: invalid index size for coldfire
tr: coldfire için geçersiz indeks boyu

en: invalid indirect register size
tr: geçersiz dolaylı yazmaç boyu

en: invalid instruction for this architecture; needs
tr: bu yapı için geçersiz işlem; gereken:

en: invalid instruction size selected (%d)
tr: geçersiz işlem boyutu seçildi (%d)

en: invalid last instruction for a zero-overhead loop
tr: sıfır-masraflı döngü için geçersiz son işlem

en: invalid listing option `%c'
tr: geçersiz listeleme seçeneği `%c'

en: invalid literal constant: pool needs to be closer
tr: geçersiz literal sabit: havuz daha yakın olmalı

en: invalid merge entity size
tr: geçersiz nesne boy birleştirmesi

en: invalid movx address register
tr: geçersiz movx adres yazmacı

en: invalid movx dsp register
tr: geçersiz movx dsp yazmacı

en: invalid movy address register
tr: geçersiz movy adres yazmacı

en: invalid movy dsp register
tr: geçersiz movy dsp yazmacı

en: invalid number
tr: Geçersiz sayı

en: invalid offset
tr: geçersiz göreli konum

en: invalid offset, target not word aligned (0x%08X)
tr: geçersiz göreli konum, hedef word hizalı değil (0x%08X)

en: invalid offset, value too big (0x%08lX)
tr: geçersiz göreli konum, değer fazla büyük (0x%08lX)

en: invalid opcode
tr: geçersiz opkod

en: invalid opcode for RELAX_ALIGN_NEXT_OPCODE
tr: RELAX_ALIGN_NEXT_OPCODE için geçersiz opkod

en: invalid opcode, "%s".
tr: geçersiz opkod, "%s".

en: invalid operand
tr: geçersiz işlenen

en: invalid operand %d on '%s'
tr: '%2$s' için geçersiz %1$d işleneni

en: invalid operand mode for this architecture; needs 68020 or higher
tr: bu yapı için geçersiz işlenen kipi; 68020 veya üstü gerekli

en: invalid operand of ()+
tr: ()+ için geçersiz işlenen

en: invalid operand of -()
tr: -() için geçersiz işlenen

en: invalid operand of S^#
tr: S^# için geçersiz işlenen

en: invalid operand relocation for '%s' instruction
tr: '%s' işlemi için geçersiz işlenen yerdeğişimi

en: invalid operand size requested
tr: geçersiz işlenen boyu istendi

en: invalid operand suffix
tr: geçersiz işlenen soneki

en: invalid operand to .code directive (%d) (expecting 16 or 32)
tr: .code yönergesine geçersiz işlenen (%d) verilmiş (16 veya 32 beklendi)

en: invalid operand to opcode %s: `%s'
tr: opkod %s için geçersiz işlenen: `%s'

en: invalid operand, not a 10-bit signed value: %d
tr: geçersiz işlenen; değeri 10 bit signed değil: %d

en: invalid operand, not a 11-bit signed value: %d
tr: geçersiz işlenen; değeri 11bit signed değil: %d

en: invalid operand, not a 12-bit signed value: %d
tr: geçersiz işlenen; değeri 12 bit signed değil: %d

en: invalid operand, not a 13-bit signed value: %d
tr: geçersiz işlenen; değeri 13 bit signed değil: %d

en: invalid operand, not a 16-bit signed value: %d
tr: geçersiz işlenen; değeri 16 bit signed değil: %d

en: invalid operand, not a 5-bit unsigned value: %d
tr: Geçersiz işlenen; değeri 5bit unsigned değil: %d

en: invalid operand, not a 6-bit signed value: %d
tr: Geçersiz işlenen; değeri 6bit unsigned değil: %d

en: invalid operand, not a 6-bit unsigned value: %d
tr: geçersiz işlenen; değeri 6bit unsigned değil: %d

en: invalid operand, not a multiple of 32: %d
tr: geçersiz işlenen; 32'nin katı değil: %d

en: invalid operand, not a multiple of 4: %d
tr: geçersiz işlenen; 4'ün katı değil: %d

en: invalid operand, not a multiple of 8: %d
tr: geçersiz işlenen; 8'in katı değil: %d

en: invalid operand, not an 16-bit unsigned value: %d
tr: geçersiz işlenen; değeri 16 bit unsigned değil: %d

en: invalid operand, not an even value: %d
tr: geçersiz işlenen; değeri çift sayı değil: %d

en: invalid operands
tr: geçersiz işlenen

en: invalid operands for opcode
tr: opkod için geçersiz işlenenler

en: invalid operands to %s
tr: Geçersiz işlenenler: %s

en: invalid operands to opcode %s: `%s'
tr: opkod %s için geçersiz işlenenler: `%s'

en: invalid pseudo operation
tr: geçersiz sanal işlem

en: invalid register in & expression
tr: & ifadesinde geçersiz yazmaç

en: invalid register list
tr: geçersiz yazmaç listesi

en: invalid register list to push/pop instruction
tr: emme/basma işlemi için geçersiz yazmaç listesi

en: invalid register mask
tr: geçersiz yazmaç maskesi

en: invalid register name
tr: geçersiz yazmaç ismi

en: invalid register number (%d)
tr: geçersiz yazmaç numarası (%d)

en: invalid register: r15 illegal
tr: geçersiz yazmaç: r15 hatalı

en: invalid relaxation fragment result
tr: geçersiz gevşetme parçacık sonucu

en: invalid relocation for field
tr: Alan için geçersiz yerdeğişim

en: invalid relocation for instruction
tr: işlem için geçersiz yerdeğişim

en: invalid relocation for operand %d in '%s' instruction
tr: '%2$s' işleminin %1$d işleneni için geçersiz yerdeğişim

en: invalid relocation for operand %d of '%s'
tr: '%2$s'nın %1$d işleneni için geçersiz yerdeğişim

en: invalid relocation operand %i on '%s'
tr: '%2$s' içinde geçersiz yer değişim işleneni %1$i

en: invalid relocation type %d for %s instruction
tr: %2$s işlemi için %1$d türü yerdeğişim geçersiz

en: invalid scale factor
tr: geçersiz ölçek çarpanı

en: invalid section for operation on `%s'
tr: `%s' üzerinde işlem için geçersiz bölüm

en: invalid section for operation on `%s' setting `%s'
tr: `%s' üzerinde `%s'i atayan işlem için geçersiz bölüm

en: invalid sections for operation on `%s' and `%s'
tr: `%s' ve `%s' üzerinde işlem için geçersiz bölümler

en: invalid sections for operation on `%s' and `%s' setting `%s'
tr: `%s' ve `%s' üzerinde ve `%s'i atayan işlem için geçersiz bölümler

en: invalid segment "%s"
tr: geçersiz bölüm, "%s"

en: invalid swi expression
tr: geçersiz swi ifadesi

en: invalid switch -m%s
tr: geçersiz bayrak -m%s

en: invalid symbolic operand %d on '%s'
tr: '%2$s' için geçersiz sembolik işlenen %1$d

en: invalid syntax for .req directive
tr: .req yönergesi için geçersiz sözdizimi

en: invalid system register name
tr: geçersiz sistem yazmaç ismi

en: invalid unextended operand value
tr: geçersiz genişletilmemiş işlenen değeri

en: jump address range overflow (0x%lx)
tr: sıçrama adres aralık taşması (0x%lx)

en: jump to misaligned address (0x%lx)
tr: hizalanmamış adrese sıçrama (0x%lx)

en: junk `%s' after expression
tr: ifade sonrasında hatalı `%s'

en: junk `%s' after register
tr: yazmaçtan sonra bozuk `%s'

en: junk at end of line: `%s'
tr: satır sonunda bozukluk: `%s'

en: la used to load 64-bit address
tr: la 64 bit adres yüklemekte kullanıldı

en: label "$%d" redefined
tr: "$%d" etiketi yeniden tanımlandı

en: label "%d$" redefined
tr: "%d$" etiketi yeniden tanımlandı

en: last register must be r7
tr: son yazmaç r7 olmalı

en: lcomm length (%d.) <0! Ignored.
tr: lcomm uzunluğu (%d.) <0! Yoksayıldı.

en: ldrd destination registers must not overlap index register
tr: ldrd hedef yazmacları indeks yazmacı ile örtüşmemeli

en: leafproc symbol '%s' undefined
tr: leafproc sembolü '%s' tanımlanmamış

en: left operand is a bignum; integer 0 assumed
tr: sol işlenen büyüksayı (bignum); tamsayı 0 varsayıldı

en: left operand is a float; integer 0 assumed
tr: sol işlenen kayan noktalı; tamsayı 0 varsayıldı

en: length not needed
tr: uzunluk gerekli değil

en: length of .comm "%s" is already %ld; not changed to %ld
tr: .comm "%s" uzunluğu zaten %ld. %ld olarak değiştirilmedi.

en: length of .comm "%s" is already %ld; not changing to %ld
tr: .comm "%s" uzunluğu zaten %ld; %ld olarak değiştirilmedi.

en: line %d: rep or repi must include at least 4 instructions
tr: satır %d: rep veya repi en az 4 işlem içermeli

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a byte
tr: satır %d: '%s' sembolünün adresi bir bayta sığdırılamadı

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a quad
tr: satır %d: '%s' sembolünün değeri bir quad'a sığdırılamadı

en: line %d: unable to place address of symbol '%s' into a short
tr: satır %d: '%s' sembolünün adresi bir short'a sığdırılamadı

en: line %d: unable to place value %lx into a byte
tr: satır %d: %lx değeri bir bayta sığdırılamadı.

en: line %d: unable to place value %lx into a short
tr: satır %d: %lx değeri bir short'a sığdırılamadı

en: line %d: unknown relocation type: 0x%x
tr: satır %d: bilinmeyen yerdeğişim türü: 0x%x

en: line number (%d) for .stab%c directive cannot fit in index field (20 bits)
tr: .stab%2$c yönergesi satır numarası (%1$d) indeks alanına sığmadı (20 bit)

en: line numbers must be positive; line number %d rejected
tr: satır numaraları pozitif olmalı; %d satır numarası reddedildi

en: literal pool insertion failed
tr: literal havuza ekleme başarısız

en: literal pool overflow
tr: Literal Havuz Taşması

en: literal referenced across section boundary
tr: literal bölüm sınırı ötesinden çağrılmış

en: lk addressing modes are invalid for memory-mapped register addressing
tr: 1k adresleme kipleri bellek-eşlemeli yazmaç adreslemesi için geçersiz

en: lo register required
tr: lo yazmacı gerekli

en: load/store address overflow (max 32 bits)
tr: adres yükle/sakla taşması (maksimum 32 bit)

en: local label `%s' is not defined
tr: yerel %s etiketi tanımsız

en: long jump required
tr: uzun atlama gerekli

en: loop relaxation specification does not correspond
tr: döngü genişletme bildirimi eşleşmiyor

en: loop target does not follow loop instruction in section
tr: döngü hedefi bölümde döngü işlemini takip etmiyor

en: loop too long for LOOP instruction
tr: döngü, LOOP işlemi için fazla uzun

en: lower 16 bits of mask ignored
tr: maskenin alt 16 biti yoksayıldı

en: lui expression not in range 0..65535
tr: lui ifadesi 0..65535 aralığında değil

en: macro formal argument does not exist
tr: resmi makro argümanı yok

en: macro requires $at register while noat in effect
tr: makro $at yazmacını gerektiriyor ama noat geçerli

en: macro requires $at while $at in use
tr: makro, $at kullanımdayken $at gerektiriyor

en: macros nested too deeply
tr: makrolar çok derin içiçe

en: md_apply_fix3: unknown r_type 0x%x
tr: md_apply_fix3: bilinmeyen r_type 0x%x

en: md_convert_frag() not implemented yet
tr: md_convert_frag() henüz desteklenmiyor

en: misaligned data
tr: hatalı hizalanmış veri

en: misaligned offset
tr: hatalı hizalanmış görece

en: mismatch between opcode size and operand size
tr: opkod boyu ve işlenen boyu arasında uyumsuzluk

en: mismatch between register and suffix
tr: yazmaç ve sonek arasında uyumsuzluk

en: mismatched .eb
tr: eşlenmeyen .eb

en: mismatched parenthesis
tr: eşleşmeyen parantez

en: misplaced .procend
tr: .procend yanlış yerde

en: misplaced PIC operand
tr: PIC işleneni yanlış yerde

en: missing '%c'
tr: eksik '%c'

en: missing ']'
tr: eksik ']'

en: missing ) after formals
tr: resmi parametrelerden sonra eksik )

en: missing .end
tr: eksik `.end'

en: missing .end at end of assembly
tr: çevrimin sonunda `.end' eksik

en: missing .end or .bend at end of file
tr: dosya sonunda eksik .end veya .bend

en: missing .func
tr: eksik .func

en: missing .proc
tr: .proc eksik

en: missing =
tr: = eksik

en: missing ]
tr: eksik ]

en: missing `}'
tr: Eksik `}'

en: missing alignment
tr: hizalama eksik

en: missing architectural extension
tr: eksik mimari eklenti

en: missing architecture name `%s'
tr: `%s' mimari ismi eksik

en: missing argument separator ',' for .cpsetup
tr: .cpsetup için eksik argüman ayracı ','

en: missing class
tr: eksik sınıf

en: missing close quote; (assumed)
tr: Eksik kapanış tırnağı: (varsayıldı)

en: missing comma after insn constant
tr: işlem sabitinden sonra virgül eksik

en: missing condition code in structured control directive
tr: yapılandırılmış denetim yönergesinde eksik koşul kodu

en: missing cpu architecture
tr: eksik cpu yapısı

en: missing cpu name `%s'
tr: `%s' cpu adı eksik

en: missing do
tr: `do' eksik

en: missing emulation mode name
tr: eksik öykünüm kipi adı

en: missing expression
tr: eksik ifade

en: missing expression in .size directive
tr: .size yönergesinde eksik ifade

en: missing final register in range
tr: aralıkta son yazmaç eksik

en: missing label
tr: etiket eksik

en: missing local expression
tr: Yerel ifade eksik

en: missing model parameter
tr: eksik model parametresi

en: missing name
tr: isim eksik

en: missing opcode
tr: eksik opkod

en: missing operand
tr: işlenen eksik

en: missing operand; zero assumed
tr: eksik işlenen; sıfır varsayıldı

en: missing or invalid displacement expression `%s' taken as 0
tr: eksik veya hatalı yerdeğişim ifadesi `%s' 0 varsayıldı

en: missing or invalid immediate expression `%s' taken as 0
tr: eksik veya hatalı şimdiki `%s' ifadesi 0 varsayıldı

en: missing real symbol name
tr: gerçek sembol ismi eksik

en: missing rename string
tr: isim değişim dizgesi eksik

en: missing separator
tr: eksik ayraç

en: missing size
tr: boy eksik

en: missing size expression
tr: boyut ifadesi eksik

en: missing string
tr: eksik dizge

en: missing symbol name
tr: eksik sembol adı

en: missing then
tr: `then' eksik

en: missing to or downto
tr: `to' veya `downto' eksik

en: missing type
tr: eksik tür

en: missing value
tr: değer eksik

en: missing version name in `%s' for symbol `%s'
tr: `%s' içinde `%s' sembolü için eksik sürüm ismi

en: missplaced )
tr: yanlış yerde )

en: mmu (68030 or 68851)
tr: mmu (68030 veya 68851)

en: more than 65K literal pools
tr: 65K sabit (literal) havuzdan fazla

en: multiple condition specifications
tr: birden fazla koşul tanımı

en: multiple emulation names specified
tr: çoklu öykünüm isimleri belirtilmiş

en: multiple literals in expansion
tr: açılımda birden fazla sabit

en: multiple movx specifications
tr: birden fazla movx tanımı

en: multiple movy specifications
tr: birden fazla movy tanımı

en: multiple parallel processing specifications
tr: birden fazla paralel işleme tanımı

en: multiple sections remapped to output section %s
tr: birden fazla bölüm %s çıktı bölümüne eşlendi

en: multiple versions [`%s'|`%s'] for symbol `%s'
tr: `%3$s' sembolü için çoklu sürüm [`%1$s'|`%2$s']

en: must be @(r0,...)
tr: @(r0,...) olmalı

en: must branch to an address a multiple of 4
tr: 4'ün katı olan bir adrese dallanmak gerekli

en: need %o3
tr: %o3 gerekli

en: need on or off.
tr: açık veya kapalı.

en: negative alignment
tr: negatif hizalama

en: negative size
tr: boy negatif

en: negative value ignored in %s
tr: %s'deki negatif değer yoksayıldı

en: nested .bs blocks
tr: içiçe .bs blokları

en: nested .ent directives
tr: içiçe .ent yönergeleri

en: new line in title
tr: başlıkta yenisatır

en: next outside of structured loop
tr: yapılandırılmış döngünün dışında `next' (sonraki)

en: no '(' to match ')'
tr: ')' ile eşleşen '(' yok

en: no '[' to match ']'
tr: ']' ile eşleşen '[' yok

en: no current file pointer
tr: mevcut dosya imleyicisi yok

en: no file name following -t option
tr: -t seçeneğinden sonra dosya ismi bulunamadı

en: no hppa_fixup entry for fixup type 0x%x
tr: düzeltme türü 0x%x için hppa_fixup girdisi yok

en: no instruction mnemonic suffix given and no register operands; can't size instruction
tr: işlem ipucu soneki verilmemiş ve yazmaç işlenenleri yok; işlem boyu hesaplanamıyor

en: no instruction mnemonic suffix given; can't determine immediate size
tr: işlem ipucu soneki verilmemiş; şimdiki boy hesaplanamıyor

en: no instruction mnemonic suffix given; can't determine immediate size %x %c
tr: işlem ipucu soneki verilmemiş; şimdiki boy %x %c hesaplanamıyor

en: no operator -- statement `%s'
tr: işlemimi yok -- `%s' deyimi

en: no registered fragment for literal
tr: sabit için yazmaçlanmış parçacık yok

en: no sequence number after !%s
tr: !%s'den sonra sıra numarası yok

en: no such architecture modifier: `%s'
tr: Böyle bir yapı yok: `%s'

en: no such architecture: `%s'
tr: Böyle bir yapı yok: `%s'

en: no such instruction: `%s'
tr: İşlem yok: `%s'

en: no such sfr in this architecture
tr: bu yapıda sfr yok

en: no suitable GREG definition for operands
tr: işlenenler için uygun GREG tanımı yok

en: no tag specified for %s
tr: %s için etiket belirtilmemiş

en: no way to handle .file within .ent/.end section
tr: .ent/.end bölümü içinde .file desteklenmiyor

en: non-PCREL relocation operand %d for '%s': %s
tr: '%2$s' için PCREL olmayan yerdeğişim işleneni %1$d: %3$s

en: non-absolute expression in constant field
tr: sabit alanda sabit olmayan ifade

en: non-absolute value used with .space/.bes
tr: .space/.bes ile kesin olmayan değer kullanılmış

en: non-constant byte count
tr: sabit olmayan bayt sayısı

en: non-constant expression in ".elseif" statement
tr: ".elseif" deyiminde sabit olmayan ifade

en: non-constant expression in ".if" statement
tr: ".if" deyiminde sabit olmayan ifade

en: non-contiguous register range
tr: ardışık olmayan yazmaç aralığı

en: non-immediate OPF operand, ignored
tr: şimdiki olmayan OPF işleneni, yoksayıldı

en: not a 16 bit instruction '%s'
tr: '%s' 16bitlik işlem değil

en: not enough operands (%d) for '%s'; expected %d
tr: '%2$s' için yeterli işlenen (%1$d) yok; %3$d beklendi

en: number must be less than %d
tr: sayı %d'den daha az olmalı

en: number of literal tokens != 1
tr: sabit dizgecik sayısı != 1

en: number of registers must be in the range [1:4]
tr: Yazmaç sayısı aralık içinde olmalı [1:4]

en: odd address operand: %ld
tr: tek sayılı adres işleneni: %ld

en: odd displacement at %x
tr: %x'da tek sayılı sıçrama

en: odd distance branch (0x%lx bytes)
tr: tek sayılı uzaklık dalı (0x%lx bayt)

en: odd number of bytes in operand description
tr: işlenen tanımında tek sayılı bayt.

en: offset expected
tr: görece beklendi

en: offset out of range
tr: göreli konum kapsam dışı

en: offset too large
tr: göreli konum fazla büyük

en: only 1 or 2 immediate operands are allowed
tr: yalnız 1 veya 2 şimdiki işlenen kullanılabilir

en: only a register or immediate value can follow a psr flag
tr: bir psr bayrağından sonra yalnızca yazmaç veya şimdiki değer gelebilir

en: only constant expression allowed
tr: yalnız sabit ifadeler kullanılabilir

en: only constant offsets supported in absolute section
tr: kesin bölümde yalnız sabit göreceler destekleniyor

en: only lo regs allowed with immediate
tr: Şimdiki ile yalnızca lo yazmaçları kullanılabilir

en: only lo-regs valid in load/store multiple
tr: yükle/sakla çoğulunda yalnız lo yazmaçları geçerli

en: only r15 allowed here
tr: burada ancak r15 kullanılabilir

en: only two consecutive VFP SP registers allowed here
tr: burada yalnızca iki ardışık VFP SP yazmacına izin var

en: opcode 'NOP.N' unavailable in this configuration
tr: 'NOP.N' opkodu bu ayarlarda desteklenmemektedir

en: opcode 'OR' unavailable in this configuration
tr: 'OR' opkodu bu ayarlarda desteklenmemektedir

en: opcode `%s' not supported for target %s
tr: %2$s hedefi için `%1$s' opkodu desteklenmiyor

en: opcode has no effect
tr: opkod etkisiz

en: opcode not supported on this processor
tr: bu işlemcide bu opkod desteklenmiyor

en: opcode not supported on this processor: %s (%s)
tr: opkod bu işlemcide desteklenmiyor: %s (%s)

en: open CFI at the end of file; missing .cfi_endproc directive
tr: dosyasonunda açık CFI; .cfi_endproc yönergesi eksik

en: operand %d is invalid for '%s'
tr: '%2$s' için %1$d işleneni geçersiz

en: operand %d not in immediate table for '%s'
tr: '%2$s' için %1$d işleneni şimdiki tablosunda değil

en: operand %d not properly aligned for '%s'
tr: '%2$s' için %1$d işleneni doğru hizalanmamış

en: operand %d too large for '%s'
tr: '%2$s' için %1$d işleneni fazla büyük

en: operand %d too small for '%s'
tr: '%2$s' için %1$d işleneni çok küçük

en: operand %s0x%lx out of range.
tr: %s0x%lx işleneni kapsam dışı.

en: operand %s0x%x out of range
tr: %s0x%x işleneni kapsam dışı

en: operand is not an immediate
tr: işlenen şimdiki değil

en: operand must be a constant
tr: işlenen sabit olmalı

en: operand must be a multiple of 2
tr: işlenen 2'nin katı olmalı

en: operand must be a multiple of 4
tr: işlenen 4'ün katı olmalı

en: operand must be absolute in range %d..%d
tr: %d..%d aralığında işlenen kesin olmalı

en: operand must be absolute in range %u..%u, not %ld
tr: işlenen, %3$ld değil, %1$u..%2$u aralığında kesin olmalı

en: operand not a multiple of 4 for PT, PTA or PTB: %d
tr: işlenen PT, PTA ve PTB için 4'ün katı olmalı: %d

en: operand number mismatch
tr: işlenen sayısı uyuşmuyor

en: operand out of range
tr: işlenen kapsam dışı

en: operand out of range (%s not between %d and %d)
tr: işlenen kapsam dışı (%s, %d ve %d arasında değil)

en: operand out of range (%s not between %ld and %ld)
tr: işlenen kapsam dışında (%s, %ld ve %ld arasında değil)

en: operand out of range for PT, PTA and PTB
tr: işlenen PT, PTA ve PTB için aralık dışı

en: operand out of range, instruction expanded
tr: işlenen değeri işlem için kapsam dışı, işlem genişletildi

en: operand out of range: %ld
tr: işlenen kapsam dışı: %ld

en: operand out of range: %lu
tr: işlenen kapsam dışı: %lu

en: operand overflow
tr: işlenen taşması

en: operand value out of range for instruction
tr: işlenen değeri işlem için kapsam dışı

en: operand/size mis-match
tr: işlenenler/boy uyuşmazlığı

en: operands for opcode `%s' do not match any valid format
tr: `%s' opkodunun işlenenleri geçerli bir biçemle eşleşmiyor

en: operands mismatch
tr: işlenenler uyuşmuyor

en: operands were not reducible at assembly-time
tr: işlenenler çevrim esnasında indirgenemiyor

en: operation combines symbols in different segments
tr: işlem başka bölümlerdeki sembolleri birleştiriyor

en: option --link-relax is only supported in b.out format
tr: --link-relax seçeneği yalnız b.out biçeminde destekleniyor

en: option `%s' may not be negated
tr: `%s' seçeneği olumsuzlanamaz

en: option `%s' not recognized
tr: `%s' seçeneği bilinmiyor

en: option `-%c%s' is deprecated: %s
tr: `-%c%s' seçeneği artık kullanılmıyor: %s

en: options for 68851 and no-68851 both given
tr: hem 68851, hem de no-68851 seçenekleri verilmiş

en: options for 68881 and no-68881 both given
tr: hem 68881, hem de no-68881 seçenekleri verilmiş

en: out of range
tr: kapsam dışı

en: out of range branch
tr: dal kapsamı dışında

en: overflow in branch to %s; converted into longer instruction sequence
tr: dalda %s'ye taşma; daha uzun işlem dizisine çevrildi

en: overflow in literal (.lit8) table
tr: literal (.lit8) tablosunda taşma

en: overflow in literal (.lita) table
tr: literal (.lita) tablosunda taşma

en: p2align not supported on this target
tr: p2align bu hedef üzerinde desteklenmiyor

en: packing conflict: %s must dispatch sequentially
tr: paketleme çelişkisi: %s sıralı işlenmeli

en: parallel
tr: paralel

en: paren nesting
tr: içiçe parantez

en: partial line at end of file ignored
tr: dosyasonunda satır parçası yoksayıldı

en: pc may not be used in post-increment
tr: pc arttırma sonrası kullanılamaz

en: pc may not be used with write-back
tr: pc, geri-yazma (write-back) ile kullanılamaz

en: pc-relative
tr: pc-göreli

en: pcrel for branch to %s too far (0x%lx)
tr: %s'ye dal için pcrel fazla uzak (0x%lx)

en: pcrel for loopt too far (0x%lx)
tr: loopt için pcrel fazla uzak (0x%lx)

en: pcrel for lrw/jmpi/jsri to %s too far (0x%lx)
tr: %s'ye lrw/jmpi/jsri için pcrel fazla uzak (0x%lx)

en: pcrel too far
tr: pcrel fazla uzak

en: pointer register (X, Y or Z) required
tr: imleyici yazmacı (X, Y veya Z) gerekli

en: pointer register (Y or Z) required
tr: imleyici yazmacı (Y veya Z) gerekli

en: pointer register Z required
tr: imleyici yazmacı Z gerekli

en: post-indexed expression expected
tr: sonradan indekslenmiş ifade beklendi

en: post-indexed expression used in preload instruction
tr: önyükleme işleminde sonradan indekslenen ifade kullanıldı

en: pre-indexed expression expected
tr: önceden indekslenmiş ifade beklendi

en: pre/post-indexing used when modified address register is destination
tr: Hedef değiştirilmiş adres yazmacı olduğu zaman önce/sonra indeksleme kullanılır

en: previous CFI entry not closed (missing .cfi_endproc)
tr: önceki CFI girdisi kapatılmamış (eksik .cfi_endproc)

en: pseudo-op illegal within .struct/.union
tr: sanal op .struct/.union içinde geçersiz

en: r14 not allowed here
tr: r14 burada kullanılamaz

en: r15 based store not allowed
tr: R15 temelli saklama geçersiz

en: r15 not allowed as base register
tr: r15 temel yazmaç olarak kullanılamaz

en: r15 not allowed as base register with write-back
tr: R15, geri-yazmalı (write-back) temel yazmaç olarak kullanılamaz

en: r15 not allowed here
tr: r15 burada kullanılamaz

en: r15 not allowed in swap
tr: r15 takasta kullanılamaz

en: r2 should not be used in indexed addressing mode
tr: r2 indeksli adresleme kipinde kullanılmamalı

en: rd and rm should be different in mla
tr: mla içinde rd ve rm farklı olmalıdır

en: rd and rm should be different in mul
tr: mul içinde rd ve rm farklı olmalıdır

en: rdhi and rdlo must be different
tr: rdhi ve rdlo farklı olmalıdır

en: rdhi, rdlo and rm must all be different
tr: rdhi, rdlo ve rm'un hepsi farklı olmalıdır

en: re-entrant code
tr: yeniden girişli kod

en: redefinition of global register
tr: evrensel yazmaç yeniden tanımlanmış

en: redefinition of mcu type %s' to %s'
tr: mcu türü `%s'den `%s'ye yeniden tanımlandı

en: redefinition of mcu type `%s' to `%s'
tr: mcu türü `%s'den `%s'ye yeniden tanımlandı

en: redundant %s prefix
tr: fazla %s öneki

en: reg-reg expected
tr: yazmaç-yazmaç beklendi

en: register '%s' does not exist
tr: '%s' yazmacı yok

en: register expected, but saw '%.6s'
tr: yazmaç beklendi fakat '%.6s' bulundu

en: register expected, not '%.100s'
tr: Yazmaç beklendi, '%.100s' değil

en: register is wrong size for a word %s
tr: Word %s'i için yazmaç yanlış boyda

en: register is wrong size for address %s
tr: %s adresi için yazmaç yanlış boyda

en: register list not in ascending order
tr: Yazmaç listesi artan sıralamada değil

en: register name or number from 0 to 31 required
tr: yazmaç ismi veya 0'dan 31'e kadar numara gerekli

en: register number (%ld) for `%s' is out of range
tr: `%2$s' için yazmaç numarası (%1$ld) kapsam dışı

en: register number above 15 required
tr: yazmaç numarası 15'den büyük olmalı

en: register number for `%s' is not a constant
tr: `%s' için yazmaç sayısı sabit değil

en: register number out of range
tr: yazmaç numarası kapsam dışı

en: register or shift expression expected
tr: Yazmaç veya kaydırma ifadesi beklendi

en: register out of range
tr: yazmaç kapsam dışı

en: register r%d out of range
tr: r%d yazmacı kapsam dışı

en: register r0 cannot be used here
tr: r0 yazmacı burada kullanılamaz

en: register r16-r23 required
tr: r16-r23 yazmaçları gerekli

en: register r24, r26, r28 or r30 required
tr: r24, r26, r28 veya r30 yazmaçları gerekli

en: register range not in ascending order
tr: Yazmaç aralığı artan sıralamada değil

en: register rh%d out of range
tr: rh%d yazmacı kapsam dışı

en: register rl%d out of range
tr: rl%d yazmacı kapsam dışı

en: register rq%d does not exist
tr: rq%d yazmacı yok

en: register rq%d out of range
tr: rq%d yazmacı kapsam dışı

en: register rr%d does not exist
tr: rr%d yazmacı yok

en: register rr%d out of range
tr: rr%d yazmacı kapsam dışı

en: register save offset not a multiple of %u
tr: yazmaç sakla görecesi %u'nun katı değil

en: register section has contents
tr: yazmaç bölümünde içerik var

en: register syntax is .register %%g[2367],{#scratch|symbolname|#ignore}
tr: yazmaç sözdizimi .register %%g[2367],{#scratch|sembolismi|#ignore} olmalı

en: register value used as expression
tr: yazmaç değeri ifade olarak kullanıldı

en: relative address out of range
tr: göreceli adres kapsam dışı

en: relative call out of range
tr: göreceli çağrı kapsam dışı

en: relative jump out of range
tr: göreceli yerdeğişim kapsam dışı

en: relaxed out-of-range branch into a jump
tr: kapsam dışı dal, sıçrama olarak esnetildi

en: reloc %d not supported by object file format
tr: %d yerdeğişimi nesne dosya biçeminde desteklenmiyor

en: relocation not applicable
tr: yerdeğişim kapsam dışı

en: relocation out of range
tr: yerdeğişim kapsam dışı

en: relocation overflow
tr: yerdeğişim taşması

en: repeat < 0; .fill ignored
tr: tekrar < 0, .fill yoksayıldı

en: resource conflict (A%d)
tr: kaynak çelişkisi (A%d)

en: resource conflict (C flag)
tr: kaynak çelişkisi (C bayrağı)

en: resource conflict (F flag)
tr: kaynak çelişkisi (F bayrağı)

en: resource conflict (PSW)
tr: kaynak çelişkisi (PSW)

en: resource conflict (R%d)
tr: kaynak çelişkisi (R%d)

en: rest of line ignored; first ignored character is `%c'
tr: satırın geri kalanı yoksayıldı; ilk yoksayılan karakter `%c'.

en: rest of line ignored; first ignored character valued 0x%x
tr: satırın geri kalanı yoksayıldı; ilk yoksayılan karakterin değeri 0x%x.

en: restore without save
tr: kaydetmeden eski haline getirir

en: returned from mips_ip(%s) insn_opcode = 0x%x
tr: geri dönüş: mips_ip(%s) insn_opcode = 0x%x

en: right operand is a bignum; integer 0 assumed
tr: sağ işlenen büyüksayı (bignum); tamsayı 0 varsayıldı

en: right operand is a float; integer 0 assumed
tr: sağ işlenen kayan noktalı; tamsayı 0 varsayıldı

en: rva not supported
tr: rva desteklenmiyor

en: rva without symbol
tr: sembol olmaksızın rva

en: same type of prefix used twice
tr: Aynı tür önek iki kez kullanıldı

en: scale factor invalid on this architecture; needs cpu32 or 68020 or higher
tr: ölçek çarpanı bu yapıda geçersiz; cpu32 veya 68020 ve üstü gerekli

en: scale factor of %d without an index register
tr: indeks yazmaçsız ölçek çarpanı %d

en: sdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
tr: sdaoff() yerdeğişimi, bunu desteklemeyen bir işlem için kullanıldı

en: second .ent directive found before .end directive
tr: öncesinde .end yönergesi olmaksızın ikinci .ent yönergesi

en: second operand missing
tr: ikinci işlenen eksik

en: second operand must be 1
tr: ikinci işlenen 1 olmalı

en: second operand of .insn not a constant
tr: işlemin ikinci işleneni sabit değil

en: second register should follow dash in register list
tr: ikinci yazmaç yazmaç listesinde tireyi takip etmeli

en: section %s renamed multiple times
tr: %s bölümü birden fazla defa yeniden adlandırıldı

en: section `%s' aliased to `%s' is not used
tr: `%2$s' rumuzlu `%1$s' bölümü kullanılmamış

en: section change from within a BSPEC/ESPEC pair is not supported
tr: BSPEC/ESPEC çiftinin içinden bölüm değişikliği desteklenmiyor

en: section symbols are already global
tr: bölüm sembolleri zaten evrensel

en: seek to end of .incbin file failed `%s'
tr: .incbin dosyasının sonuna arama başarısız `%s'

en: segment override on `lea' is ineffectual
tr: `lea' üzerinde bölüm üstüne yazması sonuçsuz

en: selected processor does not support ARM opcodes
tr: seçilen işlemci ARM opkodlarını desteklemiyor

en: selected processor does not support THUMB opcodes
tr: seçilen işlemci THUMB opkodlarını desteklemiyor

en: selected processor does not support `%s'
tr: seçilen işlemci `%s'ı desteklemiyor

en: sequence number in use for !tlsgd!%ld
tr: !tlsgd!%ld sıra numarası kullanılmakta

en: sequence number in use for !tlsldm!%ld
tr: !tlsldm!%ld'nın sıra numarası kullanılmakta

en: sequential
tr: ardışık sıralı

en: set: number not in -2147483648..4294967295 range
tr: set: sayı -2147483648..4294967295 aralığında değil

en: set: number not in 0..4294967295 range
tr: set: sayı 0..4294967295 aralığında değil

en: setsw: number not in -2147483648..4294967295 range
tr: setsw: sayı -2147483648..4294967295 aralığında değil

en: setting incorrect section attributes for %s
tr: %s için hatalı bölüm öznitelikleri atanıyor

en: setting incorrect section type for %s
tr: %s için hatalı bölüm türü atanıyor

en: setx: illegal temporary register g0
tr: setx: geçersiz geçici yazmaç g0

en: setx: temporary register same as destination register
tr: setx: geçici yazmaç, hedef yazmaçla aynı

en: shift expression expected
tr: Kaydırma ifadesi beklendi

en: shift expression is too large
tr: kaydırma ifadesi fazla büyük

en: shift of 0 ignored.
tr: Sıfırlık kaydırma yoksayıldı.

en: shift requires #expression
tr: Kaydırma #ifade gerektiriyor

en: shift requires register or #expression
tr: Kaydırma, yazmaç veya #ifade gerektiriyor

en: short branch with zero offset: use :w
tr: sıfır göreceli kısa dal: :w kullanın

en: should have 1 or 2 operands
tr: 1 veya 2 işlenen olmalı

en: should have two operands
tr: iki işleneni olmalı

en: signed .word overflow; switch may be too large; %ld at 0x%lx
tr: signed .word taşması; bayrak çok büyük olabilir; 0x%2$lx de %1$ld

en: size negative; .fill ignored
tr: Boy negatif: .fill yoksayıldı.

en: skip (%ld) + count (%ld) larger than file size (%ld)
tr: atlama (%ld) + sayı (%ld) dosya boyundan büyük (%ld)

en: skipping prefixes on this instruction
tr: bu işlemde önekler atlanıyor

en: skipping two-word instruction
tr: iki-wordluk işlem atlandı

en: some symbol undefined; zero assumed
tr: bir sembol tanımsız; sıfır varsayıldı

en: source
tr: kaynak

en: source operand must be 16bit absolute address
tr: kaynak işleneni 16bitlik yere bağımlı adres olmalı

en: source operand must be 8 bit register
tr: kaynak işleneni 8bitlik yazmaç olmalı

en: source register must be r1
tr: kaynak yazmacı r1 olmalı

en: source1 and dest must be same register
tr: kaynak1 ve hedef aynı yazmaç olmalı

en: space allocation too complex in absolute section
tr: kesin bölümde yer ayırması fazla karmaşık

en: space allocation too complex in common section
tr: ortak bölümde yer ayırması fazla karmaşık

en: special left instruction `%s' kills instruction `%s' in right container
tr: `%s' özel sol işlemi, sağ taşıyıcıdaki `%s' işlemini etkisizleştiriyor.

en: specified location wasn't TETRA-aligned
tr: belirtilen konum TETRA hizalanmamış.

en: spurious operands; (%d operands/instruction max)
tr: gereksiz işlenenler; (%d işlenen/işlem maksimumu)

en: stand-alone `%s' prefix
tr: tek kullanılabilen `%s' öneki

en: start address not supported
tr: başlangıç adresi desteklenmiyor

en: strange paper height, set to no form
tr: kağıt yüksekliği garip, bir forma atanmadı

en: string too big (%lu bytes)
tr: dizge fazla büyük (%lu bayt)

en: strings must be placed into a section
tr: dizgeler bir bölüm içine yerleştirilmeli

en: subtract valid only on lo regs
tr: çıkarma yalnızca lo yazmaçlarında geçerli

en: suffix or operands invalid for `%s'
tr: `%s' için sonek veya işlenenler geçersiz

en: support ARM/Thumb interworking
tr: ARM/Thumb beraber çalışmasını destekler

en: symbol "%s" undefined; zero assumed
tr: "%s" sembolü tanımsız; sıfır varsayıldı

en: symbol `%s' aliased to `%s' is not used
tr: `%2$s' rumuzlu `%1$s' sembolü kullanılmamış

en: symbol `%s' already defined
tr: `%s' sembolü zaten tanımlanmış

en: symbol `%s' can not be both weak and common
tr: `%s' sembolü hem zayıf hem ortak olamaz

en: symbol `%s' is already defined
tr: `%s' sembolü zaten tanımlanmış

en: symbol `%s' is already defined as "%s"/%s%ld
tr: "%s" sembolü zaten "%s"/%s%ld olarak tanımlanmış.

en: symbol definition loop encountered at `%s'
tr: %s'de sembol tanım döngüsü bulundu

en: symbol in .toc does not match any .tc
tr: .toc'daki sembol .tc'de eşleşmiyor

en: symbol reloc that is not PC relative or 32 bits
tr: PC göreli veya 32 bit olmayan sembol yerdeğişimi

en: symbol%d
tr: sembol%d

en: symbols assigned with .eval must begin with a letter
tr: .eval ile atanmış semboller bir harfle başlamalı

en: syntax error
tr: sözdizimi hatası

en: syntax error after <exp
tr: <exp sonrasında sözdizim hatası

en: syntax error in .startof. or .sizeof.
tr: .startof veya .sizeof içinde sözdizim hatası.

en: syntax error in @(disp,[Rn, gbr, pc])
tr: @(disp,[Rn, gbr, pc]) içinde sözdizim hatası

en: syntax error in @(r0,...)
tr: @(r0,...) içinde sözdizim hatası

en: syntax error in @(r0...)
tr: @(r0...) içinde sözdizim hatası

en: syntax error in reg list
tr: yazmaç listesinde sözdizim hatası

en: syntax error in structured control directive
tr: yapılandırılmış denetim yönergesinde biçem hatası

en: syntax error: condition code not expected
tr: sözdizim hatası: beklenmeyen yerde koşul kodu bulundu

en: syntax error: expected `]', found  `%c'
tr: sözdizim hatası: `]' beklendi, `%c' bulundu

en: syntax error: invalid toc specifier `%s'
tr: sözdizim hatası: geçersiz toc belirteci `%s'

en: syntax error: register not expected
tr: sözdizim hatası: beklenmeyen yerde yazmaç bulundu

en: syntax error: system register not expected
tr: sözdizim hatası: beklenmeyen yerde sistem yazmacı bulundu

en: syntax error: value is missing before the register name
tr: sözdizim hatası: yazmaç adından önce değer eksik

en: syntax error; ')' not allowed here
tr: sözdizim hatası; ')' burada kullanılamaz

en: syntax error; expected ,
tr: sözdizim hatası: , beklendi

en: syntax error; found `%c' but expected `%c'
tr: sözdizim hatası; `%2$c' beklendi fakat `%1$c' bulundu

en: syntax error; missing '(' after displacement
tr: sözdizim hatası; yerdeğişim sonrası '(' eksik

en: syntax error; missing ')' after base register
tr: sözdizim hatası: temel yazmaçtan sonra ')' eksik

en: syntax: ldrs[b] Rd, [Rb, Ro]
tr: Sözdizim: ldrs[b] Rd, [Rb, Ro]

en: system registers cannot be included in list
tr: sistem yazmaçları listeye dahil edilemez

en: tag not found for .tag %s
tr: .tag %s için etiket bulunamadı

en: target of %s instruction must be a label
tr: %s işleminin hedefi etiket olmalı

en: tdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
tr: tdaoff() yerdeğişimi, bunu desteklemeyen bir işlem için kullanıldı

en: text label `%s' aligned to odd boundary
tr: `%s' metin etiketi tek sayılı sınıra hizalanmış

en: the linker will not handle this relocation correctly (1)
tr: bağlayıcı bu yerdeğişimi doğru uygulayamaz (1)

en: the type of %s is too complex; it will be simplified
tr: %s türü fazla karmaşık; basitleştirilecek

en: this addressing mode is not applicable for destination operand
tr: bu adresleme kipi hedef işlenen için geçerli değil

en: this addressing mode requires base-register writeback
tr: bu adresleme kip temel yazmaca geriyazma (write-back) gerektiriyor

en: this string may not contain '\0'
tr: bu dizgede '\0' olamaz

en: too few operands
tr: çok az işlenen

en: too many !literal!%ld for %s
tr: %2$s için çok fazla !literal!%1$ld

en: too many .dim entries
tr: çok fazla .dim girdisi

en: too many .size entries
tr: çok fazla .size girdisi

en: too many GREG registers allocated (max %d)
tr: çok fazla GREG yazmacı ayrılmış (maksimum %d)

en: too many arguments
tr: çok fazla argüman

en: too many fixups
tr: çok fazla düzeltme

en: too many lda insns for !gpdisp!%ld
tr: !gpdisp!%ld için çok fazla lda işlemi

en: too many ldah insns for !gpdisp!%ld
tr: !gpdisp!%ld için çok fazla ldah işlemi

en: too many lituse insns for !lituse_tlsgd!%ld
tr: !lituse_tlsgd!%ld için çok fazla lituse işlemi

en: too many lituse insns for !lituse_tlsldm!%ld
tr: !lituse_tlsldm!%ld için çok fazla lituse işlemi

en: too many memory references for '%s'
tr: '%s' için çok fazla bellek başvurusu

en: too many memory references for `%s'
tr: `%s' için çok fazla bellek başvurusu

en: too many operands
tr: çok fazla işlenen

en: too many operands (%d) for '%s'; expected %d
tr: '%2$s' için çok fazla işlenen (%1$d) var; %3$d beklendi

en: too many operands: %s
tr: Çok fazla işlenen: %s

en: too many positional arguments
tr: çok fazla yere bağımlı argüman

en: too many sections
tr: çok fazla sayıda bölüm

en: too many st_End's
tr: çok fazla sayıda st_End

en: translating bgeni to movi
tr: bgeni, movi'ye çevriliyor

en: translating bmaski to movi
tr: bmaski, movi'ye çevriliyor

en: translating mgeni to movi
tr: mgeni, movi'ye çevriliyor

en: translating to `%s %%%s'
tr: `%s %%%s'e çevrildi

en: translating to `%s %%%s,%%%s'
tr: `%s %%%s,%%%s'e çevrildi

en: translating to `%sp'
tr: `%sp'e çevrildi

en: trap exception not supported at ISA 1
tr: tuzak olağandışılığı ISA 1'de desteklenmiyor

en: truncated file `%s', %ld of %ld bytes read
tr: `%s' dosyası budandı, %ld/%ld bayt okundu

en: two .function pseudo-ops with no intervening .ef
tr: arada .ef olmaksızın iki .function sanal-op'u

en: type %d reloc done?
tr: tür %d yerdeğişim tamam mı?

en: unable to compute ADRL instructions for PC offset of 0x%lx
tr: 0x%lx PC göreli konumu için ADRL işlemleri hesaplanamadı

en: unable to widen instruction
tr: işlem genişletilemedi

en: unaligned data at an absolute location is not supported
tr: kesin konumlarda hizalanmamış veri desteklenmiyor

en: unaligned register
tr: hizalanmamış yazmaç

en: unassigned file number %ld
tr: verilmemiş dosya numarası %ld

en: unbalanced brackets in operand %d.
tr: %d işleneninde eşleşmeyen köşeli parantez

en: unbalanced parenthesis in operand %d.
tr: %d işleneninde eşlenmeyen parantez

en: undecodable FIX
tr: anlaşılamayan FIX

en: undecodable instruction in instruction frag
tr: işlem parçacığında anlaşılamayan işlem

en: undefined @ suffix '%s', expected '%s'
tr: tanımsız @ soneki '%s', '%s' beklendi

en: undefined combination of operands
tr: tanımlanmamış işlenenler bileşimi

en: undefined symbol `%s' in operation
tr: işlemde tanımsız %s sembolü

en: undefined symbol `%s' in operation setting `%s'
tr: işlemde tanımsız %s sembolü %s'i atıyor

en: undefined symbol for opcode "%s".
tr: "%s" opkodu için tanımsız sembol

en: unexpected 12-bit reloc type
tr: beklenmeyen 12bitlik yerdeğişim türü

en: unexpected 18-bit reloc type
tr: beklenmeyen 18bitlik yerdeğişim türü

en: unexpected end of file in irp or irpc
tr: irp veya irpc içinde beklenmeyen dosyasonu

en: unexpected end of file in macro definition
tr: Makro tanımında beklenmeyen dosyasonu

en: unexpected storage class %d
tr: beklenmeyen saklama sınıfı %d

en: unhandled %d
tr: %d desteklenmiyor

en: unhandled expression
tr: desteklenmeyen ifade

en: unhandled expression type
tr: desteklenmeyen ifade türü

en: unhandled local relocation fix %s
tr: desteklenmeyen yerel yerdeğişim düzeltmesi %s

en: unhandled operand modifier
tr: desteklenmeyen işlenen değiştiricisi

en: unhandled predefined symbol bits
tr: desteklenmeyen önceden tanımlı sembol bitleri

en: unhandled relocation type %s
tr: desteklenmeyen yerdeğişim türü %s

en: unhandled relocation type in fixup
tr: düzeltmede desteklenmeyen yerdeğişim türü

en: unhandled stab type %d
tr: desteklenmeyen stab türü %d

en: unhandled: .proc %s,%d
tr: Desteklenmiyor: .proc %s,%d

en: unimplemented opcode "%s"
tr: henüz desteklenmeyen opkod "%s"

en: unimplemented segment %s in operand
tr: işlenende desteklenmeyen %s bölümü

en: unimplemented segment type %d in operand
tr: işlenende desteklenmeyen bölüm türü %d

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: unknown ISA level %s
tr: bilinmeyen ISA seviyesi %s

en: unknown MCU: %s
tr: bilinmeyen MCU: %s

en: unknown addressing mode %s
tr: bilinmeyen adresleme kipi %s

en: unknown addressing mode for operand %s
tr: %s işleneni için bilinmeyen adresleme kipi

en: unknown architectural extnsion `%s'
tr: `%s' mimari yapısı bilinmiyor

en: unknown architecture %s
tr: `%s' mimarisi bilinmiyor

en: unknown architecture `%s'
tr: `%s' mimarisi bilinmiyor

en: unknown argument for .usepv
tr: .usepv için bilinmeyen argüman

en: unknown command line option: -%c%s
tr: bilinmeyen komut satırı seçeneği: -%c%s

en: unknown condition code: %s
tr: bilinmeyen koşul: %s

en: unknown constraint `%c'
tr: `%c' bilinmeyen kısıtı

en: unknown cpu `%s'
tr: bilinmeyen cpu `%s'

en: unknown directive
tr: bilinmeyen yönerge

en: unknown escape '\%c' in string; ignored
tr: Dizgede bilinmeyen kaçış '\%c': Yoksayıldı

en: unknown execution type passed to write_2_short()
tr: write_2_short()'a bilinmeyen işlem türü geçirildi.

en: unknown expression in operand %s
tr: %s işleneninde bilinmeyen ifade

en: unknown expression in operand %s. use #llo() #lhi() #hlo() #hhi()
tr: %s işleneninde bilinmeyen ifade. #llo() #lhi() #hlo() #hhi() kullanın

en: unknown floating point format `%s'
tr: bilinmeyen kayan nokta biçemi '%s'

en: unknown floating type type '%c'
tr: bilinmeyen kayan nokta türü '%c'

en: unknown instruction '%s'
tr: bilinmeyen işlem '%s'

en: unknown opcode
tr: bilinmeyen opkod

en: unknown opcode "%s"
tr: bilinmeyen opkod "%s"

en: unknown opcode %s
tr: bilinmeyen opkod %s

en: unknown opcode `%s'
tr: bilinmeyen opkod `%s'

en: unknown opcode1: `%s'
tr: bilinmeyen opkod `%s'

en: unknown opcode2 `%s'.
tr: bilinmeyen opkod2 `%s'

en: unknown opcode: %s
tr: bilinmeyen opkod: %s

en: unknown opcode: `%s'
tr: bilinmeyen opkod `%s'

en: unknown operand %s
tr: bilinmeyen işlenen %s

en: unknown operand shift: %x
tr: bilinmeyen terim kaydırması: %x

en: unknown operator %s
tr: bilinmeyen işlemimi %s

en: unknown operator %s. Did you mean X(Rn) or #[hl][hl][oi](CONST) ?
tr: bilinmeyen işlemimi %s. X(Rn) veya #[hl][hl][oi](CONST) mı kastettiniz?

en: unknown operator (r%s substituded as a register name
tr: bilinmeyen işlemimi (r%s yazmaç adı olarak kullanıldı

en: unknown procedure kind
tr: bilinmeyen yordam türü

en: unknown pseudo-op: `%s'
tr: bilinmeyen sanal op:  `%s'

en: unknown section attribute '%c'
tr: bilinmeyen bölüm özniteliği '%c'

en: unknown/incorrect operand
tr: bilinmeyen/geçersiz işlenen

en: unmatched '['
tr: '[' eşleşmiyor

en: unmatched end directive
tr: eşleşmeyen end yönergesi

en: unrecognised cpu type '%s'
tr: bilinmeyen cpu türü '%s'

en: unrecognized .linkonce type `%s'
tr: bilinmeyen .linkonce türü `%s'

en: unrecognized .section attribute: want a,w,x,M,S,G,T
tr: Bilinmeyen .section özniteliği: a,w,x,M,S,G,T olabilir

en: unrecognized architecture specification `%s'
tr: bilinmeyen yapı tanımı `%s'

en: unrecognized characters at end of parallel processing insn
tr: paralel işlenen işlemin sonunda bilinmeyen karakterler

en: unrecognized default cpu `%s' ???
tr: bilinmeyen öntanımlı cpu `%s' ???

en: unrecognized emulation name `%s'
tr: bilinmeyen öykünüm adı `%s'

en: unrecognized fopt option
tr: bilinmeyen fopt seçeneği

en: unrecognized opcode
tr: bilinmeyen opkod

en: unrecognized option `%s'
tr: bilinmeyen seçenek: `%s'

en: unrecognized option `-%c%s'
tr: bilinmeyen seçenek: `-%c%s'

en: unrecognized section attribute
tr: Bilinmeyen bölüm özniteliği

en: unrecognized section command `%s'
tr: bilinmeyen bölüm komutu `%s'

en: unrecognized section type
tr: bilinmeyen bölüm türü

en: unrecognized section type `%s'
tr: bilinmeyen bölüm türü `%s'

en: unrecognized symbol type "%s"
tr: "%s" bilinmeyen sembol türü

en: unresolvable or nonpositive repeat count; using 1
tr: çözümlenemeyen veya pozitif olmayan tekrar sayısı; 1 kullanıldı

en: unresolved expression that must be resolved
tr: Çözümlenmesi gereken çözümlenmemiş ifade

en: unresolved loop target symbol: %s
tr: çözümlenmemiş döngü hedef sembolü: %s

en: unresolved relocation
tr: çözümlenmemiş yerdeğişim

en: unsupported BFD relocation size %u
tr: desteklenmeyen BFD yerdeğişim boyu %u

en: unsupported PC relative reference to different section
tr: Değişik bölüme desteklenmeyen PC göreli başvuru

en: unsupported byte value; use a different suffix
tr: desteklenmeyen bayt değeri; farklı bir sonek kullanın

en: unsupported large constant
tr: desteklenmeyen büyük sabit

en: unsupported operands to %s: `%s'
tr: %s için desteklenmeyen işlenenler: `%s'

en: unsupported relocation
tr: desteklenmeyen yerdeğişim

en: unsupported relocation against %s
tr: %s'e karşı desteklenmeyen yerdeğişim

en: unsupported relocation for DS offset field
tr: DS görece alanı için desteklenmeyen yerdeğişim türü

en: unsupported relocation type
tr: desteklenmeyen yerdeğişim türü

en: unsupported section attribute '%c'
tr: desteklenmeyen bölüm özniteliği '%c'

en: unsupported variable size or fill value
tr: desteklenmeyen değişken boyu veya dolgu değeri

en: unterminated string
tr: sonlanmamış dizge

en: unterminated string; newline inserted
tr: sonlanmamış dizge; yenisatır eklendi.

en: until without repeat
tr: `repeat' ile eşleşmeyen `until'

en: use -march=armv2
tr:  -march=armv2 seçeneğini kullanır

en: use -march=armv2a
tr:  -march=armv2a seçeneğini kullanır

en: use -march=armv3
tr:  -march=armv3 seçeneğini kullanır

en: use -march=armv3m
tr:  -march=armv3m seçeneğini kullanır

en: use -march=armv4
tr:  -march=armv4 seçeneğini kullanır

en: use -march=armv4t
tr:  -march=armv4t seçeneğini kullanır

en: use -march=armv5
tr:  -march=armv5 seçeneğini kullanır

en: use -march=armv5t
tr:  -march=armv5t seçeneğini kullanır

en: use -march=armv5te
tr:  -march=armv5te seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=all
tr:  -mcpu=all seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm1
tr:  -mcpu=arm1 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm2
tr:  -mcpu=arm2 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm250
tr:  -mcpu=arm250 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm3
tr:  -mcpu=arm3 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm6
tr:  -mcpu=arm6 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm600
tr:  -mcpu=arm600 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm610
tr:  -mcpu=arm610 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm620
tr:  -mcpu=arm620 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7
tr:  -mcpu=arm7 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm70
tr:  -mcpu=arm70 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm700
tr:  -mcpu=arm700 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm700i
tr:  -mcpu=arm700i seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm710
tr:  -mcpu=arm710 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7100
tr:  -mcpu=arm7100 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm710c
tr:  -mcpu=arm710c seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm710t
tr:  -mcpu=arm710t seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm720
tr:  -mcpu=arm720 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm720t
tr:  -mcpu=arm720t seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm740t
tr:  -mcpu=arm740t seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7500
tr:  -mcpu=arm7500 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7500fe
tr:  -mcpu=arm7500fe seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7d
tr:  -mcpu=arm7d seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7di
tr:  -mcpu=arm7di seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7dm
tr:  -mcpu=arm7dm seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7dmi
tr:  -mcpu=arm7dmi seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7m
tr:  -mcpu=arm7m seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm7tdmi
tr:  -mcpu=arm7tdmi seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm8
tr:  -mcpu=arm8 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm810
tr:  -mcpu=arm810 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm9
tr:  -mcpu=arm9 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm920
tr:  -mcpu=arm920 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm940
tr:  -mcpu=arm940 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=arm9tdmi
tr:  -mcpu=arm9tdmi seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=iwmmxt
tr: -mcpu=iwmmxt kullanın

en: use -mcpu=strongarm
tr:  -mcpu=strongarm seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=strongarm110
tr:  -mcpu=strongarm110 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=strongarm1100
tr:  -mcpu=strongarm1100 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=strongarm1110
tr:  -mcpu=strongarm1110 seçeneğini kullanır

en: use -mcpu=xscale
tr:  -mcpu=xscale seçeneğini kullanır

en: use -mfpu=fpa10
tr:  -mfpu=fpa10 seçeneğini kullanır

en: use -mfpu=fpa11
tr:  -mfpu=fpa11 seçeneğini kullanır

en: use -mfpu=fpe
tr:  -mfpu=fpe seçeneğini kullanır

en: use .code16 to ensure correct addressing mode
tr: doğru adresleme kipi için .code16 kullanın

en: use either -mfpu=softfpa or -mfpu=softvfp
tr: ya -mfpu=softfpa ya da -mfpu=softvfp seçeneğini kullanır

en: use frame pointer
tr: çerçeve imleyicisi kullanır

en: use of old and new-style options to set CPU type
tr: CPU türünü belirlemekte hem eski hem de yeni tarz seçeneği kullanılmış

en: use of old and new-style options to set FPU type
tr: FPU türünü belirlemekte hem eski hem de yeni tarz seçeneği kullanılmış

en: use of r15 in bx in ARM mode is not really useful
tr: ARM kipinde bx içinde r15 kullanılması pek faydalı değil

en: use of r15 in bxj is not really useful
tr: bxj içinde r15 kullanılması pek faydalı değil

en: use old ABI (ELF only)
tr: eski ABI'yi kullanır (yalnız ELF)

en: use stack size checking
tr: yığıt boyu sağlaması kullanır

en: used $at without ".set noat"
tr: ".set noat" olmaksızın $at kullanılmış

en: using `%%%s' instead of `%%%s' due to `%c' suffix
tr: `%3$c' soneki yüzünden `%%%2$s' yerine `%%%1$s' kullanılıyor

en: using a bit field width of zero
tr: bit alan genişliği sıfır kullanılıyor

en: value %ld out of range. Use #lo() or #hi()
tr: %ld değeri aralık dışı #lo() veya #hi() kullanın

en: value 0x%lx truncated to 0x%lx
tr: 0x%lx değeri 0x%lx olarak budandı.

en: value of %ld out of byte displacement range.
tr: %ld'nin değeri, bayt yerdeğişim aralığının dışında.

en: value of %ld out of double word displacement range.
tr: %ld'nin değeri double word yerdeğişimi aralığının dışında.

en: value of %ld out of word displacement range.
tr: %ld'nin değeri word yerdeğişimi aralığının dışında.

en: value of %s too large for field of %d bytes at %s
tr: %s değeri %d baytlık alan için %s'de çok büyük

en: value out of range
tr: değer aralık dışı

en: value out of range: %d
tr: değer aralık dışı: %d

en: value too large to fit in %d bits
tr: değer, %d bite sığdırmak için fazla büyük

en: virtual memory exhausted
tr: Sanal bellek tükendi

en: warning: symbol %s has no csect
tr: uyarı: %s sembolünde csect yok

en: word of NOPs added between word multiply and 16-bit multiply
tr: Word çarpma ve 16bit çarpma arasına word NOP'u eklendi

en: word of NOPs added between word multiply and load
tr: Word çarpma ve yükleme arasına NOP word'u eklendi

en: writeback of base register is UNPREDICTABLE
tr: temel yazmaca geri yazım sonuçları TAHMİN EDİLEMEZ

en: writeback of base register when in register list is UNPREDICTABLE
tr: yazmaç listesinde bulunan temel yazmaca geri yazım sonuçları TAHMİN EDİLEMEZ

en: writeback used in preload instruction
tr: önyükleme işleminde geri-yazma (write-back) kullanıldı

en: writing or modifying # is unpredictable
tr: #'i yazmak veya değiştirmenin sonuçları tahmin edilemez

en: wrong number of operands
tr: işlenen sayısı yanlış

en: wrong register in floating-point reglist
tr: kayan nokta yazmaç listesinde hatalı yazmaç

en: you can't `pop %%cs'
tr: `pop %%cs' emme işlemi yapılamıyor

en: zdaoff() relocation used on an instruction which does not support it
tr: zdaoff() yerdeğişimi, bunu desteklemeyen bir işlem için kullanıldı

en: zero assumed for missing expression
tr: eksik ifade için sıfır varsayıldı

en: zero used as immediate value
tr: şimdiki değer olarak sıfır kullanıldı

en: {standard input}
tr: {standart girdi}
