Comix 3.2 - en to ca translation catalogue (291 entries)

en: About
ca: Quant a

en: Accessed
ca: Accedit

en: Add archives recursively
ca: Afegeix arxius recursivament

en: Add archives to library.
ca: Afegeix arxius a la llibreria.

en: Added:
ca: Afegit:

en: Adding library entries
ca: Afegint registres a la biblioteca

en: Adjust colour
ca: Modifica el color

en: Adjust the lens magnification factor.
ca: Ajusta el factor d'augment de la lupa.

en: All archives
ca: Tots els arxius

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: All images
ca: Totes les imatges

en: Also scale images to a size that is larger than their original size in fit-to-screen mode, fit width mode and fit height mode.
ca: Amplia les imatges més enllà de la seua mida original als modes d'encaixament a la pantalla, ajustament a l'amplada i ajustament a l'alçada.

en: Also use stored thumbnails for images in archives in a similiar way. Due to restrictions in the freedesktop.org standard, these thumbnails will be stored in ~/.comix and will only be used by Comix. If this preference is not set, Comix will create thumbnails on the fly every time an archive is opened.
ca: Usa també les miniatures d'imatges emmagatzemades als arxius. A causa de restriccions a l'estàndard de freedesktop.org, aquestes miniatures s'emmagatzemaran a ~/.comix i només seran usades per Comix. Si aquesta preferència no està habilitada, Comix crearà les miniatures al vol cada vegada que s'obri un arxiu.

en: Always go to the latest directory in the "Open" dialog
ca: Vés sempre a l'últim directori al diàleg "Obre"

en: Always go to this directory in the "Open" dialog:
ca: Vés sempre a aquest directori al diàleg "Obre":

en: Always hide the thumbnail scrollbar.
ca: Oculta sempre la barra de desplaçament de les miniatures.

en: Always use smart scrolling as if in double page mode
ca: Usa sempre el desplaçament intel·ligent com al mode de pàgina doble

en: Always view comments when opening a new file
ca: Veure sempre els comentaris en obrir un fitxer nou

en: Apply filter on full path
ca: Aplica el filtre a tot el camí

en: Apply filters on full paths rather than filenames.
ca: Aplica els filtres sobre camins complets en lloc de sobre els noms de fitxers únicament.

en: Archive
ca: Arxiu

en: Archives
ca: Arxius

en: Automatically adjust contrast
ca: Ajusta el contrast automàticament

en: Automatically adjust the contrast of the images so that the darkest pixel is completely black and the lightest pixel is completely white. This only works with images without an alpha channel.
ca: Ajusta automàticament el contrast de les imatges de tal manera que el píxel més fosc sigui completament negre i el píxel més clar sigui completament blanc. Açò només funciona amb imatges sense canal alfa.

en: Automatically go to the same directory as last time when opening the "Open" dialog.
ca: Vés automàticament al mateix directori obert l'última vegada amb el diàleg "Obre".

en: Automatically go to this directory when opening the "Open" dialog.
ca: Vés automàticament a aquest directori en obrir el diàleg "Obre".

en: Automatically hide scrollbars, menubar, toolbar, statusbar and thumbnails when in fullscreen mode.
ca: Oculta automàticament les barres de desplaçament, de menú, d'eines, d'estat i de miniatures al mode de pantalla completa.

en: Automatically open the last viewed page when Comix is started.
ca: Obre automàticament a l'inici l'última pàgina vista.

en: Automatically open the next archive in the directory when scrolling past the last page of the current archive, and automatically open the previous archive in the directory when scrolling past the first page of the current archive.
ca: Obre automàticament el següent arxiu del directori quan ens desplacem més enllà de l'última pàgina de l'arxiu actual, i obre automàticament l'arxiu anterior del directori quan ens desplacem més enllà de la primera pàgina de l'arxiu actual.

en: Automatically restore these values the next time Comix is started.
ca: Restaura automàticament aquests valors quan Comix s'iniciï de nou.

en: Automatically show any available comments when opening a new file.
ca: En obrir un fitxer, mostra automàticament qualsevol comentari disponible.

en: BMP image
ca: imatge BMP

en: Background colour
ca: Color de fons

en: Background colour:
ca: Color de fons:

en: Behaviour
ca: Comportament

en: Bilinear
ca: Bilineal

en: Bookmarked
ca: Marcat

en: Brazilian Portuguese translation
ca: Traducció al portuguès brasiler

en: Brightness
ca: Brillantor

en: Bzip2 compressed tar archive
ca: Arxiu tar comprimit amb bzip2

en: CCW lossless JPEG rotation...
ca: Rota sense pèrdua el JPEG a l'esquerra...

en: CW lossless JPEG rotation...
ca: Rota sense pèrdua el JPEG a la dreta...

en: Cache pages for faster forward flipping
ca: Carrega les pàgines per a avançar més ràpid

en: Cache the next page in the archive/directory to increase the perceived speed. This is generally recommended unless you are running low on RAM.
ca: Carrega la pàgina següent de l'arxiu/directori per a incrementar la sensació de velocitat. Es recomana aquesta opció tret que tingueu poca RAM.

en: Catalan translation
ca: Traducció al català

en: Clean up
ca: Neteja

en: Clear bookmarks
ca: Neteja els marcadors

en: Clear recent files
ca: Neteja els fitxers recents

en: Close this window.
ca: Tanca aquesta finestra.

en: Comix is an image viewer specifically designed to handle comic books.
ca: Comix és un visualitzador d'imatges especialment dissenyat per a manipular còmics.

en: Comix is licensed under the GNU General Public License.
ca: Comix està llicenciat sota la Llicència Pública General GNU.

en: Comment
ca: Comentari

en: Comment file
ca: Fitxer de comentari

en: Comments
ca: Comentaris

en: Con_vert...
ca: Con_verteix...

en: Confirm operation
ca: Confirmació de l'operació

en: Convert
ca: Converteix

en: Convert JPEG to greyscale...
ca: Converteix el JPEG a escala de grisos...

en: Could not create
ca: No s'ha pogut crear

en: Could not delete
ca: No s'ha pogut esborrar

en: Could not find the unrar executable. Please install it if you wish to open RAR archives.
ca: No s'ha pogut trobat l'executable unrar. Si voleu obrir arxius RAR per favor instal·leu-lo.

en: Could not open
ca: No s'ha pogut obrir

en: Could not read
ca: No s'ha pogut llegir

en: Credits
ca: Crèdits

en: Default
ca: Per defecte

en: Delete image...
ca: Esborra la imatge...

en: Delete old archive/directory
ca: Esborra l'arxiu/directori original

en: Developer and Swedish translation
ca: Desenvolupador i traducció al suec

en: Directories
ca: Directoris

en: Display
ca: Visualització

en: Display only one page in double page mode if the image is wide
ca: Mostra només una pàgina al mode de pàgina doble si la imatge és ampla

en: Done!
ca: Fet!

en: Double page mode
ca: Mode de pàgina doble

en: Double page mode as default
ca: Mode de pàgina doble per defecte

en: Dutch translation
ca: Traducció a l'holandès

en: E_xtract image...
ca: E_xtrau la imatge...

en: Edit bookmarks
ca: Edita els marcadors

en: Enter double page mode automatically when Comix is started.
ca: Canvia automàticament al mode de pàgina doble iniciar Comix.

en: Enter fit height mode automatically when Comix is started.
ca: Canvia automàticament al mode d'ajustament a l'alçada en iniciar Comix.

en: Enter fit width mode automatically when Comix is started.
ca: Canvia automàticament al mode d'ajustament a l'amplada en iniciar Comix.

en: Enter fit-to-screen mode automatically when Comix is started.
ca: Canvia automàticament al mode d'encaixament a la pantalla en iniciar Comix.

en: Enter fullscreen mode automatically when Comix is started.
ca: Canvia al mode de pantalla completa en iniciar Comix.

en: Enter manual zoom mode automatically when Comix is started.
ca: Canvia automàticament al mode de zoom manual en iniciar Comix.

en: Extension
ca: Extensió

en: Extract page
ca: Extrau pàgina

en: Extrema
ca: Extrems

en: File o_perations
ca: O_peracions

en: File type
ca: Tipus de fitxer

en: Filetype of
ca: El tipus de fitxer de

en: Filter out archives with regular expressions.
ca: Filtra els arxius amb les expressions regulars.

en: First page
ca: Primera pàgina

en: Fit _height
ca: Ajusta a l'al_çada

en: Fit _height mode
ca: Ajusta a l'alçada

en: Fit _width
ca: Ajusta a l'a_mplada

en: Fit _width mode
ca: Ajusta a l'amplada

en: Fit height mode
ca: Ajusta a l'alçada

en: Fit height mode as default
ca: Ajusta a l'alçada per defecte

en: Fit width mode
ca: Ajusta a l'amplada

en: Fit width mode as default
ca: Ajusta a l'amplada per defecte

en: Fit-to-_screen mode
ca: Encaixa a la pantalla

en: Fit-to-screen mode
ca: Encaixa a la pantalla

en: Fit-to-screen mode as default
ca: Encaixa a la pantalla per defecte

en: Fli_p horizontally
ca: Inverteix _horitzontalment

en: Flip _vertically
ca: Inverteix _verticalment

en: Flip page when scrolling off the top or bottom of page
ca: Passa de pàgina quan ens desplacem fora de la pàgina

en: Flip pages when scrolling "off the page" with the scroll wheel, even when not in fit-to-screen mode. It takes three "steps" with the scroll wheel to trigger this behaviour.
ca: Passa de pàgina quan ens desplacem "cap a fora de la pàgina" amb la roda, fins i tot sense estar al mode d'encaixament a la pantalla. Calen tres "passos" per a activar aquesta funció.

en: French translation
ca: Traducció al francès

en: Fullscreen as default
ca: Pantalla completa per defecte

en: GIF image
ca: imatge GIF

en: German translation and Nautilus thumbnailer
ca: Traducció a l'alemany i generador de miniatures

en: Go to page
ca: Vés a la pàgina

en: Go to page...
ca: Vés a la pàgina...

en: Go to the next archive in directory after last page
ca: Vés al següent arxiu del directori després de l'última pàgina

en: Greek translation
ca: Traducció al grec

en: Gzip compressed tar archive
ca: Arxiu tar comprimit amb gzip

en: H_ide all
ca: Amaga-ho _tot

en: Hide cursor in fullscreen mode
ca: Amaga el cursor al mode de pantalla completa

en: Hide menubar, scrollbars etc. in fullscreen mode
ca: Amaga la barra de menú, desplaçament, etc. al mode de pantalla completa

en: Hide the cursor when in fullscreen mode.
ca: Amaga el cursor mentre siguem al mode de pantalla completa.

en: Hide thumbnail scrollbar
ca: Amaga la barra de desplaçament de les miniatures

en: Horizontal lossless JPEG flip...
ca: Inverteix sense pèrdua el JPEG horitzontalment...

en: Hyper (slowest, best quality)
ca: Hiper (més lenta, millor qualitat)

en: ICO image
ca: imatge ICO

en: Icons and text
ca: Icones i text

en: Icons only
ca: Només icones

en: Image
ca: Imatge

en: Image 1
ca: Imatge 1

en: Image 2
ca: Imatge 2

en: In library
ca: A la biblioteca

en: It reads ZIP, RAR and tar archives (also gzip or bzip2 compressed)
ca: Llegeix arxius ZIP, RAR i tar (també comprimits amb gzip o bzip2)

en: Italian translation
ca: Traducció a l'italià

en: JPEG image
ca: imatge JPEG

en: Last page
ca: Última pàgina

en: Lens
ca: Lupa

en: Lens size (px):
ca: Mida de la lupa (px):

en: Library
ca: Llibreria

en: Library thumbnail sizes (px):
ca: Mida de les miniatures de la llibreria (px):

en: Location
ca: Ubicació

en: Location:
ca: Ubicació:

en: Magnification factor:
ca: Factor d'augment:

en: Magnifying _lens
ca: Lupa

en: Magnifying lens
ca: Lupa

en: Manage thumbnails
ca: Gestiona les miniautres

en: Manga mode
ca: Mode manga

en: Manual _Zoom
ca: _Zoom manual

en: Manual zoom mode
ca: Zoom manual

en: Manual zoom mode as default
ca: Zoom manual per defecte

en: Mean
ca: Mitjana

en: Median
ca: Mediana

en: Modified
ca: Modificat

en: Move the horizontal scrollbar instead of the vertical when using the scroll wheel at the top or the bottom of the page. The direction will be determined by whether you use manga mode or not.
ca: Mou la barra de desplaçament horitzontal en lloc de la vertical quan s'usi la roda a la part superior o inferior de la pàgina. La direcció es decidirà depenent si useu o no el mode manga.

en: Nearest (quickest, worst quality)
ca: Més proper (més ràpida, pitjor qualitat)

en: Next page
ca: Pàgina següent

en: No
ca: no

en: No images in "%s"
ca: No hi ha imatges a "%s"

en: Only display a single image in double page mode if the image consists of two pages. An image is assumed to consist of two pages if its width is greater than its height.
ca: Mostra només una imatge al mode de pàgina doble si la imatge consta de dos pàgines. S'assumeix que una imatge consta de dos pàgines s'amplada és major que la alçada.

en: Open
ca: Obre

en: Open _library...
ca: Obre la bib_lioteca...

en: Open last viewed file on start
ca: Obre a l'inici l'últim fitxer vist

en: Open selected archive.
ca: Obre l'arxiu seleccionat.

en: Owner
ca: Propietari

en: PNG image
ca: imatge PNG

en: Page
ca: Pàgina

en: Page size
ca: La mida de la pàgina

en: Perform lossless JPEG operation on %s?
ca: Voleu realitzar l'operació JPEG sense pèrdua sobre %s?

en: Permanently convert %s to greyscale?
ca: Voleu convertir %s a escala de grisos de manera permanent?

en: Permanently remove %s?
ca: Voleu esborrar %s de manera permanent?

en: Permission denied
ca: Permís denegat

en: Permissions
ca: Permisos

en: Pixel count
ca: Píxels

en: Pixel sum
ca: Compte de píxels

en: Please check your permissions.
ca: Per favor comproveu els permisos.

en: Polish translation
ca: Traducció al polonès

en: Pr_eferences
ca: Pr_eferències

en: Preferences
ca: Preferències

en: Previous page
ca: Pàgina anterior

en: Proper_ties
ca: Propie_tats

en: Properties
ca: Propietats

en: Quantity:
ca: Quantitat:

en: RAR archive
ca: arxiu RAR

en: Read and write thumbnails in the ~/.thumbnails directory as proposed by the freedesktop.org standard. With this preference set, Comix will use the thumbnails already stored there to speed up thumbnail loading. If there are no thumbnails, Comix will create them and save them there. This is a standard that many applications conform to, thumbnails created by other applications can be used by Comix and vice versa. If this preference is not set, Comix will create thumbnails on the fly every time a directory is opened.
ca: Llegeix i escriu les miniatures al directori ~/.thumbnails com proposa l'estàndard de freedesktop.org. Amb aquesta preferència habilitada, Comix usarà les miniatures ja emmagatzemades allí per a accelerar la càrrega de miniatures. Aquest és un estàndard usat per molts programes, Comix pot usar les miniatures creades per altres programes i viceversa. Sense aquesta preferència, Comix crearà les miniatures al vol cada vegada que s'obri un directori.

en: Remove all stored thumbnails:
ca: Esborra totes les miniatures emmagatzemades:

en: Remove orphaned or outdated library entries.
ca: Esborra els registres de la biblioteca orfes o caducs.

en: Remove orphaned thumbnails:
ca: Esborra les miniatures orfes:

en: Remove selected archive from library.
ca: Esborra de la llibreria l'arxiu seleccionat.

en: Removed:
ca: Esborrades:

en: Removing library entries
ca: Esborrant registres de la biblioteca

en: Removing thumbnails
ca: Esborrant les miniatures

en: Rotat_e 90 degrees CCW
ca: Rota 90 graus a l'_esquerra

en: Rotate 180 de_grees
ca: Rota 180 _graus

en: S_crollbars
ca: Barres de _desplaçament

en: Saturation
ca: Saturació

en: Save the position and the size of the window for the next time you start Comix.
ca: Recorda la posició i la mida de la pantalla per a la pròxima vegada que useu Comix.

en: Save values for future sessions
ca: Desa els valors per a sessions futures

en: Save window position and size for future sessions
ca: Recorda la posició i mida de la finestra per a sessions posteriors

en: Scale the images independently when in double page mode and fit-to-screen mode. The smaller of the two images will scale up to fill any extra space that is given.
ca: Escala de manera independent les imatges als modes de pàgina doble i encaix a la pantalla. La més menuda de les dos imatges s'ampliarà per a emplenar qualsevol espai extra.

en: Scaling
ca: Escalat

en: Scaling quality
ca: Qualitat de l'escalat

en: Scroll
ca: Desplaçament

en: Scroll wheel scrolls horizontally at top and bottom of page
ca: La roda del ratolí desplaça horitzontalment a dalt i baix de la pàgina

en: Select folder
ca: Selecciona una carpeta

en: Set the image scaling method. The best choice is often "Tiles", it is quite quick and produces almost as good results as "Bilinear" or "Hyper".
ca: Especifica el mètode per a escalar les imatges. La millor opció sol ser "Mosaics", és prou ràpid i produeix gairebé tan bon resultat com "Bilineal" o "Hiper".

en: Set the lens width and height in pixels. A larger lens will use more CPU resources than a small one.
ca: Especifica l'amplada i alçada de la lupa en píxels. Una lupa més gran usarà més recursos (CPU) que una menuda.

en: Set the maximum update frequency for the magnification lens in milliseconds. Setting the value too low can cause the lens to lag behind when moving the mouse quickly. Setting the value too high can cause the lens to appear choppy.
ca: Especifica la freqüència d'actualització màxima per a la lupa en milisegons. Definir un valor massa menut pot causar que la lupa es retardi en moure el ratolí ràpidament. Definir un valor massa gran pot fer que la lupa paregui crispada.

en: Sharpness
ca: Agudesa

en: Show page numbers on thumbnails
ca: Mostra els números de pàgina a les miniatures

en: Show the page number in the upper left corner of each thumbnail.
ca: Mostra el número de pàgina al cantó esquerre superior de cada miniatura.

en: Simplified Chinese translation
ca: Traducció al xinès simplificat

en: Slideshow
ca: Projecció de diapositives

en: Slideshow delay:
ca: Retard de la projecció:

en: Some images might be trimmed a bit during the operation.
ca: Algunes imatges es podrien retallar un poc durant l'operació.

en: Space key scrolls
ca: La barra espaiadora desplaça

en: Space key uses smart scrolling
ca: La barra espaiadora usa el desplaçament intel·ligent

en: Spanish translation
ca: Traducció al castellà

en: St_atusbar
ca: B_arra d'estat

en: Standard deviation
ca: Desviació típica

en: Store a list of the 10 last opened files that can be accessed through the menus.
ca: Desa una llista dels últims 10 fitxers oberts què pugui ser accedida des dels menús.

en: Store recently opened files
ca: Recorda els fitxers oberts recentment

en: Stretch small images
ca: Amplia les imatges menudes

en: TIFF image
ca: imatge TIFF

en: Tar archive
ca: Arxiu tar

en: Text only
ca: Només text

en: Th_umbnails
ca: Miniat_ures

en: The space key uses smart scrolling as if in double page mode even when in single page mode. This can be useful for comics with two scanned pages in each image. The pages are assumed to be of equal size
ca: La barra espaiadora usa el desplaçament intel·ligent com al mode de pàgina doble fins i tot amb una sola pàgina. Açò pot ser útil per a còmics amb dos pàgines escanejades per cada imatge. S'assumeix que les pàgines són de la mateixa mida.

en: Thumbnail sizes (px):
ca: Mida de les miniatures (px):

en: Thumbnails
ca: Miniatures

en: Tiles
ca: Mosaics

en: Title
ca: Títol

en: Toolbar button labels:
ca: Etiquetes de la barra d'eines:

en: Total size:
ca: Mida total:

en: Traditional Chinese translation
ca: Traducció al xinès tradicional

en: Treat files with the following extensions as comment files. Extensions should be separated by whitespaces. They are not case sensitive.
ca: Tracta els fitxers amb les següents extensions com a fitxers de comentari. Les extensions s'han de separar amb espais en blanc. No es distingeix entre majúscules i minúscules.

en: Treat files with the following extensions as comments:
ca: Tracta els fitxers amb l'extensió següent com a comentaris:

en: Update interval (milliseconds):
ca: Interval d'actualització (milisegons):

en: Use smart scaling in double page mode
ca: Usa l'escalat intel·ligent al mode de pàgina doble

en: Use smart scrolling with the space key. Pressing the space key normally scrolls straight down one window height unless at the bottom of the page where it flips pages instead. When this option is set Comix automatically tries to follow the reading flow of the comic book. When pressing the space key it will not only scroll down but will also scroll horizontally to the edge of the page (left or right depending on whether you use manga mode). In double page mode it will go to the edge of the first page if it is in view, otherwise it will go to the edge of the second page. Also, in double page mode with this option, Comix will not flip pages unless at the bottom of the second page. At the bottom of the first page it will instead go to the top of the second page.
ca: Usa el desplaçament intel·ligent amb la barra espaiadora. Prémer la barra espaiadora normalment vos desplaça recte cap avall la mida d'una pantalla tret que sigueu al final de la pàgina, on passareu de pàgina. Habilitant aquesta opció Comix intenta seguir el flux de lectura del còmic. Quan premeu la barra espaiadora no tan sols vos desplaçarà cap avall sinó també horitzontalment cap a la vora de la pàgina (esquerra o dreta depenent de si useu el mode manga). Al mode de pàgina doble anirà a la vora de la primera pàgina si és visible, sinó anirà a la vora de la segona pàgina. A més a més, amb aquesta opció, al mode de pàgina doble Comix no passarà les pàgines fins estar al final de la segona pàgina. Quan estigueu final de la primera pàgina anirà al principi de la segona.

en: Use stored thumbnails for images in archives
ca: Usa les miniatures d'imatges ja emmagatzemades als arxius

en: Use stored thumbnails for images in directories
ca: Usa les miniatures d'imatges ja emmagatzemades als directoris

en: Vertical lossless JPEG flip...
ca: Inverteix sense pèrdua el JPEG verticalment...

en: View _comments
ca: Mostra els _comentaris

en: Window size
ca: La mida de la finestra

en: XBM image
ca: imatge XBM

en: XPM image
ca: imatge XPM

en: Yes
ca: Sí

en: Yes, page
ca: Sí, pàgina

en: ZIP archive
ca: arxiu ZIP

en: Zip archive
ca: Arxiu zip

en: Zoom _out
ca: _Allunya

en: _About
ca: Qu_ant a

en: _Add bookmark
ca: _Afegeix un marcador

en: _Add to library
ca: _Afegeix a la biblioteca

en: _Adjust colour...
ca: Modific_a el color...

en: _Best fit
ca: Millor _encaix

en: _Bookmarks
ca: _Marcadors

en: _Close
ca: Tan_ca

en: _Double page mode
ca: Mode de pàgina _doble

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Edit bookmarks...
ca: _Edita els marcadors...

en: _File
ca: _Fitxer

en: _First page
ca: Pr_imera pàgina

en: _Fullscreen
ca: _Pantalla completa

en: _Go
ca: Vé_s

en: _Go to page...
ca: _Vés a la pàgina...

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _Keep transformation
ca: _Manté la transformació

en: _Last page
ca: Ú_ltima pàgina

en: _Manage thumbnails...
ca: Gestiona les _miniatures...

en: _Manga mode
ca: _Mode manga

en: _Menubar
ca: Barra de m_enú

en: _Next page
ca: Pàgi_na següent

en: _Normal size
ca: Mida _normal

en: _Open...
ca: _Obre...

en: _Previous page
ca: _Pàgina anterior

en: _Quit
ca: I_x

en: _Recent files
ca: Fitxers _recents

en: _Rotate 90 degrees CW
ca: _Rota 90 graus a la dreta

en: _Toolbar
ca: _Barra d'eines

en: _Toolbars
ca: _Barres d'eines

en: _Transform
ca: _Transforma

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Zoom in
ca: Apr_opa

en: as well as plain image files.
ca: així com simples fitxers d'imatge.

en: comment
ca: comentari

en: comments
ca: comentaris

en: does not exist.
ca: no existeix.

en: is not a file.
ca: no és un fitxer.

en: not recognized.
ca: no reconegut.

en: of
ca: de

en: page
ca: pàgina

en: pages
ca: pàgines

en: tar archive
ca: arxiu tar
