Comix 3.6.3 - en to ru translation catalogue (292 entries)

en: About
ru: О программе

en: Accessed
ru: Доступ

en: Add archives recursively
ru: Добавить архивы рекурсивно

en: Add archives to library.
ru: Добавить архив в библиотеку.

en: Added:
ru: Добавлено:

en: Adding library entries
ru: Добавление элементов библиотеки

en: Adjust colour
ru: Настройка цвета

en: Adjust the lens magnification factor.
ru: Настроить коэффициент увеличения линзы

en: All archives
ru: Архивы

en: All files
ru: Все файлы

en: All images
ru: Изображения

en: Also scale images to a size that is larger than their original size in fit-to-screen mode, fit width mode and fit height mode.
ru: Умещать изображение на экране если оно больше его по размеру

en: Also use stored thumbnails for images in archives in a similiar way. Due to restrictions in the freedesktop.org standard, these thumbnails will be stored in ~/.comix and will only be used by Comix. If this preference is not set, Comix will create thumbnails on the fly every time an archive is opened.
ru: Использовать сохраненные миниатюры для изображений в архивах. Эти миниатюры будут сохраняться в каталоге Comix и использоваться только им.  Иначе Comix будет создавать миниатюры каждый раз "на лету" при открытии архива.

en: Always go to the latest directory in the "Open" dialog
ru: Всегда переходить в последнюю директорию в диалоге "Открыть"

en: Always go to this directory in the "Open" dialog:
ru: Всегда переходить в эту директорию в диалоге "Открыть"

en: Always hide the thumbnail scrollbar.
ru: Всегда скрывать полосы прокрутки

en: Always use smart scrolling as if in double page mode
ru: Всегда использовать умное скроллирование в режимк двух страниц

en: Always view comments when opening a new file
ru: Всегда показывать комментарии при открытии нового файла

en: Apply filter on full path
ru: Применить фильтр к полному пути

en: Apply filters on full paths rather than filenames.
ru: Предпочтительнее применять фильтры на полный путь, чем на имена файлов

en: Archive
ru: Архив

en: Archives
ru: Архивы

en: Automatically adjust contrast
ru: Автоматически настраивать контрастность

en: Automatically adjust the contrast of the images so that the darkest pixel is completely black and the lightest pixel is completely white. This only works with images without an alpha channel.
ru: Автоматически подстраивать контрастность изображений так, чтобы черные пиксели были полностью черными, а белые - полностью белыми. Работает только с изображениями без альфа-канала.

en: Automatically go to the same directory as last time when opening the "Open" dialog.
ru: Запоминать директорию для диалога "Открыть"

en: Automatically go to this directory when opening the "Open" dialog.
ru: Автоматически переходить в эту директорию в диалоге "Открыть"

en: Automatically hide scrollbars, menubar, toolbar, statusbar and thumbnails when in fullscreen mode.
ru: Автоматически скрывать полосы прокрутки, меню, панель инструментов, строку статуса и миниатюры в полноэкранном режиме.

en: Automatically open the last viewed page when Comix is started.
ru: Автоматически открывать последнюю просмотренную страницу при запуске Comix.

en: Automatically open the next archive in the directory when scrolling past the last page of the current archive, and automatically open the previous archive in the directory when scrolling past the first page of the current archive.
ru: Переходить с последней страницы текущего архива на первую страницу следующего в директории, и с первой  страницы текущего, на последнюю предыдущего.

en: Automatically restore these values the next time Comix is started.
ru: Автоматически восстанавливать данные значения при старте Comix

en: Automatically show any available comments when opening a new file.
ru: Автоматически показывать доступные комментарии при открытии файла.

en: BMP image
ru: BMP изображения

en: Background colour
ru: Цвет фона:

en: Background colour:
ru: Цвет фона:

en: Behaviour
ru: Поведение

en: Bilinear
ru: Билинейный

en: Bookmarked
ru: Закладка

en: Brazilian Portuguese translation
ru: Бразильский Португальский перевод

en: Brightness
ru: Яркость

en: Bzip2 compressed tar archive
ru: Tar архив сжатый bzip2

en: CCW lossless JPEG rotation...
ru: JPEG поворот без-потери качества против часовой стрелки..

en: CW lossless JPEG rotation...
ru: JPEG поворот без-потери качества по-часовой стрелке...

en: Cache pages for faster forward flipping
ru: Кэшировать страницы для быстрого переключения на следующую

en: Cache the next page in the archive/directory to increase the perceived speed. This is generally recommended unless you are running low on RAM.
ru: Кэшировать следующую страницу в архиве/директории для увеличения скорости отзыва. Используйте эту опцию если у Вас достаточно оперативной памяти.

en: Catalan translation
ru: Каталанский перевод

en: Clean up
ru: Очистка

en: Clear bookmarks
ru: _Очистить закладки

en: Clear recent files
ru: Очистить список последних файлов

en: Close this window.
ru: Закрыть окно.

en: Comix is an image viewer specifically designed to handle comic books.
ru: Comix - это просмотрщик ориентированный на комиксы

en: Comix is licensed under the GNU General Public License.
ru: Comix распространяется согласно лицензии GNU General Public License.

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment file
ru: Файл комментариев

en: Comments
ru: Комментарии

en: Con_vert...
ru: _Конвертировать

en: Confirm operation
ru: Подтверждение операции

en: Contrast
ru: Контрастность

en: Convert
ru: Конвертировать

en: Convert JPEG to greyscale...
ru: Конвертировать JPEG в серый...

en: Could not create
ru: Не могу создать

en: Could not delete
ru: Не могу удалить

en: Could not find the unrar executable. Please install it if you wish to open RAR archives.
ru: Не могу найти программу unrar. Пожалуйста установите ее, если Вы хотите работать с RAR архивами

en: Could not open
ru: Не могу открыть

en: Could not read
ru: Не могу прочитать

en: Credits
ru: Разработчики

en: Default
ru: По умолчанию

en: Delete image...
ru: Удалить изображение...

en: Delete old archive/directory
ru: Удалить старый архив/директорию

en: Developer and Swedish translation
ru: Разработчики и Шведский перевод

en: Directories
ru: Каталоги

en: Display
ru: Вид

en: Display only one page in double page mode if the image is wide
ru: Показывать только одну страницу в режиме двух страниц, если изображение широкое

en: Done!
ru: Все!

en: Double page mode
ru: Двухстраничный режим

en: Double page mode as default
ru: Две страницы по умолчанию

en: Dutch translation
ru: Голландский перевод

en: E_xtract image...
ru: _Извлечь изображение...

en: Edit bookmarks
ru: Редактировать закладки

en: Enter double page mode automatically when Comix is started.
ru: Входить в режим двухстраничный автоматически при старте Comix

en: Enter fit height mode automatically when Comix is started.
ru: Растягивать по-высоте автоматически при старте Comix

en: Enter fit width mode automatically when Comix is started.
ru: Растягивать по-ширине автоматически при старте Comix

en: Enter fit-to-screen mode automatically when Comix is started.
ru: Растягивать на весь экран автоматически при старте Comix

en: Enter fullscreen mode automatically when Comix is started.
ru: Входить в полноэкранный режим автоматически при старте Comix

en: Enter manual zoom mode automatically when Comix is started.
ru: Входить в режим ручного масштабирования автоматически при старте Comix

en: Extension
ru: Расширение

en: Extract page
ru: Извлечь страницу

en: Extrema
ru: Экстремумы

en: File o_perations
ru: Оп_ерации с файлами

en: File type
ru: Тип файла

en: Filetype of
ru: Тип файла

en: Filter out archives with regular expressions.
ru: Фильтровать архивы с помощью регулярных выражений

en: First page
ru: Первая страница

en: Fit _height
ru: Растянуть по-_высоте

en: Fit _height mode
ru: Растянуть по _высоте

en: Fit _width
ru: Растянуть по-_ширине

en: Fit _width mode
ru: Растянуть по _ширине

en: Fit height mode
ru: Растянуть по-высоте

en: Fit height mode as default
ru: Растягивать по-высоте по-умолчанию

en: Fit width mode
ru: Растянуть по-ширине

en: Fit width mode as default
ru: Растягивать по-ширине по-умолчанию

en: Fit-to-_screen mode
ru: _Растянуть на весь экран

en: Fit-to-screen mode
ru: Растянуть на весь экран

en: Fit-to-screen mode as default
ru: Растягивать на весь экран по-умолчанию

en: Fli_p horizontally
ru: Отразить по-_горизонтали

en: Flip _vertically
ru: Отразить по-_вертикали

en: Flip page when scrolling off the top or bottom of page
ru: Колесо мыши листает по-горизонтали вверху и внизу страницы

en: Flip pages when scrolling "off the page" with the scroll wheel, even when not in fit-to-screen mode. It takes three "steps" with the scroll wheel to trigger this behaviour.
ru: Перелистывать страницы при дохождении до края при прокручивании колесом иыши, даже если не в режиме растягивания на весь экран. Колесо мыши должно сделать три "шага" для перелистывании на следующую страницу.

en: French translation
ru: Французский перевод

en: Fullscreen as default
ru: Полноэкранный режим по умолчанию

en: GIF image
ru: GIF изображения

en: German translation and Nautilus thumbnailer
ru: Немецкий перевод и генератор миниатюр для Nautilus

en: Go to page
ru: Перейти к странице

en: Go to page...
ru: Перейти к странице...

en: Go to the next archive in directory after last page
ru: Перейти к следующему архиву после последней страницы

en: Greek translation
ru: Греческий перевод

en: Gzip compressed tar archive
ru: Tar архив сжатый gzip

en: H_ide all
ru: Скрыть _все

en: Hide cursor in fullscreen mode
ru: Скрывать курсор в полноэкранном режиме

en: Hide menubar, scrollbars etc. in fullscreen mode
ru: Скрыть меню, полосы прокрутки и т. д. в полноэкранном режиме

en: Hide the cursor when in fullscreen mode.
ru: Скрывать курсор в полноэкранном режиме

en: Hide thumbnail scrollbar
ru: Скрыть полусу прокрутки миниатюр

en: Horizontal lossless JPEG flip...
ru: JPEG отражение без-потери качества по-горизонтали...

en: Hyper (slowest, best quality)
ru: Гипер (медленный, наилучшее качество)

en: ICO image
ru: ICO изображения

en: Icons and text
ru: Значки и текст

en: Icons only
ru: Только значки

en: Image
ru: Изображение

en: Image 1
ru: Изображение 1

en: Image 2
ru: Изображение 2

en: In library
ru: В библиотеке

en: It reads ZIP, RAR and tar archives (also gzip or bzip2 compressed)
ru: Он работает с ZIP, RAR и tar архивами (сжатыми gzip и bzip2)

en: Italian translation
ru: Итальянский перевод

en: JPEG image
ru: JPEG изображение

en: Last page
ru: Последняя страница

en: Lens
ru: Линза

en: Lens size (px):
ru: Размер линзы (в пикселях)

en: Library
ru: Библиотека

en: Library thumbnail sizes (px):
ru: Размер миниатюр в библиотеке (в пикселях)

en: Location
ru: Расположение

en: Location:
ru: Расположение:

en: Magnification factor:
ru: Коэффициент увеличения

en: Magnifying _lens
ru: _Лупа

en: Magnifying lens
ru: Лупа

en: Manage thumbnails
ru: Управление миниатюрами

en: Manga mode
ru: Режим манги

en: Manual _Zoom
ru: Ручное масш_табирование

en: Manual zoom mode
ru: Ручное масштабирование

en: Manual zoom mode as default
ru: Ручное масштабирование по умолчанию

en: Mean
ru: Значит

en: Median
ru: Медиана

en: Mode
ru: Режим

en: Modified
ru: Модифицирован

en: Move the horizontal scrollbar instead of the vertical when using the scroll wheel at the top or the bottom of the page. The direction will be determined by whether you use manga mode or not.
ru: Двигать горизонтальную полосу прокрутки вместо вертикальной при использовании колеса, когда курсор находится вверзу или внизу страницы. Направление будет зависеть используете ли Вы режим манги или нет.

en: Nearest (quickest, worst quality)
ru: Ближайший (быстрый, наихудшее качество)

en: Next page
ru: Следующая страница

en: No
ru: Нет

en: No images in "%s"
ru: Нет изображений в "%s"

en: Only display a single image in double page mode if the image consists of two pages. An image is assumed to consist of two pages if its width is greater than its height.
ru: Показывать одну страницу в двухстраничном режиме, если изображение содержит в себе две страницы. Считается, что в изображении две страницы, если его ширина больше чем высота.

en: Open
ru: Открыть

en: Open _library...
ru: Открыть _библиотеку...

en: Open last viewed file on start
ru: Открывать последний файл при старте программы

en: Open selected archive.
ru: Открыть выбранный архив

en: Owner
ru: Владелец

en: PNG image
ru: PNG изображения

en: Page
ru: Страница

en: Page size
ru: размера страницы

en: Perform lossless JPEG operation on %s?
ru: Произвести JPEG преобразование без потерь над %s

en: Permanently convert %s to greyscale?
ru: Преобразовать %s в серые тона?

en: Permanently remove %s?
ru: Удалить %s навсегда?

en: Permission denied
ru: Доступ запрещен

en: Permissions
ru: Права

en: Pixel count
ru: Количество пикселей

en: Pixel sum
ru: Сумма пикселей

en: Please check your permissions.
ru: Пожалуйста проверьте права.

en: Polish translation
ru: Польский перевод

en: Pr_eferences
ru: _Настройки

en: Preferences
ru: Настройки

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Proper_ties
ru: _Свойства

en: Properties
ru: Свойства

en: Quantity:
ru: Количество:

en: RAR archive
ru: RAR архивы

en: Read and write thumbnails in the ~/.thumbnails directory as proposed by the freedesktop.org standard. With this preference set, Comix will use the thumbnails already stored there to speed up thumbnail loading. If there are no thumbnails, Comix will create them and save them there. This is a standard that many applications conform to, thumbnails created by other applications can be used by Comix and vice versa. If this preference is not set, Comix will create thumbnails on the fly every time a directory is opened.
ru: Использовать для хранения миниатюр каталог ~/.thumbnails как указывает стандарт freedesktop.org. C этой опцией Comix будет использовать уже сохраненные миниатюры для ускорения показа. Если мниатюр нет, то Comix будет создавать их и сохранять там. Иначе Comix будет создавать миниатюры каждый раз "на лету".

en: Remove all stored thumbnails:
ru: Удалить все миниатюры:

en: Remove orphaned or outdated library entries.
ru: Удалить неправильные и устаревшие элементы библиотеки.

en: Remove orphaned thumbnails:
ru: Удалить неправильные миниатюры:

en: Remove selected archive from library.
ru: Удалить выбранный архив из библиотеки.

en: Removed:
ru: Удалено:

en: Removing library entries
ru: Удаление элементов библиотеки

en: Removing thumbnails
ru: Удалить миниатюры

en: Rotat_e 90 degrees CCW
ru: Повернуть на 90 градусов _против часовой стрелки

en: Rotate 180 de_grees
ru: П_овернуть на 180 градусов

en: S_crollbars
ru: С_кроллеры

en: Saturation
ru: Насышеность

en: Save the position and the size of the window for the next time you start Comix.
ru: Сохранять позицию и размер окна до следующего запуска Comix.

en: Save values for future sessions
ru: Сохранять значения

en: Save window position and size for future sessions
ru: Сохранять позиции и размеры окон

en: Scale the images independently when in double page mode and fit-to-screen mode. The smaller of the two images will scale up to fill any extra space that is given.
ru: Масштабировать изображения независимо в режиме двух страниц и режиме растягивания на весь экран. Наименьшее из двух изображений будет смаштабировано, чтобы заполнить  все доступное пространство.

en: Scaling
ru: Масштабирование

en: Scaling quality
ru: Качество масштабирования

en: Scroll
ru: Скроллировать

en: Scroll wheel scrolls horizontally at top and bottom of page
ru: Колесо мыши двигает по-горизонтали вверху и внизу страницы

en: Select folder
ru: Выбрать каталог

en: Set the image scaling method. The best choice is often "Tiles", it is quite quick and produces almost as good results as "Bilinear" or "Hyper".
ru: Установка метода растягивания изображения. Наилучшим выбором обычно является метод "Плитки", он быстрый и дает почти такой же результат как "Билинейный" или "Гипер".

en: Set the lens width and height in pixels. A larger lens will use more CPU resources than a small one.
ru: Установить высоту и ширину линзы в пикселях. Большая линза требует больше процессорного времени чем маленькая.

en: Sharpness
ru: Резкость

en: Show page numbers on thumbnails
ru: Показывать номера страниц на миниатюрах

en: Show the page number in the upper left corner of each thumbnail.
ru: Показывать номера страниц в верхнем левом углу каждой миниатюры

en: Simplified Chinese translation
ru: Упрощенный Китайский перевод

en: Slideshow
ru: _Слайд-шоу

en: Slideshow delay:
ru: Задержка слайдшоу:

en: Some images might be trimmed a bit during the operation.
ru: Некоторые изображения могут быть обрезаны во время преобразования

en: Space key scrolls
ru: Пробел скроллирует

en: Space key uses smart scrolling
ru: Пробел использует умное скроллирование

en: Spanish translation
ru: Испанский перевод

en: St_atusbar
ru: _Строка статуса

en: Standard deviation
ru: Стандартное отклонение

en: Store a list of the 10 last opened files that can be accessed through the menus.
ru: Хранить последние 10 открытых файлов

en: Store recently opened files
ru: Сохранять список недавно открытых файлов

en: Stretch small images
ru: Растягивать маленькие изображения

en: TIFF image
ru: TIFF изображения

en: Tar archive
ru: Tar архив

en: Text only
ru: Только текст

en: Th_umbnails
ru: Ми_ниатюры

en: The space key uses smart scrolling as if in double page mode even when in single page mode. This can be useful for comics with two scanned pages in each image. The pages are assumed to be of equal size
ru: Пробел использует умное скроллирование как в двухстраничном режиме даже во время режима одной страницы.

en: Thumbnail sizes (px):
ru: Размер миниатюр (в пикселях)

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Tiles
ru: Плитки

en: Title
ru: Название

en: Toolbar button labels:
ru: Надписи в панели инструментов:

en: Total size:
ru: Размер:

en: Traditional Chinese translation
ru: Традиционный Китайский перевод

en: Treat files with the following extensions as comment files. Extensions should be separated by whitespaces. They are not case sensitive.
ru: Считать файлы с указанными расширениями как файлы комментариев. Расширения должны быть отделены друг от друга пробелами. Расширения не чувствительны к регистру.

en: Treat files with the following extensions as comments:
ru: Считать файлы со следующим расширением как комментарии:

en: Update interval (milliseconds):
ru: Частота обновления (в миллисекундах)

en: Use smart scaling in double page mode
ru: Использовать умное растягивание в режиме двух страниц

en: Use smart scrolling with the space key. Pressing the space key normally scrolls straight down one window height unless at the bottom of the page where it flips pages instead. When this option is set Comix automatically tries to follow the reading flow of the comic book. When pressing the space key it will not only scroll down but will also scroll horizontally to the edge of the page (left or right depending on whether you use manga mode). In double page mode it will go to the edge of the first page if it is in view, otherwise it will go to the edge of the second page. Also, in double page mode with this option, Comix will not flip pages unless at the bottom of the second page. At the bottom of the first page it will instead go to the top of the second page.
ru: Использовать умное скроллирование пробелом.

en: Use stored thumbnails for images in archives
ru: Использовать сохраненные миниатбры для изображений в архивах

en: Use stored thumbnails for images in directories
ru: Использовать сохраненные миниатюры для изображений в директориях

en: Vertical lossless JPEG flip...
ru: JPEG отражение без-потери качества по-вертикали...

en: View _comments
ru: _Показать комментарии

en: Window size
ru: размера окна

en: XBM image
ru: XBM изображения

en: XPM image
ru: XPM изображения

en: Yes
ru: Да

en: Yes, page
ru: Да, страница

en: ZIP archive
ru: ZIP архивы

en: Zip archive
ru: Zip архив

en: Zoom _out
ru: _Отдалить

en: _About
ru: _О программе

en: _Add bookmark
ru: _Добавить закладку

en: _Add to library
ru: _Добавить в библиотеку

en: _Adjust colour...
ru: Настроить _цвет...

en: _Best fit
ru: _Лучший размер

en: _Bookmarks
ru: _Закладки

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Double page mode
ru: Режим _двух страниц

en: _Edit
ru: _Редактировать

en: _Edit bookmarks...
ru: _Редактировать закладки...

en: _File
ru: _Файл

en: _First page
ru: _Первая страница

en: _Fullscreen
ru: Полно_экранный режим

en: _Go
ru: _Перейти

en: _Go to page...
ru: Перейти _к странице...

en: _Help
ru: _Помощь

en: _Keep transformation
ru: _Сохранить преобразования

en: _Last page
ru: П_оследняя страница

en: _Manage thumbnails...
ru: _Управление миниатюрами...

en: _Manga mode
ru: Режим _манги

en: _Menubar
ru: _Меню

en: _Next page
ru: _Следующая страница

en: _Normal size
ru: _Нормальный размер

en: _Open...
ru: _Открыть...

en: _Previous page
ru: П_редыдущая страница

en: _Quit
ru: _Выход

en: _Recent files
ru: Последние _файлы

en: _Rotate 90 degrees CW
ru: Повернуть на 90 градусов по _часовой стрелке

en: _Toolbar
ru: _Инструменты

en: _Toolbars
ru: _Инструменты

en: _Transform
ru: _Преобразовать

en: _View
ru: _Вид

en: _Zoom in
ru: _Приблизить

en: as well as plain image files.
ru: также хорошо, как и с обычными изображениями.

en: comment
ru: комментарий

en: comments
ru: комментариев

en: does not exist.
ru: не существует.

en: is not a file.
ru: не файл.

en: not recognized.
ru: не распознан.

en: of
ru: от

en: page
ru: страница

en: pages
ru: страниц

en: tar archive
ru: TAR архивы
