jpilot 0.99.8-pre7 - en to it translation catalogue (526 entries)

en: 
    Unable to open file: %s
it: 
    Impossibile aprire il file: %s

en: 
    Unable to open file: '%s': %s!
it: 
    Impossibile aprire il file: '%s': '%s'!

en: 
    Unable to sync file: '%s': file corrupted?
it: 
    Impossibile sincronizzare il file: '%s': file danneggiato?

en:  (TODAY)
it:  (OGGI)

en:  -P = do not load plugins.
it:  -P = non carica i plugin.

en:  -b = Do a sync and then a backup, otherwise just do a sync.
it:  -b = sincronizza e poi fa un backup, altrimenti sincronizza solamente.

en:  -d = run in debug mode
it:  -d = esegue in modalità di debug

en:  -d displays debug info to stdout.
it:  -d mostra informazioni di debug sullo standard output.

en:  -h = help
it:  -h = aiuto

en:  -h displays help and exits.
it:  -h mostra l'aiuto ed esce.

en:  -v = version
it:  -v = versione

en:  -v displays version and compile options and exits.
it:  -v mostra la versione e le opzioni di compilazione ed esce.

en:  -v displays version and exits.
it:  -v mostra la versione ed esce.

en:  Blank lines between each record
it:  Spazio vuoto dopo ogni record

en:  If PILOTPORT is not set then it defaults to /dev/pilot.
it:  Se PILOTPORT non è impostato, è predefinito a /dev/pilot.

en:  Press the HotSync button now
it:  Premere il tasto Hot-Sync ora

en:  Syncing on device %s
it:  Sincronizzazione sul dispositivo %s

en:  The PILOTPORT, and PILOTRATE env variables are used to specify
it:  Le variabili d'ambiente PILOTPORT e PILOTRATE sono usate per specificare

en:  This User ID-->%d
it:  Questo ID utente -->%d

en:  This Username-->"%s"
it:  Questo nome utente -->"%s"

en:  User:
it:  Utente:

en:  may not be installed.
it:  potrebbe non essere installato.

en:  plugin is invalid: [%s]
it:  il plugin non è valido: [%s]

en:  which port to sync on, and at what speed.
it:  su quale porta sincronizzarsi e a quale velocità.

en: " and change the "
it: " e cambia il "

en: %D (description substitution) is disabled in this build
it: %D (sostituzione della descrizione) è disabilitato in questo programma

en: %D is replaced with the alarm description
it: %D è sostituito con la descrizione della sveglia

en: %N (note substitution) is disabled in this build
it: %D (sostituzione della nota) è disabilitato in questo programma

en: %N is replaced with the alarm note
it: %N è sostituito con la nota della sveglia

en: %d is replaced with the alarm date
it: %d è sostituito con la data della sveglia

en: %d of %d records
it: %d di %d voci

en: %s (Creator ID '%s') is up to date, fetch skipped.
it: %s (ID autore '%s') è aggiornato: aggiornam. saltato.

en: %s doesn't appear to be a directory.
    I need it to be.
it: %s non sembra essere una directory.
    Deve esserlo.

en: %s is a directory
it: %s è una directory

en: %s is replaced by the e-mail address
it: %s è sostituito dall'indirizzo email

en: %s:%d Error opening file: %s
it: %s:%d Errore durante l'apertura del file: %s

en: %s:%d Error reading category info %s
it: %s:%d Errore durante la lettura delle informazioni categoria %s

en: %s:%d Error reading file: %s
it: %s:%d Errore durante la lettura del file: %s

en: %s:%d Record %d, field %d: Invalid type.  Expected %d, found %d
it: %s:%d Voce %d, campo %d: Tipo non valido. Atteso %d, trovato %d

en: %t is replaced with the alarm time
it: %t è sostituito con l'ora della sveglia

en: (Creator ID is '%s')...
it: (ID autore '%s') ...

en: -Unnamed-
it: - Senza nome -

en: /File/Export
it: /File/_Esporta

en: /File/Import
it: /File/I_mporta

en: /File/Install User
it: /File/_Installa utente

en: /File/Preferences
it: /File/Preferenze

en: /File/Restore Handheld
it: /File/Ripristina handheld

en: /File/_Find
it: /File/_Trova

en: /File/_Install
it: /File/_Installa

en: /File/_Print
it: /File/_Stampa

en: /File/_Quit
it: /File/_Esci

en: /Help/PayBack program
it: /Aiuto/Payback program

en: /View/Addresses
it: /Visualizza/Rubrica

en: /View/Datebook
it: /Visualizza/Agenda

en: /View/Hide Private Records
it: /Visualizza/Nascondi le voci private

en: /View/Mask Private Records
it: /Visualizza/Maschera le voci private

en: /View/Memos
it: /Visualizza/Appunti

en: /View/Show Private Records
it: /Visualizza/Mosta le voci private

en: /View/Todos
it: /Visualizza/Impegni

en: /View/sep1
it: /Visualizza/sep1

en: /_Help
it: /A_iuto

en: /_Help/%s
it: /A_iuto/%s

en: /_Plugins
it: /_Plugin

en: /_Plugins/%s
it: /_Plugin/%s

en: /_View
it: /_Visualizza

en: 0 records
it: 0 voci

en: 1. Choose all the applications you wish to restore.  The default is all.
it: 1. Scegliere tutte le applicazioni da ripristinare. Predefinito: tutte.

en: 2. Enter the User Name and User ID.
it: 2. Inserire il nome utente e l'ID utente.

en: 3. Press the OK button.
it: 3. Premere OK.

en: 4th
it: 4.

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Account
it: Conto

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Record
it: Aggiungi voce

en: Add a new record
it: Aggiungi una nuova voce

en: Add the new record
it: Aggiungi una nuova voce

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Book
it: Rubrica

en: Airfare
it: AirFare

en: Alarm
it: Sveglia

en: Alarm Command
it: Comando per la sveglia

en: Alarms
it: Sveglie

en: All
it: Tutto

en: All records in this category
it: Tutte le voci in questa categoria

en: All records on desktop in %s will be moved to %s.
it: Tutte le voci sul desktop in %s saranno spostate in %s.

en: Amount:
it: Ammontare:

en: Apply Changes
it: Applica

en: Appointment
it: Impegno

en: Appointment Reminder
it: Reminder appuntamento

en: Appointment description text > %d, truncating to %d
it: Testo di descrizione dell'appuntamento > %d caratteri, troncato a %d caratteri

en: Ask confirmation for file installation (J-Pilot -> PDA) (default YES)
it: Chiedere conferma per l'installazione di file (J-Pilot -> PDA) (predefinito: SÌ)

en: Attendees
it: Partecipanti

en: Begin On Date
it: Comincia il

en: Belgium
it: Belgio

en: Brazil
it: Brasile

en: Breakfast
it: Colazione

en: Browse
it: Sfoglia

en: Bus
it: Autobus

en: BusinessMeals
it: Pranzi di lavoro

en: Can't create directory %s
it: Impossibile creare la directory %s

en: Can't export address %d
it: Impossibile esportare l'indirizzo %d

en: Can't export memo %d
it: Impossibile esportare appunto %d

en: Can't export todo %d
it: Impossibile esportare impegno %d

en: Can't get HOME environment variable
it: Impossibile leggere la variabile d'ambiente HOME

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Sync
it: Annulla sincronizzazione

en: Cancel the modifications
it: Annulla le modifiche

en: CarRental
it: Affitto auto

en: Case Sensitive
it: Maiuscole/minuscole

en: Cash
it: Contante

en: Category before import was: [%s]
it: La categoria prima dell'importazione era: [%s]

en: Category is not legal
it: Categoria non valida

en: Category:
it: Categoria:

en: Category:
it: Categoria:

en: Cats
it: Categorie

en: Change
    KeyRing
    Password
it: Cambia la
    password
    del KeyRing

en: Character Set
it: Set di caratteri

en: Check
it: Assegni

en: Check preferences->conduits
it: Controllare Preferenze->Canali

en: Check your serial port and settings
it: Controllare la porta seriale e le impostazioni

en: City:
it: Città:

en: Clear
it: Pulisci

en: Close
it: Chiudi

en: Commit the modifications
it: Applica le modifiche

en: Company/Name
it: Società/Nome

en: Compiled with these options:
it: Compilato con queste opzioni:

en: Completed
it: Completato

en: Conduits
it: Canali

en: Copy
it: Copia

en: Copy the selected record
it: Copia la voce selezionata

en: Could not add category %s to remote.
it: Impossibile aggiungere la categoria %s sul remoto.

en: Couldn't find empty DB file %s: %s
it: Impossibile trovare un file DB vuoto %s: %s

en: Couldn't find record to delete
it: Impossibile trovare la voce da eliminare

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: CreditCard
it: CartaCredito

en: Currency:
it: Valuta:

en: Current
it: Corrente

en: Daily Printout
it: Stampa quotidiana

en: Date
it: Data

en: Date Due:
it: Data di scadenza:

en: Date compiled
it: Data di compilazione

en: Date:
it: Data:

en: DateBk support disabled in this build
it: Il supporto all'agenda è disabilitato in questo programma

en: Datebk support
it: Supporto agenda

en: Datebook
it: Agenda

en: Datebook Categories
it: Categorie agenda

en: Datebook/Go to Today
it: Agenda/Vai a oggi

en: Day
it: Giorno

en: Day of week
it: Giorno della settimana

en: Day(s)
it: giorno/i

en: Day:
it: Giorno:

en: Days
it: Giorni

en: Delete
it: Elimina

en: Delete the selected record
it: Elimina la voce selezionata

en: Deleted a %s record.
it: Eliminata una voce %s.

en: Deleted an %s record.
it: Eliminata una voce %s.

en: Deleting a %s record failed.
it: Eliminazione di una voce %s non riuscita.

en: Deleting an %s record failed.
it: Eliminazione di una voce %s fallita.

en: Denmark
it: Danimarca

en: Dinner
it: Cena

en: Dismiss
it: Chiudi

en: Do it now
it: Fallo adesso

en: Do you want to overwrite file %s?
it: Sovrascrivere il file %s?

en: Do you want to save the changes to this record?
it: Salvare le modifiche a questa voce?

en: Do you want to save this new record?
it: Salvare questa nuova voce?

en: Doing a fast sync.
it: Esegui sincronizzaz. rapida.

en: Doing a slow sync.
it: Eseguendo sincronizzaz. lenta.

en: Don't tell me again!
it: Non ricordarmi più!

en: Done
it: Fatto

en: Due
it: Scadenza

en: Due Date
it: Data di scadenza

en: E-mail
it: Email

en: Edit Categories
it: Modifica categorie

en: End On Date
it: Termina il

en: End Time
it: Ora di fine

en: End on
it: Termina il

en: Enter KeyRing Password
it: Inserire la password per KeyRing

en: Enter New Category
it: Inserire nuova categoria

en: Enter New Category Name
it: Inserire il nuovo nome di categoria

en: Enter PalmOS Password
it: Inserire la password del palmare

en: Enter a NEW KeyRing Password
it: Inserire la nuova password per KeyRing

en: Entertainment
it: Divertimento

en: Error
it: Errore

en: Error Opening File
it: Errore durante l'apertura del file

en: Error in DateBookDB advanceUnits = %d
it: Errore in DateBookDB advanceUnits = %d

en: Error opening file: %s
it: Errore durante l'apertura del file: %s

en: Error opening file: %s
it: Errore durante l'apertura del file: %s

en: Error opening file: next_id
it: Errore durante l'apertura del file: next_id

en: Error reading %s 5
it: Errore durante la lettura di %s 5

en: Error reading file
it: Errore durante la lettura del file

en: Error reading file: %s
it: Errore durante la lettura del file: %s

en: Execute this command
it: Eseguire questo comando

en: Exiting with status %s
it: Uscita con stato %s

en: Expense
it: Spese

en: Expense: Unknown category
it: Spese: categoria sconosciuta

en: Expense: Unknown expense type
it: Spese: tipo di spesa sconosciuto

en: Expense: Unknown payment type
it: Spese: tipo di pagamento sconosciuto

en: Export
it: Esporta

en: Export All Datebook Records
it: Esporta tutte le voci dell'agenda

en: Extension
it: Estensione

en: Failed, unable to back up database %s
it: Non riuscito, impossibile fare il backup del database %s

en: Failed, unable to create file %s
it: Non riuscito, impossibile creare il file %s

en: Failed.
it: Fallita.

en: Fetching '%s' (Creator ID '%s')...
it: Scaricamento di '%s' (ID autore '%s')...

en: Field
it: Campo

en: File Browser
it: Sfoglia

en: File doesn't appear to be address.dat format
it: Il file non ha il formato di un file address.dat.

en: File doesn't appear to be datebook.dat format
it: Questo file non ha il formato di un file datebook.dat.

en: File doesn't appear to be memopad.dat format
it: Questo file non ha il formato di un file memopad.dat.

en: File doesn't appear to be todo.dat format
it: Il file non sembra avere un formato todo.dat.

en: Files to be installed
it: File da installare

en: Finished
it: Completato

en: Finished installing user information.
it: Installazione delle informazioni dell'utente completata.

en: Finished restoring handheld.
it: Ripristino handheld completato.

en: Finished.
it: Completato.

en: Finland
it: Finlandia

en: Font
it: Carattere

en: Font Selection Dialog
it: Finestra di selezione carattere

en: Fr
it: Ve

en: France
it: Francia

en: Frequency is Every
it: La frequenza è ogni

en: Friday
it: Venerdì

en: GTK2 support
it: Supporto GTK2

en: Generate Password
it: Genera la password

en: Germany
it: Germania

en: Gifts
it: Regali

en: Go to the menu "
it: Vai al menù "

en: Hide Completed ToDos
it: Nascondere gli impegni completati

en: Hide ToDos not yet due
it: Nascondere gli impegni non in scadenza

en: Hide private records
it: Nascondi le voci private

en: Hide private records   Ctrl-Z
it: Nasconde le voci private   Ctrl+Z

en: Highlight calendar days with appointments
it: Evidenzia i giorni impegnati nel calendario

en: Hours
it: Ore

en: I can't write files in directory %s
it: Impossibili scrivere file nella directory %s

en: I generated a new PC ID.  It is %lu
it: Ho generato un nuovo PC ID: è %lu

en: Iceland
it: Islanda

en: Import
it: Importa

en: Import All
it: Importa tutto

en: Import File Type
it: Importa tipo file

en: Imported Memo %s
it: Importato apputno %s

en: Incidentals
it: Varie

en: Incorrect, Reenter KeyRing Password
it: Sbagliata, reinserire la password per KeyRing

en: Incorrect, Reenter PalmOS Password
it: Sbagliata, reinserire la password del palmare

en: Install
it: Installa

en: Install %s failed
it: Installazione di %s fallita

en: Installed %s
it: %s installato

en: Installed Path
it: Percorso di installazione

en: Installing %s
it: Installando %s

en: Invalid Appointment
it: Appuntamento non valido

en: Invalid geometry specification: "%s"
it: Specificazione della geometria non valida: "%s"

en: Ireland
it: Irlanda

en: It is too old to work with this version of J-Pilot.
it: È troppo vecchio per funzionare con questa versione di J-Pilot.

en: It should be:
it: Dovrebbe essere:

en: Italy
it: Italia

en: Japan
it: Giappone

en: KeyRing: file %s not found.
it: KeyRing: file %s non trovato.

en: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size too small
it: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size troppo piccolo

en: Korea
it: Corea

en: Last
it: Ultimo

en: Last Synced UserID-->"%d"
it: Ultimo ID utente sinc. -->"%d"

en: Last Synced Username-->"%s"
it: Ultimo nome utente sinc. -->"%s"

en: Last UserID = %d
it: Ultimo ID utente = %d

en: Last Username = [%s]
it: Ultimo nome utente = [%s]

en: Laundry
it: Lavanderia

en: Locale
it: Localizzazione

en: Lodging
it: Alloggio

en: Long date format
it: Data in formato completo

en: Lunch
it: Pranzo

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Mail Command
it: Comando di posta

en: Malaysia
it: Malesia

en: Manana support
it: Supporto Manana

en: Mask private records
it: Maschera le voci private

en: Mask private records   Ctrl-Z
it: Maschera le voci private   Ctrl+Z

en: Memo
it: Appunti

en: Memo Pad
it: Appunti

en: Memo text > 65535, truncating
it: Testo appunto > 65535, troncato

en: Mexico
it: Messico

en: Mileage
it: Chilometraggio

en: Minutes
it: Minuti

en: Mo
it: Lu

en: Monday
it: Lunedì

en: Month
it: Mese

en: Month(s)
it: mese/i

en: Month:
it: Mese:

en: Monthly Printout
it: Stampa mensile

en: Monthly View
it: Visualizzazione mensile

en: Move
it: Sposta

en: My GTK colors file is
it: Il file personale dei colori GTK è

en: NLS support (foreign languages)
it: Supporto NLS (lingue straniere)

en: Name
it: Nome

en: Name/Company
it: Nome/Società

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: New
it: Nuovo

en: New Record
it: Nuova voce

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: No Date
it: Nessuna data

en: No Time
it: Nessun orario

en: No date
it: Nessuna data

en: No records found
it: Nessuna voce trovata

en: None
it: Nessuna

en: Norway
it: Norvegia

en: Not loading plugins.
it: Plugin non caricati.

en: Number of backups to be archived
it: Numero di backup da conservare

en: One record
it: Una voce

en: One record per page
it: Una voce per pagina

en: Open alarm windows for appointment reminders
it: Aprire finestre di avviso per ricordare gli impegni

en: Open failed on plugin [%s]
     error [%s]
it: Apertura non riuscita del plugin [%s]
     errore [%s]

en: Other
it: Altro

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Overwrite File?
it: Sovrascrivere il file?

en: P.R.C.
it: Cina

en: PC ID is 0.
it: Il PC ID è 0.

en: PC file corrupt?
it: File sul computer danneggiato?

en: Palm Password
it: Password del palmare

en: Paper Size
it: Impostazioni pagina

en: Parking
it: Parcheggio

en: Past Appointment
it: Appuntamento passato

en: Payment:
it: Pagamento:

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone
it: Telefono

en: Phone number:
it: Numero di telefono:

en: Plugin support
it: Supporto plugin

en: Postage
it: Posta

en: Postponed Appointment
it: Appuntamento rimandato

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prefix 1
it: Prefisso 1

en: Prefix 2
it: Prefisso 2

en: Prefix 3
it: Prefisso 3

en: Prepaid
it: Prepagati

en: Print
it: Stampa

en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
it: Comando di stampa (es. lpr o cat > file.ps)

en: Print Options
it: Opzioni stampa

en: Print all records
it: Stampa tutte le voci

en: Priority out of range
it: Priorità fuori dall'intervallo

en: Priority:
it: Priorità:

en: Private
it: Privato

en: Private record support
it: Supporto voci private

en: Question?
it: Domanda?

en: Quick Find:
it: Ricerca rapida:

en: Quick View
it: Preferiti

en: Record Completion Date
it: Memorizzare la data di completamento

en: Record was marked as private
it: La voce è stata impostata come privata

en: Record was not marked as private
it: La voce non è stata impostata vome privata

en: Record will be put in category [%s]
it: Le voci verranno messe nella categoria [%s]

en: Remind me
it: Ricordami

en: Remind me later
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Rename
it: Rinomina

en: Repeat by:
it: Ripeti ogni:

en: Repeat on Days:
it: Ripeti i giorni:

en: Restore Handheld
it: Ripristina handheld

en: Saturday
it: Sabato

en: Save Changed Record?
it: Salvare le voci modificate?

en: Save New Record?
it: Salvare la nuova voce?

en: Save as
it: Salva come

en: Search
it: Trova

en: Search for:
it: Cerca:

en: Select a UTF-8 encoding
it: Scegli una codifica UTF-8

en: Select records to be exported
it: Scegliere le voci da esportare

en: Serial Port (/dev/ttyS0, /dev/pilot)
it: Porta seriale (/dev/ttyS0, /dev/pilot)

en: Serial Rate (Does not affect USB)
it: Velocità seriale (non riguarda USB)

en: Settings
it: Impostazioni

en: Short date format
it: Data in formato breve

en: Show
    In List
it: Mostra
    in lista

en: Show ToDos
it: Mostra impegni

en: Show deleted records (default NO)
it: Mostrare le voci eliminate (predefinito: NO)

en: Show modified deleted records (default NO)
it: Mostrare le voci modificate (predefinito: NO)

en: Show private records
it: Mostra le voci private

en: Show private records   Ctrl-Z
it: Mostra le voci private   Ctrl+Z

en: Skip
it: Salta

en: Skipping %s (Creator ID '%s')
it: Saltando %s (ID autore '%s')

en: Spain
it: Spagna

en: Start Time
it: Ora di inizio

en: Starts on
it: Inizio

en: Su
it: Do

en: Subway
it: Metrò

en: Sunday
it: Domenica

en: Supplies
it: Supplementi

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Sync %s (%s)
it: Sincronizza %s (%s)

en: Sync Anyway
it: Sincronizza comunque

en: Sync Manana
it: Sincronizzare Manana

en: Sync Problem
it: problema di sincronizzazione

en: Sync address
it: Sincronizzare la rubrica

en: Sync canceled
it: Sincronizzazione annullata

en: Sync datebook
it: Sincronizzare l'agenda

en: Sync memo
it: Sincronizzare gli appunti

en: Sync memo32 (pedit32)
it: Sincronizzare Memo32 (pedit32)

en: Sync todo
it: Sincronizzare gli impegni

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
it: Sincronizza il palmare con il computer
    e poi fa il backup

en: Sync your palm to the desktop   Ctrl-Y
it: Sincronizza il palmare con il computer   Ctrl+Y

en: Syncing %s
it: Sincronizzazione di %s

en: Task
it: Impegno

en: Telephone
it: Telefono

en: Th
it: Gi

en: Thailand
it: Tailandia

en: Thank you for using J-Pilot.
it: Grazie per aver scelto J-Pilot.

en: The End Date of this appointment
    is before the start date.
it: La data di fine di questo appuntamento
    è prima della data di inizio.

en: The category %s can't be used more than once
it: La categoria %s non può essere usata più di una volta

en: The first day of the week is
it: Il primo giorno della settimana è

en: The maximum number of categories (16) are already used
it: Il massimo numero di categorie (16) è già usato

en: There are %d records in %s.
    Do you want to move them to %s, or delete them?
it: Ci sono %d voci in %s.
    Si vuole spostarle in %s o eliminarle?

en: There is no export support for this conduit.
it: Non c'è supporto per esportare dati da questo canale.

en: There is no import support for this conduit.
it: Non c'è supporto per importare dati da questo canale.

en: There is no print support for this conduit.
it: Non c'è supporto per la stampa dei dati di questo canale.

en: This Event has no particular time
it: Questo evento non ha un orario particolare

en: This PC = %lu
it: Questo PC = %lu

en: This appointment can either
    repeat on the 4th %s
    of the month, or on the last
    %s of the month.
    Which do you want?
it: Questo appuntamento si può
    ripetere o nella quarta
    %s del mese, o nell'ultimo
    %s del mese.
    Quale si preferisce?

en: This event will not repeat
it: Questo impegno non si ripeterà

en: This is a repeating event.
    Do you want to apply these
    changes to just the CURRENT
    event, or ALL of the
    occurrences of this event?
it: Questo è un impegno periodico
    Applicare queste modifiche
    unicamente a QUESTO impegno
    o a TUTTE le occorrenze di
    questo impegno?

en: This plugin is version (%d.%d).
it: Questo plugin è la versione (%d.%d).

en: This record is already deleted.
    It is scheduled to be deleted from the Palm on the next sync.
it: Questa voce è già stata eliminata.
    Verrà eliminata dal Palm alla prossima sincronizzazione.

en: This record is deleted.
    Undelete it or copy it to make changes.
it: Questa voce è eliminata.
    Occorre ripristinarla o copiarla per apportare cambiamenti.

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Orario

en: Time format
it: Formato orario

en: Tips
it: Mance

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
it: Per entrare in una directory nascosta, inserirne il nome e premere TAB

en: ToDo
it: Impegni

en: ToDo List
it: Impegni

en: ToDo description text > %d, truncating to %d
it: Testo di descrizione dell'impegno > %d caratteri, troncato a %d caratteri

en: ToDo note text > %d, truncating to %d
it: Testo dell'impegno > %d caratteri, troncato a %d caratteri

en: Today
it: Oggi

en: Today is %%A, %s %s
it: Oggi è %%A, %s %s

en: Today is %A, %x %X
it: Oggi è %A, %x %X

en: Tolls
it: Pedaggi

en: Too many categories on remote.
it: Troppe categorie sul remoto.

en: Train
it: Treno

en: Tu
it: Ma

en: Tuesday
it: Martedì

en: Type:
it: Tipo:

en: USB support
it: Supporto USB

en: Unable to open %s%s file
it: Impossibile aprire il file %s%s

en: Unable to open %s.alarms file
it: Impossibile aprire il file %s.alarms

en: Unable to open file: %s
it: Impossibile aprire il file: %s

en: Unable to open file: %s%s
it: Impossibile aprire il file: %s%s

en: Unable to open log file
it: Impossibile aprire il file di log

en: Unable to open log file, giving up.
it: Impossibile aprire il file log, rinuncio.

en: Unable to open pipe
it: Impossibile aprire la pipe

en: Unable to read home dir
it: Impossibile leggere la directory home

en: Undelete
it: Ripristina

en: Undelete the selected record
it: Ripristina la voce selezionata

en: Unfiled
it: Non archiviato

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: Unknown command from sync process
it: Comando sconosciuto dal processo di sincronizzazione

en: Unknown export type
it: Tipo di esportazione sconosciuto

en: Unknown export type
it: Tipo di esportazione sconosciuto

en: Unknown header version %d
it: Versione %d dell'intestazione sconosciuta

en: Unknown repeatType (%d) found in DatebookDB
it: repeatType (%d) sconosciuto trovato in DatebookDB

en: Unknown repeatType found in DatebookDB
it: repeatType sconosciuto trovato in DatebookDB

en: Use Ctrl and Shift Keys
it: Usare i tasti Ctrl e Shift

en: Use Manana database
it: Usare il database Manana

en: Use Memo32 (pedit32)
it: Usare Memo32 (pedit32)

en: Use default number of days due
it: Usare il numero predefinito di giorni di scadenza

en: User ID
it: ID utente

en: User ID is %d
it: L'ID utente è %d

en: User Name
it: Nome utente

en: Username = [%s]
it: Nome utente = [%s]

en: Username is "%s"
it: Il nome utente è "%s"

en: View appointments by month
it: Visualizza appuntamenti per mese

en: View appointments by week
it: Visualizza appuntamenti per settimana

en: W
it: S

en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
it: ATTENZIONE: l'esecuzione di comandi shell arbitrari può essere pericolosa!

en: We
it: Me

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Week
it: Settimana

en: Week(s)
it: settimana/e

en: Weekly Printout
it: Stampa settimanale

en: Weekly View
it: Visualizzaz. settimanale

en: While reading %s%s line 1:[%s]
it: Durante la lettura di %s%s riga 1: [%s]

en: Writing a %s record failed.
it: Scrittura di una voce %s non riuscita.

en: Writing an %s record failed.
it: Scrittura una voce %s fallita.

en: Wrong Version
it: Versione sbagliata

en: Wrote a %s record.
it: Scritta una voce %s.

en: Wrote an %s record.
it: Scritta una voce %s.

en: Year
it: Anno

en: Year(s)
it: anno/i

en: Year:
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: You can not have a weekly repeating appointment that doesn't repeat on any day of the week.
it: Impossibile avere un impegno settimanale che non si ripete nessun giorno della settimana.

en: You can't delete category %s.
it: Impossibile eliminare la categoria %s.

en: You can't edit category %s.
it: Impossibile modificare la categoria %s.

en: You can't modify a record that is deleted
it: Impossibile modificare una voce eliminata

en: You cannot have an appointment that repeats every %d %s(s)
it: Impossibile avere un impegno che si ripete ogni %d %s

en: You may need to sync to update J-Pilot.
it: È possibile che sia necessario aggiornare J-Pilot.

en: You must select a category to delete
it: Selezionare una categoria da eliminare

en: You must select a category to rename
it: Selezionare una categoria da rinominare

en: Your HOME environment variable is too long for me
it: La variabile d'ambiente HOME è troppo lunga per jpilot

en: account:
it: conto:

en: address
it: indirizzo

en: category name
it: Nome categoria

en: datebook
it: agenda

en: day
it: giorno

en: disk: number of records = %d
it: Disco: numero di voci: %d

en: dlp_DeleteRecord failed
    This could be because the record was already deleted on the Palm
it: dlp_DeleteRecord non riuscita
    Una possibile causa è la voce è già stata eliminata sul palmare

en: error
it: errore

en: executing command = [%s]
it: esecuzione comando = [%s]

en: field count != %d, unknown format
it: numero di campi != %d, formato sconosciuto

en: fields per row count != %d, unknown format
it: numero di campi per riga != %d, formato sconosciuto

en: fseek failed - fatal error
it: posizionamento non riuscito - errore fatale

en: infinite loop
it: loop infinito

en: infinite loop, breaking
it: ciclo infinito, interrotto

en: invalid state file %s line %d
it: file di stato %s non valido, riga %d

en: lastSyncPC = %d
it: Ultima Sync = %d

en: lock failed
it: lock non riuscito

en: memo
it: appunto

en: month
it: mese

en: name:
it: nome:

en: none
it: nessuno

en: number of records = %d
it: Numero di voci: %d

en: open lock file failed
it: apertura del file di lock non riuscita

en: palm: number of records = %d
it: Palm: numero di voci: %d

en: plugin ?
it: plugin?

en: read of file terminated
it: lettura del file completata

en: rename failed
it: rinominazione non riuscita

en: sync is locked by pid %d
it: la sincronizzazione è bloccata dal pid %d

en: todo
it: impegno

en: unknown type =
it: tipo sconosciuto =

en: unlock failed
it: unlock non riuscito

en: userID = %d
it: ID utente = %d

en: week
it: settimana

en: year
it: anno

en: yes
it: sì
