xcdroast 0.98alpha14 - en to ca translation catalogue (836 entries)

en: 
    No ATIP-Information available.
    
    (Possible reasons: No CD-R/RW loaded or your device
     does not support reading ATIP info)
ca: 
    No es disposa d'informació d'ATIP.
    
    (Possibles raons: No hi ha cap CD-R/RW carregat o el
     vostre dispositiu no és capaç de llegir informació d'ATIP)

en: 
    Scanning aborted!
ca: 
    Anàlisi avortada!

en:           Drop files to exclude here ->
ca:           Arrossegueu ací els fitxers a excloure ->

en:  [Simulation]
ca:  [Simulació]

en: %s/... (%d paths)
ca: %s/... (%d rutes)

en: (%d paths selected)
ca: (%d rutes escollides)

en: (right click for context menu)
ca: (clic dret per veure el menú contextual)

en: -> mkisofs reported an error while calculating the session size!
ca: -> mkisofs ha donat un error mentre calculaba la mida de la sessió!

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be added.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
ca: Cal que hi haja un CD-R/RW a la gravadora abans
    de poder afegir-hi una sessió.
    Si us plau, inseríu un CD-R/RW i torneu-ho a intentar.

en: A CD-R/RW is required in the CD-Writer before
    a session can be mastered.
    Please insert a CD-R/RW and try again.
ca: Cal que hi haja un CD-R/RW a la gravadora abans
    que es puga crear una sessió.
    Si us plau, inseríu un CD-R/RW i torneu-ho a intentar.

en: ATIP (absolute Time in Pregroove)-Information:
ca: Informació d'ATIP (Absolute Time in Pregoove - Temps Absolut de Presolcat)

en: ATIP-Info
ca: Informació d'ATIP

en: Abort Verifying when one mismatch was found. Otherwise X-CD-Roast does continue to verify the other tracks anyway.
ca: Avorta en trobar un error. Si no, l'X-CD-Roast continuarà verificant les altres pistes.

en: Abort after verify fail
ca: Avorta si hi ha errors verificant

en: Abstract Information:
ca: Informació abstracta:

en: Accept the current configuration and return to main menu.
ca: Es queda amb la configuració actual i torna al menú principal.

en: Accept track layout
ca: Accepta el perfil de les pistes

en: Access by hosts:
ca: Access des de les màquines:

en: Access by users:
ca: Accés per usuaris

en: Access denied!
    You have no permission to start X-CD-Roast on that host.
    Ask the superuser to add you to the allow-list.
ca: Accés denegat!
    No teníu permissos per iniciar l'X-CD-Roast en eixa màquina.
    Demaneu-li al root que us afegesqui a la llista d'autoritzats.

en: Activate Non-Root-Mode
ca: Activa el mode no-root

en: Activation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
ca: No s'ha pugut activar el mode no-root
    
    Si us plau, intenteu-ho altra vegada, ara amb l'opció
    "Mode de depuració" activada i informeu l'autor
    del programa (vegeu la FAQ a http://www.xcdroast.org).

en: Activation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    Enter now the Setup-Menu to configure
    which users may work with X-CD-Roast.
ca: S'ha activat el mode no-root
    
    Entreu al menú Configuració i escolliu quins
    usuaris podran treballar amb l'X-CD-Roast.

en: Add
ca: Afegeix

en: Add a device that wasn't recognized by the automatic scanning.
ca: Afegeix un dispositíu manualment.

en: Add all selected images to the left list - the tracks that should be written to a CD-R/RW.
ca: Afegeix totes les imatges seleccionades a la llista de l'esquerra, que diu quines pistes s'escriuen al CD-R/RW.

en: Add all with a prefixed path:
ca: Afegeix-los tots amb un prefix en la ruta:

en: Add all with full path
ca: Afegeix amb ruta completa:

en: Add all with path component "%s" removed
ca: Afegeix-los tots, llevant el "%s"

en: Add all with path component "%s" replaced by:
ca: Afegeix-los tots, substituint "%s" per:

en: Add the hostname given in the entry-field to the list.
ca: Afegeix a la llista la màquina que hi ha al camp de text.

en: Add the selected path to the master directories.
ca: Afegeix la ruta escollida als directoris d'imatges.

en: Add the username given in the entry-field to the list.
ca: Afegeix a la llista el nom d'usuari que hi ha al camp de text.

en: Add to root directory of CD ("/")
ca: Afegeix al directori arrel del CD ("/")

en: Add with custom path:
ca: Afegeix amb ruta personalitzada:

en: Add with full path ("%s")
ca: Afegeix amb la ruta completa ("%s")

en: Add with last path component ("%s")
ca: Afegeix només la darrera component de la ruta ("%s")

en: Adding path to master directories
ca: Afegint la ruta als directoris d'imatge

en: Adding several paths to master directories
ca: Afegint diversos directoris al directori de la imatge.

en: Adds a new image directory.
ca: Afegeix un nou directori per a imatges.

en: Advanced ISO9660 options
ca: Opcions avançades d'ISO 9660

en: Advanced options
ca: Opcions avançades

en: Advanced write parameters
ca: Paràmetres avançats de gravació

en: Album title:
ca: Títol de l'àlbum

en: All
ca: Tot

en: All in list
ca: Tots els de la llista

en: All users are allowed to start X-CD-Roast.
ca: Permet que qualsevol usuari inicie l'X-CD-Roast.

en: All users on the list are not allowed to start X-CD-Roast. All others may use it.
ca: Cap usuari d'aquesta llista pot iniciar l'X-CD-Roast, la resta sí.

en: All, but listed
ca: Tots, excepte els llistats.

en: Allow 103 character Joliet filenames
ca: Permet noms de fitxers Joliet de 103 caràcters.

en: Allow 31 character ISO-filenames
ca: Permet noms ISO de 31 caràcters

en: Allow 37 characters in ISO9660 filenames
ca: Permet 37 caràcters en els noms de fitxers ISO 9660

en: Allow 37 chars in ISO9660 filenames. This option will remove the ISO9660 version numbers to get the extra space. Use with extreme care.
ca: Permet 37 caràcters en els noms de fitxer ISO 9660. Aquesta opció esborra els nombres de versió d'ISO 9660 per a aconseguir l'espai extra. Feu-la servir amb MOLTA precaució!

en: Allow ISO-files with a starting period
ca: Permet fitxers ISO que comencen per un punt

en: Allow ISO9660 filenames to include digits, uppercase characters and all other 7 bit ASCII characters. This violates the ISO9660 standard, but it happens to work on many systems. Use with caution.
ca: Permet que els noms de fitxer ISO 9660 incloguin dígits, caràcters en caixa alta i tots els altres caràcters ASCII de 7 bits. Açò viola l'estàndard ISO 9660, però sembla que funciona en la majoria dels sistemes. Utilitzeu-ho amb precaució.

en: Allow ISO9660 filesnames to begin with a period. Usually, a leading dot is replaced by an underscore in order to maintain MS-DOS compatibility. This has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
ca: Permet que els noms de fitxers ISO 9660 comencin per un punt. Normalment, el punt inicial se substitueix per un subratllat, per mantenir la compatibilitat amb MS DOS. Aquesta opció no té cap efecte sobre els noms de fitxer Rock Ridge o Joliet.

en: Allow all
ca: Permet tot

en: Allow deeper directory hierarchy than 8 levels. If this option is not used, then a directory "RR_MOVED" will be created on the CD which can be seen on non-Rock Ridge capable Systems (usually Windows). Use with caution, because this violates the ISO9660 standard.
ca: Permet una nissaga de directoris de més de 8 nivells. Si no s'utilitza aquesta opció, es crearà un directori "RR_MOVED" al CD, que podrà ser vist en els sistemes que no suporten Rock Ridge (normalment, Windows). Utilitzeu-ho amb precaució, perquè açò viola l'estàndard ISO 9660.

en: Allow full 31 character ISO9660 filenames. This is not relevant for the Rock Ridge or Joliet option, because there the filenames are stored seperately.
ca: Permet noms de fitxer ISO 9660 de 31 caràcters. No afecta a les opcions de Rock Ridge o Jolie, perquè eixos noms de fitxer s'emmagatzemen per separat.

en: Allow lowercase ISO9660 filenames
ca: Permet noms de fitxer ISO 9660 en caixa baixa

en: Allow multiple dots in ISO9660 filenames
ca: Permet més d'un punt en els noms ISO 9660

en: Allow overburning
ca: Permet sobrecremat ("overburn")

en: Allows "Untranslated" filenames
ca: Permet noms de fitxer "Sense traduir"

en: Allows filenames totally against the ISO9660 standard. This makes only sense on HP-UX systems which do not know any ISO9660 extensions.
ca: Permet noms de fitxer que no respectin l'estàndar ISO 9660. Només té sentit en sistemes HP-UX que no suporten cap extensió d'ISO 9660.

en: Allows to write more than the official size of a medium. Most CD Writers support it only in DAO mode. It may however do not work at all, you have to test it. (If X-CD-Roast still warns about non-fitting data, ignore this.)
ca: Permet escriure a un CD més de la seva capacitat 'oficial'. La majoria de les gravadores només poden fer-ho en mode DAO. Així i tot, potser no funcioni, cal que ho proveu (si l'X-CD-Roast encara us diu que les dades no caben al CD, no en feu cas).

en: An excluded path cannot be redirected
ca: No s'hi pot redirigir una ruta exclosa

en: Are you sure you want to abort the writing?
    Aborting may damage the CD-RW and may require that you have
    to power-cycle the burner to get working again.
ca: Esteu segurs que voleu avortar l'escriptura?
    Avortar pot fer malbé al CD-RW i pot fer necessari apagar la
     gravadora abans de poder usar-la altra vegada.

en: Are you sure you want to delete %d tracks?
ca: Segur que voleu esborrar %d pistes?

en: Are you sure you want to delete one track?
ca: Segur que voleu esborrar una pista?

en: Are you sure you want to remove all
    the paths from the list?
ca: Esteu segurs que voleu eliminar totes
    les rutes de la llista?

en: Are you sure you want to remove the device
    %s
    from this configuration?
ca: Segur que voleu eliminar el dispositíu
    %s
    d'aquesta configuració?

en: Are you sure you want to rescan for devices?
    This will remove all manually configured devices and all
    saved configuration data for the other devices.
ca: Segur que voleu tornar a cercar dispositíus?
    Fer-ho llevarà tots els dispositíus configurats manualment i
    la configuració que teníu guardada dels altres dispositíus.

en: Audio
ca: Àudio

en: Audio Read Interface:
ca: Interfície de lectura d'àudio:

en: Audio Read Speed:
ca: Velocitat de lectura d'àudio

en: Audio-CD
ca: CD d'àudio

en: Auto-raise/lower windows
ca: Destaca/oculta finestres automàticament

en: Autodetect
ca: Autodecta

en: Automatic
ca: Automàtic

en: Automatically delete images after burn
ca: Esborra les imatges automàticament després de gravar

en: Back to main menu
ca: Torna al menú principal

en: Be sure to have all media removed from your drives
    before continuing!
ca: Assegureu-vos que lleveu tots els discos de les unitats
    abans de continuar!

en: Begin to playback the next track.
ca: Comença a reproduir la pista següent.

en: Begin to playback the previous track.
ca: Comença a reproduir la pista prèvia.

en: Bibliographic Information:
ca: Informació bibliogràfica:

en: Blank CD-RW
ca: Esborra CD-RW

en: Blank CD/DVD+-RW
ca: Esborra CD/DVD+-RW

en: Blank-Mode:
ca: Mode d'esborrament:

en: Blanking aborted after %2d:%02d min.
ca: Esborrament avortat després de %2d:%02d minuts

en: Blanking in progress for %2d:%02d min.
ca: Esborrant des de fa %2d:%02d minuts

en: Blanking successful. Time: %2d:%02d min.
ca: Esborrament correcte. Temps transcorregut: %2d:%02d minuts

en: Blanks a CD-RW in the Write-Device.
ca: Esborra el CD regravable (CD-RW) que hi ha a la gravadora.

en: Boot catalog:
ca: Catàleg d'arrencada:

en: Boot image list:
ca: Llista d'imatges d'arrencada:

en: Boot image:
ca: Imatge d'arrencada:

en: Boot options
ca: Opcions d'inici

en: Browse
ca: Explora

en: CD Settings
ca: Configuració del CD

en: CD Writer Device:
ca: Gravadora:

en: CD Writer FIFO-Buffer-Size:
ca: Mida de la memòria tampó de la gravadora:

en: CD Writer Mode:
ca: Mode d'escriptura:

en: CD Writer Speed:
ca: Velocitat d'escriptura:

en: CD closed
ca: CD tancat

en: CD contains only audio tracks and you set that
    audio tracks should not be verified. Verifying is therefore impossible.
ca: El CD conté només pistes d'àudio, i com que heu
    decidit que les pistes d'àudio no siguen verificades, no es pot fer la verificació.

en: CD to write
ca: CD a gravar

en: CD-Extra
ca: CD Extra

en: CD-Information
ca: Informació del CD

en: CD/DVD Reader Configuration
ca: Configuració del lector de CD/DVD

en: CD/DVD Settings
ca: Configuració del CD/DVD

en: CD/DVD Writer Configuration
ca: Configuració de la gravadora de CD/DVD

en: CD/DVD Writer Device:
ca: Gravadora de CD/DVD:

en: CD/DVD to write
ca: CD/DVD a gravar

en: CD/DVD-Information
ca: Informació del CD/DVD

en: CD/Image Info
ca: Informació del CD/Imatge

en: CDDB-Server:
ca: Servidor CDDB

en: CDR_SECURITY key:
ca: Clau de seguretat CDR_SECURITY:

en: Calculate automatically
ca: Calcula-ho automàticament

en: Calculate automatically the required space for the current session everytime you enter this menu.
ca: Calcula automàticament l'espai requerit per la sessió actual cada vegada que entreu en aquest menú.

en: Calculate size
ca: Calcula la mida

en: Calculates all currently free space in the image directories.
ca: Calcula tot l'espai disponible en aquest moment als directoris de les imatges.

en: Calculating...
ca: Calculant...

en: Can be used to specify a file name on the CD which contains an abstract. But you can enter anything here.
ca: Es pot fer servir per especificar el nom de fitxer del CD que conté un resum, però podeu posar el que vulgueu ací.

en: Can be used to specify the bibliographic file name.
ca: Es pot utilitzar per a especificar el nom del fitxer de bibliografía.

en: Can be used to specify the copyright file name.
ca: Es pot usar per a especificar el nom del fitxer de copyright.

en: Can't verify audio track "%s"
    because you choose not to verify audio tracks.
    Unselecting this track...
ca: No es pot verificar la pista d'àudio "%s"
    perquè heu decidit que no es verifiquen les pistes d'àudio.
    Es desmarcarà aquesta pista...

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cancel all changes and return to main menu.
ca: Cancel·la tots els canvis i torna al menú principal.

en: Cannot find the boot image file you specified:
    "%s"
    Please give a valid file.
ca: No s'hi troba el fitxer d'imatge d'arrencada que heu especificat:
    "%s"
    Si us plau, indiqueu un fitxer vàlid.

en: Change Non-Root configuration
ca: Canvia la configuració del mode no-root

en: Change the volume of playback.
ca: Ajusta el volum de la reprodució.

en: Checking drive for a medium.
    
    Using scsi-emulation for that drive would speed up
    this considerably. Please note that inserting a
    medium would also reduce the wait time.
ca: Comprovant que hi haja un disc a la unitat.
    
    Utilitzar emulació SCSI en eixa unitat acceleraria les
    coses considerablement. Inserir un disc també reduïria
    el temps d'espera.

en: Choose if you want to enable or disable the Non-Root-Mode of X-CD-Roast. If you enable the Non-Root-Mode then you do not need to become root first in order to use X-CD-Roast.
ca: Escolliu-la si voleu activar o desactivar el mode no-root de l'X-CD-Roast. Si activeu el mode no-root, no caldrà que obtingueu permissos de root abans d'utilitzar l'X-CD-Roast.

en: Choose which write mode you want to use with your CD-Writer. Not all modes are supported with all writers. Try "DAO" first, because its usually the best option. If the write fails, try one of the "TAO" modes.
ca: Escollíu quin mode de gravació voleu utilitzar amb la gravadora. No totes les gravadores suporten tots els modes. Proveu "DAO" primer, perquè normalment és la millor opció. Si la gravació falla, intenteu-ho amb algun dels modes "TAO".

en: Clear all
ca: Neteja-ho tot

en: Clear all entry fields.
ca: Esborra tots els camps d'entrada de dades.

en: Clear list
ca: Neteja llista

en: Clear settings
ca: Esborra els valors

en: Clears all the CD-Text fields.
ca: Esborra tots els camps de CD-Text

en: Click "Update Session view" to
ca: Si us plau, polseu "Actualitza la vista de sessió" per

en: Click an option and hold the button to get additional help for each mode.
ca: Feu clic en una opció i manteníu el botó apretat per obtenir més ajuda d'un mòdul.

en: Close
ca: Tanca

en: Communication
ca: Comunicació

en: Configuration file for incorrect version %s found!
    Please enter Setup and create an updated configuration.
ca: S'ha trobat un fitxer de configuració per a una versió incorrecta (%s)
    Si us plau, entreu a la Configuració i creeu un fitxer actualitzat.

en: Configuration saved
ca: S'ha desat la configuració

en: Connect ok: Sending handshake
ca: Connexió correcta: negociant els paràmetres

en: Connect to the CDDB database to download the track titles that belong to that CD. This will overwrite the current entries!
ca: Connecta a la base de dades CDDB i descarrega els títols de les pistes del CD. Atenció! Sobreescriu els títols actuals!

en: Connecting to %s:%d
ca: Connectant amb %s:%d

en: Continue anyway
ca: Continua tot i això

en: Copy on the fly
ca: Còpia al vol

en: Copyright Information:
ca: Informació de drets d'autor:

en: Create CD
ca: Crea CD

en: Create CD/DVD
ca: Crea CD/DVD

en: Create and arrange your own CD (data and audio)
ca: Crea i organitza un CD (dades i àudio)

en: Create session on hard disk
ca: Crea la sessió al disc dur

en: Create session/image
ca: Crea sessió/imatge

en: Create the ISO9660 image on-the-fly. You don't need extra storage on the hard drive and it is faster then creating first an image and later burn it. But there is the risk of a buffer underrun when your computer can't deliver the master data fast enough. In this case the CD-R is usually lost. Reducing the write speed may be a good idea.
ca: Crea la imate ISO 9660 al vol. No necessiteu tenir espai lliure al disc dur i és més ràpid que crear primer la imatge i després gravar-la. Hi ha, però, el risc que el buffer es buide si el vostre ordinador no pot subministrar dades prou ràpid. En aquest cas, el CD-R és perdut. És una bona idea reduir la velocitat de gravació.

en: Creates an ISO9660-image of files and directories on your harddrive. Use this to create your own data-CDs.
ca: Crea un imatge ISO9660 dels fitxers i directoris que hi ha al vostre disc dur. Utilitzeu aquesta opció per crear els vostres propis CDs de dades.

en: Creates the ISO9660 image on your hard drive. You can burn this image later with the "Write Tracks" menu.
ca: Crea la imatge ISO 9660 al vostre disc dur. Podeu gravar la imatge després usant el menú "Grava pistes"

en: Current status:
ca: Estat actual:

en: Currently on-the-fly copy is only supported
    for simple data CDs, audio CDs or CDs with a data track
    after several audio tracks (CD-Extra).
ca: De moment la còpia al vol només funciona per a
    CDs senzills de dades, CDs d'àudio o CDs amb una pista de dades
    darrere de diverses pistes d'àudio (CD-Extra).

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Cut & Paste your CDR_SECURITY key from cdrecord-ProDVD into this area. Please refer to the FAQ on how to obtain such a key.
ca: Talleu i enganxeu la vostra clau de seguretat CDR_SECURITY del cdrecord-ProDVD en aquest lloc. Si us plau, mireu al FAQ per a saber com obtenir eixa clau.

en: DSP-Device
ca: el dispositiu DSP

en: DSP-Device:
ca: Dispositiu DSP:

en: Data-CD
ca: CD de dades

en: Data-DVD
ca: DVD de dades

en: Deactivate Non-Root-Mode
ca: Desactiva el mode no-root

en: Deactivation of the Non-Root-Mode failed!
    
    Please try again with enabled Debug-Mode and report.
    (See the FAQ on http://www.xcdroast.org)
ca: No s'ha pogut desactivar el mode no-root!
    
    Si us plau, torneu-ho a intentar, ara amb el mode de depuració
    activat (vegeu la FAQ a http://www.xcdroast.org)

en: Deactivation of the Non-Root-Mode was successful!
    
    The original file permissons have been restored.
    Only the root user can now use X-CD-Roast.
ca: S'ha desactivat correctament el mode no-root!
    
    S'han restaurat els permissos originals
    Ara només el root pot utilitzar l'X-CD-Roast.

en: Default Write Mode:
ca: Mode d'escriptura per defecte:

en: Delete Tracks
ca: Esborra les pistes

en: Delete aborted...
ca: Esborrament avortat...

en: Delete selected tracks
ca: Elimina les pistes triades

en: Delete successful
ca: Esborrament correcte

en: Deletes all selected Tracks. Hint: A doubleclick on a TOC-file in the list will select all tracks specified in it.
ca: Esborra totes les pistes triades. Truc: fent doble clic en un fitxer de taula de continguts escollireu totes les pistes que s'hi especifiquen.

en: Deletes saved Tracks from the harddrive to free up space.
ca: Esborra les pistes gravades al disc dur per alliberar espai.

en: Deleting tracks...
ca: Esborrant pistes...

en: Deselects all displayed images.
ca: Deselecciona totes les imatges mostrades.

en: Deselects all displayed tracks.
ca: Deselecciona totes les pistes mostrades.

en: Deselects all tracks of the currently inserted CD.
ca: Deselecciona totes les pistes del CD inserit actualment.

en: Deselects all tracks.
ca: Deselecciona totes les pistes.

en: Detailed Device Information:
ca: Informació detallada del dispositiu:

en: Detailed options how to create the ISO9660 image
ca: Opciones detallades de com crear la imatge ISO 9660

en: Device already existing.
ca: El dispositíu ja existeix

en: Device not found.
ca: No s'ha trobat el dispositíu.

en: Device-Id
ca: Id. de dispositíu

en: Device-Scan
ca: Busca dispositius

en: Devices-Setup
ca: Configuració de dispositius

en: Directories
ca: Directoris

en: Disc Type:
ca: Tipus de disc:

en: Disk
ca: Disc

en: Disk-At-Once (DAO)
ca: Disc-tot-d'una (DAO)

en: Display CD-Text if available
ca: Mostrar CD-Text si n'hi ha

en: Display CD-Text in Info-Screen when available by CD-ROM and CD.
ca: Mostra a la pantalla la informació de CD-Text (si el CD en té i el lector ho soporta).

en: Display directories only
ca: Mostra només els directoris

en: Display help when pausing the mouse pointer over a button.
ca: Mostra l'ajuda quan es deixa el punter del ratolí sobre un botó.

en: Display hidden files
ca: Mostra els fitxers ocults

en: Displays a directory selector to pick a new image directory.
ca: Mostra un arbre de directoris on podreu triar el nou directori per a desar imatges.

en: Displays information about the currently inserted CD and tracks stored on the harddrive.
ca: Mostra informació sobre el CD inserit actualment i sobre les pistes emmagatzemades al disc dur.

en: Do index scan
ca: Comprova els índexos

en: Do not fixate after write
ca: No tanquis el CD després de gravar

en: Do not include backup files
ca: No incloure els fitxers de còpia de seguretat

en: Do not include typical backup files in the image. Files that contain '~' or '#' or end in '.bak' will be skipped.
ca: No incloure els fitxers de còpia de seguretat a la imatge. Passa per alt els fitxers que contenen '~' o '#' o acaben en '.bak'.

en: Do not translate the characters '#' and '~' which are invalid for ISO9660 filenames but often used by Microsoft systems.
ca: No es tradueixen els caràcters '#' i '~' (eixos caràcters són il·legals en noms de fitxer ISO 9660, però els sistemes de Microsoft solen fer-los servir).

en: Do not translate the characters '~' and '#'
ca: No traduir els caràcters '~' i '#'

en: Do not use RR attributes from old sessions
ca: No utilitzar atributs RR de sessions anteriors

en: Do not use deep directory relocation
ca: No utilitzis reubicació profunda de directoris

en: Do not use the Rock Ridge attributes from previous sessions. This may help to avoid getting into trouble when mkisofs finds illegal Rock Ridge signatures on an old session.
ca: No utilitza els atributs Rock Ridge de les sessions anteriors. Pot ajudar a no tenir problemes quan mkisofs troba una signatura Rock Ridge il·legal a una sessió anterior.

en: Do only show directories in the fileselector above and don't display single files.
ca: Mostra només els directoris, no els fitxers individuals, a l'explorador de dalt

en: Don't connect directly to the CDDB-Server, but use a HTTP-proxy instead.
ca: No connectis directament al servidor CDDB, millor utilitza un proxy HTTP.

en: Don't create a bootable CD.
ca: No creïs un CD arrencable.

en: Don't verify audio tracks
ca: No verifiquar les pistes d'àudio

en: Download the track titles for current CD. Requires a connection to the Internet.
ca: Descarrega els títols de les pistes del CD actual. Cal tenir una connexió a Internet.

en: Drag files or directories on this field when you want them to be excluded from the generated ISO9660 image.
ca: Arrossegueu a aquest requadre els fitxers o directoris que voleu excloure de la imatge ISO9660.

en: Duplicate CD
ca: Duplica CD

en: Duplicate CD/DVD
ca: Duplica CD/DVD

en: Edit CD-Text information
ca: Edita la informació CD-Text

en: Edit titles
ca: Edita els títols

en: Edit titles for CD-Text
ca: Edita els títosl per al CD-Text

en: Edits the title and performer information before any tracks are read from the inserted CD. Only required to author a CD with CD-Text.
ca: Edita el títol i la informació de l'executant abans de llegir les pistes del CD inserit. Només necessari per a afegir un CD-Text a un CD.

en: Edits the title and performer information of your tracks before they are written to a CD-R/RW with CD-Text.
ca: Edita el títol i la informació de l'executant de les pistes abans que siguin escrites al camp de CD-Text d'un CD-R/RW.

en: Eject CD after blank
ca: Expulsa el CD després d'esborrar-lo

en: Eject after write
ca: Expulsa el CD després de gravar-lo

en: Eject the CD after the burning was completed.
ca: Expulsa el CD quan s'acabi la gravació.

en: Ejects a CD from this device.
ca: Expulsa un CD d'aquest dispositiu.

en: El Torito (Standard PC)
ca: El Torito (PC estàndard)

en: Empty CD-R/RW
ca: CD-R/RW buit

en: Empty DVD+-R/RW
ca: DVD+-R/RW buit

en: Enable Forcespeed mode
ca: Força una velocitat

en: Enable Plextor VariRec mode:
ca: Activa el mode VariRec de Plextor:

en: Enable Yamaha Audio Master mode
ca: Activa el mode de creació d'imatges d'àudo de Yamaha

en: Enable protection from Buffer Underruns
ca: Activa la protecció per a evitar que es buide el buffer.

en: Enables jitter-correction for audio tracks. The higher this setting the slower can the read process be. Set this to 0 for full speed.
ca: Activa la correcció de desfase (jitter) per a pistes d'àudio. Com més alt siga aquest paràmetre, més lenta serà l'extracció. Poseu-lo a zero per obtenir la màxima velocitat.

en: Ends the playback completely.
ca: Finalitza completament la reproducció.

en: Enter here a hostname of a computer which may run X-CD-Roast. This makes sense, when using the same config-file on more than one host (e.g. pool-installations).
ca: Introdïu el nom d'una màquina que executarà X-CD-Rost. Açò té sentit quan s'utilitza el mateix fitxer de configuració en més d'una màquina (p. ex. instal·lacions de xarxa).

en: Enter here an username which should be allowed or denied access for X-CD-Roast. Press Return or click on the "Add"-button to put it on the list.
ca: Introduïu aquí el nom d'un usuari a qui se li ha de concedir o denegar el permís per accedir a l'X-CD-Roast. Polseu Retorn o feu clic al botó "Afegeix" per a posar-lo a la llista.

en: Error accessing DSP-device.
    Busy by another program?
ca: Error accedint al dispositiu DSP.
    Potser està ocupat per altre programa?

en: Error deleting tracks
ca: Error esborrant les pistes

en: Error mastering data track
ca: S'ha produït un error mentre es creava la imatge de dades

en: Error reading audio track %d/%d
ca: Error llegint la %da pista d'àudio de %d

en: Error reading data track %d/%d
ca: Error llegint la %da pista de dades de %d

en: Error reading file %s
ca: Error llegint el fitxer %s

en: Error while blanking.
ca: Error mentre s'esborrava

en: Error writing file %s
ca: Error escrivint el fitxer %s

en: Error writing tracks
ca: Error escrivint pistes

en: Error: CDDB read error on socket
ca: Error de lectura al socket de la CDBB

en: Error: CDDB write error on socket
ca: Error d'escriptura al socket de la CDDB

en: Error: CDDB-query failed
ca: Error: ha fallat la consulta a la CDDB

en: Error: CDDB-read failed
ca: Error: ha fallat la lectura de la CDDB

en: Error: Can't open stream socket
ca: Error: no s'ha pogut obrir el socket per a circuit virtual

en: Error: Connection refused
ca: Error: connexió rebutjada

en: Error: Hostname lookup failure
ca: Error: no s'ha pogut resoldre el nom de la màquina

en: Error: No answer within timeout
ca: Error: no hi ha resposta i ha vençut el temporitzador

en: Error: No response from server
ca: Error: no hi ha resposta del servidor

en: Exclude
ca: Exclou

en: Exclude the selected path from the master directories, which means that all data in that path will not be included in the image.
ca: Exclou la ruta escollida dels directoris d'imatges. Les dades d'eixa ruta no s'inclouran a la imatge.

en: Exit
ca: Surt

en: Exit X-CD-Roast
ca: Surt d'X-CD-Roast

en: Extended
ca: Gran

en: Failed to clear the ISRC or MCN id in all tracks.
    Perhaps you have no write permission on the .inf files?
    Please correct the problem and try again.
ca: No s'ha pogut llevar els identificadors ISRC o MCN de totes
    les pistes. Teníu permissos d'escriptura en els fitxers .inf?
    Correugíu el problema i torneu-ho a intentar.

en: Failed to read sector - retrying
ca: Error llegint el sector - reintentant

en: Failed to restart the autodiskmount-daemon.
    You might run into trouble with the finder now.
ca: No es pot reiniciar el dimoni d'automuntatge de discos.
    Potser ara tindreu problemes amb l'explorador.

en: Failed to save configuration file: %s
ca: No he pogut desar el fitxer de configuració: %s

en: Failed to save iso-headers file: %s
ca: Impossible desar les capçaleres ISO al fitxer %s

en: Failed to save iso-options file: %s
ca: No s'ha pogut desar el fitxer d'opcions ISO: %s

en: Failed to save write options file: %s
ca: No s'ha pogut desar el fitxer d'opcions d'escriptura: %s

en: Failed to stop the autodiskmount-daemon.
    X-CD-Roast might not perform correctly.
ca: No s'ha pogut parar el dimoni d'automuntatge de discos.
    Potser l'X-CD-Roast no funcioni conrrectament.

en: Fifo:
ca: FIFO:

en: File %s already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
ca: El fitxer %s ja existeix.
    Segur que voleu sobreescriure'l?

en: File prefix:
ca: Prefix del fitxer:

en: File/Directory view
ca: Vista de fitxer/directori:

en: Filename
ca: Nom d'arxiu

en: Files
ca: Fitxers

en: Fixate CD-R/RW only
ca: Tanca el CD-R/CD-RW

en: Fixating...
ca: Tancant...

en: Floppy image boot
ca: Imatge de disquet d'arrencada

en: Follow symbolic links
ca: Segueix els enllaços simbòlics

en: Force blanking
ca: Força l'esborrament

en: Force the restrictions of the ISO9660 conformance levels. Only required for very special uses like CDs for MP3-Players.
ca: Força les restriccions dels nivells de conformitat d'ISO 9660. Només es necessita per a usos molt especials, com ara CDs per a reproductors d'MP3.

en: Found %d close matches - Please select
ca: Trobades %d respostes semblants - Trieu-ne una

en: Found %d exact matches - Please select
ca: Trobades %d respostes iguals - Trieu-ne una

en: Found one close match
ca: Trobat un resultat que s'assembla

en: Found one exact match
ca: Trobat un resultat exactament igual

en: Free space (MB/min.)
ca: Espai lliure (Mb/minuts)

en: Free space:
ca: Espai lliure:

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system
ca: Genera un sistema de fitxers UDF que complesqui la norma DVD-Video

en: Generate DVD-Video compliant UDF file system. This is done by sorting the order of the content of the appropriate files and by adding padding between the files if needed.
ca: Genera un sistema de fitxers UDF que complesqui la norma DVD-Video. Es fa ordenant el contingut dels fitxers que pertoca i afegint, si cal, un farciment entre els fitxers.

en: Generate TRANS.TBL files
ca: Genera els fitxers TRANS.TBL

en: Generate a file TRANS.TBL in each directory of the CD, which can help non-Rock Ridge capable systems to establish the correct file names.
ca: Genera un fixer TRANS.TBL a cada directori del CD, que pot ajudar els sistemes que no suporten Rock Ridge a establir correctament els noms de fitxer.

en: Generate more output when generating the ISO9660 image. This is helpful to debug any problems that might occur.
ca: Genera més sortida d'informació quan s'està creant la imatge ISO 9660. És de profit per a depurar els problemes que hagin ocorregut.

en: HD Settings
ca: Paràmetres del disc dur

en: Handshake failed - No valid CDDB-server?
ca: Ha fallat la negociació, potser el servidor CDDB no és vàlid?

en: Hard disk image boot
ca: Imatge de disc dur d'arrencada

en: Header data can only be read from an ISO9660 data CD
ca: Les dades de la capçalera només es poden llegir des d'un CD de dades ISO 9660

en: Header data for the ISO9660 image
ca: Dades de la capçalera per a la imatge ISO 9660

en: Headers saved
ca: Capçaleres desades

en: Here you can test if X-CD-Roast is able to access your sound
    hardware to play audio tracks in CD quality.
    When you press the "Play demo sample" button, you should be
    able to hear a chime from your soundcard. Otherwise your
    DSP-Device is either not supported, or turned off or busy by
    another program.
ca: Ací podeu provar si l'X-CD-Roast pot accedir al vostre sistema
    de so per a tocar pistes d'àudio amb qualitat de CD.
    Si polseu el botó "Toca una mostra", hauríeu d'escoltar una melodia. Si no és així, el vostre
    dispositiu DSP o no està suportat o està apagat, o està ocupat per altre programa.

en: Hide TRANS.TBL from Joliet tree
ca: Oculta els fitxers TRANS.TBL de l'arbre de Joliet

en: Hide the RR_MOVED directory
ca: Oculta el directori RR_MOVED

en: Hide the TRANS.TBL files (if you enabled them) from the Joliet tree, so that they are invisible on Windows systems.
ca: Oculta els fitxers TRANS.TBL (si els heu activat) de l'arbre de Joliet, de manera que siguen invisibles en sistemes Windows.

en: Host "%s" already added
ca: La màquina "%s" ja està afegida

en: How many audio sectors are read per request. Higher Settings result in better quality but require more scsi-buffer-memory.
ca: Quants sectors d'àudio es lligen cada vegada. Els valors alts donen una millor qualitat, però necessiten més memòria cau en el dispositiu SCSI.

en: How much information is logged into the logfile.
ca: Quanta informació s'emmagatzema a l'històric.

en: How often the paranoia code will try to read a fautly sector before giving up.
ca: En mode paranoia, quantes vegades es tractarà de llegir un sector erroni abans de deixar-lo per impossible.

en: ISO9660 header
ca: Capçalera ISO 9660

en: ISO9660 options
ca: Opcions ISO 9660

en: ISO9660-filesystem build informations/warnings
ca: Informació/avisos mentre es crea el sistema de fitxers ISO 9660

en: If enabled, then the user is allowed the change the read parameters for the CD Readers (e.g. Speed and overlap sectors).
ca: Si està activada, l'usuari pot canviar els paràmetres de lectura dels lectors de CD (p. ex. velocidad i sectors superposats).

en: If enabled, then the user is allowed the change the write parameters for the CD Writer (e.g. Speed and FIFO-Buffer-Size).
ca: Si està activada, l'usuari pot canviar la configuració de la gravadora (per exemple, la velocitat i la mida del buffer FIFO).

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Readers. Else the settings given by root must be used.
ca: Si està activada, l'usuari pot canviar la configuració dels lectors de CD. En cas contrari, s'utilitzarà la configuració determinada pel root.

en: If enabled, then the user is allowed to change the settings for the CD Writer. Else the setting given by root must be used.
ca: Si està activada, l'usuari pot canviar la configuració de la gravadora. En cas contrari, s'utilitza la configuració proporcionada pel root.

en: If enabled, then the user may change the logging parameters (the path of the logfile and the loglevel).
ca: Si s'activa, l'usuari pot canviar els paràmetres de creació d'històrics (el lloc on es desen els fitxers i quanta informació s'hi fica).

en: If enabled, then the user may give his own image-directories (best where he got write permissions). Else the directories specified by root must be used (should be also a directory where any user can write into).
ca: Si s'activa, l'usuari pot escollir els seus propis directoris per a imatges (opció recomanada si l'usuari té permissos d'escriptura). Si no, es faran servir els directoris especificats pel root (ha de ser un directori on qualsevol usuari pugui escriure).

en: If the images do match the currently inserted CD, start to read the images again and compare them with their copies on the harddrive.
ca: Si les imatges coincideixen amb el CD inserit actualment, comença a llegir altra vegada les imatges, i les compara amb les còpies que hi ha al disc dur.

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to restart the autodiskmount-daemon
    and X-CD-Roast will exit.
ca: Si sou administradors en Mac OS X, utilitzeu la vostra contrassenya.
     Serà la que farà servir "sudo" per a reiniciar el dimoni d'automuntatge
    de discos abans d'eixir d'X-CD-Roast.

en: If you are a Mac OS X admin user please enter your password.
     It will be used with "sudo" to stop the autodiskmount-daemon.
ca: Si sou administradors en Mac OS X, utilitzeu la vostra contrassenya.
     Serà la que farà servir "sudo" per a aturar el dimoni d'automuntatge de discos.

en: If you are behind a firewall you may require to use a HTTP-proxy to reach the CDDB-Server. If your proxy requires authentication you can use the following syntax: "user:password@proxyhost"
ca: Si esteu darrere d'un firewall, potser us calgui utilitzar un proxy HTTP per arribar al servidor CDDB. Si el vostre proxy necessita autenticació, utilitzeu la sintaxi "usuari:clau@maquinaproxy"

en: If you have problems with a freezing system when blanking or fixating a CD-R/RW you can try to enable this option. It also might reduce stress on systems where the writer is on the same IDE bus as the hard drive. Use at own risk only.
ca: Si heu tingut problemes, com ara que se us penja el sistema quan esborreu o tanqueu un CD-R/RW, podeu intentar activar aquesta opció. Potser també reduïsqui la càrrega en sistemes que tenen la gravadora al mateix canal IDE que el disc dur. Utilitzeu-la pel vostre compte i risc.

en: Ignore medium size
ca: Ignora la mida del medi

en: Ignore the daemon and start X-CD-Roast anyway
ca: No faces cas del dimoni i inicia l'X-CD-Roast

en: Ignore the known size of the medium. This option should be used with extreme care and is only required for debugging purposes.
ca: Ignora la mida coneguda del medi. Aquesta opció cal utilitzar amb moltíssima precaució i només cal usar-la per a propòsits de depuració.

en: Illegal chars found in entry field.
    Substituted them by "_" chars
ca: Hi ha caràcters il·legals en el camp d'entrada de dades.
    Substituïu-los per caràcters "_"

en: Image Directory:
ca: Directori d'imatges:

en: Image-Information
ca: Informació de la imatge

en: Images
ca: Imatges

en: In multi session mode it is not recommended to use
    the "do not fixate" option. If you continue you will
    create an unreadable CD.
ca: En mode multisessió, més val no utilitzar l'opció
    "no tancar". Si continueu, estareu creant un
    CD ilegible.

en: In multi session mode only one data track can be written at a time.
ca: En mode multisessió, només s'hi pot escriure una pista cada vegada.

en: In multi session mode you can't write both audio
    and data tracks at the same time.
ca: En mode multisessió, no s'hi pot escriure pistes
    d'àudio i de dades a l'hora.

en: In order to allow X-CD-Roast access to your CD-Writing-Devices
    you have to stop the finder from automatically mounting CDs to
    your desktop by disabling the autodiskmount-daemon. If you
    don't do that you will not be able to use your writer.
ca: Per a permete que X-CD-Roast accedesca als vostres dispositius
    de gravació de CD, heu de fer que el Finder deixe de muntar CDs al
    vostre escriptori. Per a això, cal que desactiveu el dimoni d'automuntatge
    de discos. Si no ho feu, no podreu utilitzar la gravadora.

en: Include enhanced information like long filenames, devices and links in the image. This information can be read by most unix operating systems. The ownership and permissions of the files are set to neutral values.
ca: Inclou informació detallada, com ara noms llargs de fitxer, dispositius i enllaços en la imatge. La majoria dels sistemes operatius Unix poden llegir aquesta informació. Als fitxers se'ls posa informació neutra de propietari i permissos.

en: Initializing CD-Reader...
ca: Inicialitzant el lector de CDs...

en: Initializing CD-Writer...
ca: Inicialitzant la gravadora...

en: Input charset:
ca: Joc de caràcters d'entrada:

en: Internationalization
ca: Internacionalització

en: Invalid device specification.
ca: Especificació de dispositiu inval·lida.

en: Invalid path to add because it is on the same
    filesystem as the already added path:
    %s
ca: La ruta no és vàlida, perquè s'hi troba al mateix
    sistema de fitxers que les rutes ja indicades:
    %s

en: Joliet extension (for Windows)
ca: Extensions Joliet (per a Windows)

en: Juke Box
ca: Reproductor automàtic

en: Just fixate (close) the CD, if for some reason the CD has been written but not fixated.
ca: Tanca el CD. Feu-ho si per cap motiu heu gravat el CD, però no l'heu tancat.

en: Just simulate the write-process. Please be aware that aborting a simulation-write is generally a bad idea, because you can hang the SCSI-bus.
ca: Simula el procés d'escriptura. Feu-vos a la idea que avortar el procés de simulació no és una bona idea, perquè podeu deixar penjat el bus SCSI.

en: Label:
ca: Etiqueta:

en: Language:
ca: Llengua:

en: Launch X-CD-Roast
ca: Llança X-CD-Roast

en: Layout tracks
ca: Perfila les pistes

en: Length
ca: Durada

en: Lets you specify exactly where the file or directory content should be mapped to on the destination CD. (e.g. a directory /home/user can be mapped to /backup/home-dirs/user.)
ca: Permet que especifiqueu exactament a quin lloc del CD de destinació s'ha de mapejar el contingut del fitxer o directori (p. ex. un directori /home/usuari pot ser mapejat a /backup/home-dirs/usuari).

en: Limit Joliet filenames not to 64 characters but allow up to 103. This breaks the Joliet specification, but seems to work on most systems. Use with caution.
ca: Limita els noms de fitxers Joliet a 103 caràcters, en comptes de 64. Açò trenca amb l'especificació de Joliet, però sembla que funciona en la majoria dels sistemes. Feu-ho servir amb precaució.

en: List of paths to master saved successfully
ca: S'ha desat correctament la llista de rutes cap a la imatge mestra

en: Load list
ca: Carrega llista

en: Load list of paths to master
ca: Carrega la llista de rutes cap a la imatge mestra

en: Loads a CD in this device.
ca: Carrega un CD en aquest dispositiu.

en: Logfile:
ca: Històric

en: Logging
ca: Enregistrant històric

en: Loglevel:
ca: Detall de l'històric

en: Lookup titles on CDDB
ca: Cerca els títols a la CDDB

en: MS-DOS
ca: MS DOS

en: Mac OS X preparations
ca: Preparacions de Mac OS X

en: Make CD bootable?
ca: Voleu fer el CD arrencable?

en: Make CD/DVD bootable?
ca: Voleu fer el CD/DVD arrencable?

en: Make an exact copy of a CD (data and audio)
ca: Crea una còpia exacta d'un CD (dades i àudio)

en: Manually add device
ca: Afegeix un dispositíu manualment

en: Manually add writer or reader devices
ca: Afegeix manualmentuna gravadora o altres dispositius de lectura

en: Master Tracks
ca: Masteritza les pistes

en: Master and write on-the-fly
ca: Crea la imatge i grava al vol

en: Master source
ca: Origen de la imatge

en: Master to image file
ca: Crea la imatge

en: Master-Error:
ca: Error en la imatge:

en: Mastering aborted...
ca: S'ha avortat la creació de la imatge...

en: Mastering data track [%s]
ca: Creant imatge de la pista de dades [%s]

en: Mastering successful
ca: Imatge creada correctament

en: Mastering:
ca: Creant imatge:

en: Matching database entries
ca: Comprovant entrades de base de dades

en: Medium
ca: Bastanta

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Mixed-Mode-CD
ca: CD mixte

en: Modify boot info-table
ca: Modifica la taula d'informació d'arrencada

en: Multisession-CD
ca: CD multisessió

en: Network
ca: Xarxa

en: New session size:
ca: Mida de la nova sessió:

en: No CD loaded
ca: No hi ha cap CD

en: No CD loaded in read device
ca: No hi ha cap CD al dispositiu de lectura

en: No CD loaded in write device
ca: No hi ha cap CD a la gravadora

en: No CD-Reader defined in Setup
ca: No hi ha cap lector de CDs definit en la configuració.

en: No CD-Writer defined in Setup
ca: No hi ha cap gravadora definida en la configuració

en: No CD-Writer or CD-ROM device detected.
    For ATAPI/IDE devices under Linux you have to enable
    SCSI-Emulation in the kernel in order to activate them.
    Please see the X-CD-Roast manual how to do that.
ca: No s'ha trobat cap gravadora ni dispositiu de CD-ROM.
    Per utilitzar dispositius ATAPI o IDE sota Linux, heu d'activar
    l'emulació SCSI en el nucli.
    Mireu-vos el manual de l'X-CD-Roast per saber com fer-ho.

en: No Info-file found for track "%s".
    Therefore verification is impossible.
    Unselecting this track...
ca: No s'hi trobat cap fitxer d'informació de la pista "%s", així que la verificació és impossible. Vaig a desmarcar aquesta pista...

en: No TOC file selected which specifies
    which tracks are to verify.
ca: No hi ha cap fitxer de TOC que diga
    quines pistes cal verificar.

en: No Tracks layouted for writing
ca: No hi ha cap pista perfilada per a escriptura

en: No configuration file found!
    Please enter Setup.
ca: No s'hi trobat cap fitxer de configuració!
    Si us plau, entreu a la Configuració.

en: No devices found - check your remote scsi setup.
ca: No s'hi troba cap dispositiu. Comproveu la configuració SCSI remota.

en: No disk emulation boot
ca: Arrencada sense emulació de disquet

en: No disk or wrong disk loaded.
ca: No hi ha cap disc carregat, o és un disc incorrecte.

en: No emul load size:
ca: En mode no-emulació carrega:

en: No free space in the temporary directory "%s".
    Aborting...
ca: No hi ha espai lliure al directori "%s".
    Avortant...

en: No host selected to remove
ca: Cap màquina està seleccionada per a esborrar-la

en: No image-directories defined. You have to define at
    least one directory for saving image data in order to continue.
ca: No hi ha cap directori d'imatges definit. Si voleu
    continuar en necessitareu almenys un per a desar les dades de la imatge.

en: No image-directories with write permissions found.
    Please check your settings in the Setup.
ca: Ni s'hi troba cap directori d'imatges amb permís d'escriptura.
    Si us plau, comproveu la vostra configuració en Configuració.

en: No matches found - unknown CD
ca: No s'han trobat coincidències - CD desconegut

en: No path selected to redirect
ca: No heu triat cap ruta per a redireccionar-la

en: No path selected to remove
ca: Cap ruta escollida per eliminar

en: No privileges to start X-CD-Roast.
    
    You have to login as the root user the first time and
    start X-CD-Roast to enable its Non-Root-Mode, which
    will allow that any user can start it.
ca: No teníu privilegis per iniciar l'X-CD-Roast.
    
    La primera vegada, cal que entreu com a root,
    inicieu l'X-CD-Roast i activeu el mode no-root, que
    permet que qualsevol usuari el pugui iniciar.

en: No read permission on the boot image file you specified:
    "%s"
ca: No hi ha permissos de lectura sobre el fitxer d'imatge d'arrencada indicat:
    "%s"

en: No root configuration file found or not readable!
    The superuser must start and configure X-CD-Roast
    first, before other users can use it.
ca: No hi ha cap fitxer de configuració del root o no és llegible!
    El superusuari ha d'iniciar i configurar l'X-CD-Roast
    abans que altres usuaris el puguin utilitzar.

en: No root configuration file found!
    Please enter Setup and don't forget to add users
    who may also use X-CD-Roast.
ca: No s'hi troba cap fitxer de configuració per al root!
    Si us plau, entreu a Configuració i no oblideu afegir els usuaris
    que voleu que puguen utilitzar l'X-CD-Roast.

en: No tracks selected
ca: No hi ha cap pista escollida

en: No tracks selected to delete
ca: Cap pista triada per eliminar-la

en: No user selected to remove
ca: Cap usuari escollit per a eliminar-lo

en: No users are allowed to start X-CD-Roast (except root).
ca: Només el root pot iniciar l'X-CD-Roast.

en: No valid path specified
ca: No s'ha indicat cap ruta vàlida

en: Non-Root-Mode activated
ca: Mode no-root activat

en: Non-Root-Mode configuration:
ca: Configuració del mode no-root:

en: Non-Root-Mode deactivated
ca: Mode no-root desactivat

en: None
ca: Cap

en: None
ca: Cap

en: None allowed
ca: Cap usuari és autoritzat

en: Not bootable
ca: No arrencable

en: Not bootable image
ca: Imatge no arrencable

en: Not enough diskspace available
ca: No hi ha prou espai disponible al disc

en: Not enough diskspace available!
    Do you want to continue anyway or to abort?
ca: No hi ha prou espai disponible al disc!
    Tanmateix, voleu continuar o avortar?

en: Not implemented yet
ca: No implementat encara

en: Note: Full blanking an entire disk takes about 74 min at single speed and about 37 min on double speed CD-RW-Writers. Minimally Blanking is done in a few minutes.
ca: Nota: Esborrar completament un disc sencer necessita uns 74 minuts a velocitat simple i 37 a doble velocitat. Un esborrament simple tarda només uns minuts.

en: Notify-Beeps via:
ca: Notifica els sons utilitzant:

en: Nr.
ca: Núm.

en: Off
ca: Gens

en: Ok
ca: Bé

en: Omit ISO9660 version numbers
ca: Omiteix els números de versió d'ISO 9660

en: Omit trailing period from files that do not have a period. This violates the ISO9660 standard but has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
ca: Omiteix el punt final dels fitxers que no tenen un punt. Açò viola l'estàndard ISO 9660, però no té cap efecte en els noms de fitxer Rock Ridge o Joliet.

en: Omit trailing periods
ca: Omiteix els punts finals

en: Omit version numbers from ISO9660 file names. May be necessary on some exotic systems. Use with caution.
ca: Omiteix els números de versió dels nom de fitxer ISO 9660. Pot ser necessari en alguns sistemes exòtics. Feu-ho servir amb precaució.

en: Only hosts which are not listed can start X-CD-Roast.
ca: Només les màquines que no estan en la llista poden iniciar l'X-CD-Roast

en: Only the hosts in the list may start X-CD-Roast.
ca: Només les màquines de la llista poden inicar l'X-CD-Roast

en: Only the users which were added to the list are allowed to start X-CD-Roast.
ca: Només els usuaris de la llista poden iniciar l'X-CD-Roast.

en: Optical Storage
ca: Emmagatzemament òptic

en: Options
ca: Opcions

en: Options saved
ca: Opcions desades

en: Options to create a bootable CD
ca: Opcions per crear un CD arrencable

en: Options to create a bootable CD/DVD
ca: Opcions per crear un CD/DVD arrencable

en: Or enter a shell wild-card-style pattern that matches a part of a filename to exclude. For example '*.o' and 'core' will exclude all files ending in '.o' or called 'core' from being mastered to CD. (Enter without quotes)
ca: O introduïu un patró de concidència (amb comodins) per saber quins fitxers excloure. Per exemple, '*.o' i 'core' exclouen del CD tots els fitxers que acabin amb '.o' o que s'anomenin 'core' (fixeu-vos que heu d'introduir els patrons sense cometes).

en: Output charset that defines the characters that will be used in Rock Ridge file names.
ca: Joc de caràcters de sortida que defineix els caràcters que s'utilitzaran en els noms de fitxers Rock Ridge.

en: Output charset:
ca: Joc de caràcters de sortida:

en: Pad Tracks
ca: Separa les pistes

en: Pads data-tracks with zeros to eliminate reading problems on some systems and adapts the length of audio-tracks for CD writing. This must be enabled when you want to burn wav-files not created with X-CD-Roast.
ca: Omple les pistes de dades amb zeros per eliminar els problemes de lectura en alguns sistemes i adaptar la longitud de les pistes d'àudio a l'escriptura de CDs. Cal que activeu aquesta opció si voleu gravar fitxers WAV que no heu creat amb l'X-CD-Roast.

en: Paranoia retries per sector:
ca: Nombre de reintents per sector en mode paranoia:

en: Path
ca: Ruta

en: Path already added
ca: Ruta ja afegida

en: Path:
ca: Ruta:

en: Pauses or continue playing.
ca: Fa una pausa o continua tocant.

en: Performer
ca: Executant

en: Performer:
ca: Executant:

en: Personalize image filenames
ca: Personalitza els noms de les imatges

en: Play Audio-Tracks
ca: Reprodueix pistes d'àudio

en: Play demo sample
ca: Toca una mostra

en: Play first or currently selected Track.
ca: Toca la primera pista, o la triada actualment.

en: Plays a demo sample on the soundcard to verify if its working correctly.
ca: Fa sonar una mostra en la targeta per a comprovar que funciona bé.

en: Plays audio tracks (.wav files) from the harddrive via soundcard.
ca: Toca les pistes d'àudio (fitxers WAV) del disc dur fent servir la targeta de so.

en: Please choose to which directory on the destination
    CD the selected paths should be redirected to:
ca: Si us plau, escollíu a quin directori del CD s'ha de
    redireccionar les rutes seleccionades:

en: Please choose where all the selected paths should be mapped on the CD.
    Do note that selecting only one path at a time would give much greater
    control about the CD layout.
ca: Si us plau, escollíu on es mapejaran en el CD tots els directoris seleccionats.
    Fixeu-vos que escollir només un CD cada vegada un permet controlar molt
    millor com quedarà organitzat el CD.

en: Please choose where the contents of this directory
    should be located on the CD:
ca: Si us plau, escolliu en quin lloc del CD voleu posar
    els continguts d'aquest directori:

en: Please choose where this file should be located on the CD:
ca: Si us plau, escolliu en quin lloc del CD ha d'estar aquest fitxer:

en: Please click on "Calculate Size" first to check if all master options
    are valid and to see how big the image will be.
ca: Feu clic en "Calcula mida" abans per comprovar si les opcions
    de la imatge són vàlides i quina mida tindrà.

en: Please enter a valid cdrecord device specification:
ca: Si us plau, indiqueu una especificació de dispositíu de cdrecord vàl·lida:

en: Please first add some directories to master.
ca: Si us plau, abans de fer res, afegiu alguns directoris a la imatge.

en: Please insert a CD-R/RW in the CD-Writer.
ca: Si us plau, inseríu un CD-R/RW en la gravadora.

en: Please insert a DVD+-R/RW in the DVD-Writer.
ca: Si us plau, inseríu un DVD+-R/RW en la gravadora de DVD

en: Please note that changing this setting to anything other
    than "autodetect" is almost never required.
    Don't touch unless you are a cdrtools expert.
ca: Pràcticament mai és necessari donar-li a aquest
    paràmetre un valor distint de "autodetecta".
    No ho canvieu si no sou experts de cdrtools.

en: Please note that you have to install ProDVD support before
    you can write DVDs. Currently you will only be able to
    write regular CDs with your DVD-Writer.
ca: Cal que instal·leu el suport per a ProDVD abans de poder gravar
    DVDs. Per ara, només podreu gravar CDs amb la vostra gravadora
    de DVDs.

en: Please press "Update" once before adding new paths.
ca: Cal que piqueu "Actualitza" abans d'afegir noves rutes.

en: Please reload the CD-R in the writer
ca: Si us plau, poseu de nou el CD-R a la gravadora

en: Please see http://www.xcdroast.org/faq when you miss a drive this list.
ca: Mireu http://www.xcdroast.org/faq si noteu a faltar una unitat en aquesta llista.

en: Please specify a boot image list for your
    sparc bootable CD.
ca: Si us plau, indiqueu una la imatge d'arrencada per
    al CD arrencable d'Sparc

en: Please specify both the boot image and boot catalog
    for your bootable CD.
ca: Si us plau, indiqueu la imatge i el catàleg d'arrencada per
    al CD arrencable.

en: Please specify where this path in the source data
    should be redirected to on the destination CD:
ca: Si us plau, especifiqueu a quin lloc del CD de destinació
    ha de conduir aquest directori que estava en les dades d'origen:

en: Please wait while X-CD-Roast is
    calculating the current image size.
ca: Si us plau, espereu mentre l'X-CD-Roast
    calcula la mida de la imatge.

en: Port:
ca: Port

en: Preparer Id:
ca: Identificador del preparador:

en: Printer
ca: Impressora

en: Processor/Scanner
ca: Processador o escàner

en: Progress-indicator in window-title
ca: Indicador de progrés en el títol de la finestra

en: Publisher Id:
ca: Identificador del publicador:

en: Query CDDB
ca: Interroga la CDDB

en: Quit X-CD-Roast
ca: Ix d'X-CD-Roast

en: Quits the create menu and returns to the main menu.
ca: Surt del menú de creació i torna al menú principal.

en: Quits the duplicate menu and returns to the main menu.
ca: Surt del menú de duplicar i torna al menú principal.

en: RAW writing (raw16)
ca: Escriptura en cru (raw16)

en: RAW writing (raw96p)
ca: Escriptura en cru (raw96p)

en: RAW writing (raw96r)
ca: Escriptura en cru (raw96r)

en: Read CD
ca: Llegeix CD

en: Read CD/DVD
ca: Llegeix CD/DVD

en: Read Device:
ca: Dispositiu de lectura

en: Read Tracks
ca: Llegeix les pistes

en: Read aborted...
ca: Lectura avortada...

en: Read all header texts from a CD in the writing device - Warning, this will overwrite the currently entered texts.
ca: Llegeix totes les capçaleres de text del CD que hi ha a la gravadora. Atenció! Sobreescriu el text que hi ha ara introduït.

en: Read all tracks
ca: Llegeix totes les pistes

en: Read audio CDs with the enhanced error correction paranoia code.
ca: Llegeix els CDs d'àudio amb el mode paranoia (té correcció d'errors millorada).

en: Read detailed information from a (empty) CD-R/RW.
ca: Llegeix informació detallada d'un CD-R/RW (buit).

en: Read device is the same as the write device!
    On the fly copy is only possible with different devices
ca: El dispositiu de lectura i el d'escriptura són el mateix!
    La còpia al vol només es pot fer entre dispositius diferents

en: Read options
ca: Opcions de lectura

en: Read selected tracks
ca: Llegeix les pistes marcades

en: Read settings from CD
ca: Llegeix els valors del CD

en: Read-Error:
ca: Error de lectura:

en: Reading %d/%d:
ca: Llegint %d de %d

en: Reading audio track %d/%d [%s]
ca: Llegint la %d a pista d'àudio de %d [%s]

en: Reading data track %d/%d [%s]
ca: Llegint la %da pista de dades de %d [%s]

en: Reads all selected tracks from the CD and saves them in the Image Directory.
ca: Llegeix totes les pistes escollides del CD i les desa al directori d'imatges.

en: Reads all tracks from the current CD again and does compare them with the tracks on the harddrive as specified in the selected TOC file.
ca: Llegeix totes les pistes del CD actual altra vegada, i les compara amb les que hi ha al disc dur, tal com s'indica al fitxer de taula de continguts (TOC) escollit.

en: Reads all tracks from the current CD and saves them in the image directories on the harddrive.
ca: Llegeix totes les pistes del CD actual i les desa al disc dur, al directori de les imatges.

en: Reads all tracks of a CD again and compares them with the tracks saved on the harddrive.
ca: Llegeix altra vegada totes les pistes d'un CD, i les compara amb les pistes desades al disc dur.

en: Reads all tracks of a CD and copy them to the harddrive.
ca: Llegeix totes les pistes d'un CD i les copia al disc dur.

en: Reads selected tracks again from CD and compares them with the saved tracks on the harddrive.
ca: Llegeix altra vegada les pistes escollides d'un CD i les compara amb les que hi ha desades al disc dur.

en: Reads selected tracks from a CD and stores them on the harddrive.
ca: Llegeix les pistes escollides d'un CD i les desa al disc dur.

en: Ready to add a new session to a multi session CD?
ca: Preparats per afegir una nova sessió a un CD multisessió?

en: Ready to add a new session to a multi session DVD?
ca: Preparats per afegir una nova sessió a un DVD multisessió?

en: Ready to write a single session CD?
ca: Preparat  per escriure un CD d'una única sessió?

en: Ready to write a single session DVD?
ca: Preparat  per escriure un DVD monosessió?

en: Ready to write the first session of a multi session CD?
ca: Preparats per escriure la primera sessió d'un CD multisessió?

en: Ready to write the first session of a multi session DVD?
ca: Preparats per escriure la primera sessió d'un DVD multisessió?

en: Really quit X-CD-Roast?
ca: Esteu segurs que voleu eixir d'X-CD-Roast?

en: Rechecks the inserted CD for session information. (Useful when you just changed the CD-R/RW.)
ca: Torna a comprovar el CD inserit buscant informació de sessions (útil quan acabeu de canviar de CD-R/RW)

en: Redirect
ca: Redirecciona

en: Redirect a master directory
ca: Redirecciona el directori de la imatge

en: Redirect several master directories
ca: Redirecciona més un directori principal

en: Redirect the currently selected master directory to another virtual location on the CD, without changing anything in the source data.
ca: Redirecciona el directori d'imatges seleccionat actualment a un altre lloc en el CD, sense canviar res més en les dades d'origen.

en: Refreshes the content of the information windows. (e.g. after a CD change)
ca: Refresca el contingut de les finestres d'informació (p.ex. després d'un canvi de CD)

en: Relaxed ISO9660 filenames
ca: Noms de fitxer ISO 9660 flexibles

en: Removable Disk
ca: Disc removible

en: Remove
ca: Elimina

en: Remove all selected hosts from the list.
ca: Lleva totes les màquines escollides de la llista.

en: Remove all selected users from the list.
ca: Esborra de la llista tots els usuaris escollits.

en: Remove device
ca: Lleva dispositíu

en: Remove the selected tracks from this list.
ca: Esborra les pistes triades d'aquesta llista.

en: Removed a conflicting path.
    Please "Update" again.
ca: Eliminada una ruta conflictiva.
    Piqueu "Actualitza" altra vegada.

en: Removes the currently configured devices and scans for them again. Useful when you changed something in your hardware configuration.
ca: Lleva els dispositíus que hi ha ara configurats i els cerca altra vegada. Útil quan heu canviat el vostre maquinari.

en: Removes the currently selected master directories.
ca: Elimina els directoris escollits actualment com a directoris principals.

en: Removes the selected image directory from the list.
ca: Elimina de la llista el directori d'imatges escollit.

en: Rename the automatically generated directory "RR_MOVED" to ".rr_moved" in Rock Ridge images.
ca: Reanomena el directori "RR_MOVED" (que es genera automàticament) a ".rr_moved" en imatges Rock Ridge.

en: Requesting data - Please wait
ca: Demanant dades - Espereu, si us plau

en: Rescan devices
ca: Torna a cercar dispositíus

en: Resolve and follow the symbolic links in the filesystem. So a link will be entered as real file or directory.
ca: Resol i segueix els enllaços simbòlics al sistema de fitxers, de manera que un enllaç es tracti com un fitxer o directori real.

en: Restart the autodiskmount-daemon
ca: Reinicia el dimoni d'automuntatge de discos

en: Restart the autodiskmount-daemon and quit X-CD-Roast
ca: Reinicia el dimoni d'automuntatge de discos i surt de l'X-CD-Roast

en: Retrying...
ca: Reintentant...

en: Rock Ridge (anonymous)
ca: Rock Ridge (anònim)

en: Rock Ridge (backup)
ca: Rock Ridge (còpia de seguretat)

en: Rock Ridge only
ca: Només Rock Ridge

en: Save
ca: Desa

en: Save Output
ca: Desar missatges

en: Save configuration
ca: Desa configuració

en: Save current settings as default
ca: Desa la configuració actual com a configuració per defecte

en: Save list
ca: Desa la llista

en: Save list of paths to master
ca: Desa la llista de rutes cap a la imatge mestra

en: Save settings as default
ca: Desa la configuració com a configuració per defecte

en: Save window positions
ca: Desa la posició de les finestres

en: Saves all defined texts (with the exception of the Volume-ID) to the configuration directory for automatic restoration at next startup of X-CD-Roast.
ca: Desa tots els textos definits (excepte l'identificador de volum) al directori de configuració, per a què es restaurin automàticament la propera vegada que s'inicie l'X-CD-Roast.

en: Saves the current ISO-option settings to your configuration directory to enable them automatically again at next startup of X-CD-Roast.
ca: Desa al vostre directori de configuració els paràmetres relacionades amb les imatges ISO, per tal d'activar-les la següent vegada que inicieu l'X-CD-Roast.

en: Saves the current set of write parameters as default values for the next startup of X-CD-Roast.
ca: Desa els paràmetres de gravació com a valors per defecte per a la següent vegada que s'inicie l'X-CD-Roast

en: Saves your current configuration.
ca: Desa la configuració actual.

en: Saving output successful
ca: S'ha desat correctament l'eixida

en: Scan finished.
ca: Cerca acabada.

en: Scan the CD for indexes. If this option is enabled the copy will contain the same track indexes as the original CD. Please note that some drives may need a little time to scan.
ca: Analitza el CD buscant índexos. Si aquesta opció està activada, la còpia tindrà els mateixos índexs de pista que el CD original. Algunes unitats tarden una estona a fer l'anàlisi.

en: Scanner
ca: Escàner

en: Scanning for CD/DVD-Writers and CD/DVD-Reading devices.
    On some configurations this can take a while.
ca: Cercant dispositíus de lectura i gravació de CD i DVD.
    De vegades pot tardar una mica.

en: Scanning for MCN (Media Catalog Number)...
ca: Cercant el MCN (Media Catalog Number)...

en: Scanning for devices
ca: Cercant dispositíus

en: Scanning for new devices
ca: Cercant nous dispositíus

en: Scanning master directories...
ca: Analitzant directoris d'imatges...

en: Scanning track %d for ISRC...
ca: Mirant l'ISRC de la pista %d...

en: Scanning track %d for indices...
ca: Mirant els índexs de la %da pista...

en: Sectors for overlap sampling:
ca: Sectors per a superposició de mostres:

en: Sectors per request:
ca: Sectors per petició:

en: Select Directory
ca: Escull directori

en: Select Logfile
ca: Escull històric

en: Select all
ca: Tria-ho tot

en: Select boot image
ca: Escollíu la imatge d'arrencada

en: Select here an image type which will define how exactly the master image will be generated. For most people the default "Rock Ridge + Joliet" is the perfect setting.
ca: Escolliu ací el tipus d'imatge que voleu generar. Per a la majoria de la gent, la millor elecció és "Rock Ridge + Joliet".

en: Select none
ca: No seleccionar-ne cap

en: Select predefined image type:
ca: Tria un tipus d'imatge predefinit:

en: Select the CD- or DVD-Writer you want to use.
ca: Trieu la gravadora de CD o DVD que desitgeu utilitzar.

en: Select the TOC file that specifies which tracks should be written to CD. The setting "Copy on the fly" will read the tracks directly from the Read-Device instead from the harddisk.
ca: Tria el fitxer de taula de continguts (TOC) que especifica quines pistes han de ser gravades al CD. L'opció "Còpia al vol" llegeix les pistes directament del lector, en comptes fer-ho del disc dur.

en: Select the device you want use for all read-operations on CDs.
ca: Escolliu el dispositiu que voleu utilitzar per a les operacions de lectura en CDs.

en: Select the speed which should be used for audio-extraction.
ca: Trieu la velocitat que deu ser usada per a l'extracció d'àudio.

en: Select which tracks should be verified against the current CD. The TOC file must match the CD, of course.
ca: Tria quines pistes han de ser verificades contra el CD actual. El fitxer de taula de continguts (TOC) ha de coincidir amb el CD actual, evidentment.

en: Selected:
ca: Marcada:

en: Selects all displayed images on the harddrive for verifying.
ca: Selecciona (per a verificar-les) totes les imatges del disc dur mostrades.

en: Selects all displayed tracks so that you can add them to the selection you want to write with a single click.
ca: Selecciona totes les pistes, per tal de poder afegir-les a la selecció de les que voleu gravar amb una única polsació.

en: Selects all displayed tracks so that you can remove them from the list with a single click.
ca: Escull totes les pistes mostrades, per tal de poder esborrar-les de la llista amb una única polsació.

en: Selects all displayed tracks.
ca: Escull totes les pistes mostrades.

en: Selects all tracks of the currently inserted CD for reading.
ca: Selecciona (per a lectura) totes les pistes del CD inserit actualment.

en: Sending CDDB-query
ca: Consultant la CDDB

en: Session information
ca: Informació de la sessió

en: Session view
ca: Vista de sessió

en: Set ISO9660 conformance level:
ca: Nivell de compliment d'ISO 9660:

en: Set SCSI IMMED flag
ca: Estableix l'atribut SCSI IMMED

en: Set additional write options for advanced users.
ca: Estableix opcions addicionals d'escriptura per a usuaris avançats.

en: Set the language: You have to leave setup to activate this setting. Please note that switching directly to languages that require a different font will not work correctly.
ca: Configura la llengua: heu d'utilitzar el menú Configuració per activar aquesta opció. Fixeu-vos que no podeu canviar directament a llengües que necessiten una font diferent per a funcionar.

en: Setup
ca: Configuració

en: Setup your hardware and system defaults
ca: Configura el maquinari i les opcions per defecte

en: Show details...
ca: Mostra els detalls...

en: Show hidden files (files beginning with a dot) in the fileselector above.
ca: Mostra els fitxers ocults (fitxers que comencen amb un punt) en el selector de fitxers de dalt.

en: Show more ISO9660 options for advanced users.
ca: Mostra les opcions ISO 9660 per a usuaris avançats.

en: Shows the percentage of the current write/read process in the titlebar. Allows to minimize X-CD-Roast and still see the progress in some window-managers.
ca: Mostra el percentatge del procés actual d'escriptura/lectura en la barra de títol. Permet minimitzar l'X-CD-Roast i seguir veient el progrés en alguns gestors de finestres.

en: Simulation write
ca: Simulació d'escriptura

en: Size of selected tracks:
ca: Mida de les pistes triades:

en: Size:
ca: Mida:

en: Skips verification of audio tracks, because a lot of CD readers are not able to read audio data reliably.
ca: Passa per alt la verificació de les pistes d'àudio, perquè molts lectors no poden llegir informació d'àudio de forma fiable.

en: Small
ca: Petit

en: Some of the audio files you want to write have been recorded
    with an invalid ISRC or MCN id. X-CD-Roast can clear these
    invalid ids for you and continue or you have to abort now.
ca: Alguns dels fitxers d'àudio que voleu gravar tenen un
    identificadors ISRC o MCN invàlids. Voleu avortar o fer
    que l'X-CD-Roast lleve eixos identificadors invàlids i continúe?

en: Some of the image files you want to write are missing.
    Please update the image directory.
ca: No s'hi pot trobar alguns dels fitxers d'imatge que voleu gravar.
    Si us plau, actualitzeu el directori d'imatges.

en: Some tracks belonging to the CD you want to write are missing.
    Perhaps the TOC file is outdated and the tracks
    were already removed from the hard drive.
ca: Algunes pistes del CD que voleu gravar s'han perdut.
    Potser el fitxer de taula de continguts és massa antic i
    les pistes ja han sigut eliminades del disc dur.

en: Some tracks do have a different file-size as expected.
    Perhaps the tracks are outdated or belong to another CD.
    Do you want to continue anyway or to abort?
ca: Algunes pistes tenen una mida diferent de l'esperada.
    Potser les pistes són massa antigues o pertanyen a altre CD.
    Voleu continuar o avortar?

en: Something on the SCSI-Bus has changed. Please check
    your writer and reader configuration in Setup.
ca: Ha canviat alguna cosa del bus SCSI. Si us plau
    comproveu la configuració de la gravadora i el lector en la Configuració.

en: Sparc (Sun workstations)
ca: Sparc (estacions de treball Sun)

en: Sparse
ca: Escassa

en: Specifies a comma separated list of boot images that are needed to make a bootable CD for sparc systems.
ca: Indica una llista (separada per comes) de les imatges d'arrencada que s'utilitzen per crear un CD arrencable per a sistemes Sparc.

en: Specifies that a 56-byte table with CD-ROM layout information will be patched into the boot file. Warning - the boot file will be modified! See the mkisofs-manpage for more details (-boot-info-table)
ca: Indica que una taula de 56 bytes amb informació sobre l'estructura del CD s'afegeix al fitxer d'arrencada. Atenció! El fitxer d'arrencada es modificarà! Mireu-vos la pàgina del manual del mkisofs per a més informació (-boot-info-table).

en: Specifies that the boot image used to create a bootable CD is a 'no emulation' image. The system will load and execute this image without performing any disk emulation.
ca: Indica que la imatge que per crear el CD arrencable és una imatge 'sense emulació'. El sistema carregarà i executarà aquesta imatge sense fer emulació de cap disquet.

en: Specifies that the created CD should be marked as not bootable. The system will provide an emulated drive for the image, but will boot off a standard boot device.
ca: Indica que el CD creat ha de ser marcat com a no-arrencable. El sistema proporcionarà una unitat emulada per a la imatge, però arrencarà d'un dispositiu d'arrencada convencional.

en: Specify here the local charset that should be used for translating the local file names into Joliet Unicode directory records when the CD is read on Windows systems.
ca: Especifiqueu el joc de caràcters local que es farà servir per traduir els noms de fitxer locals en entrades de directori Joliet (utilitzant Unicode) quan el CD sigui llegit en sistemes Windows.

en: Speed:
ca: Velocitat:

en: Starting to scan for devices...
ca: Començant a cercar dispositíus...

en: Starting to scan for remote devices...
ca: Començant la cerca de dispositius remots...

en: Stop the autodiskmount-daemon
ca: Para el dimoni d'automuntatge de discos

en: Stop the autodiskmount-daemon now and continue
ca: Para el dimoni d'automuntatge de discos i continúa

en: Stops playback.
ca: Para la reproducció.

en: Successful:
ca: Correcte:

en: Support the Microsoft Joliet filesystem to allow long unicode filenames when the CD is read on Windows systems.
ca: Utilitza el sistema de fitxers Microsoft Joliet per permetre noms de fitxer unicode llargs quan s'utilitza el CD en Windows.

en: Swap Audio byte order
ca: Inverteix l'ordre dels octets d'àudio

en: Swaps the byte-order of audio-tracks. This is needed when you end up with an audio-CD which only contains static noise.
ca: Intercanvia l'ordre dels octets en les pistes d'àudio. Cal fer-ho quan finalitzeu un CD que només conté soroll estàtic.

en: System default
ca: Configuració per defecte

en: TAO with zero pregap
ca: TAO sense silenci entre pistes

en: TOC file does not match the CD in the drive.
    Verifying is therefore impossible.
ca: El fitxer de TOC no coincideix amb el CD de la unitat
    La verificació és inviable.

en: TOC-File:
ca: Fitxer de TOC

en: Tape
ca: Cinta

en: Temporary Image Storage Directories
ca: Directoris on desar temporalment les imatges

en: Test
ca: Prova

en: Test DSP-Device
ca: Prova el dispositiu DSP

en: That CD contains both audio and data tracks. X-CD-Roast
    will only copy the audio tracks in on-the-fly mode.
ca: Eixe CD conté pistes d'àudio i de dades. Quan es copia al
    vol, l'X-CD-Roast només copia les pistes d'àudio.

en: The CDDB-Server to connect to in order to download track-titles from the internet.
ca: El servidor CDDB al qual connectar-se per a baixar-se els títols de les pistes d'Internet

en: The VariRec option changes the laser power used to write CDs. This can increase compatibility with some playback devices. Values from -2 to 2 are valid and please note that the write speed will drop to 4x.
ca: L'opció VariRec canvia la potència que el làser utilitza per escriure CDs i pot millorar la compatibilitat amb equips de música. Se'n permeten valors entre -2 i 2. Fixeu-vos que la velocitat d'escriptura baixarà a 4x.

en: The Writer you want to use to burn any CDs or DVDs.
ca: El dispositiu que voleu usar per a gravar CDs o DVDs.

en: The calculated size of the new session/image. If you choose to write the image to hard drive, this is the free space you need in the image-directories. When burning on-the-fly make sure there is enough space left on the CD-R/RW.
ca: La mida que s'ha calculat per a la nova sessió/imatge. Si escolliu escriure la imatge al disc dur, necessitareu aquest espai al directori d'imatges. Quan torreu al vol, assegureu-vos que hi ha prou espai lliure al CD-R/RW.

en: The capacity of the currently used CD-R/RW.
ca: La capacitat del CD-R/RW utilitzat actualment.

en: The default speed to be used for writing.
ca: La velocitat d'escriptura per defecte.

en: The device you want to use to read data or audio from CDs.
ca: El dispositiu que voleu usar per a llegir dades o àudio dels CDs.

en: The directory on the harddrive you want to store/read tracks from. The setting "Automatic" selects all available directories at once.
ca: El directori del disc dur per a desar i llegir pistes. El valor "Automàtic" selecciona tots els directoris disponibles.

en: The following commands will be executed in order
    to activate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
ca: Per activar el mode no-root, s'executaran les següents
    ordres.
    Polseu 'Bé' per fer-ho.

en: The following commands will be executed in order
    to deactivate the Non-Root-Mode.
    Press OK when you are sure you want that.
ca: Per desactivar el mode no-root, s'executaran aquestes
    ordres.
    Polseu 'Bé' per fer-ho.

en: The given boot image is a hard disk image. The hard disk image must begin with a master boot record that contains a single partition.
ca: La imatge d'arrencada es copiarà d'un disc dur. La imatge del disc dur ha de començar amb un sector d'arrencada (MBR, Master Boot Record) que contingui una única partició.

en: The given boot image is copied from a bootable floppy.
ca: La imatge d'arrencada es copiarà d'un disquet d'arrencada.

en: The image-directories do not match the current system.
    Please check their configuration in Setup.
ca: El directori d'imatges no s'adapta al sistema actual
    Si us plau, comproveu la Configuració.

en: The name of the file that logs all actions of X-CD-Roast.
ca: El nom del fitxer on es desa l'històric de totes les accions fetes per l'X-CD-Roast.

en: The requested language with the locale
    "%s" is not available on this system.
    Your language setting will be ignored.
ca: El llenguatge amb el fitxer de localització
    "%s" no està disponible en aquest sistema.
    Es passa per alt la vostra configuració d'idioma.

en: The root configuration file is not owned by root!
    Aborting...
ca: El fitxer de configuració del root no és propietat del root!
    Avortant...

en: The soundcard device. Used to play warning sounds or audio tracks.
ca: El dispositiu de so. S'usa per a escoltar avisos sonors o pistes d'àudio.

en: The space already used on the CD-R/RW by old sessions and the still available space.
ca: L'espai que ocupen les antigues sessions al CD-R/RW i l'espai disponible.

en: The speed X-CD-Roast tries to set on reader when reading audio tracks. This setting will be silently ignored by some devices.
ca: La velocitat a la qual X-CD-Roast tracta de posar el lector quan extreu pistes d'àudio. Aquesta opció és ignorada per algunes unitats.

en: The speed you want to burn CDs with. (Depends on your current Writer)
ca: La velocitat a la qual voleu torrar els CDs (depén de la vostra gravadora)

en: The temporary directory "%s" is not writeable.
    Aborting...
ca: No es pot escriure al directori temporal "%s" .
    Avortant...

en: The write-mode: Leave that at "autodetect" unless you really know what you are doing.
ca: El mode d'escriptura: deixeu "autodetecta" llevat que estigueu molt segurs del que esteu fent.

en: There is an empty CD-R/RW in the drive.
    Additional sessions cannot be written on
    unwritten media.
ca: El CD-R/RW que hi ha a la gravadora és buit.
    Les sessions addicionals no poden afegir-se
    a un CD que no té cap sessió.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    Perhaps you want to write a DVD, but you have not selected
    the correct media size? You can continue at own
    risk, but the resulting CD might not be readable.
ca: Potser no hi haja prou espai lliure al CD-R. Potser
    voleu gravar un DVD, però no heu escollit el mitjà correcte? Podeu continuar sota la vostra responsabilitat,
    però el CD resultant segurament no es podrà llegir.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    You can continue at own risk, but the resulting CD
    might not be readable.
ca: Potser no hi haja prou espai lliure al CD-R. Podeu
     continuar i arriscar-vos, però el CD resultant pot
     ser il·legible.

en: This CD is closed. No further data can be written onto it.
ca: El CD està tancat, així que no s'hi poden gravar més dades.

en: This CD should be bootable on Sparc systems (usually Sun workstations).
ca: El CD hauria de ser arrencable en sistemes Sparc (normalment, estacions de treball Sun).

en: This CD should be bootable on Standard-PCs as defined by the El Torito Standard. You have to supply valid boot image to make this possible.
ca: Aquest CD hauria de ser arrencable en PCs estàndard, tal com ho defineix l'estàndard El Torito. Cal que proporcioneu una imatge vàlida des d'on arrencar.

en: This calculates the exact size of your new session/image. Everytime you change the master-options or add/remove paths to master you have to redo this.
ca: Calcula la mida exacta de la vostra nova sessió/imatge. Cal que feu açò cada vegada que canvieu les opcions de la imatge mestra o afegiu/esborreu rutes cap a la imatge mestra.

en: This can be any device string as described in the
    cdrecord documentation:
    
     For example "/dev/hdc" on Linux 2.5.45 or greater, or
     "REMOTE:rscsi@hostname" to scan for network enabled devices.
ca: Pot ser qualsevol cadena de dispositíu de la forma que
    díu la documentació del cdrecord:
    
    Per exemple "/dev/hdc" en Linux 2.5.45 o superior, o
    "REMOTE:rscsi@hostname" per a cercar dispositíus en la xarxa.

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. If you want to use X-CD-Roast without entering
    the root-password, you have to install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
ca: Aquesta còpia d'X-CD-Roast està compil·lada sense suport per a
    no superusuaris. Si voleu fer servir l'X-CD-Roast sense posar la
    contrassenya de superusuari, haureu d'instal·lar una versió completa.
    
    Visiteu http://www.xcdroast.org per a més informació.

en: This copy of X-CD-Roast has been compiled without
    non-root-support. Therefore you will not be able to use it as
    non-root user unless you have take special precautions. It is
    recommended that you install a fully enabled version.
    
    Visit http://www.xcdroast.org for more information.
ca: Aquesta còpia d'X-CD-Roast està compil·lada sense suport per a
    no superusuaris,així que no podreu fer-la servir com a usuaris
    normals si no preneu precaucions especials. És millor que instal·leu
    una versió completa.
    
    Visiteu http://www.xcdroast.org per a més informació.

en: This is like the other Rock Ridge option, but preserves the original permissions and file owner information. This should be used when you create CDs for backup purposes.
ca: És com l'altra opció de Rock Ridge, però conserva les permissos originals i la informació del propietari del fitxer. Haurieu d'utilitzar-la si esteu creant un CD com a còpia de seguretat.

en: This is the internal memory-buffer cdrecord allocates to prevent buffer-underruns while burning. This should be set higher than the writer-internal hardware buffer for more performance.
ca: És la memòria buffer interna que cdrecord disposa per a evitar que s'esgote el buffer (buffer-underrun) mentre es grava. Per obtenir el millor rendiment, haurieu de donar un valor més gran que el buffer de la gravadora.

en: This is the name of the disc as displayed on Windows or Mac systems. On Solaris this will be used as the mount point for the volume management system.
ca: Aquest és el nom del disc que mostren els sistemes Windows o Mac. El sistema manejador de volums de Solaris l'utilitza com a punt de muntatge.

en: This is the number of virtual 512 byte sectors to load in no-emulation mode. See the mkisofs-manpage for more details (-boot-load-size)
ca: Nombre de sectors virtuals de 512 bytes que s'han de carregar en el mode de no-emulació. Per a més detalls, mireu-vos la pàgina del manual de mkisofs (-boot-load-size).

en: This is the prefix of the filenames of the tracks saved to the harddrive.
ca: Aquest és el prefix dels noms de fitxer de les pistes desades al disc dur.

en: This option forces a drive to ignore the medium quality (and a possible automatic write speed reduction) and to use the selected speed. Should only be used with extreme care.
ca: Aquesta opció fa que la gravadora ignore la qualitat del medi (i per tant, la reducció automàtica de velocitat) i utilitzi la velocitat escollida. Feu-ho servir amb moltíssima precaució.

en: This options allows lower case characters to appear in ISO9660 filenames. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on some systems. Use with caution.
ca: Aquesta opció permet que apareguin caràcters en caixa baixa en els noms de fitxer ISO 9660. Açò viola l'estàndard ISO 9660, però funciona en alguns sistemes. Feu-ho servir amb precaució.

en: This options allows more than one dot to appear in ISO9660 filenames. Leading dots are not affected by this option. This violates the ISO9660 standard, but happens to work on many systems. Use with caution.
ca: Aquesta opció permet que els noms ISO 9660 continguen més d'un punt. No afecta als punts a principi del nom. Viola l'estàndard ISO 9660, però funciona en molts sistemes. Feu-ho servir amb precaució.

en: This prevents the CD-Writer from fixating (closing) the CD after writing. You can use this to create an audio CD in several steps. Just be sure to fixate after the last track. (Or use the "Fixate CD-R/RW only" button.) Note: This does only work in Track-At-Once-Mode.
ca: Açò fa que la gravadora no tanque el CD després de gravar-lo. Podeu utilitzar-ho per a crear un CD d'àudio en diverses etapes. Assegureu-vos que el tanqueu després de gravar l'última pista (o utilitzaeu l'opció "Simplement tanca el CD-R/RW". Nota: només funciona en modes TAO.

en: This should describe the preparer of the CD, usually with a mailing address and phone number.
ca: Informació sobre qui ha preparat el CD, normalment amb adreça postal i número de telèfon.

en: This should describe the publisher of the CD, usually with a mailing address and phone number.
ca: Informació sobre qui publica el CD, normalment amb adreça postal i número de telèfon.

en: This specifies the path and filename of the boot catalog. This file is required to make a bootable CD and will be automatically generated by mkisofs. If you are not sure just keep the default setting.
ca: Indica la ruta i nom del fitxer del catàleg d'arrencada. Aquest fitxer el genera automàticament mkisofs i és imprescindible per fer un CD arrencable. Si nou sabeu bé el que feu, deixeu la configuració per defecte.

en: This specifies the path and filename of the boot image. The boot image must be exactly the size of either a 1.2, 1.44 or 2.88 meg floppy. You can use here any image you copied from a bootable floppy.
ca: Especifica la ruta i el nom del fitxer de la imatge d'arrencada. La imatge d'arrencada ha de tenir una mida de 1.2, 1.44 ó 2.88 megabytes exactament (la mida d'un disquet). Ací podeu utilitar qualsevol imatge que hageu copiat d'un disquet d'arrencada.

en: This test release does currently not
    support copying of CD-Extra.
ca: Aquesta versió de prova no suporta
     encara la còpia de CD-Extra.

en: Tooltips help
ca: Ajuda de la barra d'eines

en: Total Size:
ca: Mida total:

en: Total space available:
ca: Espai total disponible:

en: Track "%s" does
    not fit to the currently inserted CD. Therefore verification
    is impossible. Unselecting this track...
ca: La pista "%s" no
    s'adapta al CD que hi ha inserit, així que la verificació
    és impossible. Es desmarcarà aquesta pista...

en: Track title
ca: Títol de la pista

en: Track-At-Once (TAO)
ca: Pista-a-pista (TAO)

en: Track:
ca: Pista:

en: Tracks
ca: Pistes

en: Tracks successfully read
ca: Pistes llegides correctament

en: Tracks successfully verified
ca: La verificació de les pistes ha resultat correcta

en: Tracks successfully written
ca: Pistes escrites correctament

en: Tracks to verify
ca: Pistes a verificar

en: Tracks to write
ca: Pistes a escriure

en: Tracks:
ca: Pistes:

en: Turn on the Yahama Audio Master Q. R. feature which usually should result in high quality CDs that have less reading problems in HiFi players. This reduces the capacity of a 74 minute CD to 63 minutes and a 80 minute CD to 68 minutes. (Only works in DAO mode)
ca: Activa l'opció Audio Master QR de Yamaha. Aquesta opció normalment dóna com a resultat CDs d'alta qualitat i que tenen menys problemes de lectura en equips d'alta fidelitat, a costa de reduir la capacitat del CD de 74 minuts a 63 minuts (o de 80 minuts a 68 minuts). Només funciona en mode DAO.

en: Type
ca: Tipus

en: Type:
ca: Tipus:

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unselect all
ca: Deselecciona-ho tot

en: Update
ca: Actualitza

en: Update Session view
ca: Actualitza la vista de sessió

en: Use HTTP
ca: Usa HTTP

en: Use Proxy
ca: Utilitza proxy:

en: Use for all tracks
ca: Utilitza-ho per a totes les pistes

en: Use paranoia mode for audio
ca: Utilitza el mode paranoia per a l'àudio

en: Use the HTTP protocol rather than the CDDB protocol to access the CDDB-Server.
ca: Utilitza el protocol HTTP en comptes del protocol CDDB per accedir al servidor CDDB.

en: Use the album performer also for all the tracks. This will copy the current album performer over all track performers.
ca: Utilitza l'executant del disc també per a totes les pistes. Açò posa l'executant d'aquest àlbum com a executant de totes les pistes.

en: Used/Available:
ca: Usat/Disponible:

en: User "%s" already added
ca: Usuari "%s" ja afegit

en: User "%s" does not exist.
    Add anyway?
ca: L'usuari "%s" no existeix.
    Voleu afegir-lo de tota manera?

en: Users
ca: Usuaris

en: Users are allowed to:
ca: Als usuaris se'ls permet:

en: Vendor
ca: Fabricant

en: Verbose
ca: Molta informació

en: Verbose mkisofs execution
ca: Execució d'mkisofs amb sortida informativa

en: Verify CD
ca: Verifica CD

en: Verify CD/DVD
ca: Verifica CD/DVD

en: Verify Tracks
ca: Verifica les pistes

en: Verify aborted...
ca: Verificació avortada...

en: Verify anyway
ca: Comprova sempre

en: Verify options
ca: Opcions de verificació

en: Verify selected tracks
ca: Verifica les pistes escollides

en: Verify tracks
ca: Verifica les pistes

en: Verify-Error:
ca: Error en la verificació:

en: Verifying %d/%d:
ca: Verificant %d de %d

en: Verifying audio track %d/%d [%s]
ca: Verificant la pista d'àudio %d de %d [%s]

en: Verifying audio track %d/%d failed
ca: Ha fallat la verificació de la pista d'àudio %d de %d

en: Verifying data track %d/%d [%s]
ca: Verificant la pista de dades %d de %d [%s]

en: Verifying data track %d/%d failed
ca: Ha fallat la verificació de la pista de dades %d de %d

en: Version %s
ca: Versió %s

en: View:
ca: Veure:

en: Volume Id:
ca: Identificador de volum:

en: Warn before overwriting images
ca: Avisa abans de sobreescriure imatges

en: Warning:
ca: Atenció:

en: Warning: CDDB-logout failed
ca: Atenció: ha fallat la desconnexió de la CDDB

en: Warning: Its not recommended to try to create multi session
    with DVD-Media. Its very possible that this will fail.
ca: Atenció: no es recomanable crear discos multisessió amb
    DVDs. Possiblement no funcioni.

en: Warning: No "groupadd" command found on your system.
     - Edit "/etc/group" and add a group "%s" manually.
        Please try again then.
ca: Atenció: no s'ha trobat cap comandament "groupadd" al vostre sistema.
    - Editeu "/etc/group" i afegiu un grup "%s" manualment.
       Si us plau, torneu-ho a intentar llavors.

en: Warning: No DSP-device configured.
ca: Atenció: no hi ha cap dispositiu DSP configurat

en: Warning: The cdrtools binaries you have installed are
    not compatible with your system. You will NOT be
    able to read or write CDs. Please read the FAQ
    on www.xcdroast.org for more information.
ca: Atenció: els binaris de les cdrtools que heu instal·lat
    no són compatibles amb el vostre sistema. NO podreu
    llegir ni gravar CDs. Si us plau, llegiu la FAQ
    a http://www.xcdroast.org per a més informació.

en: Warning: You have not entered a cdrecord-ProDVD key in setup.
    Please see the FAQ on how to obtain your free key.
    You also have to renew the key every few months because it got an
    expire date. You will not be able to properly write DVDs without it.
ca: Atenció: no heu introduit la clau de registre de cdrecord-ProDVD a la 
    configuració. Si us plau, mireu la FAQ per veure com obtenir una clau gratuïta.
    A més, cal que renoveu la clau cada pocs mesos, perquè té una data de
    caducitat. No podreu gravar DVDs correctament sense tenir-la.

en: Warning: Your system is not able to create files larger
    than 2 GB. Writing DVDs will therefore not possible.
ca: Atenció: el vostre sistema no pot crear fitxers de més
    de 2 GB, així que no podreu gravar DVDs.

en: Welcome to X-CD-Roast!
    
    You have now the opportunity to configure X-CD-Roast
    so, that not only the root user can start it, but any user
    you choose. Using the Non-Root-Mode is recommended
    and secure. You can change the mode anytime in the
    Users-Pane of the Setup-Menu.
ca: Benvinguts a X-CD-Roast!
    
    Ara teníu l'oportunitat de configurar l'X-CD-Roast
    per tal que el puguen utilitzar aquells usuaris que
    trieu. L'utilització del mode no-root és segura i 
    recomanable. Podeu canviar el mode en qualsevol
    moment al Panell d'usuaris del menú Configuració.

en: When available it does enable protection from Buffer Underrun errors. Supported are Sanyo BURN-Proof, Ricoh Just-Link and similar.
ca: Activa la protecció contra errors de buffer buit (buffer undrrun). Els sistemes suportats són Burn Proof (de Sanyo), Just-Link (de Ricoh) i similars.

en: When copy on the fly it is not advised to use a
    higher speed to write then to read.
ca: Si la còpia es fa al vol, convé utilitzar una velocitat
    d'escriptura menor que la de lectura.

en: When enabled, then multiple selections in lists are handled like the lists in Windows (hold CTRL-Key to select more than one entry and use SHIFT to select a whole range of entries).
ca: Quan l'opció està activada, les seleccions múltiples en les llistes es tracten com les llistes en Windows (manteniu polsada la tecla Control per seleccionar més d'un element; utilitzeu Shift per seleccionar tot un rang d'elements).

en: When reading or creating new tracks do warn before overwriting existing tracks on the hard drive.
ca: Quan llegesques o creïs noves pistes, avisa abans de sobreescriure les pistes que ja hi ha al disc dur.

en: When you are satisfied with the tracks and the order you set for writing (use drag'n'drop to reorder them), click here to transfer the selection to the write menu.
ca: Quan ja tingueu a punt les pistes i el seu ordre, haureu de seleccionar-les per gravar-les (utilitzeu arrossegar i soltar per a reordenar-les). Piqueu ací per a transferir la secció al menú de gravació.

en: When you save your configuration also save the last used window position and size.
ca: Quan deseu la configuració, també esteu desant la posició i mida de la darrera finestra utilitzada.

en: Will prefix all the selected files and directories with a new path on the destination CD. (e.g. the directories /home/user1 and /opt/backup can be prefixed with /old to become /old/home/user1 and /old/opt/backup on the CD.)
ca: Afegeix, al CD, una ruta com a prefix dels fitxers i directoris escollits (p. ex. als directoris /home/usuari1 i /opt/backup els afegim el prefix /antic i esdevenen /antic/home/usuari1 i /antic/opt/backup al CD).

en: Will put all selected files or directories in the same path on the destination CD, as they are on the hard drive now. (e.g. the directories /home/user1 and /home/user2 will also become /home/user1 and /home/user2 on the CD.)
ca: Posa tots els fitxers o directoris escollits en el CD de destinació a la mateixa ruta on estan ara al disc dur (p. ex. els directoris /home/usuari1 i /home/usuari2 seran també /home/usuari1 i /home/usuari2 al CD)

en: Will put this file or directory content in the root directory of the destination CD. (Strips off its current path completely.)
ca: Posa el contingut d'aquest fitxer o directori al directori arrel del CD de destinació (elimina completament la seua ruta actual).

en: Will put this file or directory in the same path on the destination CD, as it is on the hard drive now. (e.g. a directory /home/user will also become /home/user on the CD.)
ca: Posa el fitxer o directori al CD de destinació amb la mateixa ruta, tal com està al disc dur ara (per exemple, el directori /home/usuari esdevé /home/usuari al CD)

en: Will put this file or directory on the destination CD while keeping its last part of the directory intact. (e.g. a directory /home/user will become /user on the CD.)
ca: Posa aquest fitxer o directori al CD de destinació i deixa la darrera part del directori intacta (per exemple, el directori /home/usuari esdevé /usuari al CD)

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories and insert a new path instead on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and replaced by /bak1 - they show up as /bak1/user1 and /bak1/user2/src on the CD.)
ca: Quan torra el CD, dels fitxers i directoris escollits, elimina la part de la ruta que es mostra i n'insereix una e nova (p. ex. als directoris /export/home/usuari1 i /export/home/usuari2/src se'ls lleva la ruta comuna /export/home i s'hi canvia per /bak1, així que esdevenen /bak1/usuari1 i /bak1/usuari2/src al CD).

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export stripped and become /home/user1 and /home/user2/src on the CD.)
ca: Quan torra el CD, dels fitxers i directoris escollits, elimina la part de la ruta que es mostra (p. ex. als directoris /export/home/usuari1 i /export/home/usuari2/src se'ls lleva la ruta comuna /export/i esdevenen /home/usuari1 i /home/usuari2/src al CD).

en: Will strip off the shown path component of all selected files and directories on the destination CD. (e.g. the directories /export/home/user1 and /export/home/user2/src get their common path /export/home stripped and become /user1 and /user2/src on the CD.)
ca: Quan torra el CD, dels fitxers i directoris escollits, elimina la part de la ruta que es mostra (p. ex. als directoris /export/home/usuari1 i /export/home/usuari2/src se'ls lleva la ruta comuna /export/home i esdevenen /usuari1 i /usuari2/src al CD).

en: Windows style list selections
ca: Llistes de selecció a l'estil de les de Windows

en: With your version of the cdrtools only pure data CDs
    are supported for on-the-fly copy. A newer version might
    support audio on-the-fly copy.
ca: Amb aquesta versió de les cdrtools només podeu copiar
    al vol CDs de dades. Potser una nova versió sí que
    suporte copiar al vol CDs d'àudio.

en: Write CD
ca: Grava CD

en: Write CD in Disk-At-Once mode. This will create an exact copy without any pauses between tracks. Currently doesn't work with all supported writers.
ca: Grava el CD en mode disc-tot-d'una (DAO). Açò crearà una còpia exacta, sense que hi haja pauses entre les pistes. Pel moment no funciona amb totes les gravadores suportades.

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 16 bytes of P-Q subchannel data resulting in a sector size of 2368 bytes. If a recorder does not support raw96r, this is the preferred raw writing mode. It does not allow to write CD-Text but it is the only raw writing mode in cheap CD writers. As these cheap writers in most cases do not support DAO mode. (For expert usage only!)
ca: Grava el CD a pèl. Escriu el CD amb sectors de 2352 octets i 16 octets de dades dels subcanas P-Q, donant com a resultat una mida de 2368 octets per sector. Si la gravadora no suporta el mode raw96r, aquest és el mode de gravació a pèl preferit. No permet escriure CD-Text, però és l'únic mètode de gravació a pèl en les gravadores barates, perquè normalment no suporten el mode DAO. Només per a usuaris experts!

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of packed P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the less preferred raw writing mode as only a few recordes support it. (For expert usage only!)
ca: Grava el CD a pèl. Escriu el CD amb sectors de 2352 octets i 52 octets de dades empaquetades dels subcanals P-W, donant com a resultat una mida de 2448 octets per sector. Aquesta és la manera menys desitjable per a gravar, perquè poques gravadores la suporten. Només per a usuaris experts!

en: Write CD in RAW writing mode. It will write with 2352 byte sectors plus 96 bytes of raw P-W subchannel data resulting in a sector size of 2448 bytes. This is the preferred raw writing mode as it gives best control over the CD writing process. (For expert usage only!)
ca: Grava el CD a pèl. Escriu el CD amb sectors de 2352 octets i 52 octets de dades crues dels subcanals P-W, donant com a resultat una mida de 2448 octets per sector. Aquesta és la manera preferida per a gravar a pèl, perquè dóna el millor control sobre el procés de gravació. Només per a usuaris experts!

en: Write CD in Track-At-Once mode, but eliminates the 2 second pause. So this looks very much like a DAO-CD, but only works for some TEAC/Traxdata-writers.
ca: Escriu un CD en mode pista-a-pista (TAO), però eliminant la pausa de 2 segons. S'assembla molt al mode disc-tot-d'una, però només funciona amb algunes travadores Teac i Traxdata.

en: Write CD in Track-At-Once mode. Generates a 2 second pause between each track, but is supported on all writers.
ca: Escriu un CD en mode pista-a-pista (TAO). Genera una pausa de 2 segons entre pista i pista, però es suportat per totes les gravadores.

en: Write CD-Text
ca: Escriu CD-Text

en: Write CD/DVD
ca: Grava CD/DVD

en: Write Device:
ca: Dispositiu d'escriptura:

en: Write Mode:
ca: Mode d'escriptura:

en: Write Tracks
ca: Grava les pistes

en: Write all selected track to a CD-R/RW.
ca: Grava totes les pistes escollides a un CD-R/RW.

en: Write as multi session
ca: Grava com a disc multisessió

en: Write parameters
ca: Paràmetres de gravació

en: Write session on-the-fly
ca: Escriu la sessió al vol

en: Write the CD in such a way, that it is possible to append further data (in a new session) at a later time. Please note that for the first session you need 22 MB extra space on the CD-R/RW and all additional sessions take 13 MB extra each.
ca: Deixa el CD obert, de manera que sigui possible afegir-hi dades després (en una nova sessió). Fixeu-vos que per a la primera sessió necessitareu 22 Mb addicionals al CD-R/RW, i per a cada sessió que afegíu després, altres 13 Mb.

en: Write tracks
ca: Grava les pistes

en: Write-Error:
ca: Error d'escriptura:

en: Writeable
ca: Gravable

en: Writer-Buffer:
ca: Buffer de gravació:

en: Writes CD-Text information to the CD-R/RW when your CD Writer is supporting it. This usually works only when writing in DAO or raw96r mode.
ca: Escriu informació CD-Text al CD-R/RW si la vostra gravadora ho suporta. Normalment només funciona quan es grava en mode DAO o en raw96r.

en: Writes all tracks specified by the TOC file to a CD.
ca: Grava totes les pistes especificades pel fitxer de taula de continguts (TOC) a un CD.

en: Writes any tracks from your harddrive in an arbitrary order to a CD-R/RW.
ca: Grava en ordre arbitrari les pistes que hi ha al vostre disc a un CD-R/RW.

en: Writes tracks to a CD-R/RW. Will read the tracks from the harddrive or copies them on-the-fly from a CD in a CD-Reader.
ca: Escriu les pistes en un CD-R/RW. Llegirà les pistes del disc dur o les copiarà al vol d'un CD que estigui al lector.

en: Writing %d/%d:
ca: Escrivint %d de %d:

en: Writing aborted...
ca: Escriptura avortada...

en: Writing audio track %d/%d [%s]
ca: Escrivint pista d'àudio %d de %d [%s]

en: Writing data track %d/%d [%s]
ca: Escrivint pista de dades %d de %d [%s]

en: X-CD-Roast may be started on all hosts.
ca: Totes les màquines poden iniciar l'X-CD-Roast

en: X-CD-Roast won't start on any host (except when run by root).
ca: Cap màquina pot iniciar l'X-CD-Roast (excepte quan l'executa el root).

en: Yes
ca: Sí

en: You are going to overwrite old track images on your
    harddrive. Cancel now, if you don't want to do that
    and choose another "File prefix".
ca: Aneu a sobreescriure unes imatges de pistes antigues
    que hi ha al vostre disc dur. Si no voleu fer-ho, anul·leu
    ara i escolliu un altre "Prefix de fitxer".

en: You are going to try to add data to a multi session-CD
    without having multi session writing enabled.
    This can result in an unreadable CD.
ca: S'afegiran dades a un CD multisessió
    sense tenir la multisessió activada.
    Potser el disc siga impossible de llegir.

en: You are trying to write a multi session image
    without having multi session enabled.
    This can result in an unreadable CD.
ca: Esteu intentant gravar una imatge multisessio
    sense tenir la multisessió activada.
    Potser el disc sigui impossible de llegir.

en: You are trying to write a session to a multi session CD,
    where the current sessions do not match.
    This can result in an unreadable CD.
ca: Esteu intentant gravar una sessió en un CD mustisessió
    on les sessions actuals no fiten.
    El resultat pot ser un disc impossible de llegir.

en: You don't have permission to read all the track-files or
    the tracks are not regular files on the hard drive.
ca: No teníu permisos per llegir tots els fitxers de pistes
     o les pistes no són fitxers regulars del disc dur.

en: You have decided to create a multi session CD.
    Should X-CD-Roast create an image for a first
    session, or an image for an additional session?
    
    If you want to create an additional session, load
    now the CD-R/RW to append to in your CD-Writer
    before continuing.
ca: Heu escollit crear un CD mutisessió. Voleu que
    l'X-CD-Roast crei una imatge per a la primera
    sessió, o la imatge per a una sessió addicional?
    
    Si voleu crear una sessió addicional, poseu a
    la gravadora el CD-R/RW que conté la primera
    sessió abans de continuar.

en: You have selected an ATAPI device as your CD-Writer.
    This is not a recommended setup - you will experience
    long delays within X-CD-Roast and bad writing performance.
    See the FAQ how to properly install scsi-emulation for best results.
ca: Heu escollit un dispositíu ATAPI com a gravadora.
    És una configuració desaconsellada. Notareu grans
    retards en X-CD-Roast i poca eficiència gravant. Mireu-vos
    a la FAQ com instal·lar l'emulació SCSI per a un millor rendiment.

en: You have to enable Rock Ridge in the ISO9660-Options
    in order to write a multi session CD.
ca: Cal que activeu l'opció Rock-Ridge a les opcions d'ISO 9660
    per gravar un CD multisessió.

en: You need at least a screen resolution of
    %dx%d to run X-CD-Roast.
    
    See the man-page on how to override that requirement.
    
    Exiting now...
ca: Necessiteu com a mínim una resolució de
    %dx%d per a executar X-CD-Roast.
    
    Mireu la pàgina del manual per a llevar aquesta limitació.
    
    Eixint...

en: You really want to create a Data CD with one big ISO file on it?
    To burn an ISO file as CD-image use the "Write Tracks" menu
    instead.
ca: De veres voleu crear un CD de dades que contingui un enorme fitxer ISO?
    Per gravar un fitxer ISO com a imatge de CD, utilitzeu el menú "Grava
    pistes"

en: You really want to create a Data CD with only .wav files on it?
    To create an Audio CD you use the "Write Tracks" menu
    instead of mastering a CD here.
ca: De veres voleu crear un CD de dades que només contingui fitxers .wav?
    Per crear un CD d'àudio, utilitzeu el menú "Grava pistes"
    encomptes de crear un CD ací.

en: Your CD-Writer did not accept the CUE sheet needed for
    DAO writing. This could mean that cdrecord does not support DAO
    with your writer. Select TAO mode and try again.
ca: La vostra gravadora no ha acceptat la plantilla CUE que
    cal per escriure en mode DAO. Potser el cdrecord no suporta DAO
    amb la vostra gravadora. Trieu el mode TAO i torneu-ho a intentar.

en: Your boot image file is not valid. It must
    have a size of either 1200, 1440 or 2880 kB.
ca: La mida del fitxer d'arrencada és incorrecta.
    Ha de ser 1200, 1440 ó 2880 kB.

en: Your boot image file seems not to be included
    on the CD you are going to master. Make sure to
    add its path to the master directories.
ca: Sembla que la imatge d'arrencada no està inclosa al
    CD que aneu a gravar. Assegureu-vos que afegiu
    la ruta als directoris de la imatge.

en: Your drive seems to have a faulty firmware which will not allow to read
    data tracks reliably. Try to look for a firmwire upgrade or read your
    data CDs with another drive. To continue is not recommended.
ca: Sembla que la vostra unitat té un firmware defectuós, que no us permetrà
    llegir pistes de dades de manera fiable. Intenteu obtenir una actualització del
    firmware o llegir els CDs de dades amb altra unitat. És millor no continuar.

en: Your login password:
ca: Contrassenya d'inici de sessió:

en: always
ca: sempre

en: at events:
ca: en els events

en: audio track
ca: pista d'àudio

en: biggest available block of that:
ca: el bloc més gran disponible és:

en: blank a track
ca: esborra una pista

en: blank a track tail
ca: esborra el final d'una pista

en: blank last session
ca: esborra la darrera sessió

en: blank the entire disk
ca: esborra el disc complet

en: cdrecord-ProDVD key
ca: clau per al cdrecord-ProDVD

en: cdrecord-ProDVD terminated.
    
    Most likely because you have entered
    an invalid key. Please check if it is correct.
ca: cdrecord-ProDVD finalitzat.
    
    Probablement heu introduït una
    clau no vàlida. Si us plau, comproveu-la.

en: change CD Reader Device
ca: canvia el dispositiu lector de CDs

en: change CD Writer Device
ca: canvia el dispositiu gravador de CDs

en: change CD/DVD Reader Device
ca: canvia el dispositiu lector de CD/DVD

en: change CD/DVD Writer Device
ca: canvia el dispositiu gravador de CD/DVD

en: change Image Storage Directories
ca: canvia els directoris d'emmagatzemament d'imatges

en: change Logging-Options
ca: canvia les opcions d'històrics

en: change read parameters
ca: canvia els paràmetres de lectura

en: change write parameters
ca: canvia els paràmetres d'escriptura

en: check the sessions of the media.
ca: a comprovar les sessions del mitjà inserit

en: data track
ca: pista de dades

en: internal speaker
ca: l'altaveu intern

en: minimally blank the entire disk (PMA, TOC, pregap)
ca: esborra ràpidament el disc sencer (PMA, TOC i pregap)

en: never
ca: mai

en: on completion
ca: quan acabi

en: on warnings
ca: en les alertes

en: unclose last session
ca: obre la darrera sessió

en: unreserve a track
ca: deixa lliure una pista

en: via HTTP-Proxy:
ca: via proxy HTTP:
