xcdroast 0.98alpha11 - en to da translation catalogue (472 entries)

en: 
    No ATIP-Information available.
    
    (Possible reasons: No CD-R/RW loaded or your device
     does not support reading ATIP info)
da: 
    Ingen ATIP information tilgængelige.
    
    (Mulig årsag: Ingen CD-R/RW i drevet eller din
     enhed understøtter ikke ATIP informationer)

en: 
    Scanning aborted!
da: 
    Skanning afbrudt!

en:  [Simulation]
da:  [Simulering]

en: ATIP-Info
da: ATIP Info

en: Abort Verifying when one mismatch was found. Otherwise X-CD-Roast does continue to verify the other tracks anyway.
da: Afbryd verificering når første fejl findes. Ellers fortsætter X-CD-Roast med at verificere alle de andre spor.

en: Abort after verify fail
da: Afbryd efter verificeringsfejl

en: Abstract Information:
da: Sammendragsinformationer:

en: Accept the current configuration and return to main menu.
da: Acceptér nuværende indstillinger og gå tilbage til hovedmenuen.

en: Accept track layout
da: Acceptér sporsammensætning

en: Add
da: Tilføj

en: Add all selected images to the left list - the tracks that should be written to a CD-R/RW.
da: Tilføjer alle valgte image-filer til den venstre liste - de spor der skal skrives til en CD-R/RW.

en: Add the selected path to the master directories.
da: Tilføj den valgte fil til master kataloget.

en: Adds a new image directory.
da: Tilføjer et nyt image katalog.

en: All
da: Alle

en: Allow ISO-files with a starting period
da: Tillad ISO-filer at starte med et punktum

en: Allow ISO9660 filesnames to begin with a period. Usually, a leading dot is replaced by an underscore in order to maintain MS-DOS compatibility. This has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
da: Tillad ISO9960 filnavne at begynde med et punktum. Normalt erstattes et punktum med en understreg for at opretholde MS-DOS kompatibilitet. Dette har ingen effekt på Rock Ridge eller Joliet filnavne.

en: Allow deeper directory hierarchy than 8 levels. If this option is not used, then a directory "RR_MOVED" will be created on the CD which can be seen on non-Rock Ridge capable Systems (usually Windows). Use with caution, because this violates the ISO9660 standard.
da: Tillad mere end 8 katalogniveauer. Hvis denne indstilling ikke bruges, oprettes et katalog "RR_MOVED" på CD'en som kan ses på ikke-Rock Ridge kompatible systemer (såsom Windows). Brug denne med varsomhed, da den bryder ISO9960 standarden.

en: Allows "Untranslated" filenames
da: Tillad "uoversatte" filnavne

en: Allows filenames totally against the ISO9660 standard. This makes only sense on HP-UX systems which do not know any ISO9660 extensions.
da: Tillad filnavne som bryder med ISO9660 standarden. Dette giver kun mening på HP-UX systemer som ikke kender til ISO9660 udvidelserne.

en: An excluded path cannot be redirected
da: En ekskluderet sti kan ikke omdirigeres

en: Are you sure you want to abort the writing?
    Aborting may damage the CD-RW and may require that you have
    to power-cycle the burner to get working again.
da: Er du sikker på du ønsker at afbryde brændningen?
    Afbrydelsen kan skade CD-RW skiven og kan kræve at du skal
    slukke/tænde for din brænder før den virker igen.

en: Are you sure you want to delete %d tracks?
da: Er du sikker på du ønsker at slette %d spor?

en: Are you sure you want to delete one track?
da: Er du sikker på du ønsker at slette et spor?

en: Audio Read Interface:
da: Audio Læse Interface:

en: Audio Read Speed:
da: Audio Læse Hastighed:

en: Auto-raise/lower windows
da: Automatisk vindues-ikonificering

en: Autodetect
da: Automatisk

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatically delete images after burn
da: Slet automatisk images efter brænding

en: Back to main menu
da: Tilbage til hovedmenu

en: Begin to playback the next track.
da: Begynd afspilning ved næste spor.

en: Begin to playback the previous track.
da: Begynd afspilning ved forrige spor.

en: Bibliographic Information:
da: Bibliografiske informationer:

en: Blank CD-RW
da: Tøm CD-RW

en: Blank-Mode:
da: Tømningsmetode:

en: Blanking aborted after %2d:%02d min.
da: Tømning afbrudt efter %2d:%02d min.

en: Blanking in progress for %2d:%02d min.
da: Tømning i gang i %2d:%02d min.

en: Blanking successful. Time: %2d:%02d min.
da: Tømning gennemført. Tid: %2d:%02d min.

en: Blanks a CD-RW in the Write-Device.
da: Tømmer en CD-RW i brænderenheden.

en: Boot catalog:
da: Boot katalog:

en: Boot image list:
da: Boot image-fil liste:

en: Boot image:
da: Boot image-fil:

en: Boot options
da: Boot indstillinger

en: Browse
da: Gennemse

en: CD Settings
da: CD Indstillinger

en: CD Writer Device:
da: CD-Brænder:

en: CD Writer FIFO-Buffer-Size:
da: CD-Brænder FIFO Buffer størrelse:

en: CD Writer Mode:
da: CD-Brænder Mode:

en: CD Writer Speed:
da: CD-Brænder hastighed:

en: CD contains only audio tracks and you set that
    audio tracks should not be verified. Verifying is therefore impossible.
da: CD indeholder kun audio spor og du har indstillet
    at audio spor ikke skal verificeres. Verificering er derfor ikke mulig.

en: CD to write
da: Til brændbar CD

en: CD-Information
da: CD Information

en: CD-ROM
da: CD-ROM drev

en: CD/Image Info
da: CD/Image Information

en: Calculate size
da: Beregn størrelse

en: Calculates all currently free space in the image directories.
da: Beregner ledig diskplads i image kataloget.

en: Can be used to specify a file name on the CD which contains an abstract. But you can enter anything here.
da: Kan bruges til at angive en fil på CD'en som indeholder et sammendrag. Men du kan skrive hvad som helst her.

en: Can be used to specify the bibliographic file name.
da: Kan bruges til at angive det bibliografiske filnavn.

en: Can be used to specify the copyright file name.
da: Kan bruges til angive copyright filnavnet.

en: Can't verify audio track "%s"
    because you choose not to verify audio tracks.
    Unselecting this track...
da: Kan ikke verificere lydspor "%s"
    fordi du valgte at undlade at verificere lydspor.
    Fravælger dette spor...

en: Cancel
da: Afbryd

en: Cancel all changes and return to main menu.
da: Annullér alle ændringer og gå tilbage til hovedmenuen.

en: Change the volume of playback.
da: Ændre volumen på afspilning.

en: Clear all entry fields.
da: Renser alle indtastningsfelter.

en: Clear settings
da: Slet indstillinger

en: Close
da: Luk

en: Communication
da: Kommunikation

en: Configuration file for incorrect version %s found!
    Please enter Setup and create an updated configuration.
da: Konfigurationsfil for ukorrekt version %s fundet!
     Gå ind i Set-up og lav en opdateret konfiguration.

en: Configuration saved
da: Indstillinger gemt

en: Connect ok: Sending handshake
da: Forbindelse ok: Sender handshake

en: Connecting to %s:%d
da: Forbinder til %s:%d

en: Continue anyway
da: Fortsæt alligevel

en: Copyright Information:
da: Copyright Informationer:

en: Create CD
da: Opret CD

en: Create and arrange your own CD (data and audio)
da: Sammensæt din egen CD (data og audio)

en: Create session on hard disk
da: Opret session på harddisken

en: Create session/image
da: Opret session/image-fil

en: Create the ISO9660 image on-the-fly. You don't need extra storage on the hard drive and it is faster then creating first an image and later burn it. But there is the risk of a buffer underrun when your computer can't deliver the master data fast enough. In this case the CD-R is usually lost. Reducing the write speed may be a good idea.
da: Genererer ISO9660 image-filen "on-the-fly" Du behøver ikke ekstra plads på din harddisk og det er hurtigere end at først generere en image-fil og derefter brænde den. Men der er en risiko for at opleve et "buffer underrun" hvis din computer ikke kan levere data hurtigt nok. I de fleste tilfælde mister du skiven. I det tilfælde kan det være en god ide at reducere brændehastigheden.

en: Creates an ISO9660-image of files and directories on your harddrive. Use this to create your own data-CDs.
da: Opretter et ISO9660 image af filer og kataloger på din harddisk. Brug dette til at lave dine egne data CD'er.

en: Creates the ISO9660 image on your hard drive. You can burn this image later with the "Write Tracks" menu.
da: Genererer en ISO9660 image-fil på din harddisk. Du kan brænde denne image-fil senere med "Skriv Spor" punktet i menuen.

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: DSP-Device
da: DSP enhed

en: DSP-Device:
da: DSP enhed:

en: Delete Tracks
da: Slet spor

en: Delete aborted...
da: Sletning afbrudt...

en: Delete selected tracks
da: Slet valgte spor

en: Delete successful
da: Sletning gennemført

en: Deletes all selected Tracks. Hint: A doubleclick on a TOC-file in the list will select all tracks specified in it.
da: Sletter alle valgte spor. Tips: Et dobbeltklik på en TOC fil i listen vil vælge alle spor specificeret i den.

en: Deletes saved Tracks from the harddrive to free up space.
da: Sletter lagrede spor fra harddisken for at frigive diskplads.

en: Deleting tracks...
da: Sletter spor...

en: Deselects all displayed images.
da: Fravælger alle image-filer.

en: Deselects all displayed tracks.
da: Fravælger alle spor.

en: Deselects all tracks of the currently inserted CD.
da: Fravælger alle spor på den aktuelle CD.

en: Deselects all tracks.
da: Fravælger alle spor.

en: Detailed Device Information:
da: Detaljeret enheds information:

en: Detailed options how to create the ISO9660 image
da: Detaljerede indstillinger vedrørende generering af ISO9660 image-filen

en: Device-Scan
da: Enheder

en: Devices-Setup
da: Enhedsindstillinger

en: Directories
da: Kataloger

en: Disk
da: Harddisk

en: Display CD-Text if available
da: Vis CD-Tekst hvis muligt

en: Display CD-Text in Info-Screen when available by CD-ROM and CD.
da: Viser CD-Tekst i info vinduet når de er tilgængelige på CD og læser.

en: Display directories only
da: Vis kun kataloger

en: Display help when pausing the mouse pointer over a button.
da: Vis hjælp når musen stilles over en knap.

en: Displays a directory selector to pick a new image directory.
da: Viser katalogvælgeren til at vælge et nyt image katalog.

en: Displays information about the currently inserted CD and tracks stored on the harddrive.
da: Viser information om den aktuelle CD eller spor som er lagret på harddisken.

en: Do index scan
da: Skan index

en: Do not fixate after write
da: Fiksér ikke efter brænding

en: Do not include backup files
da: Inkludér ej backup filer

en: Do not include typical backup files in the image. Files that contain '~' or '#' or end in '.bak' will be skipped.
da: Inkludér ej typiske backup filer i image-filen. Filer der indeholder '~' eller '#' eller ender på '.bak' vil blive udeladt.

en: Do not use RR attributes from old sessions
da: Brug ikke RR attributter fra ældre sessioner

en: Do not use deep directory relocation
da: Brug ikke dyb katalogflytning

en: Do not use the Rock Ridge attributes from previous sessions. This may help to avoid getting into trouble when mkisofs finds illegal Rock Ridge signatures on an old session.
da: Brug ikke Rock Ridge attributer fra tidligere sessioner. Dette kan forhindre problemer når mkisofs finder ulovlige Rock Ridge signaturer på en ældre session.

en: Do only show directories in the fileselector above and don't display single files.
da: Vis kun kataloger i filvælgeren herover og vis ikke enkelte filer.

en: Don't create a bootable CD.
da: Opret en ikke-bootbar CD.

en: Don't verify audio tracks
da: Verificér ikke audio spor

en: Download the track titles for current CD. Requires a connection to the Internet.
da: Hent lydsporenes titler for den aktuelle CD. Kræver forbindelse til internettet.

en: Duplicate CD
da: Kopiér CD

en: Eject CD after blank
da: Skud CD ud efter tømning

en: Eject after write
da: Skub ud efter brænding

en: Eject the CD after the burning was completed.
da: Skub CD'en ud efter brænding.

en: Ejects a CD from this device.
da: Skubber CD'en ud af denne enhed.

en: El Torito (Standard PC)
da: El Torito (Standard-PC)

en: Empty CD-R/RW
da: Tom CD-R/RW

en: Enables jitter-correction for audio tracks. The higher this setting the slower can the read process be. Set this to 0 for full speed.
da: Aktiverer jitter-korrektion på audio spor. Denne indstilling sløver læse processen. Sæt denne indstilling til 0 for maksimal hastighed.

en: Ends the playback completely.
da: Stop afspilning helt.

en: Error accessing DSP-device.
    Busy by another program?
da: Problemer med at kontakte DSP enhed.
    Måske i brug af andet program?

en: Error deleting tracks
da: Fejl under sletning af spor

en: Error mastering data track
da: Fejl under master af data spor

en: Error reading audio track %d/%d
da: Fejl ved læsning af audio spor %d/%d

en: Error reading data track %d/%d
da: Fejl ved læsning af data spor %d/%d

en: Error while blanking.
da: Fejl under tømning.

en: Error writing tracks
da: Fejl under brænding af spor

en: Error: CDDB read error on socket
da: Fejl: CDDB læse fejl på port

en: Error: CDDB write error on socket
da: Fejl: CDDB skrive fejl på port

en: Error: CDDB-query failed
da: Fejl: CDDB-forespørgsel fejlet

en: Error: CDDB-read failed
da: Fejl: CDDB læsning fejlet

en: Error: Can't open stream socket
da: Fejl: Kan ikke åbne stream socket

en: Error: Connection refused
da: Fejl: Forbindelse nægtet

en: Error: Hostname lookup failure
da: Fejl: Kan ikke finde værtsnavn

en: Error: No answer within timeout
da: Fejl: Intet svar før time-out

en: Error: No response from server
da: Fejl: Server svarer ikke

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Exclude the selected path from the master directories, which means that all data in that path will not be included in the image.
da: Ekskluderer den valgte sti fra master kataloget, hvilket betyder at alle data i denne sti ikke vil blive inkluderet i image-filen.

en: Exit
da: Afslut

en: Extended
da: Udvidet

en: Failed to save configuration file: %s
da: Fejlede at gemme konfigurationsfilen: %s.

en: Failed to save iso-headers file: %s
da: Fejl ved gemning af iso-header fil: %s

en: Failed to save iso-options file: %s
da: Fejl ved gemning af iso indstillings fil: %s

en: File prefix:
da: Filpræfix:

en: File/Directory view
da: Fil/katalog oversigt

en: Filename
da: Filnavn

en: Files
da: Filer

en: Fixate CD-R/RW only
da: Fiksér kun CD-R/RW

en: Fixating...
da: Fikserer...

en: Floppy image boot
da: Diskette image boot

en: Follow symbolic links
da: Følg symbolske links

en: Force blanking
da: Gennemtving tømning

en: Found %d close matches - Please select
da: Fandt %d lignende matches - Vælg venligst

en: Found %d exact matches - Please select
da: Fandt %d nøjagtige matches - Vælg venligst

en: Found one close match
da: Fundet et lignende match

en: Found one exact match
da: Fundet et nøjagtigt match

en: Free space (MB/min.)
da: Ledig diskplads (MB/min.)

en: Free space:
da: Ledig plads:

en: Generate TRANS.TBL files
da: Generér TRANS.TBL filer

en: Generate a file TRANS.TBL in each directory of the CD, which can help non-Rock Ridge capable systems to establish the correct file names.
da: Genererer en TRANS.TBL fil i hvert katalog på CD'en, hvilket hjælper ikke-Rock Ridge kompatible systemer til at oprette de korrekte filnavne.

en: HD Settings
da: Harddiskindstillinger

en: Handshake failed - No valid CDDB-server?
da: Handshake fejlet - Ingen gyldig CDDB-server?

en: Hard disk image boot
da: Harddisk image boot

en: Header data for the ISO9660 image
da: Header data for ISO9660 imaget

en: Headers saved
da: Header gemt

en: Here you can test if X-CD-Roast is able to access your sound
    hardware to play audio tracks in CD quality.
    When you press the "Play demo sample" button, you should be
    able to hear a chime from your soundcard. Otherwise your
    DSP-Device is either not supported, or turned off or busy by
    another program.
da: Her kan du teste om X-CD-Roast kan kontakte dit lydkort
    for at afspille lydspor i CD kvalitet. 
    Når du trykker på"Afspil demo lyd" knappen, skulle du være i 
    stand til at høre en tone fra dit lydkort. Hvis ikke, er din 
    DSP-enhed ikke understøttet, slukket eller optaget af et 
    andet program.

en: Hide TRANS.TBL from Joliet tree
da: Skjul TRANS.TBL fra Joliet træet

en: Hide the RR_MOVED directory
da: Skjul RR_MOVED kataloget

en: Hide the TRANS.TBL files (if you enabled them) from the Joliet tree, so that they are invisible on Windows systems.
da: Skjul TRANS.TBL filer (hvis du aktiverede dem) fra Joliet træet, så de er helt usynlige på Windows systemer.

en: How many audio sectors are read per request. Higher Settings result in better quality but require more scsi-buffer-memory.
da: Antal af audio sektorer der skal læses per forespørgsel. Denne indstilling øger kvaliteten men kræver mere scsi-buffer hukommelse.

en: How much information is logged into the logfile.
da: Hvor mange informationer bliver logget i logfilen.

en: ISO9660 options
da: ISO9660 indstillinger

en: ISO9660-filesystem build informations/warnings
da: ISO9660 filssystem genererings information/advarsel

en: If the images do match the currently inserted CD, start to read the images again and compare them with their copies on the harddrive.
da: Hvis image-filen stemmer overens med den aktuelle cd, læs image-filen igen og sammenlign den med dens kopi på harddisken.

en: Illegal chars found in entry field.
    Substituted them by "_" chars
da: Ulovlige karakterer fundet i post.
    Erstattet dem med "_" karakterer

en: Image Directory:
da: Image katalog:

en: Image-Information
da: Image Information

en: Include enhanced information like long filenames, devices and links in the image. This information can be read by most unix operating systems. The ownership and permissions of the files are set to neutral values.
da: Inkluderer udvidede informationen som lange filnavne, enheder og links i imaget. Denne information kan læses af de fleste unix operativsystemer. Filernes ejerskab og rettigheder er sat til neutrale værdier.

en: Initializing CD-Reader...
da: Initialiserer CD-læseren...

en: Initializing CD-Writer...
da: Initialisering af CD-brænder...

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Invalid path to add because it is on the same
    filesystem as the already added path:
    %s
da: Ugyldig sti at tilføje, da det er på samme
    filesystem som den allerede tilføjede sti:
    %s

en: Joliet extension (for Windows)
da: Joliet udvidelse (til Windows)

en: Juke Box
da: Jukebox

en: Just fixate (close) the CD, if for some reason the CD has been written but not fixated.
da: Kun fixere (lukke) CD'en, hvis din CD er blevet skrevet men ikke fixeret.

en: Just simulate the write-process. Please be aware that aborting a simulation-write is generally a bad idea, because you can hang the SCSI-bus.
da: Simulerer brændingsprocessen. Vær opmærksom på at en annullering af simuleringsprocessen er en dårlig ide, da det kan få SCSI-bussen til at hænge.

en: Label:
da: Navn:

en: Language:
da: Sprog:

en: Layout tracks
da: Sammensæt spor

en: Length
da: Længde

en: Loads a CD in this device.
da: Indfører en CD i denne enhed.

en: Logfile:
da: Logfil:

en: Logging
da: Logning

en: Loglevel:
da: Logningsniveau:

en: Make CD bootable?
da: Opret bootbar CD?

en: Make an exact copy of a CD (data and audio)
da: Lav en nøjagtig kopi af en CD (data og audio)

en: Master Tracks
da: Master spor

en: Master and write on-the-fly
da: Master og skriv "on-the-fly"

en: Master source
da: Master kilde

en: Master to image file
da: Master til image-fil

en: Master-Error:
da: Master-fejl:

en: Mastering aborted...
da: Master afbrudt...

en: Mastering data track [%s]
da: Master data spor [%s]

en: Mastering successful
da: Master gik godt

en: Mastering:
da: Master:

en: Matching database entries
da: Matchende database poster

en: Medium
da: Mellem

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Network
da: Netværk

en: New session size:
da: Ny sessionsstørrelse:

en: No
da: Nej

en: No CD loaded
da: Ingen CD i læser

en: No CD loaded in read device
da: Ingen CD i læse enhed

en: No CD-Reader defined in Setup
da: Ingen CD-læser defineret i indstillingerne

en: No CD-Writer defined in Setup
da: Ingen CD-brænder defineret i indstillingerne

en: No CD-Writer or CD-ROM device detected.
    For ATAPI/IDE devices under Linux you have to enable
    SCSI-Emulation in the kernel in order to activate them.
    Please see the X-CD-Roast manual how to do that.
da: Ingen CD_brænder eller CD_ROM enhed fundet.
    For ATAPI/IDE enheder under Linux skal du slå
    SCSI-Emulationen til i kernen for at kunne aktivere dem.
    Se venligst i X-CD-Roast manualen hvordan du gør det.

en: No Info-file found for track "%s".
    Therefore verification is impossible.
    Unselecting this track...
da: Ingen info-fil fundet for spor "%s".
    Derfor er verificering umulig.
    Fravælger dette spor...

en: No TOC file selected which specifies
    which tracks are to verify.
da: Ingen TOC fil valgt til at specificere
    hvilke spor der skal verificeres.

en: No Tracks layouted for writing
da: Ingen spor sammensat til skrivning

en: No configuration file found!
    Please enter Setup.
da: Ingen konfigurationsfil fundet!
    Gå ind i Set-up.

en: No disk emulation boot
da: Ingen disk emulerings boot

en: No disk or wrong disk loaded.
da: Ingen eller forkert CD-RW i drev.

en: No image-directories defined. You have to define at
    least one directory for saving image data in order to continue.
da: Ingen Image kataloger defineret. Du skal definere mindst
    et katalog til at gemme image data for at kunne fortsætte.

en: No matches found - unknown CD
da: Ingen matches fundet - ukendt CD

en: No path selected to redirect
da: Ingen sti valgt til at omdirigere

en: No path selected to remove
da: Ingen sti valgt til sletning

en: No tracks selected
da: Ingen valgte spor

en: No tracks selected to delete
da: Ingen spor valgt til sletning

en: No valid path specified
da: Ingen gyldig sti specificeret

en: None
da: Ingen

en: Not bootable
da: Ikke bootbar

en: Not bootable image
da: Intet bootbart image

en: Not enough diskspace available
da: Ikke nok ledig diskplads

en: Not enough diskspace available!
    Do you want to continue anyway or to abort?
da: Ikke nok ledig diskplads!
    Vil du fortsætte aligevel eller afslutte?

en: Not implemented yet
da: Ikke implementeret endnu

en: Note: Full blanking an entire disk takes about 74 min at single speed and about 37 min on double speed CD-RW-Writers. Minimally Blanking is done in a few minutes.
da: Note: Fuld tømning af en hel CD-RW tager ca. 74 min. ved 1x hastighed og omkring 37 min. ved 2x hastighed. Minimal tømning tager kun nogle få minutter.

en: Notify-Beeps via:
da: Hændelses signal via:

en: Off
da: Deaktiveret

en: Omit ISO9660 version numbers
da: Udelad ISO9660 versionsnumre

en: Omit trailing period from files that do not have a period. This violates the ISO9660 standard but has no effect on Rock Ridge or Joliet filenames.
da: Udelad efterfølgende punktum fra filnavne, som ikke allerede indeholder et punktum. Dette bryder ISO9660 standarden men har ingen effekt på Rock Ridge eller Joliet filnavne.

en: Omit trailing periods
da: Udelad efterfølgende punktummer

en: Omit version numbers from ISO9660 file names. May be necessary on some exotic systems. Use with caution.
da: Udelad versionsnumre fra ISO9960 filnavne. Dette kan være nødvendigt på nogle eksotiske systemer. Brug med omtanke.

en: Optical Storage
da: Optisk lager

en: Options
da: Generelle Indstillinger

en: Options saved
da: Indstillinger gemt

en: Options to create a bootable CD
da: Indstillinger til en bootbar CD

en: Pad Tracks
da: Belæg spor (padding)

en: Path
da: Sti

en: Path already added
da: Sti allerede tilføjet

en: Path:
da: Sti:

en: Pauses or continue playing.
da: Pauser eller fortsætter afspilning.

en: Personalize image filenames
da: Personificér image filnavne

en: Play Audio-Tracks
da: Afspil lydspor

en: Play demo sample
da: Afspil demo lyd

en: Play first or currently selected Track.
da: Afspil første eller valgte spor.

en: Plays a demo sample on the soundcard to verify if its working correctly.
da: Spiller en demo lyd til at teste lydkortet med.

en: Plays audio tracks (.wav files) from the harddrive via soundcard.
da: Afspiller audio spor (.vaw filer) fra harddisken via lydkortet.

en: Please click on "Calculate Size" first to check if all master options
    are valid and to see how big the image will be.
da: Vær venlig at klik på "Beregn størrelse" først for at se om alle master
    indstillinger er gyldige og hvor stort imaget vil være.

en: Please first add some directories to master.
da: Vær venlig først at tilføje nogle kataloger til master.

en: Please insert a CD-R/RW in the CD-Writer.
da: Indsæt venligst en CD-R/RW i CD-brænderen.

en: Please press "Update" once before adding new paths.
da: Tryk venligst "Opdatér" før der tilføjes nye stier.

en: Please reload the CD-R in the writer
da: Læg venligst CD-R i brænderen igen.

en: Please specify a boot image list for your
    sparc bootable CD.
da: Vær venlig at angive en boot image liste
    for din sparc bootbare CD.

en: Please specify both the boot image and boot catalog
    for your bootable CD.
da: Vær venlig at angive både boot image og boot katalog
    for din bootbare CD.

en: Please specify where this path in the source data
    should be redirected to on the destination CD:
da: Vær venlig at specificere hvor dette katalog i originaldataene
    skal omdirigeres til på destinations-CD'en:

en: Preparer Id:
da: Forbereder:

en: Progress-indicator in window-title
da: Fremskridtsindikator i vinduestitlen

en: Publisher Id:
da: Udgiver:

en: Query CDDB
da: CDDB forespørgsel

en: Quit X-CD-Roast
da: Afslut X-CD-Roast

en: Quits the create menu and returns to the main menu.
da: Afslutter og returner til hovedmenuen.

en: Quits the duplicate menu and returns to the main menu.
da: Forlader kopieringsmenuen og går til hovedmenuen.

en: Read CD
da: Læs CD

en: Read Device:
da: Læseenhed:

en: Read Tracks
da: Læs spor

en: Read aborted...
da: Læsning afbrudt...

en: Read all header texts from a CD in the writing device - Warning, this will overwrite the currently entered texts.
da: Læser alle header-tekster fra CD'en i brænderen - Advarsel, dette vil overskrive de aktuelle indtastede tekster.

en: Read all tracks
da: Læs alle spor

en: Read detailed information from a (empty) CD-R/RW.
da: Læs udvidede informationer fra en (tom) CD-R/RW.

en: Read device is the same as the write device!
    On the fly copy is only possible with different devices
da: Læseenhed er den samme som brænde enheden!
    On-the-fly kopiering er kun muligt med forskellige enheder

en: Read options
da: Læs optioner

en: Read selected tracks
da: Læs valgte spor

en: Read settings from CD
da: Læs indstillinger fra CD

en: Read-Error:
da: Læsefejl:

en: Reading %d/%d:
da: Læser %d/%d:

en: Reading audio track %d/%d [%s]
da: Læser audio spor %d/%d [%s]

en: Reading data track %d/%d [%s]
da: Læser data spor %d/%d [%s]

en: Reads all selected tracks from the CD and saves them in the Image Directory.
da: Læser alle valgte spor fra den aktuelle CD og lagrer dem i det valgte image katalog.

en: Reads all tracks from the current CD again and does compare them with the tracks on the harddrive as specified in the selected TOC file.
da: Læser alle spor igen på den aktuelle CD og sammenligner dem med sporene lagret på harddisken som er specificeret i den valgte TOC fil.

en: Reads all tracks from the current CD and saves them in the image directories on the harddrive.
da: Læser alle spor fra den aktuelle CD og kopierer dem til image kataloget på hardisken.

en: Reads all tracks of a CD again and compares them with the tracks saved on the harddrive.
da: Læser alle spor på CD'en igen og sammenligner dem med sporene lagret på harddisken.

en: Reads all tracks of a CD and copy them to the harddrive.
da: Læser alle spor på en CD og kopierer dem til harddisken.

en: Reads selected tracks again from CD and compares them with the saved tracks on the harddrive.
da: Læser det valgte spor igen og sammenligner det med det gemte spor på harddisken.

en: Reads selected tracks from a CD and stores them on the harddrive.
da: Læser det valgte spor fra en CD og lagrer det på harddisken.

en: Really quit X-CD-Roast?
da: Ønsker du at afslutte X-CD-Roast?

en: Rechecks the inserted CD for session information. (Useful when you just changed the CD-R/RW.)
da: Genlæser den aktuelle CD for session informationer. (Brugbart når du lige har ændret din CD-R/RW.)

en: Redirect
da: Omdirigér

en: Redirect a master directory
da: Omdirigér et master katalog

en: Redirect the currently selected master directory to another virtual location on the CD, without changing anything in the source data.
da: Omdirigerer det valgte master katalog til en anden virtuel placering på CD'en, uden at ændre på noget i de orginale data.

en: Refreshes the content of the information windows. (e.g. after a CD change)
da: Opfrisk indholdet i informationsvinduet. (f.eks. efter skift af CD)

en: Removable Disk
da: Udtagelig disk

en: Remove
da: Fjern

en: Remove the selected tracks from this list.
da: Fjerner de valgte spor fra listen.

en: Removed a conflicting path.
    Please "Update" again.
da: Fjernede en konfliktende sti.
    "Opdatér" venligst igen.

en: Removes the selected image directory from the list.
da: Fjerner det valgte image katalog fra listen.

en: Rename the automatically generated directory "RR_MOVED" to ".rr_moved" in Rock Ridge images.
da: Omdøb det automatisk genererede katalog "RR_MOVED" til ".rr_moved" i Rock Ridge image-filer.

en: Requesting data - Please wait
da: Dataforespørgsel - Vent venligst

en: Resolve and follow the symbolic links in the filesystem. So a link will be entered as real file or directory.
da: Følger symbolske links i filsystemet, så links vil fremstå som rigtige filer eller kataloger.

en: Rock Ridge (anonymous)
da: Rock Ridge (anonymt)

en: Rock Ridge only
da: Kun Rock Ridge

en: Save Output
da: Gem Output

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Save current settings as default
da: Gem nuværende indstillinger som standard

en: Save settings as default
da: Gem indstillinger

en: Save window positions
da: Gem vinduespositioner

en: Saves the current ISO-option settings to your configuration directory to enable them automatically again at next startup of X-CD-Roast.
da: Gemmer de aktuelle ISO-indstillinger i dit konfigurationskatalog for at bruge dem automatisk næste gang X-CD-Roast starter.

en: Saves your current configuration.
da: Gemmer dine nuværende indstillinger.

en: Saving output successful
da: Output gemt succesfuldt

en: Scan the CD for indexes. If this option is enabled the copy will contain the same track indexes as the original CD. Please note that some drives may need a little time to scan.
da: Skan CD for index. Hvis dette er valgt vil kopien indeholde de samme spor-index som den originale CD. Dette vil tage længere tid på nogle drev.

en: Scanning for MCN (Media Catalog Number)...
da: Skanner efter MCN (Media Catalog Number)...

en: Scanning master directories...
da: Skanner master kataloger...

en: Scanning track %d for ISRC...
da: Skanner efter ISRC på spor %d...

en: Scanning track %d for indices...
da: Skanner spor %d efter fejl...

en: Sectors for overlap sampling:
da: Antal sektorer for overlappende læsning:

en: Select Directory
da: Vælg katalog

en: Select Logfile
da: Vælg logfil

en: Select all
da: Vælg alle

en: Select here an image type which will define how exactly the master image will be generated. For most people the default "Rock Ridge + Joliet" is the perfect setting.
da: Vælger image typen, som bestemmer eksakt hvordan master image-filen vil blive genereret. For de fleste vil standard indstillingen "Rock Ridge + Joliet" være den perfekte indstilling.

en: Select none
da: Vælg ingen

en: Select predefined image type:
da: Vælg prædefinerede image typer:

en: Select the TOC file that specifies which tracks should be written to CD. The setting "Copy on the fly" will read the tracks directly from the Read-Device instead from the harddisk.
da: Vælger den TOC fil som specificerer hvilke spor der skal brændes til CD. Indstillingen "On-the-fly kopiering" vil læse alle spor direkte fra læseenheden i stedet for at læse dem fra harddisk.

en: Select the device you want use for all read-operations on CDs.
da: Vælger den enhed du ønsker at foretage alle læseoperationer fra.

en: Select the speed which should be used for audio-extraction.
da: Vælger den hastighed som skal bruges ved audio udtræk.

en: Select which tracks should be verified against the current CD. The TOC file must match the CD, of course.
da: Vælger hvilke spor der skal verificeres med den aktuelle CD. TOC filen skal selvfølgelig matche CD'en.

en: Selected:
da: Valgte:

en: Selects all displayed images on the harddrive for verifying.
da: Vælger alle image-filer på din harddisk for verificering.

en: Selects all displayed tracks so that you can add them to the selection you want to write with a single click.
da: Vælger alle viste spor så du med et enkelt klik kan tilføje dem til listen over spor som du ønsker at brænde.

en: Selects all displayed tracks so that you can remove them from the list with a single click.
da: Vælger alle spor så du kan fjerne dem med blot et klik.

en: Selects all displayed tracks.
da: Vælger alle viste spor.

en: Selects all tracks of the currently inserted CD for reading.
da: Vælger alle spor på den aktuelle CD for læsning.

en: Sending CDDB-query
da: Sender CDDB-forespørgsel

en: Session view
da: Session oversigt

en: Setup
da: Indstillinger

en: Setup your hardware and system defaults
da: Indstil dine hardware- og systemindstillinger

en: Simulation write
da: Simuleret brænding

en: Size of selected tracks:
da: Størrelse af valgte spor:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skips verification of audio tracks, because a lot of CD readers are not able to read audio data reliably.
da: Dropper verificering af audio spor, da mange CD læsere ikke kan læse audio data særligt pålideligt.

en: Small
da: Lille

en: Some of the image files you want to write are missing.
    Please update the image directory.
da: Nogle af de image-filer du har valgt at brænde mangler.
    Vær venlig at opdatere image-kataloget.

en: Some tracks belonging to the CD you want to write are missing.
    Perhaps the TOC file is outdated and the tracks
    were already removed from the hard drive.
da: Nogle af de spor, der hører til den CD du vil brænde mangler.
    Måske er TOC filen for gammel og sporene
    er allerede fjernet fra harddisken.

en: Some tracks do have a different file-size as expected.
    Perhaps the tracks are outdated or belong to another CD.
    Do you want to continue anyway or to abort?
da: Nogle spor har andre filstørelser end forventet.
    Måske hører disse spor til en anden CD.
    Ønsker du at fortsætte alligevel eller ønske du at afbryde?

en: Something on the SCSI-Bus has changed. Please check
    your writer and reader configuration in Setup.
da: Noget på SCSI-bussen er blevet ændret. Check venligst
    din læser og brænder konfigurationen i Indstillinger.

en: Sparc (Sun workstations)
da: Sparc (Sun arbejdsstation)

en: Sparse
da: Lidt

en: Specifies a comma separated list of boot images that are needed to make a bootable CD for sparc systems.
da: Angiver en kommasepareret liste af boot image-filer som skal bruges for at lave en bootbar CD til sparc systemer.

en: Specifies that the boot image used to create a bootable CD is a 'no emulation' image. The system will load and execute this image without performing any disk emulation.
da: Angiver at det boot image der er brugt til at lave en boot cd, er et 'ikke-emulerings' image. Systemet vil starte og udføre dette image uden at foretage disk emulering.

en: Specifies that the created CD should be marked as not bootable. The system will provide an emulated drive for the image, but will boot off a standard boot device.
da: Angiver at den skabte cd bør markeres som ikke bootbar. Systemet vil sørge for et emuleret drev til imaget, men vil boote fra en standard bootenhed.

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Stops playback.
da: Stopper afspilning.

en: Successful:
da: Succesfuldt:

en: Support the Microsoft Joliet filesystem to allow long unicode filenames when the CD is read on Windows systems.
da: Understøt Microsoft Joliet filsystemet for at tillade lange filnavne når CD'en læses på Windows systemer.

en: Swap Audio byte order
da: Byt Audio byte order

en: Swaps the byte-order of audio-tracks. This is needed when you end up with an audio-CD which only contains static noise.
da: Bytter byte-order på audio spor. Denne indstilling bruges når du ender med en audio CD som kun indeholder statisk støj.

en: System default
da: System standard

en: TAO with zero pregap
da: TAO med nul pregap

en: TOC file does not match the CD in the drive.
    Verifying is therefore impossible.
da: TOC filen matcher ikke CD i drevet.
    Verificering derfor ikke mulig.

en: TOC-File:
da: TOC fil:

en: Tape
da: Båndstation

en: Temporary Image Storage Directories
da: Midlertidigt Image Katalog

en: Test DSP-Device
da: Test DSP enhed

en: The CDDB-Server to connect to in order to download track-titles from the internet.
da: Den CDDB server du ønsker at bruge til at downloade spor titler med fra internettet.

en: The calculated size of the new session/image. If you choose to write the image to hard drive, this is the free space you need in the image-directories. When burning on-the-fly make sure there is enough space left on the CD-R/RW.
da: Den beregnede størrelse på den nye session/image-fil. Hvis du vælger at skrive image-filen til harddisken, er dette den plads som filen vil bruge i image-kataloget. Når der brændes "on-the-fly" så vær sikker på at der er nok ledig plads på din CD-R/RW.

en: The capacity of the currently used CD-R/RW.
da: Kapaciteten på den aktuelle CD-R/RW.

en: The default speed to be used for writing.
da: Standard hastigheden der bruges til at brænde med.

en: The device you want to use to read data or audio from CDs.
da: Vælg den CD-læser du ønsker at læse data eller audio CD'er fra.

en: The directory on the harddrive you want to store/read tracks from. The setting "Automatic" selects all available directories at once.
da: Kataloget på harddisken som du vil lagre/læse alle spor til/fra. Indstillingen "Automatisk" vælger alle brugbare kataloger på en gang.

en: The given boot image is a hard disk image. The hard disk image must begin with a master boot record that contains a single partition.
da: Det angivne boot image er et harddisk image. Harddisk image-filen skal begynde med en master boot record som indeholder en enkelt partition.

en: The given boot image is copied from a bootable floppy.
da: Det angivne boot image er kopieret fra en bootbar diskette.

en: The image-directories do not match the current system.
    Please check their configuration in Setup.
da: Image kataloget passer ikke til det nuværende system.
    Check venligst konfigurationen i Indstillinger.

en: The name of the file that logs all actions of X-CD-Roast.
da: Filnavnet på den fil som X-CD-Roast logger alt i.

en: The soundcard device. Used to play warning sounds or audio tracks.
da: Lydkortet. Bruges til at afspille advarselslyde eller lydspor.

en: The speed X-CD-Roast tries to set on reader when reading audio tracks. This setting will be silently ignored by some devices.
da: Hastigheden som X-CD-Roast vil forsøge at sætte læseren til når der læses audio spor. Denne indstilling ignoreres af nogle enheder.

en: The speed you want to burn CDs with. (Depends on your current Writer)
da: Hastigheden som du ønsker at brænde CD'er med. (Afhænger af din brænder)

en: The write-mode: Leave that at "autodetect" unless you really know what you are doing.
da: Brænder-mode: Skal altid stå på "automatisk" med mindre du virkelig ved hvad du laver.

en: There may be not enough space on the CD-R available.
    You can continue at own risk, but the resulting CD
    might not be readable.
da: Der er muligvis ikke nok ledig plads på CD-R.
    Du kan fortsætte på eget ansvar, men resultatet bliver muligvis ikke læsbart.

en: This CD should be bootable on Sparc systems (usually Sun workstations).
da: Denne CD skulle være bootbar på Sparc systemer (typisk Sun arbejdsstationer).

en: This CD should be bootable on Standard-PCs as defined by the El Torito Standard. You have to supply valid boot image to make this possible.
da: Denne CD skulle være bootbar på standard-PC'er som defineret ifølge El Torito standarden. Du skal have oprettet et gyldigt boot image for at dette er muligt.

en: This calculates the exact size of your new session/image. Everytime you change the master-options or add/remove paths to master you have to redo this.
da: Beregner den eksakte størrelse på din nye session/image-fil. Hver gang du ændrer i indstillingerne eller tilføjer/fjerner stier til din master-sti skal dette gøre igen.

en: This is like the other Rock Ridge option, but preserves the original permissions and file owner information. This should be used when you create CDs for backup purposes.
da: Dette er som den anden Rock Ridge indstilling, men bibeholder filejerskab og rettigheder. Dette skal bruges når du laver backup CD'er.

en: This is the name of the disc as displayed on Windows or Mac systems. On Solaris this will be used as the mount point for the volume management system.
da: Dette er det navn der vises som CD titel på Windows og Mac systemer. På Solaris bruges dette som mount point for Volume-Management-Systemet.

en: This is the prefix of the filenames of the tracks saved to the harddrive.
da: Dette er præfixet på filnavnene på de spor der bliver gemt på harddisken.

en: This should describe the preparer of the CD, usually with a mailing address and phone number.
da: Dette skal beskrive den der laver CD'en, normalt med en postadresse og et telefonnummer.

en: This should describe the publisher of the CD, usually with a mailing address and phone number.
da: Dette skal beskrive udgiveren af CD'en, normalt med en postadresse og et telefonnummer.

en: This specifies the path and filename of the boot catalog. This file is required to make a bootable CD and will be automatically generated by mkisofs. If you are not sure just keep the default setting.
da: Dette angiver stien og filnavnet på boot kataloget. Denne fil er krævet for at lave en bootbar CD og vil automatisk blive genereret af mkisofs. Hvis du ikke er helt sikker så brug standard indstillingen.

en: This test release does currently not
    support copying of CD-Extra.
da: Denne test version understøtter ikke
     kopiering af CD-Extra formatet.

en: Tooltips help
da: Tooltips hjælp

en: Total Size:
da: Total størrelse:

en: Total space available:
da: Total ledig diskplads:

en: Track "%s" does
    not fit to the currently inserted CD. Therefore verification
    is impossible. Unselecting this track...
da: Spor "%s" kan
    ikke være på den aktuelle indsatte CD. Der for er verificering
    umuligt. Fravælger dette spor...

en: Track title
da: Sportitel

en: Track:
da: Spor:

en: Tracks
da: Spor

en: Tracks successfully read
da: Spor læst succesfuldt

en: Tracks successfully verified
da: Spor succesfuldt verificeret

en: Tracks successfully written
da: Spor brændt succesfuldt

en: Tracks to verify
da: Spor til verificering

en: Tracks to write
da: Spor der skal skrives

en: Tracks:
da: Spor:

en: Unknown
da: Ukendt

en: Update
da: Opdatér

en: Update Session view
da: Opdatere session oversigt

en: Used/Available:
da: Brugt/Ledig:

en: Vendor
da: Fabrikant

en: Verbose
da: Udførligt

en: Verify CD
da: Verificér CD

en: Verify Tracks
da: Verificér spor

en: Verify aborted...
da: Verificering afbrudt...

en: Verify options
da: Verificeringsindstillinger

en: Verify selected tracks
da: Verificér valgte spor

en: Verify tracks
da: Verificér spor

en: Verify-Error:
da: Verificeringsfejl:

en: Verifying %d/%d:
da: Verificerer %d/%d:

en: Verifying audio track %d/%d [%s]
da: Verificerer audio spor %d/%d [%s]

en: Verifying audio track %d/%d failed
da: Verificering af audio spor %d/%d fejlet

en: Verifying data track %d/%d [%s]
da: Verificerer data spor %d/%d [%s]

en: Verifying data track %d/%d failed
da: Verificering af data spor %d/%d fejlet

en: View:
da: Visning:

en: Volume Id:
da: Titel:

en: WORM
da: WORM drev

en: Warn before overwriting images
da: Advar før overskrivning af images

en: Warning: CDDB-logout failed
da: Advarsel: CDDB-logout fejlet

en: Warning: No DSP-device configured.
da: Advarsel: Ingen DSP enhed konfigureret.

en: When you are satisfied with the tracks and the order you set for writing (use drag'n'drop to reorder them), click here to transfer the selection to the write menu.
da: Når du er tilfreds med de spor og den orden du har valgt til skrivning (brug træk og slip til at ændre på rækkefølgen), klik her for at flytte det valgte til menuen "Skriv spor".

en: Write CD
da: Brænd CD

en: Write CD in Disk-At-Once mode. This will create an exact copy without any pauses between tracks. Currently doesn't work with all supported writers.
da: Brænd CD i Disk-At-Once mode. Dette vil lave en nøjagtig kopi uden nogen pause mellem de enkelte spor. Denne funktion virker ikke sammen med alle brændere.

en: Write CD in Track-At-Once mode, but eliminates the 2 second pause. So this looks very much like a DAO-CD, but only works for some TEAC/Traxdata-writers.
da: Brænd CD in Track-At-Once mode, men uden 2 sek. pausen. Dette minder meget om en DAO-CD, men virker kun på nogle TEAC/Traxdata-brændere.

en: Write CD in Track-At-Once mode. Generates a 2 second pause between each track, but is supported on all writers.
da: Brænd CD i Track-At-Once mode. Dette vil lave en 2 sek. pause mellem hvert spor, men er understøttet af alle brændere.

en: Write Device:
da: Brænderenhed:

en: Write Mode:
da: Brænder mode:

en: Write Tracks
da: Skriv spor

en: Write all selected track to a CD-R/RW.
da: Skriv alle valgte spor til en CD-R/RW.

en: Write parameters
da: Skriveparametre

en: Write session on-the-fly
da: Skriv session "on-the-fly"

en: Write the CD in such a way, that it is possible to append further data (in a new session) at a later time. Please note that for the first session you need 22 MB extra space on the CD-R/RW and all additional sessions take 13 MB extra each.
da: Skriv CD'en på en sådan måde, at det er muligt at tilføje flere data (i en ny session) på et senere tidspunkt. For den første session behøver du 22MB extra plads på din CD-R/RW og yderligere sessioner bruger 13 MB extra per stk.

en: Write tracks
da: Skriv spor

en: Write-Error:
da: Brændings-Fejl:

en: Writes all tracks specified by the TOC file to a CD.
da: Brænder alle spor specificeret af TOC filen til en CD.

en: Writes any tracks from your harddrive in an arbitrary order to a CD-R/RW.
da: Skriver et valgfrit spor fra din harddisk i valgt orden til din CD-R/RW.

en: Writes tracks to a CD-R/RW. Will read the tracks from the harddrive or copies them on-the-fly from a CD in a CD-Reader.
da: Brænder spor til en CD-R/RW. Læser spor fra harddisken eller kopierer dem on-the-fly fra en CD i læseren.

en: Writing %d/%d:
da: Brænder %d/%d:

en: Writing aborted...
da: Brænding afbrudt...

en: Writing audio track %d/%d [%s]
da: Skriver audio spor %d/%d [%s]

en: Writing data track %d/%d [%s]
da: Skriver data spor %d/%d [%s]

en: Yes
da: Ja

en: You don't have permission to read all the track-files or
    the tracks are not regular files on the hard drive.
da: Du har ikke rettighed til at læse alle sporene eller
    sporene er ikke normale filer på harddisken.

en: Your CD-Writer did not accept the CUE sheet needed for
    DAO writing. This could mean that cdrecord does not support DAO
    with your writer. Select TAO mode and try again.
da: Din CD-brænder understøtter ikke CUE sheet som er nødvendigt
    for DAO brænding. Det kan betyde at cdrecord ikke understøtter DAO
    sammen med din brænder. Vælg TAO mode og prøv igen.

en: always
da: altid

en: at events:
da: I tilfælde af:

en: audio track
da: Audio spor

en: biggest available block of that:
da: Deraf største ledige blok:

en: data track
da: Data spor

en: internal speaker
da: intern højtaler

en: never
da: aldrig

en: on completion
da: ved afslutning

en: on warnings
da: ved advarsler
